Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem takie dane, czyli 17- 18,5 MJ/kg. Jakby nie liczyć, to około połowy WO węgla i trochę więcej niż drewna czy węgla brunatnego.

 

"In one preferred embodiment of this invention the grain is oat wherein the oat flour is blended with husk, preferably oat husk removed from oat grain during a standard de-hulling operation, to produce a free-flowing bio-fuel with an energy value between 4000 and 4100 Kcal/kg (17- 18.5 MJ/kg; 4.7-5.1 MWh/ton)."

 

Tu jest trochę danych : (na Rys.1 jest też owies)

 

http://www.pan-ol.lublin.pl/wydawnictwa/Mo.../Niedziolka.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wysokość dopłaty do 1 hektara w moim przypadku to 650zł, orka to własna praca- w przypadku posiadanego sprzetu 8 godzin i koszt paliwa ok 200 zł, koszt siewu 80 zł, koszt zbioru kombajnem to 450 zł. Do siewu potrzeba ok 300 kg owsa. Z posiadanego pola 1,3 hektara uzyskuję około 6t owsa co pokrywa moje roczne zapotrzebowanie. W swoim pierwszym poście pisałem iż nie liczymy czasu własnego (oczywiście w dziale Opał gdzyż tutaj jakoś odbiegliśmy od tematu). Czy waszym zdaniem dokładam do interesu? Dla ułatwinia dodam iż gleba jest marnej jakości. Bedąc w okolicach Poznania widziałem jakie rolnicy mają tam zbiory - sprzedając tak ładne zboże jak tam spokojnie mógłbym kupować węgiel jeszcze na tym zarabiając - u mnie nie nadaje się ono zbytnio do handlu. Cetnar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując. 6t owsa = 650 zł - 200 - 450 - 80 - 8h pracy :) - wychodzi za tonę 13 zł + 1,3h pracy. Nieźle. BTW znalazłem coś takiego: http://www.farmer.pl/biznes/bioenergetyka/...19e3ef6172.html

 

Przepraszam za offtopic, z mojej strony kończę - moja ciekawość w zakresie ekonomiczności tego rozwiązania została zaspokojona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wysokość dopłaty do 1 hektara w moim przypadku to 650zł, orka to własna praca- w przypadku posiadanego sprzetu 8 godzin i koszt paliwa ok 200 zł, koszt siewu 80 zł, koszt zbioru kombajnem to 450 zł. Do siewu potrzeba ok 300 kg owsa. Z posiadanego pola 1,3 hektara uzyskuję około 6t owsa co pokrywa moje roczne zapotrzebowanie.

Mój rachunek wygląda nieco inaczej .

____________________________________koszt w złotych____czas pracy w godzinach

Prace agrotechniczne (orka,przygotowanie pola,oprysk)__100__________________6_

Zbiór (najem kombajnu,transport)__________________ _450 _________________6_

Siew (koszt m.siewnego,robocizna)___________________0*__________________4_

Ochrona roślin ___________________________________100 __________________0_

Nawozy_________________________________________ 100__________________0_

 

*własne zboze

obliczenie dla 1 hektara plon 4,2 tony

 

Wynika z tego że koszt 1 tony owsa to około 200 zł i 16 godzin pracy .Dopłat (ARiMR) nie licze ponieważ bez względu na sposób wykorzystania owsa są stałe

Cena rynkowa (jarmark Małopolska) od 350 zł/t . Więc jeśli więc udało by się sprzedać za taką kwote można by zakupić 0.7 tony miału po 500 zł/t (opalam właśnie miałem ).

W sezonie spalam 6 ton miału x 500 zł = 3000 zł

 

Teraz teoretyczne obliczenia dla owsa (50 kg / dobe x 30 dni ) x 6 miesięcy = 9 ton x 200 zł tone owsa czyli około 1800 zł

Koszt zakupu palnika na owies o mocy 25 kW około 6000 zł (bez kotła ) więc jego zakup przy obecnych proporcjach cen zwrócił by się po 5 latach (3000-1800 = 1200x5=6000)

Są to realne obliczenia na 2009 więc według mnie trzeba se taki palnik zrobić coby było taniej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

no tez słucham i patrze na obliczenia to powiedzmy ze tona kosztuje ok 400zl z doplatą niby unijną rejon gostyń

i jeszcze jedno czy da sie jednoznacznie okreslic kalorycznosc tego owsa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Uruchomiłem palnik. Na dziś nie posiadam owsa i palę resztkami starego żyta ( 2- 3 lata). Niepokoi mnie brunatny osad na ścianach kotła ( stalowego). Nie wiem czy zachodzi jakaś reakcja chem. z sadzami po eko groszku czy to inny efekt. Palnik na oko działa wzorcowo. Dopala bardzo dobrze. Nie ma żadnego dymu w kotle ani z komina. Próby rozpocząłem na życie ze względu na cenę 250/t. Owies stosunkowo drogi ( sprzedają do siewu). Interesuje mnie również kolor płomienia na życie i owsie w trakcie pracy palnika. Proszę o pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jest to rodzaj mąki którego największe nagromadzenie ma miejsce w zakamarkach kotła. Ten pył – mąka jeśli jest w małej ilości to jest w formie delikatnego nalotu ( do omiecienia) jeśli trafi w miejsce zabrudzone sadzą ( np. węglową ze spalania wcześniejszego groszku) to nabiera formy sadzy. Gruba i porowata. Nie wiem czy reakcja nie jest pozostałościami po węglu bo występuje fragmentarycznie ( w najgorszych miejscach). Mam w planie wyczyścić piec do gołej blachy ale to musi odbyć się chyba przy użyciu gazu. Ręczna robota ( wczoraj około 2 h) przyniosła marny efekt. W chwili gdy kocioł byłby nowy lepiej było by ocenić powstające zjawisko. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

mój Tato buduje aktualnie palnik rurowy na owies, coś na kształt palnika AgroTec

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...ost&id=1491

 

i poprosił mnie o pomoc, gdyż pozostała mu do rozwiązania kwestia otworów doprowadzających powietrze.

 

Czy są one nawiercane w paliku rurowym w jakiś specjalnym układzie , tak aby powstawały zawirowania?

Czy sa one pod kątem? czy prostopadle do rury ? Czy tworzą jakiś wzór ?

 

Mam uprzejmą prośbę do forumowiczy posiadających palnik rurowy na owies o dodanie zdjęć wnętrza palnika i otworów doprowadzających powietrze.

 

 

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam Grzesiek .

post-7712-1240847070_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

nic dziwnego w tym ,ze co niektórzy spalają owies czy jakiekolwiek zboża. W mojej okolicy wielu ma kociołki na spalanie zboża - przede wszystkim owsa - raczej nie mówi się tutaj o marnotractwie,bo można u nas zakupić owies "niezdatny do dalszej obróbki", w wielkim skrócie - zaparzony,zbutwiały,ten który nie został skarmiony i zalegiwał kilka lat :angry: . Nie przerobisz go na chleb i nie skarmisz dla tuczu - bo się rozchoruje. Czyli kupujesz coś co może nawet śmierdzieć lub wyglądać jak plewa a się pali :D . Minusem czasem jest to iż kupisz za grosze ale zanim spalisz musisz dosuszyć - no i mniejsza wartość kaloryczna oraz niewielki smrodek z komina,którego nie potrafię określić <_< . Plusy to spalanie bez dymu.

To co jeszcze zasłyszałem, to wielu kotlarzy,którzy mają kotły na pellety też pali owsem bez jakichkolwiek przeróbek - potrzebna tylko zmiana nastaw komputera

 

pozdrawiam :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... Mam w planie wyczyścić piec do gołej blachy ale to musi odbyć się chyba przy użyciu gazu. Ręczna robota ( wczoraj około 2 h) przyniosła marny efekt. ....

 

Witajcie Druchowie

Przy tak definitywnej zmianie sposobu użytkowania kotła, celem oczyszczenia wnętrza kotła, należy spuścić z niego wodę i delikatnie ( krótko ale dość intensywnie) rozpalić suche drewno. To powinno wypalić wszystko do popiołu i dać się zmieść. Uzupełnić wodę i przestrzegać rodzaju paliwa aby problem nie powracał. Tak należy postępować w przypadku wewnętrznych spawalniczych napraw. Węgiel utwardza stal (stal węglowa)

Swoją drogą, jeśli w kotłach regulujemy intensywność częstotliwością palenia, oznacza to, że kotły z podajnikami są za duże. Zrobione odpowiednio mniejsze będą się mogły palić stale, przy minimalnych ilościach podawanego paliwa i bez przerw w pracy?????

zuch def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie zboże to najtańszy opał, przebił cenowo nawet drewno. Jeżeli w skupie owies zgodny z pn. kosztuje 160 zł tona, to gdzie znajdziecie opał 17kc w tej cenie. Dla przykładu żyto 240 zł tona a węgiel brunatny Bełchatowski 7-8 kc 235zł tona, miał niby 19kc 380 zł za tonę.

 

czy kolega ma dostep do tak taniego owsa ?

no te 160zł to mnie rozwaliło a chetnie kupie na próbe kilkaset kilo na poczatek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam- no niestety u nas w Wielkopolsce owies jest mało popularnym zbożem, a co za tym idzie jego podaż jest ograniczona. Podana cena jest z w. Zach. Pomorskiego. Za to w pobliżu można kupić bardzo tanio inne zboża takie jak żyto i pszenżyto. Ceny 240 i 270zł za tonę. Może tylko te zboża mają mniejszą wartość opałową od owsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no myslałem ze masz dostep bo teraz nakupiłem drewna na cała zime ponad 20m ale chce sprawdzic ten owies i chociaz ze try worki wziołbym na spóbe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy ktoś pali owsem w kotle z podajnikiem tłokowym?

Jaki kocioł waszym zdaniem(oczywiście oprócz tych na pelety które są potwornie drogie) najlepiej nadaje się do spalania owsa?

Planuje kupić kocioł Stalmark lub Sas seri Eko 17 kW na miał i opalać owcem. Jeżeli nic nie wyjdzie z palenia owsem zawsze będę mógł wrócić do miału.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

Ponawiam pytanie "Jaki kocioł waszym zdaniem(oczywiście oprócz tych na pelety które są potwornie drogie) najlepiej nadaje się do spalania owsa?". Jakiś czas temu natknąłem się na palnik samo czyszczący http://www.stalkot.pl/kwmsgr.html ponoć bardziej nadaje się do spalania owsa niż retorta- próbował ktoś palić owsem w takim palniku?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę w tłokowcu owsem ale nie samym. Mieszam go z groszkiem w proporcji 2 części owsa 1 część węgla.

Trzeba starannie ustawic parametry podawania opału i zadbać aby na palenisku zawsze było trochę węgla. Jeśli o to sie nie zadba to dmuchawa przedmucha puste palenisko i schłodzi cały piec zwłaszcza w przypadku przejścia z nadzoru do pracy.

Na razie spaliłem 5 worków owsa i będę tak palił dalej.

Zamiast owsa daję też trociny zachowując proporcję.

Przy paleniu owsem przydałoby się aby sterownik mial mozliwość wysterowania bardzo szybkiego podawania paliwa ale tylko przez kilka podań od momentu przejścia z nadzoru do pracy. Wtedy ten warunek stałej obecności węgla na palenisku byłoby łatwiej uzyskać.

Mój sterownik tego nie umie i tutaj widzę rezerwę w kolejnym zmniejszeniu kosztów opału.

Myslę, też, że płyta paleniskowa dla owsa mogłaby być trochę inna o tej dla węgla. Właśnie ze względu na przedmuchy kotła otwory bliżej zasobnika powinny być większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Witam,

mój Tato buduje aktualnie palnik rurowy na owies, coś na kształt palnika AgroTec

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...ost&id=1491

 

i poprosił mnie o pomoc, gdyż pozostała mu do rozwiązania kwestia otworów doprowadzających powietrze.

 

Czy są one nawiercane w paliku rurowym w jakiś specjalnym układzie , tak aby powstawały zawirowania?

Czy sa one pod kątem? czy prostopadle do rury ? Czy tworzą jakiś wzór ?

 

Mam uprzejmą prośbę do forumowiczy posiadających palnik rurowy na owies o dodanie zdjęć wnętrza palnika i otworów doprowadzających powietrze.

 

 

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam Grzesiek .

 

 

 

dołączam sie do Pytania NO i czy srodkowa czesc palnika styknie z ryry 150mm bo mam takiej 6m a na zew 200 mm kwestja tych otworów tylko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam krótkie pytanie, (ponieważ po przeczytaniu tematu zdecydowałem, że spróbuję zrobić palnik na owies) - Czy ktoś może udostępnić takie dane jak:

- wymiary paleniska dla mocy ok 25 kW

- wymiary rury podajnika,

- prędkości posuwów podajnika,

- czasy pracy podajnika i inne wszelki dane do zaprogramowania sterowania tym cudeńkiem.

Aha, jaki rodzaj materiału byłby preferowany do budowy paleniska.

No cóż miał być krótko, a ja zadałem tu pytanie dotyczące całości tematu.

 

Pozdrawiam i z góry dziekuję. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.