Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Viessmann/vitola 111 - Instalacja Kotła Olejowego Do Obiegu Grawitacyjnego


roj74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Potrzebuję rady w kwestii podłączenia kotła olejowego firmy Viessmann Vitola 111 do istniejącej instalacji grawitacyjnej z kotłem na paliwo stałe. Instalacja jest stara więc jest jaka jest. Celem jest :
1. Podłączenie olejaka jako odrębnej jednostki grzewczej i podgrzewającej wodę użytkową (kocioł z zasobnikiem) z odcięciami od starego kotła (chodzi o to ,że gdy pracuje olejowy woda z powrotu nie chłodziła się przepływając przez kocioł węglowy)
2. To nie ma być hybryda tylko dwa kotły w oddzielnych systemach z odcięciami. Jak pracuje węglowy z bojlerem odcięty jest olejowy i odwrotnie. Jak pracuje olejowy z własnym bojlerem nie pracuje węglowy (jest odcięty).
3. Jak wciąć się do zasilania i powrotu istniejącej instalacji co
4. Jak rozwiązać podłączenie wody użytkowej
5. Co to jest na schemacie króciec cyrkulacyjny 1.? - Przerobiłem temat cyrkulacji i w moim przypadku nie mam możliwości jej wykonać, więc czy mogę w bojlerze zaślepić ten króciec?
Dołączam schemat istniejącej instalacji i schemat kotła który chcę podłączyć.
Pozdrawiam

 

post-68411-0-17961100-1466721546_thumb.jpg

post-68411-0-25863600-1466721558_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Vitola 111 ma oddzielny zasobnik grzania CWU - możesz grzać wodę w zasobniku kotła  i podłączyć wyjście zasobnika Vittoli z wyjściem zasobnika kotła węglowego, wtedy wystarczy zawór odcinający zasobnik od kotła węglowego.

 

Innym rozwiązaniem jest odłączenie zasobnika CWU w kotle Vitola i grzanie kotłem olejowym zasobnika z inst węglowej.

 

Pierwsze rozw jest lepsze.

 

PS

Jest jeszcze jedno rozwiązanie zasobniki w szereg , a grzany jest tylko ten z kotła olejowego.

Niby rozw najgorsze, ale ze względów higienicznych najlepsze, a cyrkulację można wykorzystać do wyrównania temp pomiędzy zasobnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko,to jest układ grawitacyjny bo taki kiedyś w tym domu był, ale teraz działa przecież w systemie pompowym.

 

Nie zmienia to faktu, że pomiędzy kotłem (kotłami) do naczynia otwartego MUSI być zainstalowana rura bezpieczeństwa wykonana z metalu o przekroju wewnętrznym nie mniejszym niż 25 mm czyli 1 cal bez żadnej armatury a tym bardziej zaworów. Mówi o tym prawo budowlane i zdrowy rozsądek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celem tej myśli o zainstalowaniu zaworów odcinających na powrocie kotła węglowego jest właśnie odcięcie się być może na zawsze od kotła węglowego, by nie chłodzić niepotrzebnie wody nieużywanym kotłem. Rury wody powrotnej przy samym kotle są bardzo duże i w miejscu wstawienia zaworów znacznie przekroczą 1cal ale żeby powiedzieć jaki jest ich rozmiar muszę zdjąć izolację. Kocioł węglowy chcę jednak zostawić na wypadek gdyby ceny oleju znowu odleciały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Vitola 111 ma oddzielny zasobnik grzania CWU - możesz grzać wodę w zasobniku kotła  i podłączyć wyjście zasobnika Vittoli z wyjściem zasobnika kotła węglowego, wtedy wystarczy zawór odcinający zasobnik od kotła węglowego.

 

Innym rozwiązaniem jest odłączenie zasobnika CWU w kotle Vitola i grzanie kotłem olejowym zasobnika z inst węglowej.

 

Pierwsze rozw jest lepsze.

 

PS

Jest jeszcze jedno rozwiązanie zasobniki w szereg , a grzany jest tylko ten z kotła olejowego.

Niby rozw najgorsze, ale ze względów higienicznych najlepsze, a cyrkulację można wykorzystać do wyrównania temp pomiędzy zasobnikami.

Jedyne rozwiązanie jakie mnie interesuje to praca kotła olejowego na własny zasobnik czyli pierwsze.

 

Proszę poradzić mi czy mogę zaślepić cyrkulację i czy powinienem wstawiać odcięcia na starym zasobniku wody. Na zasilaniu zasobnika jest zawór nie ma go na powrocie a ja się obawiam strat ciepła które będą przy nie odciętym zasobniku na powrocie (choć nie będzie przecież przez niego przepływu wody). Mam do tej Vitoli jeszcze naczynie membranowe i oczywiście jak widać na schemacie Vitoli (kruciec A ) zawór bezpieczeństwa, odpowietrznik i manometr i rozumiem że to jest dla zasobnika osprzęt.

 

Kotła węglowego nie chcę używać łącznie z olejowym, chyba że cena oleju spowoduje, że zmienię zdanie. Natomiast odcięcie dolnej części powrotu kotła węglowego spowoduje że zmniejszę ilość wody w obiegu i nie będę chłodził kotłem węglowym nowego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ZB jest na 6bar a naczynie na 10 bar to jest osprzęt do obiegu ciepłej wody, natomiast brak obiegu grzewczego - jest pompa, jest pewnie jakiś powrót, ale brak zaślepień króćców grzania CO i zabezpieczeń tego obwodu - potrzeba naczynie do CO, nie duże - 8l wystarczy +ZB 2,5 bar + manometr + odpowietrznik.

Te elementy można podłączyć pod króćce grzania CO.

 

Do zasobnika w kotle podłączasz zimną wodę a wyjście ciepłej wody dopinasz przez trójnik z zaw zwrotnym z wyjściem zasobnika od kotła węglowego, także mającego ZZ i zaw odcinający.

Gotowca masz poniżej

post-18578-0-01350800-1466780616_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tam była cisza i jest dalej, dlatego tym bardziej dzięki.

 

Parząc na schemat Vitoli z mego pierwszego posta nie muszę chyba wpinać naczynia i zaworów bezpieczeństwa w powrót a w króciec na samym dole gdzie jest on podpisany jako D, wyjście zabezpieczające na powrocie  ( naczynie membranowe i spust).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie od czego jest króciec A na schemacie Vitoli, opisany jako - Zasilanie bezpieczeństwa (zawór bezpieczeństwa i odpowietrzenie). Dostałem z tym kotłem w komplecie taką komorę do tego króćca z zaworem bezpieczeństwa, z manometrem i odpowietrzeniem. Podejrzewam, że to jest zabezpieczenie na zimnej wodzie właśnie a nie chcę powielać niepotrzebnie zabezpieczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.