Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Domu Przepływowym Podgrzewaczem Wody


jedlica

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Wczoraj pisałem tu na forum o przerobieniu klimatyzatora do ogrzewania domu ale w nocy wpadł mi pomysł żeby zastosować przepływowy podgrzewacz wody.

 

Na razie nie stać mnie na PCI więc coś na zastępstwo do grzania musi być.

 

Dom w standardzie nf 40 zapotrzebowanie roczne 3600KWh

 

93 m2 podłogówki, 7cm wylewka.

 

Ładowanie podłogi na II taryfie

 

Kocioł elektryczny do CO kospel kosztuje 3600  mega przegięcie, Przepływowy podgrzewacz 350 zł. i może pracować do ciśnienia 6,5bara.

 

 

Co o tym sądzicie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jest ....odlotowy albo jak kto woli idiotyczny. Było już na forum kilku takich co mieli takie same pomysły i nie słyszałem żeby u kogoś to zadziałało. Podstawowy problem jest taki że przepływowe ogrzewacze działają na zasadzie spadku ciśnienia a nie przepływu. Maksymalny przepływ to kilka litrów wody na min . Chcesz tanio wykonać podłogówkę w tak małym domu to zastosuj elektryczne maty grzejne, oczywiście dodatkowym warunkiem ekonomiki całego rozwiązania jest prąd w II taryfie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo zaraz cię palnę .... włącz pompe do tego przepływke i co nie działa????? zawsze zadziałą tylko pompa musi być za przepływką ,sam testowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tak mam zrobione jako dogrzewanie awaryjne ,przepływka 5,5kW i pompa obiegowa ,testy przeszło bez problemu ale nie korzystam teraz bo nie ma potrzeby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam serdecznie,

 

Kupiłem 3 termostaty i grzałkę 3x2 Kw, mam pytanko jak ustawić termostaty?

 

Grzałka będzie w profilu 100x100 L- 500

 

Myślałem żeby ustawić tak:

 

do 30 stopni grzeją 3 grzałki

 

temp. przekroczy 30 stopni  zostają dwie grzałki

 

temp. przekroczy 35 stopni zostaje jedna

 

40stopni wyłącza się ostatnia

 

Karol

post-5290-0-55921600-1458208228_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Temat widzę stary ... Ale ogrzewał ktosik kiedyś przepływowym ogrzewaczem ale z baniakiem ? On nie wymaga spadku ciśnienia do załączenia tylko załącza się jak dostaje zimną wodę i spada temperatura... taki ala mini bojler.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Temat stary ale podoba mi się to rozwiązanie.

 

Zrobiłem tak jak pisałem i zdaje to egzamin. Grzałka w profilu stalowym plus 3 termostaty.

 

tu jest fotka, profil  to to coś pordzewiałe na dole po lewej :)

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/24848-pc-z-klimatyzatora-ci%C4%85gle-szroni/

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Cześć!

Pozwolę sobie odgrzać kotleta. Mam kilka uwag do tematu, może się komuś przydadzą.

Z braku docelowego źródła ciepła,  zamontowałem zastępczo przepływowy podgrzewacz do wygrzewania i suszenia wylewki z podłogówką.  Używany, hydrauliczny Stiebel Eltron 18kW, trójfazowy, zakupiony na znanym portalu aukcyjnym.  Uruchomić go nie było tak całkiem prosto, bo zwyczajnie podłączony do obiegu nie chciał się załączyć. Zacząłem więc drążyć instrukcję, spisaną w języku Goethego.  Okazało się, że potrzebny jest określony przepływ wody przez podgrzewacz, żeby raczył się uruchomić,  a spadek ciśnienia na samym podgrzewaczu, podczas jego pracy, to minimum 0,6 bara.  Nie ma cienia szansy, żeby zaczął grzać pędzony typową pompką 25-40, jaka w moim obiegu siedzi. Może dał by radę ruszyć z pompką 25-60,  zależy od oporów wnoszonych przez resztę instalacji CO. Poradziłem sobie dodając drugą pompkę 25-40 szeregowo. Podgrzewacz grzeje, ale przepływ wody widoczny na rotametrach jest poniżej 0,5l/min na pętlę. Bez podgrzewacza pompka dawała radę ponad 2l/min pompować. No i kolejny problem: mały przepływ =  wysoka temperatura. Teraz będę musiał pokombinować z ograniczaniem mocy. Najniższa dla tego egzemplarza to 7kW, a i tak z 10 stopni w podłodze robi 35 stopni.

W sumie nie jest tak źle, bo korciło mnie kupić droższy, elektroniczny model, żeby mieć płynną regulację temperatury. Po fakcie wyczytałem w sieci, że on się uruchamia przy spadku ciśnienia 0,8 bara.   Dla kilka barów w wodociągu taki spadek to pikuś.  Dla pompki CO to problem.

Można by wywalić cały moduł hydrauliczno-elektryczny, odpowiedzialny za załacząnie (i za opory przepływu), ale wtedy tracimy sporo na bezpieczeństwie urządzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, gondoljerzy napisał:

Pozwolę sobie odgrzać kotleta. Mam kilka uwag do tematu, może się komuś przydadzą.

Z braku docelowego źródła ciepła,  zamontowałem zastępczo przepływowy podgrzewacz do wygrzewania i suszenia wylewki z podłogówką. 

Podejrzewam że kocioł elektryczny byłby tańszy od tego ogrzewacza + dod pompy, a spełniłby swoją funkcję prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzewacz 350zł z przesyłką, pompka używana 60zł z lokalnego ogłoszenia i parę kształtek do podłączenia.  Wydałem z 500zł jak dotąd. Najtańszy kocioł na tym samym portalu aukcyjnym 1500zł, też używany, jak mój podgrzewacz.

Ale pewnie było by mniej kombinowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich podgrzewaczach przepływowych czy to gazowych czy elektrycznych jest taka sama zasada uruchamiania czyli po odkręceniu kurka i spadku ciśnienia wody za elementem grzejnym . W gazowych otwiera sie zawór gazu i uruchamia zapalarka a w elektrycznych  uruchamia stycznik grzałek . Co do przepływu to również masz info bo można to wywnioskować z wydajności (zazwyczaj jest podana ). W eksperymencie który opisałeś chyba lepszy byłby podgrzewacz pojemnościowy o podobnej mocy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.