Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tworzenie Nowej Instalacji


AttA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak widać jestem nowym użytkownikiem forum - może na krótko, może na dłuższą chwilę. Ogólnie rzecz biorąc mam kilka pytań, które będą banalne dla większości z was (chyba). Jeśli zły dział, coś pomyliłem proszę o wysoką wyrozumiałość. Jedna jeszcze ważniejsza informacja to taka, że "sterowanie" systemem chciałbym zrobić sam na sterowniku PLC (np. uruchomienie zaworu zamykającego na noc przy grzaniu podłogi w sypialni), priorytet to kominek, piecyk wspomaga. Zaczynajmy więc:

 

Miejsce mieszkalne - Dom (górne piętro 90m2) --> Od tego momentu wszystko co opisuję jest "planowane" - jeśli ktokolwiek ma inne rady/pomysły/rozwiązania, które stanowczo będą lepsze zamieniam się w "słuch" :).

 

-Instalacja ma się składać podstawowo z --> a)Kominka, b)Zbiornika buforowego, c)Zasobnika CWU z dwiema wężownicami, d)Piec kondensacyjny (dwufunkcyjny) --> W załączniku wstępny schemacik (nie wiem czy dobry - proszę od razu o wstępną ocenę pomysłu/rozwiązania), podłogówka jest planowana na całej powierzchni

 

1.Planuję zrobić regulator PID do kominka, który będzie sterował nadmuchem w nim:

a)Jako wartość zadana powinna to być temperatura w którymś z pokoi czy płaszcza wodnego?

b)W przypadku zastosowania nadmuchu montować przepustnice (zam/otw) ?

 

2.Grzejniki już są. Warto jest je demontować czy może da się je "sensowanie" wykorzystać w takim układzie?

 

3.Warto zrobić w aktualnej koncepcji powrót z grzejników do zasilania podłogi? Czy raczej jest to nie do przyjęcia i bezsensowne? (w różnych koncepcjach, może to być wymiana między 1 grzejnikiem i 1 podłogą w 1 pokoju - tyle, że wtedy trzeba "coś" by temp. dochodząca z grzejnika na podłogówkę nie była większa jak 45*C)

 

4.Czy ktoś ma pomysł jak zastosować regulator PID do pieca kondensacyjnego? Pytanie raczej jest z braku mojej niewiedzy budowy od strony sterowania/elektroniki pieca - w sensie co mogłoby być sterowane i z czego brać wartość zmienną? (pytanie ma sporo wspólnego z pytaniem nr 1 - prawdopodobnie wartością zmienną powinna być temperatura w którymś z pokoi)

 

5.Jaka pojemność powinna być tych zbiorników (wstępnie ustaliłem zasobnik CWU na 100L i bufor na 300L)

 

6.Na pewno wcześniej czy później będzie potrzebna pomoc w ustaleniu elementów instalacji grzewczej. Gdzie i jakie pompy,zawory,rozdzielacze etc - jeśli ktoś ma fajny artykuł na ten temat (co od czego jest jak np. "naczynie przeponowe to ...") lub po prostu strony z informacjami na ten temat - chętnie zerknę, sam dużo czasu poświęcam temu wszystkiemu teraz.

 

7.Jeśli chodzi o piec kondensacyjny to można osobno włączać grzanie CWU i osobno CO?

 

8.Jedno z ważniejszych pytań --> W aktualnej koncepcji (jeśli nikt nie ma lepszej) lepiej jest by (14-16kW):

a)Kominek grzał wodę w płaszczu wodnym do 70-75*C (powiedzmy) i ew. mieszał z zimną wodą na podłogówkę? - grzejąc grzejniki i CWU do tej temperatury, a podłogę mieszając do temp. ok. 45*C ?

b)Kominek grzeje do ok. 45*C na buforze i zasobniku? - grzejąc grzejniki, podłogę i CWU do tej temperatury ?

 

 

Narazie to chyba tyle. Z pewnością pytań będzie więcej :). 

Pozdrawiam.

post-68244-0-26186300-1463794339_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To stos bzdur i absurdów.

daj sobie spokój , gdyż nie masz pojęcia na ten temat.

 

PS

Poszukaj na forum , są gotowe schematy podobnych instalacji , większość z nich prawidłowo działa.

 

Zgadza się, nie mam pojęcia na ten temat - dlatego jestem tu, gdzie jestem. Mało wiem o samych instalacjach grzewczych, jak się je łączy, jakie elementy podwykonawcze się stosuje, ale myślę, iż zrobienie automatyki sterującej tym systemem nie jest jakieś bardzo skomplikowane. Tam włącz, tam wyłącz - wszystko w konkretnych etapach, krokach itp (włącznie ze sterowaniem dmuchawy na kominek, włączenia pomp - wyłączenia innych + zawory, rozdzielacze sterowane cewkami, informacje z sygnałów analogowych czujników temperatur czy choćby ustawienie włączania się pieca kondensacyjnego od konkretnej godziny w czasie rzeczywistym).

 

Przybyłem tutaj po garść informacji, które ciężko jest jednoznacznie znaleźć na internecie. Koncepcja wcześniej była inna, bo nawet nie rozumiałem zasady działania zasobnika ciepła - teraz już wiem, że są to zasobniki CWU i nie podłącza się do nich CO. Przez co konieczny jest bufor do CO. Moim głównym celem jest stworzenie sterowania do takiej instalacji, ale by go w pełni zrobić muszę wiedzieć jak instalacja działa - przez co sam projektuje i szukam rozwiązań.

 

Bardzo byłbym wdzięczny za informację co tutaj jest bzdura i absurdem, a jeśli to tylko teoria (bo np. problemem jest sterowanie takiego układu), lecz sama logika podłączeń "powierzchniowych, ogólnych, początkowych" jest ok - to proszę o potwierdzenie lub wysłanie do źródeł, z których to się nauczę poprawnego doboru i łączenia elementów HVAC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @AttA napiszę Ci na podstawie wlasnych doświadczeń. Zacznij najpierw od czytania konkretnych tematów pokrewnych z twoim problemem. Jak już zdobędziesz podstawową wiedzę nt. Instalacji grzewczych to dopiero zacznij zadawać pytania. Uwierz mi nikomu się nie będzie chciało po raz dziesieciotysieczny odpowiadać na laickie pytania. To nie forum dla raczkujacych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie kotła kondensacyjnego z całościowym ogrzewaniem podłogowym jest rozwiązaniem idealnym, prostym, efektywnym i oszczędnym w budowie i działaniu. Jakiekolwiek rozbudowywanie tego tandemu jest oddalaniem się od tego ideału.

 

Stracisz czas i pieniądze, a w efekcie dostaniesz problematyczny w sterowaniu "babol", którego wiecznie będziesz "usprawniał".

 

Kilka życiowych rad:

1. Kominek to fajna rzecz, ale w wieczór wigilijny, nie na co dzień. Zastanów się, czy kotłownia w salonie to dobry wybór.

2. Targanie polan na piętro, by napalić w kominku? Ciepło to będzie od samego spaceru po schodach, a jak coś upadnie to jeszcze będzie bonus ze szczotką.

3. Płaszcz wodny w kominku, który będzie sztucznie hamowany "pidem", to gwarancja bieżącej produkcji smoły. Zakopcona szyba to pikuś.

4. Regularnie użytkowany kominek brudzi. Brudzi podłogi, ściany i sufity. Zapach dymu też trzeba polubić.

5. Bufor i niezbędny osprzęt za "wynajem" przestrzeni ci nie zapłacą, a metraż pomniejszają.

6. Dzieci masz? Te to dopiero potrafią znaleźć nietypowe pomysły zastosowania elegancko ułożonych polan pod kominkiem... Czasem śmiech człowieka ogarnia, czasem... strach.

 

 

Twój wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.