Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzanie Domu Około 180M2


kociok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, liczę że dostanę tutaj poradę dot. ogrzewania takiego domu. Dom swoje lata już ma (około 23 lata), docieplany był dobrych 15 lat temu ale raczej zrobione to było solidnie. Dom należy do moich rodziców. Mają już swoje lata więc szukam czegoś mało kłopotliwego w użytkowaniu, teraz ogrzewają węglem. Zastanawiamy się nad pelletem, gaz raczej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ile istotny jest koszt ogrzewania? Na pellecie koszt będzie zbliżony do gazu ziemnego, zakładając że dobry pellet kosztuje co najmniej 900zł/t. Jeśli ma być tanio i możliwie bezobsługowo, to zostaje kocioł retortowy na ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak , paliłem gazem ok 20lat , obecnie od 5 palę pelletem i widzę , że jest dużo taniej - i jakieś 30-50%,

Podstawowym błędem jest plotka, że tylko pellet pow 900 -1000zł/t  jest dobry, to błąd, pellet za 600-700/t jest często nawet lepszy,

tylko trzeba poszukać, najlepiej w swojej okolicy

 

Ale nie ma róży bez ognia - podstawową rzeczą jest dobry kocioł i instalacja w kotłowni,

a kocioł to nie jakaś Tekla czy Kostrzewa lecz min Biawar za ok 13tys. + 3 tys na instalację.

Wtedy możemy spalać pellet prawidłowo tj tanio i bez problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor chlopie ogarnij sie !

Za 16 tysiecy zl to kociok bedzie palil gazem przez przynajmniej 10 lat za DARMO, wedlug Twojej filozofi !

gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, ale pod warunkiem , że kocioł dobrej klasy na gaz masz za darmo i gaz masz już w domu.

A w innym przypadku wszystko kosztuje , a instalację też trzeba zrobić a komin do kondensata nie jest za darmo rozdawany ,

tylko parę złotych trzeba włożyć.

 

Jak nie masz gazu to czym będziesz grzał ? wg twojego światopoglądu - miałem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor napisal:

Ja powiem tak , paliłem gazem ok 20lat , obecnie od 5 palę pelletem i widzę , że jest dużo taniej - i jakieś 30-50%

a kocioł to nie jakaś Tekla czy Kostrzewa lecz min Biawar za ok 13tys. + 3 tys na instalację.

Dla Sambora i tych co nie kumaja:
Sambor nie wlicza do kosztow ogrzwania wydatkow poczatkowych.
Za 16 tys, zl na dzen dobry to kociok ma:
Zwykly kociol gazowy z zamknieta komora spalania+ 1 m rury za ok. 3 tys.zl.
Kociol montuje w kuchni, lazience czy gdziekolwiek - i tyle,komina mu nie trzeba, rure wystawia przez sciane.
Pozostaje mu 13 TYSIECE zl. za ktore grzeje gazem przynajmniej 10 lat.
Acha sambor powie koszt przylacza.
Kociok i tak go poniesie by miec gaz w kuchence.
Acha sambor nie liczy stodoly ktora ma do suszenia i przechowywania pelletu.
No i nie liczy kotlowni i myszy ktore wsowaja mu pellet i smieca, o kotach nie wspomne.
gtoni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to to sa zaszłości kazdy mysli że komin sam sie wymurował z cegły co leżała za stodoła ,murarz za flaszkę wymurował komin  teraz tylko trza wstawić kopciucha za 2000zł pluz znalesc instalatora za 500zł i zaczyna sie wielkie porównywanie do grzania peletem gazem czy prądem ,realia sa zupełnie odmienne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszt przyłąca to koszt przyłącza niech wyjdzie z 5 tys  a podpowiadanie że to jest koszt ktory i tak trzeba ponieść żeby mieć gaz w kuchence ludzie litości

butla gazu obecnie miedzy 32-38zł gaz juz z gotowej rury dla kuchenki pozyzej 35gr za kWh z butli około 25gr   wiec pisanie o kuchence jako wykładniku do robienia przyłącza no zastanów sie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

automatyk zastanow sie

Facet chce zejsc z ogrzewania weglem u starych rodzicow a ty mu wciskasz i analizujesz butle na propan do kuchenki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo moze w pyrlandi i gdzie indziej tak jest, ale u nas

w malopolsce znam DUUUZO domow gdzie maja gaz tylko do kuchenek i to

u starych ludzi.

Ale to nie temat tego postu, wiec skonczmy.

Kociok sie nie odzywa dlaczego "gaz raczej nie" wiec nie ma sesu dalej tego ciagnac.

Chcialem tylko zwrocic uwage ze sambor ma dziwna matematyke.

Ps. Sam twierdzi Sambor, ze mieszka 2 km za wsia i nie ma gazu, a tu nagle palil przez 20 lat.

Moze w innych lokalizacjach - porownuje gruszki z jablkami.

gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chcialem tylko zwrocic uwage ze sambor ma dziwna matematyke.

Ps. Sam twierdzi Sambor, ze mieszka 2 km za wsia i nie ma gazu, a tu nagle palil przez 20 lat.

Moze w innych lokalizacjach - porownuje gruszki z jablkami.

 

A ty myślisz , że nie można domu zmienić?, można i zawsze na lepszy

I wcale nie jest to złe porównanie,  i mam możliwość porównanie, gdyż poprzedni dom został w rodzinie i wiem ile tam obecnie gazu wychodzi,

a domy są prawie identyczne i kubaturowo i powierzchniowo.

Jakbyś czytał wszystkie moje posty na ten temat tobyś to wiedział.

 

Ciekawe z tą małopolską - wszędzie gaz mają a najbrudniejsze powietrze to też u nich - czyżby z gazu do kuchenek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk jak zlikwidują kotły to Ty dostaniesz najwięcej po tyłku zimą tymi ogniwami prundu wiele nie nakręcisz ja na Twoim miejscu bym ich do tego tak szybko nie namawiał. Wyobraz sobie nagle brak w systemie 90% energii " Sodomia i Gomora ".poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem w tej chwili tez produkuja tyle o ile i co ?

tak grzeje pompą

a ty o system sie nie martw ze ci braknie prądu ,jeszcze mamy jedną gnidę która na bruździ w sieci ale do końca roku będą niemcy zupełnie odcięci o polskiej sieci  poprzez przesuwniki fazowe to nie będzie problemu ze ci czegoś braknie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejesz pompą , a pompa na prąd ; a prąd z elektrowni; a w elektrowni kocioł parowy na węgiel  ,przerobić można na gaz ale rusek zatrzyma dostawę .Nie mam nic przeciw Twojemu systemowi grzewczemu tylko stwierdzam że nie można wyrzucać starego co działa dopóki nie postawi się nowego alternatywnego programu wytwarzania energii. poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kotłów w ciepłowniach nie wywalą bo budują nowe bloki  ,Ziunzek Radziecki  juz od 5 lat moze nas w d... pocałować w zakresie dostaw i dobrze o tym wie

a teraz jeszcze jak juz rusza ciekły gaz to w razie draki możemy słać nawet gaz az do polski wschodniej czyli pod kijów

docencie polska potęgę  bo Czesi Słowacy czy Niemcy to nam zazdroszą w zakresie zasobów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście życzyłbym sobie i innym, aby wszystko co się da było produkowane w POLSCE ; nawet ten komin z cegły niech zostanie .poz Hermogenes

 

zaczynamy niebezpiecznie oddalać się od sedna może dlatego że autor tematu zamilkł jakoś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kotłów w ciepłowniach nie wywalą bo budują nowe bloki  ,Ziunzek Radziecki  juz od 5 lat moze nas w d... pocałować w zakresie dostaw i dobrze o tym wie

a teraz jeszcze jak juz rusza ciekły gaz to w razie draki możemy słać nawet gaz az do polski wschodniej czyli pod kijów

docencie polska potęgę  bo Czesi Słowacy czy Niemcy to nam zazdroszą w zakresie zasobów

Kolego, możesz nam wyjaśnić czego nam konkretnie zazdroszczą?

 

A co do tematu to jeżeli gazu nie chcecie to może faktycznie pellet + buffor  będzie najciekawszym rozwiązaniem. Co do prądu to od pewnego czasu widzę niesamowity zachwyt nad opieraniem się tylko na tym źródle energii.

Niepokoi mnie natomiast fakt, że większość sieci nie jest chyba przygotowana na takie obciążenia. Jakby nie patrzeć, to dystrybucja energii elektrycznej opiera się na statystyce. Natomiast pompy ciepła powodują, że sieć a szczególnie lokalne trafo 220V są stale obciążone na cele grzewcze + cele bytowe. Zastanawia mnie to czy dalsza ekspansja druciarzy COP 1 i więcej nie spowoduje dużych problemów i czasowych wyłączeń prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sieć stara zmodernizowana w tej chwili jest o zdolnosci przesyłowej do 35GW obeznie zapotrzebowanie mamy w szycie na poziomie do 24GW ,wiec spij spokojnie 

a energia nie opiera sie na staystyce tylko na zamówieniach energi plus rezerwa powodująca ze nawet gdybyśmy nagle chcieli w jednej minucie dołączyć 1GWobciazenia  energii to nawet volty w gniazku by c nie spadły a zarządza tym KSE

i nie wiem czy wiesz ale włanie ten system uratował europe w listopadzie 2006 roku jak niemcy mieli blackaout i pociagneli Francje i Włochy a Polska i Czechy uratowały sytuacje bo i inaczej cała Europa by poleciała

tylko elektrownie weglowe  plus wodne maja takie zdolności mega szybkiej reakcji bo atomówka to nic nie moze w takich awaryjnych sytuacjach

chcesz poczytaj sobie w necie co nieco jest opisane o najgorszym w europie  niemieckim systemie energetycznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie wypowiedzi, nie wykluczamy gazu całkowicie, choć mieszkają w małej wsi i do tej pory gaz był tylko na butlę, chcieliby oczywiście zrobić po w miarę niskich kosztach, więc bawienie się z całym przyłączem gazowym itp. odpada, wiem, że dom kiedyś byłby też dla mnie (choć mieszkam w innej cześci kraju i raczej poszedł by na sprzedanie) więc chcemy to zrobić w miarę solidnie ale też nie wykładając na dzięń dobry 15 tys, maks jaki możemy wydać to koło 7-8 tys. Ja się totalnie na tym nie znam a rodzice jeszcze mniej, bo stary piec ma już swoje lata i wiadomo,że od tamtej pory wszystko poszło do przodu. Sporo ludzi zachwala pellet stąd nam się wydał najbardziej sensowny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, liczę że dostanę tutaj poradę dot. ogrzewania takiego domu. Dom swoje lata już ma (około 23 lata), docieplany był dobrych 15 lat temu ale raczej zrobione to było solidnie. Dom należy do moich rodziców. Mają już swoje lata więc szukam czegoś mało kłopotliwego w użytkowaniu, teraz ogrzewają węglem. Zastanawiamy się nad pelletem, gaz raczej nie.

 

Jeżeli 6 tyś.zł wydane od  pazdziernika do końca kwietnia nie będzie zbyt dużym obciążeniem,można ten dom ogrzewać pelletem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.