Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

Krystek84

Defro Defro - Jaki Najlepszy Model Do Spalania Groszku I Ewentualnie Miału?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałbym zapytać doświadczonych użytkowników jaki model Defro polecacie do spalania groszku i miału?

Z uwagi, że Defro ma sporo modeli w kombinacji z rożnymi palnikami i sterownikami ciężko mi wybrać model.

Dom o powierzchni użytkowej 240m2 dobrze ocieplony 15cm grafit, okna 3szyby, podłogówka po całości dodatkowo woda do podgrzania ok 300l.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/17ma

Z góry dziękuje za pomoc i cenne uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli zastanowilbym bym się nad Defro Komfort Eko PZ 15kw albo nad czymś z palnikiem typu uni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolego palnik żeliwny ekoenergia nie poradzi sobie z samym miałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten który montowany jest w defro komfort eko PZ

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jesteś pewny?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z samym nie ale 50/50 już tak

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam komfort eko duo 15 kw z żeliwna retorta. I jak najbardziej palilem samym miałem. Palnik radził sobie idealnie. Gorzej z podajnikiem w którym miał potrafił się zawiesić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z samym nie ale 50/50 już tak

Tak 50/50 poradzi sobie wiem bo siostra ma palnik ekoenergii i nie ma szału na miale próbowaliśmy różnych miałów. Natomiast ja mam u siebie defro komfort eko 19 kw z okrągłą retorto i też paliłem pół na pół i bez problemów spalał, natomiast samym miałem zaklejało palnik. Przynajmniej tak było w moim przypadku. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dobre palniki do miału to ardeo, oraz  burner-s z ogniwa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co myślicie o rynnowych szukam o nich informacji za i przeciw.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dobre palniki do miału to ardeo, oraz  burner-s z ogniwa

W Burnera po niedawnej akcji zwątpiłem, ale na pewno do miału nadaje się Ardeo i Batory.

Ważne, żeby nie mylić miału z proszkiem czy pyłem węglowym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mnie tam żadne akcje oczu nie zamydlą  bo burner pracuje u mnie trzeci sezon na miale i to na tej gorszej jego odmianie i jest ok. na gorszym miale to raczej ten batory polegnie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy potrafisz to uzasadnić ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja takim czymś pale  a twoja uwaga co do miału utwierdza mnie w tym że batory na takim badziewiu polegnie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli wydaje Ci się tylko a tak naprawdę nie masz pojęcia.

Proponuję wysłać komuś kto ma Batorego - np. karoka65 jeśli się zgodzi worek swojego "badziewia" do sprawdzenia - inaczej się nie dowiesz jak w Batorym spali się "badziewie" a bez tego nie masz podstaw by cokolwiek oceniać.

Ja wiem na pewno co pokazała praktyka, że nawet 20 kW z Burnera w Ogniwo Eko Plus M w warunkach praktycznych uzyskać się nie dało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przestałeś być obiektywny odkąd sprzedajesz kotły ale to normalne, taki biznes,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba argumentów zabrakło skoro atakujesz adwersarza zamiast go przekonać -  wyobraź sobie, że gdybym chciał to Ogniwo mógłbym też mieć w ofercie, ale nie mam bo priorytetem dla mnie jest dobry produkt, który sam bym kupił do własnego domu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Palnik Ekoenergii radzi sobie bez problemów z miałem, bo do tego był właśnie projektowany. Akurat znam bardzo dobrze te palniki, bo serwisuję i sam użytkuję.

Problemem może tylko być zawieszanie się mokrego miału w zasobniku. Niestety aby ustrzec się zawieszania miału w zasobniku i wygaszania kotła, należy miał dobrze wysuszyć lub mieszać z ekogroszkiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak 50/50 poradzi sobie wiem bo siostra ma palnik ekoenergii i nie ma szału na miale próbowaliśmy różnych miałów. Natomiast ja mam u siebie defro komfort eko 19 kw z okrągłą retorto i też paliłem pół na pół i bez problemów spalał, natomiast samym miałem zaklejało palnik. Przynajmniej tak było w moim przypadku. 

W okrągłych retortach, które zbudowane są w kształcie fajki nie da się palić samym miałem, bo będzie się ubijał na kolanie. 

Natomiast w palniku Ekoenergii na końcu ślimaka znajduje się przeciwzwój, którego zadaniem jest właśnie uniemożliwić zaklejanie się palnika ubitym miałem. Ten przeciwzwój dodatkowo miesza świeżą porcję węgla z żarem i wypycha taką mieszankę do góry. Dlatego też palnik ten dość dobrze sobie radzi z miałem i wszystkimi sypkimi paliwami typu pelet czy zboże. W przypadku palenia peletem lub zbożem, palnik ma tą wadę, że żar lubi się cofać w kierunku zasobnika. Dlatego też nie powinno się stosować tych paliw samodzielnie lecz mieszać z ekogrosszkiem i miałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W Burnera po niedawnej akcji zwątpiłem, ale na pewno do miału nadaje się Ardeo i Batory.

Batory to jest kopia Ekoenergii. Różnica jest tylko w kształcie górnego talerza (dyszy). W Batorym jest okrągły, a w Ekoenergii w kształcie prostokąta. Choć widzę, że Batory także produkuje prostokątne. Myślę, że obydwa te palniki produkowane są w tej samej odlewni żeliwa  :D

Co do palników obrotowych to posiadają one kolejne, ruchome elementy, które lubią ulegać awariom.

Edytowane przez Plumpi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja wiem na pewno co pokazała praktyka, że nawet 20 kW z Burnera w Ogniwo Eko Plus M w warunkach praktycznych uzyskać się nie dało.

Zapominasz, że kotły Ogniwo Eko Plus M to 5 klasa i dlatego głównym paliwem jest ekogroszek odpowiedniej jakości.

Co do Ogniwa to są to dość fajne, oszczędne kociołki, ale wymagają dobrego paliwa, a nie miału, ponieważ mają dość wąskie kanały z zawirowywaczami, które lubią się zapychać jak się używa kiepskich paliw. Natomiast na dobrych węglach "biją" konkurencję sprawnością.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Palnik Ekoenergii radzi sobie bez problemów z miałem, bo do tego był właśnie projektowany. Akurat znam bardzo dobrze te palniki, bo serwisuję i sam użytkuję.
Problemem może tylko być zawieszanie się mokrego miału w zasobniku. Niestety aby ustrzec się zawieszania miału w zasobniku i wygaszania kotła, należy miał dobrze wysuszyć lub mieszać z ekogroszkiem.

Ten problem jest znacznie mniejszy w wielu palnikach do których gardziel zsypu paliwa jest po prostu większa.

Batory to jest kopia Ekoenergii. Różnica jest tylko w kształcie górnego talerza (dyszy). W Batorym jest okrągły, a w Ekoenergii w kształcie prostokąta. Choć widzę, że Batory także produkuje prostokątne. Myślę, że obydwa te palniki produkowane są w tej samej odlewni żeliwa :D
Co do palników obrotowych to posiadają one kolejne, ruchome elementy, które lubią ulegać awariom.

Batory różni się znacznie bardziej od Ekoenergii - proponuję obejrzeć oba palniki na żywo zanim napiszesz o podobieństwach i różnicach.

Obrotowe tak, wahliwe nie - obejrzyj oba a zobaczysz dlaczego.

Zapominasz, że kotły Ogniwo Eko Plus M to 5 klasa i dlatego głównym paliwem jest ekogroszek odpowiedniej jakości.
Co do Ogniwa to są to dość fajne, oszczędne kociołki, ale wymagają dobrego paliwa, a nie miału, ponieważ mają dość wąskie kanały z zawirowywaczami, które lubią się zapychać jak się używa kiepskich paliw. Natomiast na dobrych węglach "biją" konkurencję sprawnością.

Co to znaczy "odpowiedniej jakości" - czy jest to jakoś opisane w DTR-ce i ten, który poległ spalał węgiel odbiegający od tego opisu ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co to znaczy "odpowiedniej jakości" - czy jest to jakoś opisane w DTR-ce i ten, który poległ spalał węgiel odbiegający od tego opisu ?

Co to znaczy "poległ"? Co się z nim stało i po jakim okresie użytkowania?

Swego czasu uruchamiałem naprawdę dużą ilość jako serwisant z tymi palnikami i nie miałem z nimi większych problemów.

Jedyne problemy to konieczność częstszego czyszczenia wymiennika, nierzadko co kilka dni. Zazwyczaj kończyło się tym, że użytkownicy wyrzucali "miecze" z kanałów dymowych, aby mieć spokój.

Innym mankamentem tych kotłów była zbyt szybka korozja jak pracowały w starych instalacjach grawitacyjnych bez mieszaczy, ale awarii palników raczej nie było.

W DTR-ce piszą o paliwach: podstawowe to ekogroszek, zaś zastępczo mieszanina ekogroszku i miału. Producent nie pisze o samym miale.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem szukaj pieców z palnikami EKOENERGIA II generacja. U mnie sprawdza się idealnie. Miał 24MJ 27MJ oraz 29MJ do tego ekogroszek  z tym że bardziej "chrupie" . Tylko musisz zmienić ustawienia spalania. Z tym ze ja posiadam kocioł TEKLA FLAMO  22KW a nie Defro. Pomyśl o zakupie za dodatkową opłata koło 360 zł / "pełnego sterowania" + ewentualnie czujnik żaru. Chociaż tego ostatniego nie próbowałem. Ja mam 200m kw i spalam w tej chwili 12 kg- 15 kg na 24 h miału z KWK Chwałowice. Sterowanie przez termostat temperatura 22.8 w dzień i 21.8 w nocy. Dom ocieplony wełna. Grzejniki góra AL a dół niestety żeliwne.. jeszcze.

• Nie zgadzam się 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak chcesz kupić defro to zastanów się nad sigma 16kw z palnikiem ekoenergia jak ci zależy na dostępie do przez neta to do tego sterownik defro smart jest idealny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi