Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mój Bufor - Wykonanie I Koszty.


tomtomek

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie kocioł pracuje zawsze na optymalnych parametrach , tj max sprawność , nadwyżka ciepła idzie na bufor Sterowanie jest zrobione tak że grzejniki zasilane są pierwsze , nadwyżka ciepła idzie na bufor . Po wygaśnięciu i wystudzeniu kotła grzejniki zaczynają pobierać

z bufora . Wszystko dzieje się automatycznie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam takie pytanie jak wy palicie , czy  grzejecie bufor i puszczacie z niego bezpośrednio na grzejniki , czy grzejecie grzejniki i bufor jednocześnie?? i palicie wysoko żeby jak najwięcej ciepła uzyskać w krótszym czasie?? jest to mój pierwszy sezon grzewczy i nie wiem co będzie lepsze. dzięki za porady 

 

Ja u siebie zauważyłem, że bufor znacznie dłużej trzyma ciepło gdy najpierw jest naładowany do pełna a potem dopiero grzeje grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja coś napiszę o swojej instalacji z buforem.

Kocioł Defro Ds 20KW i bufor 1000l z wezownica cwu. Dom ok 120m2 uzytkowej z podłogówką + piwnica z garazem z grzenikami które grzeją jeśli się pali w kotle.

Dziś zakończyłem palić ok 5 rano z wynikiem ok 90' po całości bufora i w tej chwili podłogówka cały czas ciągnie z bufora i jest 75' po całości więc jeszcze do jutra do południa powinno pociągnąć. W domu 22' na zewnatrz ok 0 a na podłogę idzie 28'. Wreszcie jest jakaś stabilna temp w domu.

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa i TZM 60'. Ale jest też grawitacja

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 27.11 grzeję mój bufor prądem smile-2.gif
Działa bez żadnych problemów. Rozkład temp w buforze w *C: 62, 59, 52, 33. Czujka termostatu założona na wysokości około 1/3 od dołu.
Trochę o kosztach.
Średnie dzienne zużycie prądu to 30 kWh (samo CO) + 6.5 kWh osobny bojler cwu.
Na wyjściu CO mam ciepłomierz. Licznik prądu wskazuje zużycie o 15% większe niż ciepłomierz - nie wiem, na ile jest spowodowane stratą przez ocieplenie, a ile błędnym wskazaniem ciepłomierza. Ciepłomierz kupiłem używany w dodatku przepływ wody na CO jest w granicach 130l/h więc to niewiele co moim zdaniem zwiększa ewentualny błąd pomiaru.

W zeszłą zimę - 6 miesięcy - ciepłomierz wskazał zużycie 3597 kWh (12.948 GJ) + nie wiem ile cwu, ale spaliłem 1.25t ekogroszku 810zł/t
Porównując więc koszty grzania prądem i węglem (zakładając zużycie takie jak w zeszłym roku).
Węgiel teraz jest po 930zł/t x 1.25t = 1162.5 zł
Prąd 0.27zł/kWh
CO 3597 + 15% = 4136kWh (1117zł)
cwu 195 kWh/mc x 6 = 1170 kWh (316zł)
Grzanie prądem wyszło by 1433 zł
Tu wyszło grzanie prądem około 25% drożej niż węglem, jednak od zeszłego roku poprawiłem ocieplenie bufora i cwu zacząłem grzać prądem w bojlerze, a wcześniej był grzany bojler wodą z bufora co powodowało większe straty - ciepłomierz cwu wskazywał 280 kWh miesięcznie.
W tym roku przez ponad miesiąc grzałem węglem - ocieplenie było częściowo poprawione a cwu grzane prądem. Z tego okresu z obliczeń wyszło, że grzanie prądem wychodzi mnie około 35% drożej niż węglem.
Zdjęcia i schemat wkrótce wstawię ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ceny powyżej 10000PLN (robiłem rozeznanie pod dotację), oszpecenie dachu w gratisie. Możesz wrzucić jakieś źródło tańszej instalacji o sensownej jakości? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o panelach PV, ale to dopiero w przyszłym roku. Co do ceny, to nie myślę o nowych, to by raczej nie miało sensu, ale o używanych. Konkretnego rozeznania jeszcze nie robiłem, bo to temat co najmniej na przyszły rok, ale mam kontakt do kilku osób, które takie panele montowały u siebie i ponoć bardzo tanio to wychodzi oczywiście w porównaniu do nowych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kWh na rok z nich wyciągasz?

Za  grzanie cwu płacę około 54 zł/ mieś. Gdyby z PV było 100% przez 6 mieś/rok to 324 zł/rok. 2KW to 7 tyś + 23% = 8610zł  Zwrot kosztów po 26 latach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do kolegów pytanie , mam piec defro optima komfort 12 kw ogrzewa on jakieś 130 -140 m  plus  jest bufor , i zasypuje cały piec węgiel z wesołej  15 kg wchodzi i pali się to tylko 4 H ale chodz ustawie pompke zeby dawała na grzejnik przy 70 stopniach i a bufor zabierał resztę dusi piec ,  i tak musi chodzić z 2 godziny a czasem nawet cały zasyp nie sprawi zeby cały czas pompka chodziła i  grzała grzejniki i 4 godziny się pali trochę krótko mi się wydaje ale to chyba przez to że nie zagrzewa układu i musi co chwile się rozbujać żeby znowu puścić ciepło na grzejniki . Nie wiem co robić czy coś w instalacji zepsutę czy ja coś źle robie , jak będe w domu to podeśle zdjęcia instalacji . martwie mnie to ze tak krótko się to pali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś masz ewidentnie nie tak. Ja z groszku 22 - 24 MJ/kg wyciągnąłem 18 MJ z kg, więc gdyby spalić 15 kg za 4 godz to musiałbyś palić ze średnią mocą 18.75 kW, a "wesoła" ma wyższą kaloryczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie tylko załózmy że srednie spalanie 70 stopni ale czy to ma jakieś znaczenie?? ostatnio zauwazyłem że od tyłu pieca jak by spalało się od dołu , dziwna sprawa  i nie wiem jak to ugryźć.  albo ja coś robie bufor w połowie jest nagrzzany do 60 stopni po  takiej ilość na na grzejniku jakoś dużo ciepła nie idzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam bufor 1000l ładuje go piecem defro 30kw stałoplany , mam podłogowke w 100 % W domu 8 pentli 94m2 do ogrzania wszystko ładnie pracuje ale mam w buforze wężownice do solarów którą jest nie używana przydało by mi się jakieś awaryjne ładowanie bufora. Wiem że najłatwiej jest grzalķi i do prądu mam grzalķi i sprawdzalem nie ładuje się jakoś szybko . Chodzi mi po głowie takie schemat żeby podłączyć pod wężownice od solarów jakiś piec jedno fukcyjny co wy na to ? A może ktoś grzeje bufor gazem ?jak wyglądają koszty ? Chciałbym to zrobić tak że jak mam czas i jestem w domu pale piecem a jak mnie nie ma gazem bo wydaje mi się że jest taniej niż prądem a na prąd nie mam aż tak bardzo dobrze ocieplonego domu (podłogo 16 cm ściany 15 grafit strop 30 plus wentylacja mechaniczna z rekuperatorem )

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie bufora gazem jakoś nie wydaje mi się dobrym rozwiązaniem. Jeśli gaz, to kondensat podłączyć za zaworem 3D na podłogówki + zawory zwrotne. Bez względu czy odpalisz gaz (sterowanie temperatury będzie bezpośrednie z kotła), czy ciepło z bufora to będzie grzało. Pompa od kotła powinna pociągnąć tą podłogówkę.

Co do tego, czy lepiej grzać gazem, czy prądem, ta zależy ile będziesz tym grzał. Rozumiem, że grzałki masz w buforze podłączone. prąd jest o jakieś 50% droższy od gazu. Musisz doliczyć koszt zakupu kotła, przeglądy, ewentualne naprawy. Jeśli masz już gaz, to gdy przekroczysz dany limit zużycia, będziesz miał wyższy abonament płacony cały rok. Sam musisz obliczyć co jest bardziej opłacalne.

Piszesz, że bufor nie ładuje się szybko na prądzie, ale to zależy od mocy grzałek. Do podgrzania 1m3 wody o 45*C potrzeba 52 kWh Podziel przez moc grzałek i wyjdzie ile czasu potrzeba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie tylko załózmy że srednie spalanie 70 stopni ale czy to ma jakieś znaczenie?? ostatnio zauwazyłem że od tyłu pieca jak by spalało się od dołu , dziwna sprawa  i nie wiem jak to ugryźć.  albo ja coś robie bufor w połowie jest nagrzzany do 60 stopni po  takiej ilość na na grzejniku jakoś dużo ciepła nie idzie. 

Szczerze to nie rozumiem o co chodzi w tym poście :(

Jak palisz w tym kotle od dołu, czy od góry? Jaka jest temperatura spalin? (jeśli nie wiesz, to kup termometr - koszt kilkanaście zł. np. taki: http://allegro.pl/termometr-kuchenny-szpilkowy-300-c-precyzyjny-i6956354081.html).Daj schemat instalacji.

Poza tym napisałeś ten sam post w dwóch wątkach. Zdecyduj się na jeden i poproś moderatora o usunięcie drugiego, ponieważ wprowadza to duże zamieszanie i nie wiadomo w którym odpowiadać.

Jakie masz zapotrzebowanie na ciepło? Jeśli nie wiesz, to sprawdź orientacyjnie na tej stronie: http://cieplowlasciwie.pl/start

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.