Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

• ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Podobna zawartość

• Przez shogunzlasa
      Hej - znalazłem ciekawy schemat z buforem do pieca zasypowego.

Pozwala on na jednoczesne korzystanie z ciepła na instalację zaraz po rozgrzania kotła i praktycznie automatyczne przełączanie  na pobór ciepła z bufora gdy temp. spadnie poniżej danego progu temp. bez żadnego dodatkowego sterowania. Schemat jest w zamkniętym, nie zawiera CWU, zwrotnych i innych pierdów ale pokazuje fajnie logikę działania.

Ładowanie i rozładowywanie bufora odbywa się z tego samego króćca.

Rozpalamy kocioł, po przełączeniu na obieg bufora - ciepła woda trafia na instalację - nadmiar wraca przez bufor. Tak się to wszystko kręci do czasu aż spada temp. na kotle - wtedy zamyka się zawór 3D ochrony powrotu blokując możliwość poboru wody z obiegu kotłowego i instalacja ładowana jest z samego bufora.

Plusy są takie, że ciepła woda od razu po rozgrzaniu kotła trafia na instalację oraz nie odcinamy bufora bawiąc się w jakieś bypassy. Poza prostą automatyką pomp. powinno hulać.

Co sądzicie?

• Przez brzydak
      Witam wszystkich buforowiczów :)

Powoli buduję  swój bufor, który ma zawierać w sobie dwie wężownice do solarów i do CWU wykonane z rury karbowanej nierdzewnej .
      Stoję przed dylematem jak ustabilizować je w buforze. Obawiam się że wężownica CWU będzie "skakać" wraz z otwieraniem i zamykaniem kranu co może spowodować jej przetarcie na stalowym rusztowaniu. Przeczytałem że można naciągnąć termokurcze na stelaż , ale czym bezpiecznie przymocować rure do pręta rusztowania.....??? Znalazłem opaski zip "trytytki" do wysokich temperatur tzn. 125*C .

Proszę o poradę.

Pozdrawiam Paweł.
    • Przez admiralbar
      Cześć,
      poproszę o ocenę instalacji CO + CWU ew pomysły przeróbki
      Założenia są takie - kominek z płaszczem, kiedy będzie się palić,grzeje CWU + podłogówkę ( nie ma kaloryferów) + bufor. A jak nie będzie się palić oba zbiorniki będą grzane prądem, podłogówka zasilana z bufora grzanego wysokotemperaturowo.
      Zastanawiam się nad tym jak odcinać kominek jak będą pracować tylko grzałki.
      Na rysunkach brakuje naczynia wbiorczego.
      Dzięki za wszelką pomoc

• Przez janusz33
      Witam. Znalazłem podobny schemat  w sieci, narysowałem  chce zmodernizować swoją instalacje grzewczą. Najpierw z jednym buforem a gdy pozwolą finanse dołożyć drugi bufor. Bufory chciałbym,aby pracowały jako akumulacja a nie sprzęgło. Pozdrawiam

• Przez navo
      Witam wszystkich  użytkowników.  Mam  kociołek atmos dc 25, który pracował 17 lat bez bufora na zaworze 4-dożnym. Załączę schemat mojego połączenia poniżej. Teraz mam nowy kociołek atmosa  i chciałbym zmodernizować instalację i dołożyć bufor na razie jeden 1000 l , laddomat.. Moje pytanie czy mogę wykorzystać instalację istniejącą z zaworem 4-drożnym czy założyć zawór 3-drożny?  Czy to co narysowałem jest poprawne. Mam otwarty system i nie wiem czy go zamykać, naczynie wyrównawcze może mi się nie zmieścić w najwyższym punkcie ze względu na rozmiar po dołożeniu bufora. Czy w układzie zamkniętym będzie działać grawitacyjnie kocioł-bufor. Czy kocioł po wygaśnięciu nie wychładza bufora?  Jakie jest lepsze podłączenie bufora czy atmosowskie czy przez bufor? Z góry dziękuję za pomoc .Pozdrawiam

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.