Skocz do zawartości
IGNOROWANY

...no To W Inny Sposób...mam Piec Galmet 17kw


LukC

Rekomendowane odpowiedzi

...no to w inny sposób...mam piec Galmet 17kW ze sterownikiem "Perfect R". Piec wydał się na początku ... (Admin: jaki??? - nie przesadzajmy ze słownictwem). nigdy nie mieszkałem w domu to zerkam, dużo ustawień i wogóle. narazie nie mieszkamy w domu to staramy się grzac na minimum.

piec z czujką pogodową ustawioną na 70%. na np.temp. 5st.C ( na zewnątrz) pokazuje 45st.C n. temp dochodzi do zadanej i utrzymuje się na określonym poziomie ale podawanie paliwa (ekogroszek) występuje na poziomie co ok. 50 -60 sekund? pytam doświadczonych forumowiczów. jaki powinien by czas przerwy między powdawaniem ekogroszku?czas na poziomi 50s wydaje mi się za krótki.

z ustawień pieca wynika, że po 225s przechodzi w stan nadzoru. mój piec nigdy nie przechodzi w ten stan i uważam że to niedobre, czy mam rację?

tak mnie to denerwuje, że ostatnio wezwałem"specjalistę" od pieców. po niedługim czasie wyjawił, że tak ogólnie on zajmuje się piecami gazowymi i na olej opałowy. tak mi doradzil, żebym zamontował termostat pokojowy dołączony do pompy C.O. Mi te rozwiązanie wydaje się typowe dla pieców gazowych i olejowych. Mój piec ( a raczej jego sterownik) nie ma w swoich funkcjach parametru jakim jest temperatura pomieszczenia... czy ktoś może mi poradzic co mógłbym zrobic z taką sytuacją...

 

pozdrawiam i góry dziękuję za odpowiedź

 

LC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec z czujką pogodową ustawioną na 70%. na np.temp. 5st.C ( na zewnątrz) pokazuje 45st.C n. temp dochodzi do zadanej i utrzymuje się na określonym poziomie ale podawanie paliwa (ekogroszek) występuje na poziomie co ok. 50 -60 sekund? pytam doświadczonych forumowiczów. jaki powinien by czas przerwy między powdawaniem ekogroszku?czas na poziomi 50s wydaje mi się za krótki.

z ustawień pieca wynika, że po 225s przechodzi w stan nadzoru. mój piec nigdy nie przechodzi w ten stan i uważam że to niedobre, czy mam rację?

LC

 

Witam

Na mój gust trochę za niska temperatura, ale nie w tym rzecz...

Perfect R ma algorytm PI więc próbuje ustalić taki czas przerwy aby kocioł nie przechodził w nadzór tylko cały czas pracował z równą mocą.

Zapewnia to ładne dopalanie gazów i utrzymanie czystości wymiennika przez długi czas.

Jeżeli czas przerwy ustalił się na 60s a czas podawania jest 15 to moc kotła ustaliła się na jakiś 8kW.

Widocznie taki masz odbiór/straty ciepła w budynku.

Pozdrawiam

Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ale czy ten czas przerwy nie powinien być większy?

Czas podawania wynosi 7s. Skąd wnioskujesz, że to jest około 8kW?

Parametr "moc kotła" ustawiony jest na 100%.

Jeżeli chodzi o temp na kotle to taką wyliczył sobie sterownik na podstawie odczytu z czujnika pogodowego. Przy tej temperaturze, w domu i tak jest za gorąco więc wyższa temp kotła wydaje się "niepotrzebna" nie mówiąc już o tym, że wiąże się to ze zwiększonym spalaniem w celu utrzymania tej temperatury.

Co do budynku to razem z poddaszem liczy sobie około 145m^2. Narazie grzeję powierzchnię około 90m^2 a budynek jest ocieplony styropianem więc straty powinny być minimalne w takim przypadku...

pozdr

 

LC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no to w inny sposób...mam piec Galmet 17kW ze sterownikiem "Perfect R". Piec wydał się na początku zajebisty. nigdy nie mieszkałem w domu to zerkam, dużo ustawień i wogóle. narazie nie mieszkamy w domu to staramy się grzac na minimum.

piec z czujką pogodową ustawioną na 70%. na np.temp. 5st.C ( na zewnątrz) pokazuje 45st.C n. temp dochodzi do zadanej i utrzymuje się na określonym poziomie ale podawanie paliwa (ekogroszek) występuje na poziomie co ok. 50 -60 sekund? pytam doświadczonych forumowiczów. jaki powinien by czas przerwy między powdawaniem ekogroszku?czas na poziomi 50s wydaje mi się za krótki.

z ustawień pieca wynika, że po 225s przechodzi w stan nadzoru. mój piec nigdy nie przechodzi w ten stan i uważam że to niedobre, czy mam rację?

tak mnie to denerwuje, że ostatnio wezwałem"specjalistę" od pieców. po niedługim czasie wyjawił, że tak ogólnie on zajmuje się piecami gazowymi i na olej opałowy. tak mi doradzil, żebym zamontował termostat pokojowy dołączony do pompy C.O. Mi te rozwiązanie wydaje się typowe dla pieców gazowych i olejowych. Mój piec ( a raczej jego sterownik) nie ma w swoich funkcjach parametru jakim jest temperatura pomieszczenia... czy ktoś może mi poradzic co mógłbym zrobic z taką sytuacją...

 

pozdrawiam i góry dziękuję za odpowiedź

 

LC

 

Lepiej byłoby gdyby temperaturę w instalacji na mieszkanie regulował zawór trój- lub czterodrożny a kocioł miał ok. 65 st. C. Zabezpiecza to kocioł przed kondensacja pary wodnej i przed korozja chemiczną (m.in. kwas siarkowy). Sterowanie zaworem może się odbywać za pomocą sterownika pokojowego który może być niezależny od kotła.Przykład sterownika

post-4692-1233140562_thumb.jpg

post-4692-1233140570_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proponuję przeczytać dobrze instrukcję sterownika przy zastosowaniu czujki pogodowej i na nowo ustalić temperaturę pomieszczeń; albo odłączyć tę czujkę ustawic piec na zadana temperaturę chociażby 55 stopni. czas przerwy będzie sie sam zwiększał aż do 225 sek, albo wchodził w stan nadzoru i podawał np. 1 x na 15 minut.

czy TWOJA INSTALACJA NIE MA ZAWORU 3 - ALBO 4 -DROGOWEGO ???ustawiłbyś na piecu optymalną temp. ok 65-70 stopni; a na dom puściłbys ile chcesz np 35 stopni nie patrząc jaka temp. w pomieszczeniach.Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Niestety moja instalacja nie jest wyposażona w zawór 3-drogowy nie mówiąc już o 4-drogowym :)

Jeżeli chodzi o przeczytanie instrukcji to zrobiłem to już niejednokrotnie, ba powiem więcej. Czujkę pogodową zamontowałem dopiero po miesiącu działania pieca i w tym czasie (kiedy piec działał bez czujki pogodowej) nie udało się by piec chociaż raz przeszedł w stan Nadzoru. Jeżeli już przechodził to sporadycznie i to jednorazowo na parę minut zwykle po wyłączeniu na chwilę sterownika.

Będę się musiał zastanowić nad jednym z tych zaworów chociaż producent podaje, że piec którego używam zalicza się do pieców niskotemperaturowych - cokolwiek to oznacza : http://www.galmet.com.pl/cms/php/strona.ph...p;id_men_szuk=0

 

Odnosząc się do poprzedniego przedmówcy odnośnie sterownika pokojowego pomysł wydaje się być przeniesiony z pieców gazowych i na olej opałowy. Czy piece na ekogroszek posiadają sterowniki pokojowe w standardowym wyposazeniu?

 

pozdrawiam

 

LC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zaczynam od początku: przerwa podawania węgla 50 ; 60 sek. jest jak najbardziej prawidłowa .Jest tak dlatego, ze masz takie ustawienie parametrów pracy pieca. Pytanie jest dlaczego Twój piec nie wchodzi w stan nadzoru..........ano chyba dlatego, że pobór ciepła przez dom jest większy niż aktualna wydajność/ ustawiona przez Ciebie/.

czas podawania 7 : czas przerwy 50 - to faktycznie ok. połowy mocy pieca /jak pisał wyżej Krzych. Jeżeli chcesz aby piec wchodził w stan nadzoru ..... to musisz zwiększyć jego moc /np. 7 : 40 moze starczy/? ale po co skoro nie zalezy Ci na większym grzaniu niezamieszkałego domu.

Na gwałt proponuję założyć zawór 4-drogowy /fachowcy mówią,że lepszy niż 3-D/, aby za 3-4 lata nie wyrzucić pieca przerdzewiałego. Również osobiście zrezygnowałem z czujnika pogodowego przy sterowniku ,dlatego ,że obniża temp.zasilania. Powrót powinien być minimum 45 stopni.Tak mam zrobioną moją instalację. Piec oddaje ciepło dopiero po zapewnieniu sobie na powrocie 45 stopni. Nadmiar pobiera c.o. To jest mój komfort dla pieca.

Myślę, że teraz masz stosunkowo duży pobór ciepła , nikt nie mieszka, dom się wychładza-jest niewygrzany.

Dlatego też spalasz dosć dużo węgla.........chyba ze 40 -50 kg na dobę/??

Sterowniki pokojowe sa raczej dodatkiem do sterownika pieca. Dla dobrego komfortu dla mieszkańców domu używam sterownik pokojowy do włączania pompy c.o. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no to w inny sposób...mam piec Galmet 17kW ze sterownikiem "Perfect R". Piec wydał się na początku ... (Admin: jaki??? - nie przesadzajmy ze słownictwem). nigdy nie mieszkałem w domu to zerkam, dużo ustawień i wogóle. narazie nie mieszkamy w domu to staramy się grzac na minimum.

piec z czujką pogodową ustawioną na 70%. na np.temp. 5st.C ( na zewnątrz) pokazuje 45st.C n. temp dochodzi do zadanej i utrzymuje się na określonym poziomie ale podawanie paliwa (ekogroszek) występuje na poziomie co ok. 50 -60 sekund? pytam doświadczonych forumowiczów. jaki powinien by czas przerwy między powdawaniem ekogroszku?czas na poziomi 50s wydaje mi się za krótki.

z ustawień pieca wynika, że po 225s przechodzi w stan nadzoru. mój piec nigdy nie przechodzi w ten stan i uważam że to niedobre, czy mam rację?

tak mnie to denerwuje, że ostatnio wezwałem"specjalistę" od pieców. po niedługim czasie wyjawił, że tak ogólnie on zajmuje się piecami gazowymi i na olej opałowy. tak mi doradzil, żebym zamontował termostat pokojowy dołączony do pompy C.O. Mi te rozwiązanie wydaje się typowe dla pieców gazowych i olejowych. Mój piec ( a raczej jego sterownik) nie ma w swoich funkcjach parametru jakim jest temperatura pomieszczenia... czy ktoś może mi poradzic co mógłbym zrobic z taką sytuacją...

 

pozdrawiam i góry dziękuję za odpowiedź

 

LC

Czas przerwy w podawaniu paliwa jest wyliczany przez sterownik i tutaj nic nie zmienisz. Ustawiasz tylko min. i max. czas przerwy w podawaniu paliwa.

Zalecane jest, aby kocioł pracował ciągle bez wchodzenia do stanu nadzoru. (Palenie ciągłe jest bardziej korzystne dla kotła i dla kieszeni).

Zawór 4D dla tego kotła nie jest wymagany przez producenta. Ważne aby różnica tameratury na zasilaniu i powrocie nie była zbyt duża, dlatego pompę CO należy załączyć na jak najwyższy bieg. Minimalna temperatura zadana płaszcza w DTR wynosi 40stopni.

Czujnik pogodowy zastępuje czujnik pokojowy. Współczynnikiem "pogodowym" dostrajasz sterownik tak, aby temperatura pomieszczenia była zgodna z temperaturą zadaną.

 

Pozdrawiam Robert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.