Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe 100% - Projekt


Opaska

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem z projektem podłogówki.

Znana na rynku firma zrobiła mi projekt podłogówki, ale wydaje mi się że ja jako laik sam dostrzegam w nim błędy.

 

W załączniku dołączam rzut parteru razem z potrzebnym info oraz naniesiony na rzut projekt podłogówki.

W razie pytań mam jeszcze dodatkową specyfikacje w excelu.

 

Nie wiem czy specyfikacja danej pętli będzie widoczna dlatego też napiszę że długość pętli waha się od 24m do 145m.

Rurki ułożone co 15cm, w łazience i ... w części korytarza co 10cm.

 

Sądziłem że najelpszym rozwiązaniem byłoby aby długość pętli wahała się między 60m a 90m, więc nie ukrywam że zbiło mnie to z tropu.

Jako że powinienem się zmieścić w 800m rurki nie chciałem instalować dodatkowej pompy, bo ta w kotle jest ponoć wystarczająca.

 

Pytanie czy jest mi potrzebny mieszacz? A jeżeli tak, to czy automatycznie potrzebowałbym pompę?

Instalator twierdzi że "jakaś" ilośc gorącej wody z bojlera może wejśc mi do podłogówki, ale wg mnie "jakaś" ilość to pewnie max. 20-40l, więc nic złego nie powinno się stać.

Na kotle mogę ustawić sobie krzywą grzewczą, więc uważam że mieszacz jest niepotrzebny. Co w razie awarii kotła?

 

1. Projekt podłogówki - wykonanie (długość rur oraz ich rozstaw)

2. Czy potrzebny mieszacz? 

 

W załączniku wszelkie info dot. ocieplenia i kotła.

 

Jestem w rozterce dlatego z góry dziękuję za ewentualną pomoc.  :(

 

RZUTY.pdf

post-67425-0-32716300-1455736973_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie np.rozstaw rur w pomieszczeniach nr.1 i 2(gdzie panele) przy rozstawie rur 15cm nie ogrzeje ich.Powinien być co 10cm(w kazdym po 2pętle) o ile OZC dla tych pomieszczeń jest wiarygodne.Pomieszczenie nr.10 zrobiłbym na 3 pętlach rozstaw 20cm bez stref brzegowych.Nie wiadomo też jaki charakter mają poszczególne pomieszczenia,może się zdarzyć np.sytuacja ze w sypialni będzie duże łóżko które zasłoni pewną powierzchnie podłogi i należy wtedy zmniejszyć rozstaw rur na pozostałej części pomieszczenia(takie rzeczy należy zawczasu przewidzieć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uponor tak na co dzień nie liczy, ale w tym przypadku przepałowani - po prostu brakło im miejsca na rodzielaczu na te 2-3 obwody dodatkowe.

Rozdzielacze Uponora są tylko do 12 pętli, więc poszli na łatwiznę i niektóre zrobili dłuższe.

Trzeba by albo drugi rozdzielacz albo sprzęt innej firmy - są na rynku rozdzielacze do 14 pól.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zamieściłeś to tylko pół projektu nie ma nic o przepływach spadku ciśnienia założonej prędkości przepływów...... Żeby nie wdawać się w szczegóły to bez mieszacza z wykorzystaniem pompy kotłowej układ może działać przy maksymalnym przepływie 1000l/h i przyjmując że jest 12 pętli to daje nam to przepływ po 1,3l/min co teoretycznie powinno wystarczyć. Ale.... to ale to właśnie różne długości pętli. Jak ten co projektował określił nastawy przepływu na każdą pętlę to będziesz miał pół roboty a jak będziesz robił to metodą prób  to parę k..... przy tej robocie wyplujesz. Sterownik powinien być oczywiście pogodowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki wielkie za zaintersowanie tematem.

 

@ Sambor, przesłałem Tobie priva z dokładniejszym info.

Tak, 12 petli to max w Uponorze, ale mogliby połączyć ze sobą te mniejsze powierzchnie na rzecz salonu. (priv)

Ten projekt ewidentnie pokazuje że pompka z kotła tego nie uciągnie, dlatego chciałem prosić o radę jak je podzielić.

Co do grzejnika. Tak, drabinka w łazience na oddzielnym obiegu. Wystarczy żeby był letni. :)

 

@ odpowietrznik, w takim razie potrzebowałbym dwa rozdzielacze.

Co do sypiali. Sugerujesz że pod łóżkiem miałbym zrobić rozstaw np. co 25-30 cm, a poza łóżkiem np. co 10-15 cm?

 

@ mak, następną wiadomość prywatną mogę wysłać dopiero za godzine. Wyślę Tobie jeżeli mogę dokładne dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.