Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Setlans 9Kw Czy P2Ar Kds - Pw 7-9 Kw


stasiu

Rekomendowane odpowiedzi

qrcze myślę że projektant wie co robi pisząc jaki ma być kocioł w mieszkaniu , a osoba która zatwierdziła projekt , to inspektor nadzoru który będzie to odbierał , a sam projekt liczy kilkanaście stron z rysunkami na A2 , więc kserowania trochę będzie i nie wiem jak te duże zrobić , ale postaram się to wkleić w najbliższym czasie , jak będę miał wolne w pracy , co do stałopalności 21 kg węgla to coś mi się wydaje mała jak na 4 -10 h , paląc obecnie kozą udaje mi się uzyskać 12 h rozpalając ją od góry 10 kg węgla (koza jak to,koza  , nieszczelna z kupą lufcików) a palę tak że jak to mówią tańcuje po pokoju z gorąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stasiu nie przejmuj się - wszystko jest OK.

Projektant aby zrobić projekt musiał wszystko uzgodnić i z administracją , z kominiarzem i insp ogólnobudowlanym - czy np podłoga wytrzyma ciężar kotła.

Henryk jak zwykle widzi wszystko w czarnych barwach.

 

PS

A na schemacie inst z projektu jest ten zaw 4-D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stasiu nie przejmuj się - wszystko jest OK.

Projektant aby zrobić projekt musiał wszystko uzgodnić i z administracją , z kominiarzem i insp ogólnobudowlanym - czy np podłoga wytrzyma ciężar kotła.

Henryk jak zwykle widzi wszystko w czarnych barwach.

 

PS

A na schemacie inst z projektu jest ten zaw 4-D?

To się nazywa podstawa opracowania projektu w tej podstawie  również musi projektant wpisać na jakich aktualnych normach i przepisach oparł swój projekt.

Jak kol. stasiu  zapozna nas z tym projektem ,to będziemy wiedzieć na czym stoimy.Bo mnie się w tym wszystkim coś nie zgadza.Na przykład w jaki sposob w projekcie policzono zapotrzebowanie na CWU i skąd się wzięłłwo to dodatkowe 2kW  i z czego to wynikało.? Nie przypuszczam aby projektant nie znal przepisów-ktoś ten projekt musiał przecież  dodatkowo sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślicznie, ale tam jest błąd - zgodnie z wymaganiami zawartymi w Normie PN-91/B-02413

rura wzbiorcza musi mieć średnicę nie mniej niż 25mm 

 

A u ciebie jest DN20

 

Ponadto pompa zamontowana na powrocie wymaga naczynie wzbiorczego zamontowanego dużo wyżej , ok 3m nad bojlerem

 

Do dupy z takim projektantem, może hydraulik będzie rozsądniejszy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co masz zamontować w kuchni masz napisane w punkcie 6.Tam też powinna być przywołana norma PN-87/B-02411.

 Masz telefon do gościa niech ci powie co tak naprawdę mozesz zamontować w tej kuchni .(zawsze może powiedzieć ze masz jak wół napisane piec węglowy)Za pomyłki to on odpowiada materialnie ,powinien być i na pewno jest ubezpieczony.Przy okazji zapytaj się dlaczego powołując się o normę PN-91/B-02413 każe montować rurę RB fi 20.

Co do naczynia wzbiorczego montowanego na strychu - musi być zabezpieczone przed zamarznięciem zgodnie z normą PN-91/B-02413 , dodatkowo na kotle radzę wtedy zamontować zawór bezpieczeństwa.A najlepiej przenieść pompkę na zasilanie,a zbiorninik  w kuchni lub łazience pod sufitem. 

Problemem może być też 100l zbiiornik CWU . Przy tem. na zasilaniu 80* to może wystarczyć przy niższych juz nie ,zależy ile tej wody używacie ,w projekcie nic na temat CWU nie ma.A powinno być uwzględnione.No i jak z tą  stało palnością przy tak wysokiej temp. zasilania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałem z instalatorem , powiedział że pompy zasilające się montuje tylko i wyłącznie na powrocie , że jak ktoś daje na zasilaniu to nie ma pojęcia o robieniu instalacji , a rura będzie 18 albo 22 bo nie ma innych w miedzi 25 . Ciekawi mnie wasza opinia co o tym sądzić , ciekawe bo projekt zaakceptował inspektor z KZGM-u , jak widać na samym początku dał stempel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to ma mi zrobić wycenę , wcześniej dzwonił co chwilę , czy może zaczynać coś działać (jak nie miałem jeszcze papierów) teraz od zeszłego czwartku nie zrobił wyceny , i kazał jeszcze poczekać dwa dni bo ma nawał roboty , zobaczę co mi powie za dwa dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymaj sie ściśle tego co koledzy wyzej piszą a bedziesz zadowolony. Trzymaj się twardo swoich wytycznych a instalator niech robi jak mu karzesz i nie mądrzy się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałem z instalatorem , powiedział że pompy zasilające się montuje tylko i wyłącznie na powrocie , że jak ktoś daje na zasilaniu to nie ma pojęcia o robieniu instalacji , a rura będzie 18 albo 22 bo nie ma innych w miedzi 25 . Ciekawi mnie wasza opinia co o tym sądzić , ciekawe bo projekt zaakceptował inspektor z KZGM-u , jak widać na samym początku dał stempel.

Rury RB i RP daj stalową(czarną) nieocynkowaną , przypuszczam ze będzie dużo tańsza od miedzianej- wytrzymałość takiej rury to minimum 50 lat.Jak będziesz montował zbiornik wyrównawczy na strychu to będziesz musiał dodatkowo mieć rurę cyrkulacyjną też moze być czarna ,policz ile wtedy zaoszczędzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzwonił pan instalator cena 11 - 11,5 tyś zł , jak wam się wydaje czy to odpowiednia cena za robotę i materiał (kocioł,grzejniki,zbiornik CWU 100 l wkład kominowy fi 200 8mb , komin wentylacyjny 8mb , rury miedziane) , na siłę proponuje mi kocioł "Kamen" , w necie brak opinii o tym kotle , ale widzę podstawową wadę kotła . brak Powietrza Wtórnego , zapytałem czy czy grzejniki to będzie typ V  powiedział że nie bo mają zawory  termostatyczne których nie można zakładać w kotle węglowym , bo można zagotować wodę jak by się wszystkie pozamykały , a w projekcie jak "wół" pisze że przewiduje się zawory termostatyczne  już nie wiem co o tym wszystkim sądzić , doradzcie coś , jestem wstępnie umówiony na robotę na wtorek , środę.Czy ktoś coś słyszał w ogóle o tym moim instalatorze ? -----> http://www.riopanel.firmowo.net/kontakt.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/kamen-wg/

 

11 marca utworzyłeś ten temat. Ileś tam osób Ci doradzało. Wybrałeś kocioł.

Przeczytaj jeszcze raz to co napisał papasmurfek cztery posty wyżej. Jeśli mało raz to przeczytaj jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak napisał żeby trzymać się wytycznych i żeby mu kazać montować wg tego co jak chcę , ja chcę zawory termostatyczne , a instalator twierdzi że może zagotować kocioł , ja w temacie jestem całkowicie zielony , w życiu nie miałem i nie paliłem kotłem C.O , przez to pytam o to was kto ma racje instalator czy projektant , który też popełnił pewne błędy w projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda z glowicami termostatycznymi leży po środku. Wymysl sobie jeden grzejnik (np. w łazience) na którym nie zamontujesz zaworu termostat. (Dla bezpieczenstwa przed zagotowaniem wody w ukladzie). Kotła nie musisz brać od Pana instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostawiając jeden grzejnik bez termostatu też można wodę zagotować. Używanie termostatów trzeba robić z głową i nie zostawiać chaty bez dozoru np.  z do pełna zasypanym kotłem , przy słabym odbiorze ciepła ( cieplejsze dni ) i przykręconymi termostatami, a to może zrobić np. dziecko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@drewniak zgadza się. Nawet nie mając nigdzie na grzejnikach zaworow też mozemy wodę w kotle zagotować. Ale po co te dywagacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego aby być świadomym zagrożeń związanych z paleniem w kotłach zasypowych a @stasiu pisał , że jest laikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.