Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

stasiu

Dobór kotła Setlans 9Kw Czy P2Ar Kds - Pw 7-9 Kw

Rekomendowane odpowiedzi

A mówiłem ci że te defro są oszczędne , ale ja mojego za chwilę będę przerabiał na dolniaka zobaczymy co z tego wyjdzie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dzisiaj przy tych wiatrach jakie wiały przez całą dobę wystarczyło tylko na 30 h , znaczy jeszcze nie wygasło , bo żar ledwo zmieściłem do popielnika , myslę że do całkowitego wygaśnięcia zostało jeszcze na 5 h , tak jak mówiłem jestem mega zadowolony , jedynie grzejnik w sypialni mógł by być jednak mocniejszy , w projekcje był c33 110 x60 a dałem 120 x 60 , jak bym wiedział że pan od odbioru zobaczy to tylko pobieżnie , to bym kupił 140 x 60 , ale temp i tak oscylowała około 23*C  przy mrozach - 18*C  , jedynie przy podłodze miałem koło 16*C , przez co strasznie marzną mi nogi , będzie chyba trzeba kupić bambosze :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A nie masz opcji podciągną kilku rurek pex w podłodze z powrotu kaloryfera , widziałem takie rozwiązanie u sąsiada i działa bez jakiejkolwiek automatyki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dzisiaj przy tych wiatrach jakie wiały przez całą dobę wystarczyło tylko na 30 h , znaczy jeszcze nie wygasło , bo żar ledwo zmieściłem do popielnika , myslę że do całkowitego wygaśnięcia zostało jeszcze na 5 h , tak jak mówiłem jestem mega zadowolony , jedynie grzejnik w sypialni mógł by być jednak mocniejszy , w projekcje był c33 110 x60 a dałem 120 x 60 , jak bym wiedział że pan od odbioru zobaczy to tylko pobieżnie , to bym kupił 140 x 60 , ale temp i tak oscylowała około 23*C  przy mrozach - 18*C  , jedynie przy podłodze miałem koło 16*C , przez co strasznie marzną mi nogi , będzie chyba trzeba kupić bambosze :D

Zbyt duża ta różnica temper. w śodku i na dole , chyba, że chłodnie masz pod podłogą. Gdzieś ci dmuchać musi zimne powietrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

pode mną  jest nieczynny sklep-piekarnia wysoka na ponad 3 m co prawda drzwi i okna zamurowane , ale wiadomo że ciągnie 3 lata temu wymieniano mi całą podłogę bo zgniły legary , dano stalowe dwuteowniki miedzy to płyty betonowe i zasypano takimi kulkami-kamyczkami , wylano 5 cm betonu na tym płyta wiórowa , folia, gąbka i panele ale mimo to ciągnie , wykonawca chciał dać zamiast tych kamyczków styropian 10 cm ale projektant na to nie wyraził zgody.

Rurki by się pewno dało pociągnąć , ale wiadomo znowu koszta , a wszystko kosztowało mnie 20 tyś zł :unsure:  , i na razie funduszy brak na większą robotę.

Edytowane przez stasiu1971

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajnie sie to teraz czyta wspominajac jakie byly poczatki, dylematy i watpliwosci. Jednym slowem - zdoktoryzowales sie :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wczoraj piec wygasł po równych 48 h palenia się 20 kg węgla , ale trochę mi zasmołowało ruszt pionowy i dolną furtkę , ale nie ma źle .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@stasiu

Nie wiem czy jeszcze tu zaglądasz,ale chciałbym się Ciebie zapytać jakiej firmy masz grzejniki bo jak purmo to jakieś dziwne wartości wyszły Ci w projekcie.

Grzejniki masz o dużo większej mocy niż zapotrzebowanie na ciepło a w sypialni i tak chłodno.

Daj znać jakiej firmy grzejniki i czy o tym samym wymiarze co w projekcie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bo instalacja była projektowana na temp. 80/60* i przy termostatach moc zwiększona o 15%

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

przy termostatach moc zwiększona o 15%

Ciekawe dlaczego, może podasz przepis lub regułę tego zwiększania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poszukaj u wujka googla -tam to znajdziesz .Dziwne że ty instalator o tym nie wiesz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@henryk1953

Tak,wiem że jest zwiększona o 10-15%,ale pomimo to i tak jest coś nie tak.

Spójrz w projecie na pokój 3 i 4.

Są tam zamontowane dokładnie takie same grzejniki 22 600×1100,ale różnią się parametrami.

No chyba,że to jest podane zapotrzebowanie na ciepło danego pokoju,ale w takim razie pokój nr 3 ma za duże grzejniki.

A dziwi mnie to,ponieważ ja przy pokoju 25m2 wyliczyłem dwa grzejniki przy temp pracy 75/55/20 o rozmiarach 450×1100,co wychodzi około 103W/m2

Edytowane przez Jamjestcichy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bo to wynika z kryzowania instalacji ,jak by były jednakowo otwarte to w 3 pokoju byłby  ukrop a w 4 chłodno .Inaczej-Przez grzejnik  w pokoju 3 przepływa mniej wody niż w grzejniku w pokoju 4 dlatego wychodzą inne moce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Poszukaj u wujka googla -tam to znajdziesz .Dziwne że ty instalator o tym nie wiesz.

Znalazłem mądrości w stylu "zaleca się"

Ja tego nigdy nie stosowałem, są inne sposoby  niż zwiększanie rozmiaru grzejnika 

PS

Odsyłanie do wujka googla przez takiego "doświadczonego forumowicza" trąca myszką

I świadczy że on sam klepie trzy po trzy co mu google na ekran ( język) przyniesie.

Daj wytyczne projektowe, które o tym mówią, jakąś podstawę prawną, normę.

Edytowane przez sambor

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@henryk1953

Czyli z tego co piszesz wnioskuję,że te najbliżej położone pieca grzejniki powinno się przewymiarowywać by potem je kryzować?

Myślałem,że grzejniki dobieramy do zapotrzebowania na moc w danym pomieszczeniu bez względu na to czy to pierwszy czy dziesiąty grzejnik a potem dopiero regulujemy przepływ wody tak by każdy grzejnik otrzymał tą samą ilość.

A skoro każdy otrzymuje tą samą ilość to powinien mieć tą samą moc-zakładając,że temp zasilania jest taka sama.

Według tego co napisałeś wychodzi,że grzejniki były dobrane z uwzględnieniem kryzowania.

Edytowane przez Jamjestcichy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez jsq
      Cześć.
      Może podpowiecie coś?
      Muszę wymienić kocioł na ekogroszek 5 klasy (dotacja)
      Ma być on zamontowany w budynku jednorodzinnym z początku lat 70 (suporex/biała cegła).
      Na chwilę obecną budynek nieocieplony, ale jest to w planach za jakiś czas.
      Wszystkie okna wymienione na 3 szybowe. W salonie wstawione podwójne drzwi balkonowe.
      Na dole 80,6m2 korytarz, kuchnia, łazienka (grz. łazienkowy) - ogrzewanie podłogowe, salon - kaloryfery.
      Góra - powierzchnia mniejsza - 73,6m2 + skosy. W każdym pomieszczeniu grzejnik.
      Poddasze ocieplone wełną - dach + ściany. Pokrycie - blachodachówka.
      Budynek całkowicie podpiwniczony. Kocioł będzie zainstalowany w piwnicy. Piwnica nie posiada grzejników.
      Przygotowano podłączenie do ogrzewania wiatrołapie na razie jeszcze nie wykonanym (planowana powierzchnia <7m2).
      Bojler CWU 200L. W układzie 3 pompy wody (co, cwu, podłoga).
      Jeżeli potrzeba jeszcze jakieś inne dane - proszę o info. Jeżeli będę w stanie - podam.

Druga część pytania.
      Dostałem propozycję kotła
      KOCIOŁ C.O. KWPR LIDER 5 19KW ze sterownikiem TIGRA oraz
      PALNIKIEM RETORTOWYM RK-O 2018 ( ZE ŚLIMAKIEM INOX )

Jest takie coś dostępne na allegro w ofercie 7488637938
      Proszę o opinie czy moc jest odpowiednia do tego budynku
      oraz jakieś opinie na temat samego kotła. Nie za bardzo mogę znaleźć coś aktualnego.

Dziękuję i pozdrawiam
    • Przez forcju
      Witajcie, 
      potrzebuje pomocy w zakresie doboru mocy pieca CO, pytałem już kilku montażystów instalacji pieców CO i co osoba to inne zdanie. Potrzebuje zakupić piec do ogrzania budynku z płyty warstwowej ściany izolowane (pianka 10cm ) na dachu 20cm wełny. 
      Budynek jest podzielony na dwie strefy część magazynową i na antresoli część biurowa :
      1) część magazynowa 3 nagrzewnice Vulcano dwie duże jedna mała powiechnia 160m2 wysoka na 5m + 100m2 wysoka na 2m 
      2) część biurowa 100m2 podzielona na mniejsze pokoje biurowe z tradycyjnymi kaloryferami. 
      Proszę doradźcie jakiej mocy piec na ekogroszek z podajnikiem powinien się tutaj znaleźć 
      Z góry dziękuje za pomoc w tym remacie. 
    • Przez Bonetti
      Chce kupić pięć z podajnikiem na pelet dla domu 140mkw. Jaki polecacie ? 
    • Przez pms
      Witam,
      Chcę wymienić kocioł na ekogroszek z podajnikiem (będzie ogrzewał 150m2), ale z tego co słyszę, to moja kotłownia jest zbyt mała (wymiary 120cm x 152cm, piec zmieściłby się ledwo co, jak na załaczonym rysunku). Podobno będzie ciężko dostać się do podajnika/ślimaka w razie gdyby były z nim jakieś problemy. Co byście poradzili w tej sytuacji? Jakiś specyficzny mały model pieca, piec z podajnikiem szufladowym, czy może lepiej przebudować kotłownię...? Załączam rysunek kotłowni z wymiarami.
      Pozdrawiam.

• Przez Bialybst
      Witam, 

Chciałbym prosić o poradę w wyborze kotła gazowego wraz z zasobnikiem. Jestem obecnie w trakcie budowy domu jednorodzinnego parterowego o powierzchni 130m2 (105m2 użytkowej). Dom będzie w pełni ocieplony bez użytkowego poddasza, 3 sypialnie do tego salon z kuchnia i przedpokojem z ogrzewaniem podłogowym , w dwóch łazienkach natomiast podłogówka plus grzejnik-suszarka - elektryczny. W domu znajduje sie również garaż i kotłownia. Docelowo w domu będzie mieszkała 4 osobowa rodzina. 

Jaki model pieca z zasobnikiem polecają państwo do takiej konfiguracji? Deweloper który buduje ten dom proponuje nam kocioł firmy WOLF kondensacyjny z zasobnikiem CGW-2-24/140L + BM natynkowy. Swój wybór tłumaczy w ten sposób :
        Pozwoliłam sobie skonsultować temat mocy kotła z Naszym Instalatorem: Zaproponowane produkty są kotłami najnowszej generacji ,zarówno kocioł Wolf jak i ACV mają możliwość modulacji mocy. Kocioł Wolf CGW-2-24/140 modulacja od 5,6 do 26,8  Kocioł ACV HRE 18/24 modulacja od 3 do 24 Moce kotłów uwarunkowane są podgrzaniem ciepłej wody użytkowej. Niższa moc kotłów spowoduje mniejszy komfort ciepłej wody użytkowej. Kocioł ACV HRE 18/24 z czego 18 to moc C.O. natomiast 24 to moc C.W.U. jest kotłem przepływowym zmniejszenie mocy kotła spowoduje dyskomfort ciepłej wody użytkowej. Kocioł Wolf CGW-2-24/140 posiada wbudowany 50 litrowy zasobnik c.w.u z zintegrowaną wężownicą o wydajności zasobnika 140 litrowego. Po zużyciu ciepłej wody ze zbiornika kocioł przechodzi w grzanie przepływowe czyli niższa moc kotła może spowodować dyskomfort ciepłej wody użytkowej (korzystanie z większej ilości odbiorników wodnych spowoduje obniżenie temperatury ciepłej wody)   Ponizej wklejam opis techniczny budynku:   I.                  Konstrukcja
      1.                 Ławy fundamentowe betonowe (C20/25) zbrojone stalą (A-IIIN).
      2.  Stopy fundamentowe betonowe (C20/25) zbrojone stalą (A-IIIN).
      3.                 Mury fundamentowe z bloczków betonowych, ocieplone styropianem fundamentowym (gr 8cm) i izolowane przeciwwilgociowo (2x DYSPERBIT).
      4.                 Ściany zewnętrzne ceramiczne grubość 24cm, ocieplone płytami styropianowymi o grubości 15cm metodą lekką mokrą.
      5.  Ściany działowe z pustaków ceramicznych grubość 12cm.
      6.  Słupy klinkierowe z rdzeniem żelbetowym (beton C20/25, stal A-IIIN).
      7.  Nadproża prefabrykowane w ścianach nośnych (typu L19/N).
      8.  Wieniec z betonu zbrojonego stalą (beton C20/25, stal A-IIIN).
      9.                 Dach drewniany, wiązary kratownicowe prefabrykowane (z drewna klasy C-24 zabezpieczonego preparatem Fobos M4)
      10.              Strop podwieszony z płyt gipsowo-kartonowych montowanych na ruszcie metalowym do więźby dachowej.
      11.              Izolacja przeciwwilgociowa pozioma posadzki (impregnacja Dysperbit + folia izolacyjna 0,2mm x2).
      12.              Izolacja przeciwwilgociowa pozioma ścian fundamentowych (2x papa termozgrzewalna w poziomie wierzchu ław fundamentowych + 2x papa termozgrzewalna w poziomie izolacji przeciwwilgociowej posadzek) 
      13.Izolacja stropu folią paroszczelną.
      14.Izolacja dachu folią paroprzepuszczalną.
      15.              Izolacje termiczne:
      ·           poziome gruntowe – styropian grubości 12cm
      ·           dach – w stropie z  wełny mineralnej grubości 25cm 
      ·           ściany fundamentowe – styropian grubości 12cm
      ·           ściany zewnętrzne – styropian grubości 15cm.

My natomiast skłaniamy się raczej w strone pieca o niższej mocy np. Immergas Victrix 12 + zasobnik ze sterowaniem.  lub  Vaillant VC 146 + VIH R 120 + multiMATIC 700 + zestaw do szachtu 303920   Mogliby Państwo nam doradzic?  
      Dziękuje za propozycję i pozdrawiam, 
      Bartek
  • Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.