Skocz do zawartości
IGNOROWANY

By Palenie Bez Dymu Stało Się Normą - Petycja Do Ministra Środowiska


Juzef

Rekomendowane odpowiedzi

@Andrzej_M, ,..... I wszyscy wnoszą o ulgi (czyli pieniądze), prolongatę terminów (czyli "drzemkę"), to też kosztuje. Nikt nie chce, bądź nie potrafi przedstawić logicznego, systemowego rozwiązania problemu, szczególnie taniego i efektywnego w realizacji. Tak było ze śmieciami, i jest z przywilejami, prawami nabytymi, kredytami, osłonami i wiele, wiele społecznego szarpania "krótkiej kołderki". A po nas, choćby pomór i pohybel. TKM, mówi to Panu coś? Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera. Minister wojny zostaje ministrem kultury,... Pedofil prowadzi chór chłopięcy,... Takie kwalifikacje mają nasze elity,... Ale są też twórcy grafenu. Biolodzy, którzy tym grafenem będą leczyć raka,... Jeśli polityka i dość powszechna niekompetencja nie "zabije" rozsądku i logiki, to może jeszcze trochę pożyjemy,...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W całym portalu ani w innych wypowiedziach, nie podał Pan choćby jednego wyróżnika w konstrukcji dobrego górniaka.

http://czysteogrzewanie.pl/kociol/rodzaje-kotlow-weglowych/#Czego_si_wystrzega_w_kotach_grnego_spalania

 

A mnie ciekawi czy własciciele tych "firm" wiedzą ,co ich pracownicy wypisują w instrukcjach. I czy robią to za ich zgodą.

Nie, prawdopodobnie ktoś z ulicy wszedł do fabryki i niepostrzeżenie zmienił zapis w DTR, a właściciele nic o tym nie wiedzą...

 

Mniemam ze kolega Juzef poinformował ich że istnieje norma która jednoznacznie podaje w jaki sposób należy palić w kotłach GS, i że ta norma ich też obowiązuje.

Tyle razy już to wałkowaliśmy i nie doczekałem się do tej pory wskazania co to za norma zabrania palić w kotle od góry. Ja mogę o takiej nie wiedzieć, ale trochę mądrzejszych ode mnie osób siedzących w temacie również nie wie.

 

Ciekawa by była ta analiza ,zwłaszcza gdy kocioł pracuje w podtrzymaniu

Byłaby ciekawa, zwłaszcza gdyby obok postawić identyczny kocioł z identycznej grubości warstwą paliwa, rozpalony od dołu. Ale to też niewiele by zmieniło. Łatwo można by powiedzieć, że co ten leszcz pomierzył, nie zna się albo sfabrykował wyniki.

 

fajnie paliło  do czasu jak mu skrecili ciąg z 35 do 20 a taki jest wymagany maksymalny ciąg  do tej mocy kotła w którym palili.

W DTR podany jest minimalny wymagany ciąg.

Czyli co, producent jest idiotą, że mimo takich obserwacji wpisał palenie od góry do DTR?

Przekupiłem go? Zaszantażowałem?

 

kolega Juzef to młody człowiek jemu się chce i "orze jak może "- a jak może to wiesz.

Macie Panowie z pewnością większą wiedzę, obycie i doświadczenie ode mnie. Tylu poza Wami jest ogarniętych ludzi z wiedzą, nawet tytułami naukowymi, co od lat tak dobrze chcą nam wszystkim zrobić, tylko ciągle ktoś/coś przeszkadza. A jednak to nie Wy, a my, jakieś przypadkowe ziutki garażowe, nie mający w jednym palcu katalogu podstawowych norm, bez doktoratu z termochemicznej konwersji paliw stałych, RUSZYLIŚMY RZYCIE i cokolwiek działamy, bo nie wiedzieliśmy, że jesteśmy na to za głupi i że się nie da / nie można.

Ale to nie powinno Wam w niczym przeszkadzać. W każdej chwili możecie zacząć działać w tej samej sprawie co my, tylko LEPIEJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przemówce wszystkimi konczynami.

Henryk1953 czy Ty dalej uważasz że kocioł gs palony "tradycyjnie" emituje mniej zanieczyszczeń niż palony w sposób prawidłowy? Wystarczyło by żeby jakieś doktory zrobiły proste badanie ciekawe co by z tego wyszło?

Taka inicjatywa jaką prowadzi Juzef jest potrzebna. To jest najtańszy sposób na to aby poprawić jakość powietrza w swojej okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyło by żeby jakieś doktory zrobiły proste badanie ciekawe co by z tego wyszło?

O, i to jest właśnie problem, że nawet to proste badanie kosztuje, a chętnych do bulenia nie ma (szczególnie wśród tych, którzy z wungla żyją). A jeszcze doktory trzeba opłacić. Nawet jak już to badanie będzie, to można wtedy powiedzieć, że w innego koloru kotle na innej granulacji paliwa może być inaczej. Badań zagranicznych ci u nas dostatek. Fakt, że promują tę metodę federalne urzędy ds. środowiska Szwajcarii i Niemiec też powinien o czymś świadczyć. Może oni nie mają normy, która nie pozwala?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,... popieram ideę petycji w sprawie zbadania powiedzmy gorniaka według projektu@LasRico i palnika @Dikiego Pietii. I ten postulat powinien być głównym tematem petycji. Na temat portalu "czyste ogrzewanie" wypowiem się , już bez krytyki, może jutro, bo już późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze zrozumiałem, że dobrzy ludzie dalej będą posiadać górniaki?

Już to widzę- kto ich ZMUSI do palenia w czymś takim od góry, skoro można zwyczajnie, jak dotychczas?

Sławetny temat LR istnieje od paru dobrych lat a ludziska dalej kopcą w kotłach górnego spalania.

 

To jakaś piramidalna naiwność, taka wiara, że w prywatnych domach można cokolwiek nakazać.

 

Jak to było? "Górniaki zdelegalizować !".... Jestem za.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Heso, bardzo serdecznie Cię witam. Mam identyczny stosunek do górniaków jak Ty, szczególnie że w technice palenia w dolniakach jest ( jak mi się wydaje) znaczący postęp. To przełożyć się może, jeśli nie całkowicie, to na bardzo wydatną poprawę stosowania węgla i drewna jako paliwa. Gdyby, jak proponujesz, dokonywać rewolucji : burzyć domy z górniakiem w kotłowni, to Twój własnego pomysłu kocioł z ceramiki stawia Cię po stronie tych co SZKODZĄ ; brak atestów, paliwo dowolne a nie kwalifikowane. Zgodnie z prawem dozwolone będą tylko kotły monitorowane na zasadach kotłów parowych, czyli bardziej rygorystycznie niż dzisiejsze gazowe. Swoją drogą, nie wierzę w idealne wyniki górniaków na stanowisku badawczym. Laboratoryjny atest ostatecznie rozwiąże kto ma rację. Pan @LR ogłosił i obiecał upublicznić konstrukcję nowego rewelacyjnego górniaka, więc poczekajmy. Darzę @ LR szacunkiem i nie spodziewam się jajkiejś taniej sensacji,....

Jeśli ktoś nie zna @Heso, to jest to jeden z najaktywniejszych forumowiczów, który od zawsze propaguje i poszukuje idealnego spalania a Jego "amatorski" kocioł to przedmiot marzeń wielu forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to było? "Górniaki zdelegalizować !".... Jestem za.

No i świetnie. A uczeni są za paliwami kwalifikowanymi i kotłami 5. klasy. Tylko co z tego? To tak jakby zwolennicy kajzerek i bagietek kłócili się o to, którym pieczywem rozwiązać problem głodu na świecie.

Za chwilę przyjdzie walec antysmogowy i wyrówna. Nie będzie patrzył, czy to górniak spawany u szwagra, czy dolniak 4. klasy - wszystko na złom, bo trujo. To jest jedyne SKUTECZNE lobby na tym poletku. Postulat palenia od góry jest według mnie największą miną, jaką można im pod gąsienice wrzucić, bo pokazuje inną, tańszą i prostszą drogę do choć częściowej naprawy problemu.

 

Już to widzę- kto ich ZMUSI do palenia w czymś takim od góry [...]

temat LR istnieje od paru dobrych lat a ludziska dalej kopcą[...]

Otoczenie ich zmusi. Kopcenie prędzej czy później przestanie być społecznie tolerowaną normą, nawet jeśli nie zmieni się nic w przepisach. Nie może być sytuacji, by jedyną drogą ujścia tego oburzenia ludzi niewinnie wędzonych było dołączenie do antysmogowej zgrai, która będzie chciała likwidować węgiel, a może i poddać eutanazji palaczy. Jeśli powszechnie będzie dostępna informacja, jak można palić węglem/drewnem i nie kopcić, to od tego ludzie będą zaczynać swoje potyczki z kopciuchami w sąsiedztwie, a nie polecą od razu do marszałka płakać o uchwałę antysmogową.

 

Przy okazji też zauważę, że od jakiegoś czasu nie piszę wyłącznie o paleniu od góry. Nie każdemu to musi przypasować od razu. Dlatego dodałem też informacje o paleniu kroczącym oraz po prostu o dokładaniu małymi porcjami. W ten sposób ktoś złapie najpierw mniejszy i łatwiejszy haczyk np. paląc krocząco i zobaczy, że tak prosto załatwił swoje odwieczne problemy pt. "nie chce się palić", a potem sam zacznie szukać czegoś jeszcze lepszego.

Natomiast ekipa z Rybnika na wykładach mówi też o istnieniu i przewadze dolniaków. Tylko że tam jest inny świat. 95% ludzi na sali jara flot, 5% - deputat przeważnie 34.2 (bo ten lepszy odsprzedają), jeden gość na ~150 ma dolniaka. Może tam któryś odważny przyjdzie i krzyknie "górniaki zdelegalizować"? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem kiedyś porozmawiać z pewnym producentem, odwiedziłem go...  Na moje zapytanie, czy wytwarza kotły dolnego spalania, odpowiedział:

"przecież widzi pan, to wszystko są kotły dolnego spalania, pali się przecież od dołu!"  i wskazał ręką na rząd stojących gotowych kotłów- samych

ordynarnych górniaków, a jakże- z obowiązkową dmuchawą.  Odechciało mi się dalszej rozmowy.

 

Czytam to forum i nieodmiennie chichoczę trochę bezradnie.

Dolniaki wymagają większego ciągu, niż inne kotły?

Nie da się rozpalić bez klapki skróconego obiegu?

Musi być ruchomy ruszt do odpopielenia ?

Zatyka się często wlot palnika?

Dymi przy podkładaniu?

Nie da się w jednym kotle DS czysto i ekonomicznie palić węglem, drewnem, miałem, flotem, trocinami i ogólnie pojętą biomasą?

Nie da się spalać wilgotnych liści BEZ DYMU? Jakimś cudem robię to na co dzień.

Co do reszty- bzdury, po prostu producenci błądzą jak dzieci we mgle, mam wrażenie, że nikt z nich nie musiał nigdy majstrować przy

konstrukcji kotła czy pieca.

 

Juzefie vel Juzwo poszukiwaczu dobrych rozwiązań (http://www.forumbudowlane.pl/vt/6285/0/dywagacje-nad-piecem-co-weglowym), wierz mi: tylko kotły dolnego spalania.

Te z prawdziwego zdarzenia, nie te robione przez przypadkowych producentów, którzy dopiero uczą się na błędach i nijak nie potrafią zrobić sensownego kotła. 

 

PS. Wymądrzam się, bo dość przypadkowo odkryłem, jak np. węgiel spalać bezdymnie od początku do końca.

Prosty trick, do zastosowania nawet w kotłach górnego spalania po drobnej przeróbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Heso, dlaczego mnie to nie dziwi?

PETYCJA, ciąg dalszy. ,... jeszcze trochę facecji na temat petycji. Ewolucyjne zmiany w sposobie palenia z uwzględnieniem dyskusyjnego palenia od góry w górniakach i palenia w dolniakach, oba kotły z zaakceptowanymi na forach usprawnieniami: odpowiednio KPW i palniki ceramiczne dające efekt furkotu, musiałyby być poparte podstwą prawną do karania ZADYMIARZY i oczywiście atestem instytutów w.w. usprawnień. Pięknie by było, gdyby autorzy najlepszych usprawnień zostali uhonorowani państowymi nagrodami. Straż pożarna na telefon KAPUSIA musi dojechać samochodem osobowym (pod rygorem kary finansowej dla dyżurnego) w 15-30 minut. Fotografia komina i protokół podstawą mandatu i zakazu palenia do czasu wykonania usprawnień w kotle. Odpłatnie kominiarz z przeszkoleniem udziela zadymiarzowi wszelkich instrukcji i dopuszcza warunkowo do palenia. Producenci powinni mieć możliwość usprawnienia wyprodukowanego już ZŁOMU i mieć obowiązek wyprodukowania drzwiczek z kierownicą powietrza wtórnego lub innych elementów poprawiających palenie. Aby uzdrowić jakość węgla na składach (pomysł mojego zacnego kolegi) kopalnie powinny postarać się o przejęcie lub licencjonowanie obrotu swojego węgla w kraju. Powinno być i taniej i lepszej jakości węgiel. Jak powyżej napisałem ; facecje i dyrdymały do przemyślenia. A tak w ogóle, " róbta co chceta,..." Oczywiście przyjęcie treści "moich" propozycji jest dobrowolne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze zrozumiałem, że dobrzy ludzie dalej będą posiadać górniaki?

Już to widzę- kto ich ZMUSI do palenia w czymś takim od góry, skoro można zwyczajnie, jak dotychczas?

Sławetny temat LR istnieje od paru dobrych lat a ludziska dalej kopcą w kotłach górnego spalania.

 

To jakaś piramidalna naiwność, taka wiara, że w prywatnych domach można cokolwiek nakazać.

 

Jak to było? "Górniaki zdelegalizować !".... Jestem za.

Żle zrozumiałeś, ale to nie moja wina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że się Wam nie spodoba. Powyższa wypowiedź w petycji daje się zamknąć w jednym zdaniu: "Ustalenie trybu i zasad postępowania mającego na celu wdrożenie usprawnień technicznych i poprawy działań administracyjno-społecznych w zakresie podniesienia kultury ogrzewania się węglem." Prawda, że to brzmi przyjaźnie i godnie? No to na koniec. Popularyzować świadome ogrzewanie węglem można : na lekcjach wychowawczych i ekologii w szkole (można się wprosić), w telewizji śniadaniowej ( tu trzeba odrobić lekcje i mieć aparycję oraz gadane), w gazetach (zwłaszcza tych, które zamieszczają czasami artykuły na takie tematy np. Gazeta Prawna), i na składach opału ( ulotki). Na wzór obowiązkowych opłat za wywóz śmieci, przywrócić należy obowiązek kominiarskiej kontoli i czyszczenia kominów oraz samych kotłów: najlepiej ulicami i wsiami). Nie upieram się, że moja racja jest "najmojsza",....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że rodzi się pewien problem z paleniem od góry. Ludzie zbyt upraszczaja myślowo przedstawiane informacje. Należy pisać w całości: w kotle gs rozpalaj od góry.

Druga sprawa palenie od góry nie jest metodą alternatywna jak napisal autor przytoczonego tekstu, tylko jedyną właściwą i tu też powinno się zwracać na to uwagę.

Widzę machina propagandy ruszyła na dobre, tylko już zaczynają jej się nogi platac. Dbajmy o przekazywanie informacji w sposób prawidlowy i pełny. Bo za chwilę się okaże że właściciele kotłów ds też zaczną palić od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz, że normalny człowiek nie odróżnia gs od ds i naprawdę ciężko jest mu to wyjaśnić? Nie dlatego, że ludzie są głupi, ale że terminologia nie jest intuicyjna w zestawieniu z obserwacją. "Bo dlaczego górne spalanie, gdy pali się na dole?"

Najbardziej łopatologiczne wytłumaczenie jakie znam to wskazanie, że ma być wylot spalin u góry komory zasypowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

I jest odpowiedź na petycję: Ministerstwo Środowiska nie zlało sprawy, nie wypchało nas sianem, ale przynajmniej obiecało, że konkretne kroki podejmie w kierunku promocji filozofii ekonomicznego ogrzewania. Co z tego wyjdzie, zobaczymy. Jednak odważę się stwierdzić, nie tylko na podstawie tej odpowiedzi, że powoli temat przesiąka do głównego nurtu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,... no to gratuluję. "Wiódł ślepego (ministra) kulawy z wadą wymowy" . Proponuję już zamówić transparenty: "nie pakuj śmieciucha (górniaka) do nowego domu" oraz "tylko górniaki są ekologiczne" . Górniaki, to takie co się w nich pali na dole, a "spaliny wychodzą górą komory zasypowej" - łopatologiczne ( logiczne ?) wyjaśnienie profesjonalisty z post 68.,,, Co za sukces,... Znowu kawał solidnej, kreciej roboty. Brawo TY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd te emocje?

Górniak, to górniak. Typowy dla niego sposób spalania, to spalanie na ruszcie i podrzucaniem paliwa na żar. A to, że wam się nie chce palić, tylko wolicie wędzić wykorzystując komorę spalania, jako zasobnik paliwa, to już wasz problem i ew waszych sąsiadów.

Nie potraficie (jako ogół użytkowników gs) ładnie się bawić, więc czas odebrać wam te zabawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,... @Juzef powinien zmienić nick na @Oksymoron. Jest za, a nawet przeciw. Nie potrafi zrozumieć, że górniak jest śmieciuchem a górne spalanie (na stosie opału do spalenia ) w śmieciuchu jest protezowaniem bubla z atestem. Górne spalanie powinno być dopuszczone na okres przejściowy. Dolne spalanie w górniaku powinno być policyjnie zabronione i karane. Atrybutem uznania palacza w górniaku za usiłującego sprostać ekologii powinna być KPW w drzwiczkach zasypowych. Nasz @Oksymoron powinien skonsultować się z @LastRico i dowiedzieć się od samego guru, czy rację mam ja, czy petycja jest bez rażących błędów. Swoją drogą @LastRico, aby zachować twarz, powinien odwołać swoją emocjonalną wpadkę z palnikiem do górniaka. Wpadka to nie grzech. Grzechem jest jej nie sprostować.

Co do ministra 40 milionowego kraju, to zapytuję,... Jak mógł obiecać, że weźmie pod uwagę paplaninę bez sensu, pełną sprzeczności. Chyba tylko na odczepnego.

@Vlad24, wyjaśniam Panu, że każdym górniakiem można zadymiać tak, jak można tłumaczyć pedofilię urodą dzieci, Smoleńsk spiskiem, a palenie węglem nie biedą z głupotą tylko lenistwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby znać wszystkie strony medalu warto dodatkowo poczytać

 

http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/

 

http://czysteogrzewanie.pl/2014/12/instytut-odpowiedzial-dzialaczom-antysmogowym/

 

http://czysteogrzewanie.pl/2016/03/dlaczego-eksperci-i-ruchy-antysmogowe-maja-problem-z-paleniem-od-gory/

 

Oraz np z tego forum https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/568-parametry-ekologiczne-kotlow/

 

Co do palenia drewnem od góry w kominkach to polecamy temat https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21222-kominki-i-piece-z-finlandii/

 

 każdy z kominków palonych od góry ma dyszę dopalającą gazy powstające podczas spalania drewna od góry, oraz długi kanał do zatrzymania pyłów.

 

Może należałoby o czymś takim pomyśleć w konstrukcjach kotłów GS.

Wiem, że takie konstrukcje były  próbowane, ale nie zostały dopracowane, a szkoda.

 

PS

Na FM jest na te tematy ponad 200 stron  z których nic nie wynika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.