Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Starej Instalacji Co Cwu


lemings

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.  W niedługim czasie zamierzam zmodernizować swoją starą instalację co, cwu. Prace w głównej mierze polegały będą na zamontowaniu nowego bojlera 300 l Joule oraz na stworzeniu ogrzewania podłogowego w łazience , kuchni oraz przedpokoju. Wszystko chcę zrobić według mniej więcej takiego schematu .

post-27952-0-81761000-1456531317_thumb.png

I tu proszę Was o jego ocenę i ewentualne podpowiedzi.

Wiem ,że schemat nie jest idealny, szczególnie jeżeli chodzi o zabezpieczenie kotła przed wzrostem ciśnienia.

1. Czy zamontowanie dodatkowo zaworu bezpieczeństwa 1.5 bar coś pomoże.

2. Z kotła wyjście jest 2 cale, czy mogę zredukować przed zaworem 4 d do 1 1/2, a za zaworem z powrotem wrócić do 2 cale dojść do zaworu różnicowego i zrobić jego obejście 1 cal z zamontowaną pompą co. Czy mam szansę na grawitację w przypadku braku prądu. Obecnie nie mam zaworu 4 d i grawitacja działa.

3. Czy zasilanie i powrót  cwu i podłogówki z i do kotła  miedzią fi 28 jest ok.

4. Wyjście cwu z zasobnika również planuję miedzią fi 28, jednak za zaworem termostatyczno - mieszającym zamierzam zredukować do fi 22 i dalej już do urządzeń fi 15.

5. Zasilanie cwu z sieci wodociągowej : zawór kulowy, filtr, zawór zwrotny,zawór bezpieczeństwa 6 bar, naczynie przeponowe,trójnik z odejściem do zaworu termostatyczno-mieszającego , zawór kulowy.

6. Przed każdą pompą zawór kulowy, filtr, a za pompami zawór  zwrotny i kulowy. Zawór zwrotny lepiej klapkowy czy sprężynkowy. 

W tym momencie to chyba wszystko. Liczę na pomoc . Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Coś pomoże ale naczynie musisz podłaczyć bezpośrednio z kotła a nie tak jak na schemacie

2. Możesz zredukować ale jak już to od razu przy wyjściach z kotła. Na grawitację z zaworem 4d raczej nie licz, ten zawór różnicowy zbędny

3. OK, ale pompa podłogówki 25/60 za duża, na CO 25/60 podejrzewam też(nie podajesz ile ogrzewasz)

4. Raczej ok - zależy ile tych urządzeń i pumktów odbioru

5.  post-2974-0-42884000-1456564836_thumb.jpg

   za zaworem kulowym filtr i zawór zwrotny, naczynie jak najbliżej zasobnika

 

6. ok, zawór zwrotny jaki chcesz z tym że klapowy na poziomym odcinku musisz montować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. I dziękuje za zainteresowanie tematem. Obecnie posiadam piec  25 kw na paliwo stałe w którym palę głównie drwnem. Ogrzewa on 200 m 2 domu w którym znajduje się 16 grzejników ( 8 aluminiowych i 8 starych żeliwnych). Instalacja stara, działająca na grawitacji, wspomagana czasami  pompą 25/60. Wszystko działa i nie stwarza najmniejszych kłopotów wliczając to nieszczęsne połączenie z naczyniem wzbiorczym. Kocioł na pewno jest trochę za duży i dlatego planowane jest zamontowanie zaworu 4 d który jak myślę umożliwi zmniejszenie temperatury na grzejnikach i równocześnie utrzyma wyższą temperaturę na kotle. Co się tyczy pomp. Ta od co będzie chyba ok. Obecnie jest taka. Od podłogówki piszesz ,że za duża. Pewnie masz rację tylko chodzi o to ,że taką już mam. Zamierzam zabrać starą pompę 25/60 co  i dać ją na podłogówką , a w to miejsce zakupiłem energooszczędną elktroniczną pompę  25/60. Jeżeli jednak ma ta powodować jakieś problemy to jestem wstanie na podłogówkę kupić pompę 25/40. Zmartwiłem się trochę informacją , że niemam co liczyć na grawitację w przypadku braku prądu. Pozostaje zatem chyba tylko UPS. Jakieś inne rozwiązania ? Może zawór 4 d 2 cale ? Tylko ta cena. Zawór różnicowy zbędny ? Mógłby ktoś to rozwinąć ? Do tej pory myślałem ,że jest on nieodzownym elementem instalacji. Mam problem ze zrozumieniem jak wykonać zasilanie wymiennika cwu z wodociągu tzn. gdzie dokładnie zamontować trójnik z odejściem do zaworu termostatyczno- mieszającego cwu ? Czy :zawór kulowy- filtr-trójnik z odjściem do zmieszania cwu-zawór zwrotny-zawór bezpieczeństwa 6 bar - naczynie przeponowe-zawór kulowy- zawór spustowy będzie dobrym rozwiązaniem ? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zawór różnicowy zbędny ? Mógłby ktoś to rozwinąć ? Do tej pory myślałem ,że jest on nieodzownym elementem instalacji. Mam problem ze zrozumieniem jak wykonać zasilanie wymiennika cwu z wodociągu tzn. gdzie dokładnie zamontować trójnik z odejściem do zaworu termostatyczno- mieszającego cwu ?

Zawór różnicowy montujesz do obiegu grawitacyjnego i wtedy na jego obejściu montuje się pompę(tak jak na Twoim schemacie). Jak nie ma grawitacji zawór różnicowy niepotrzebny

Podłączenie zimnej wody do mieszacza w dowolnym miejscu

 

Jak masz przewymiarowany kocioł i masz fundusze to może pomyśl o buforze

Jak chcesz zachować grawitację to zrób wg tego schematu

post-2974-0-68743000-1456587586_thumb.jpg

 

Jak chcesz CWU też ładować grawitacyjnie to takie samo obejście z zaworem klapowym jak na CO. Nie wiem tylko czy takie obejście nie będzie powodować bałaganu w przepływach - może ktoś mądrzejszy skomentuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. O buforze myślałem, ale nie mogę go zainstalować z uwagi na bardzo małą kotłownię , a przede wszystkim niska. Wysokość kotłowni 160 cm ledwo ten zasobnik cwu 300l wszedł , a co dopiero bufor przynajmniej 1000 l. Zawór różnicowy z obejściem na pompę co chyba zainstaluję . Zresztą on już tam  jest i chyba niczym nie ryzykuję jak go zostawię i przednim zamontuję zawór 4 d. A nóż grawitacja przy braku prądu ruszy, a jak nie cóż będzie on ,,upiększał" moją instalację. Grawitacja na cwu - warte przemyślenia . Pompka na cwu i tak będzie z uwagi na to iż zasobnik cwu posiada 2 wężownice , które chcę połączyć szeregowo do czasu zakupu pompy ciepła powietrze - woda . Po zakupie pompa ciepła ma zasilać dolną wężownicę , a górną ma ogarniać kocioł. Podłączenie zimnej wody do zasobnika cwu. Nie wiem czy dobrze rozumuję ale jak zamontuję najpierw zawór zwrotny, a dopiero później trójnik z wyjściem do mieszacza to w przypadku wzrostu silnego  ciśnienia w zasobniku  zawór zwrotny uniemożliwi cofnięcie się gorącej wody do instalacji wodociągowej. Tylko co dalej czy ta gorąca woda nie pójdzie do mieszacza nim zadziała zawór bezpieczeństwa ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór różnicowy montujesz do obiegu grawitacyjnego i wtedy na jego obejściu montuje się pompę(tak jak na Twoim schemacie). Jak nie ma grawitacji zawór różnicowy niepotrzebny

Podłączenie zimnej wody do mieszacza w dowolnym miejscu

 

Jak masz przewymiarowany kocioł i masz fundusze to może pomyśl o buforze

Jak chcesz zachować grawitację to zrób wg tego schematu

attachicon.gifpost-2387-0-26447400-1380782841.jpg

 

Jak chcesz CWU też ładować grawitacyjnie to takie samo obejście z zaworem klapowym jak na CO. Nie wiem tylko czy takie obejście nie będzie powodować bałaganu w przepływach - może ktoś mądrzejszy skomentuje

Nie wiem czy schemat jest poprawny ale chciałem tylko zwrócić uwagę na to że jeden z zaworów zwrotnych jest odwrotnie narysowany.

post-32948-0-83879900-1456598160_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie zimnej wody do zasobnika cwu. Nie wiem czy dobrze rozumuję ale jak zamontuję najpierw zawór zwrotny, a dopiero później trójnik z wyjściem do mieszacza to w przypadku wzrostu silnego  ciśnienia w zasobniku  zawór zwrotny uniemożliwi cofnięcie się gorącej wody do instalacji wodociągowej. Tylko co dalej czy ta gorąca woda nie pójdzie do mieszacza nim zadziała zawór bezpieczeństwa ? 

 

Kolejność Podłączenia zimnej wody do zasobnika:

zawór odcinający, zawór zwrotny, zawór bezpieczeństwa 6 bar,  trójnik na naczynie przeponowe

 

 

Zimną wodę do termostatycznego zaworu mieszającego bierzesz z trójnika pomiędzy zaworem zwrotnym a zasobnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Schemat  instalacji po drobnych modyfikacjach.

post-27952-0-92961300-1456765982_thumb.png

Może ktoś się wypowie.

 Wyjście z kotła 1 1/2. zawór 4 d 6/5  dalej 1 1/2 i zwiększenie średnicy do 2 cali w celu wpięcia się w starą instalację, obejście z pompą fi 28

 zasilanie i powrót  zasobnika cwu z kotła  fi 28,

 wyjście ciepłej wody z zasobnika fi 28 do zaworu termostatyczno-mieszającego, dalej redukcja do fi 22, do samych odbiorników fi 15. 

Zasilanie zasobnika cwu z wodociągu fi 28. 

Zasilanie i powrót podłogówki fi 28.

 Do zbiornika wyrównawczego fi 28.

Przed każdą pompą zawór kulowy, filtr , za pompą zawór zwrotny, zawór kulowy.

Czy jeszcze gdzieś oprócz miejsca za pompami i na zasilaniu zbiornika cwu z sieci wodociągowej potrzebny jest zawór zwrotny?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.