Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana Pieca Węglowego Na Pellet A Obejście Grawitacyjne


tomaszzakopane

Rekomendowane odpowiedzi

W takim ukladzie ma to oczywiscie sens. Bo sam 3d bez  sprzegla juz raczej nie.

Bez sprzęgła z zaworami termostatycznymi czemu nie ma sensu - ale już tego nie wałkujmy co kto lubi, jednak przy takim układzie nie ma problemu z regulacją temp w pomieszczeniach, a dodatkowym plusem jest że wszystko chodzi na jednej pompie .

 

 

 A sterowanie pogodowe do 3D za sprzeglem ma wedlug mnie uzasadnienie. Jak ma juz byc drogo i dobrze to od poczatku do konca.

Ma uzasadnienie jeśli są same grzejniki bez termostatów a jak są i do tego siłownik z pogodówką to już "dwa grzyby w barszczu" - albo jedno albo drugie, po co niepotrzebnie zwiększać wydatki

 

Czy ten zawór tzm może być 1 cal czy też trzeba brać większy zw względu na przewezenia? . Wyjścia z kotła mam też 1 cal

Dla ścisłości to zarówno ten VTC na powrocie jak i ten na CO mogą być 1".

Jeszcze mnie ciekawi jakie rozwiązanie wybierzesz z zaworem 3d za sprzęgłem- siłownik + pogodówka czy TZM z ręczną regulacją temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wtedy zawór esbe VTA 572/ 45-65C lub  VTA 522/45-65C (albo jego odpowiedniki z innych firm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą w obiegu kotłowym możesz podłączyć na sztywno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dać -zawsze łatwiej zdemontować w razie czego

Ja u siebie dałem zawory odcinające ze śrubunkiem na zaworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

chmm  to ciekawe bo mi kolega sambor na zadane pytanie 

 

Sorki ze tyle zawracam a czy ten też może być sporo tańszy a firma też chyba ok

http://allegro.pl/zawor-temperaturowy-herz-teplomix-1-55-63-stopni-i5091385371.html

 

odpowiedział tak 

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór za sprzęgłem chyba nie taki - ten który wybrałeś miesza procentowo wodę z powrotu i zasilania( nie wiadomo jaki będzie wynik, chyba że ręcznie ustawisz, dasz za nim termometr i będziesz kontrolował i korygować)

Powinien być termostatyczny jezeli chcesz konkretną temp np taki

http://allegro.pl/esbe-zawor-mieszajacy-vta572-1-45-65-termost-412-i6026376349.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgło, pompa i zawór VTC ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

A ja bym zostawił ten zawór za sprzęgłem i dodatkowo podłączył do niego siłownik elektryczny i sterownik pogodowy. Wtedy nie musi regulować temperatury ręcznie a zrobi to automatyka zależnie od temperatury zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

chmm  to ciekawe bo mi kolega sambor na zadane pytanie 

 
 

odpowiedział tak 

 

 

 

No pewnie, że tak ale do tego trzeba jeszcze zakupić zawór regulujący przepływ, więc cenowo wyjdzie na 1 i to samo

Poniżej schemat firmowy 

 

PS

Ten zawór VTC jest duży, jak nie ma podłogówki a moc kotła jest ok 10kW można spróbować rzadziej spotykanego VTC 311

jak masz kupić zawór 3-D do siłownika to trzeba patrzeć na cenę zestawu - zawór + odpowiedni siłownik, dostosowany do sterownika inaczej można się na tym przejechać i przepłacić.

post-18578-0-25692600-1457604196_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie ten zestaw bedzie ok?

http://allegro.pl/zawor-mieszajacy-3-drogowy-1-herz-silownik-herz-i6027572542.html

 

PS

Ten zawór VTC jest duży, jak nie ma podłogówki a moc kotła jest ok 10kW można spróbować rzadziej spotykanego VTC 311

  

 

chodzi ci o ten?

http://allegro.pl/zawor-temperaturowy-esbe-vtc511-1-55-stopni-i5940504843.html

co to znaczy za duży ? 

VTC 311 jest jeszcze droższy 

 

Kurde tanio ta modernizacja nie wyjdzie   :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Bedziesz mial optymalnie. I jak bedziesz madrze grzal to uzyskasz optimum przy niewygorowanych kosztach. Jak juz idziesz w koszty, zaloz na obiegu grzejnikowym adaptacyjna pompke. Tym bardziej jezeli masz termostaty na grzejnikach. I niech dziala non stop. Bez bzdurnych obnizen nocnych, czy idiotycznego stosowania tygodniowek uzyskasz optymalna ekonomike. Zwlaszcza jak optymalnie to dosterujesz jakas pogodowke sterujaca silownikiem.

 

Takie Defro dla przykladu wymaga dla zachowania gwarancji powrot min 55 stopni. Co przy 4D ciezko uzyskac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor nigdzie nie napisałem że jesteś dla mnie niewiarygodny chodzi o to że z tobą ciężko dyskutować bo od razu się obrażasz klub piszesz że to już było 1000 razy Ja jestem z tych co lubią dociekać dlaczego tak a dlaczego nie inaczej.

Mam w domu część starej instalacji jest kiepsko izolowana więc jak dla mnie utrzymywanie na instalacji 60 stopni wiąże się z dużymi stratami stąd ten opor do Twojej koncepcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu dajesz przykład czytania bez zrozumienia - wg mojej koncepcji od kotła do sprzęgła ma być min 60C a od sprzęgła do instalacji  tyle ile na zaworze 3-D ustawisz,

Jak nie chcesz sprzęgła to niestety będzie jak sam piszesz ,czyli woda o temp min 60C zasuwająca na instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem po co płynna regulacja temp CO przez pogodowke skoro są termostaty na grzejnikach a kolega chce tylko obniżyć temp CO do stałej np 45st więc chyba wystarczy TZM. Chyba że ktoś dla bajeru chce wydać tysiaka zamiast 300 zł. Pozatym nie sądzę żeby pogodowka byla takim super wynalazkiem - siłownik miesza wodę do temp w zależności od temp zewnętrznej powiedzmy -10 na zewnątrz 40 co, +10 na zewnątrz 30 co. A co jak chce w salonie 22, w sypialni 19 a w łazience 24? Jedynie idealne dobranej mocy grzejniki ale nie wydaje mi się żeby cokolwiek zastąpiło termostaty na grzejnikach. A pogodowka i termostaty jednocześnie to nie ma sensu dla mnie. Chyba że czegoś nie wiem to chętnie się dowiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Dla przykladu 65 na grzejnikach sprawia ze wdychasz wiecej kurzu. Ponad to przypalaja sie roztocza i inny badziew ktory tez wdychasz. A tak szczerze to idealnie dobrane grzejniki tez sa przez wiekszosc sezonu grzewczego przewymiarowane. W przewymiarowanym grzejniku jezeli wystarczy 35 stopni do nagrzania pomieszczenia w danych warunkach pogodowych to po co dawac mu 60? Dobrze ustawiona pogodowka daje stabilny odbior ciepla zalezny od zapotrzebowania. Teoretykiem nie jestem a praktykiem bardziej. Dwa lata mam tak skonfigurowane i nie widze lepszego rozwiazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.