Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana Pieca Węglowego Na Pellet A Obejście Grawitacyjne


tomaszzakopane

Rekomendowane odpowiedzi

Ale ja nie pisałem o 65 . Przeczytaj mój post jeszcze raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jesteśmy przy opcji ze sprzęgłem więc coś przegapiłeś chyba. Jak dasz TZM to wydasz 300 zl i sobie obniżysz temp CO w zakresie 45-65st a kamforową zapewniają termostaty na grzejnikach. Po co tu pogodowka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówka. Zawór 3d z siłownikiem i sterownik który sam ustawia zawór aby domieszać wodę do temp uzależnionej od temp zewnętrznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej się waham co zrobić wszyscy u których byłem oglądać kotłownie mają zawory 4d

Trochę boję się że moja instalacja będzie zbyt skomplikowana a jak ktoś wcześniej pisał im prościej tym lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

To mozesz zamontowac sobie 4D. Bedzie to dzialalo z tym ze nie tak optymalnie jak zabezpieczenie, sprzeglo i 3D na obiegu grzejnikowym w kwestii zabezpieczenia temp powrotu. Wrzucam wizualizacje jak to dziala w praktyce. Pogodowka podlaczona do silownika zaworu sprawia ze regulujesz temperatura na obieg grzejnikowy zaleznie od temperatury na zewnatrz. U mnie dla przykladu teraz na grzejniki idzie 33 stopnie a w domu mam 22,3. Plus taki ze kociol wygrzany na 76 w tej chwili a powrot 51.

 

Sterowanie zaworem zalezy od mozliwosci sterownika. Raz sobie ustawisz krzywa pogodowa. Tzn. jaka temp. ma isc na grzejniki przy 10, 0, -10 i -20 stopniach na zewnatrz. I silownik mieszacza ustawia podmieszanie. Moj sterownik powiazalem ze sterownikiem pokojowym. I w przypadku dogrzania pomieszczen sterownik mieszacza nie wylacza pomki a obniza obieg grzejnikowy o 7 stopni od aktualnie ustawionej temperatury na obiegu przez pogodowke Gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie to temperatura na grzejnikach podnos sie znowu do zadanej przez pogodowke. Wyglada na skomplikowany zestaw a w rzeczywistosci jest prosta zasada jak drut.

Sterowanie mieszacza moze byc realizowane przez sterownik kotla albo autonomiczny.

Plus taki takich ustawien, ze grzejniki caly czas odbieraja cieplo z kotla bardziej lub mniej intensywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Kolega Sambor przejaskrawil troche zeby dotrzec do swiadomosci. Jezeli zdecydujesz sie na 3D i sprzeglo, bedziesz mial swiety spokoj. Jezeli na 4D to musisz utrzymac wyzsza temperature na kotle. I tez bedziesz mial spokoj. Co prawda mam wegiel a nie pellet ale powiem z doswiadczenia ze problem sadzy moze wystapic. Po zamontowaniu 4d u siebie ( wczwsniej mialem bufor w totalnie spieprzonej przez fachowcow instalacji) zszedlem z temp. kotla na 60 stopni. Nie zdawalem sobie sprawy co oznacza zimny powrot. Kociol zatkal sie doslownie sadza w trzy dni. Po podniesieniu temp na kotle problem zniknal.

Jezeli zamontujesz 4d to wazne zeby obieg kotlowy byl mozliwie krotki i bez kombinowanych zakretow, zawor na wysokosci wyjscia z kotla a srednica taka jak przylacze na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że kolega pisał że ma wyjścia z kotła 1" więc przy zaworze 4d 1" nie obejdzie się bez pompy w obiegu kotłowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

A to sie zgadza. Tak patrze na twoj link na esterowniku. Jak to jest mozliwe, ze pomimo wyjscia z kotla na 74 stopnie powrot masz 31? Masz instalacje bez jakiegokolwiek mieszacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jest w przypadku jak kocioł się odstawi i pompa się wyłączy. Czujnik powrotu mam za pompą na pionowym odcinku bo przy samym kotle nie było miejsca. Dlatego taki odczyt. Mam zawór VTC 55 st z pompą na powrocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Visitor nie mąć już z tym zaworem 4D. Przereklamowane badziewie ! Tomasz rób to jak już masz materiały: 2 zawory, 2 pompy i sprzęgło. Będzie hulać w idealnych warunkach dla kotła z jednoczesną regulacją obiegu CO. tego zawór 4D jednocześnie nie zrobi. Nie raz były podawane przyczyny tego stanu. Koniec kropka AMEN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł i sprzęgło już  jest  + checi co z tego wyjdzie zobaczymy  :D

 

a dlaczego Pytasz ?

nie pisz tylko ze kocioł zly !

 

zawor też jest ten 

http://allegro.pl/show_item.php?item=5940504843

 

Kolego  Sambor zaufałem ci zobaczymy co z tego bedzie

 

czy ten drugi może być ten czy lepiej 5/4? 

http://allegro.pl/zawor-mieszajacy-3-drogowy-1-cal-herz-q4-i5812302664.html

 

czy ten sporo droższy dlaczego nie wiem

http://allegro.pl/zawor-trojdrozny-3-drogowy-afriso-5-4-1-1-4-cal-i5126870725.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei od końca :

 

Zaw 3-D za sprzęgłem wystarczy 1", na początek wystarczy ręczne sterowanie, później można dostawić siłownik i sterownik, ale do grzejników to zbędny wydatek.

Zawór na powrocie powinien być termostatyczny  ok 55C, czyli ten VTC wystaczy.

Natomiast nie wiem dlaczego kupiłeś kocioł z malutkim zbiornikiem paliwa i minimalnym wymiennikiem.

Nie piszę, że to zły wybór, ale np 12kW z zasobnikiem zewnętrznym byłaby lepsza, a palnik jest w obu ten sam, tak samo jak automatyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł  kupiłem trochę przez przypadek od znajomego za pół ceny bo założył gas ma przepalone 5 ton pelletu wiec prawie nówka sztuka 

 

Nie napisałeś czy zawór Hertz czy  Afriso  czy bez różnicy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomaszzakopane, za sprzęgłem na grzejniki można również założyć zawór termostatyczny np 40-60 st C, dzięki temu masz za sprzęgłem obniżoną temp na instalację. działa to tak ala 3d + siłownik + sterowanie. korzyść taka że na grzejniki idzie cały czas temp którą ustawisz. żeby była jasność 3d+siłownik+sterownik pogodowy to lepsze rozwiązanie ale droższe, tylko w przypadku 2 obiegów, grzejniki i o.p. nie każdy sterownik da radę na 2 siłowniki, a to znowu podraża zabawę.

u mnie za sprzęgłem są 2 zawory termostatyczne, jeden na grzejniki i drugi na o.p., jestem zadowolony i nic nie będę zmieniał. moja instalacja miała już wszystkie cuda na kiju i na chwilę obecną mam to co powinienem mieć od samego początku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wtrącę się w temat bo też jestem zainteresowany przerobieniem instalacji w taki sposób ze sprzęgłem

hydraulicznym jednak chcę mieć osobne piony jakby 1 i 2 piętro osobno z założonym regulatorami pokojowymi ,

instalacja tylko grzejnikowa za to mocno przewymiarowana i mam obawy że po zatrzymaniu pomp przez regulator

i dużym zładzie wody sprzęgło zostanie zalane ogromną ilością zimnej wody . Czy w moim przypadku nie lepsze by

było założenie małego bufora 200-300 litrów w funkcji sprzęgła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowice mam , zawór 4D miałem został wyrzucony , jest obieg kotłowy z pompą , planuje założyć 3d z siłownikiem do

regulacji pogodowej za sprzęgłem tak jak w schemacie Sambora pytanie brzmi lepsze sprzęgło czy mały bufor .

Po zatrzymaniu pomp i dłuższym postoju kocioł a w tym przypadku sprzęgło bezpośrednio zostanie zalane zładem

wychłodzonej wody powodując grzanie przez 2-3 h na 100% mocy tego zładu nie generując oszczędności w spalaniu

kotła z podajnikiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.