Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tech St580 Z Pid


astan67

Rekomendowane odpowiedzi

Co oznaczają trzy wykrzykniki w miejscu wskazania temperatury spalin? :( Po zrestartowaniu(wyłączeniu i ponownym włączeniu)sterownika wykrzykniki znikają i wraca wskazanie liczbowe dotyczące temperatury spalin. Temperatura spalin za niska? Dotyczy sterownika ST 580 z PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Wykrzykniki w miejscu wskazania temperatury spalin oznaczają brak czujnika spalin w mojm kotłe marki Dworek producent oszczędza i nie montuje czujnika spalin na własną ręke zakupiłem czujnik PT 1000 koszt 110 zł i to poprawiło spalanie w komorze biało brązowy osad i zero dymu  z komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nawiązując do problemów forumowicza astan67 opisze również swoje negatywne doświadczenie ze sterownikiem ST-550 zPID oraz z firmą TECH.

Otóż po tygodniu użytkowania kotła, zauważyłem iż występują znaczne (powyżej 6stopni) przeregulowania temperatury w kotle w stosunku do wartości zadanej. Układ grzewczy był wówczas prosty, ponieważ wyłączony był obieg CWU i wyłączona pogodówka (aby zachować stałą temperaturę za zaworem). Kocioł działał tylko na potrzeby ogrzewania domu (kaloryfery). Wykres temperatury na kotle dla Tzad.=55C przedstawiał się następująco.

image.thumb.png.761eb46e21e294b137e0f9fad4068638.png

Jak widać z powyższego wykresu regulator słabo sobie radzi z regulacją temperatury, czego efektem jest ciągłe jej przeregulowanie. Przeszukałem wszystkie parametry sterownika, ale nie znalazłem parametrów dotyczących nastaw samego regulatora tj. wzmocnienie, czas całkowania.

W związku z powyższym zwróciłem się do producenta z prośbą o pomoc w poprawnym ustawieniu kotła i ustabilizowaniu jego pracy. Po miesiącu wymiany korespondencji (najchętniej bym ją zamieścił aby ośmieszyć dział serwisu) firma TECH skapitulowała – przestała odpowiadać na maile. Udostępniłem im nawet swój login i hasło na emodul.pl, aby sami mogli się podłączyć online do kotła i przejrzeć jego nastawy, lecz ….nie pomogło to „fachowcom”.

W związku z bierną postawą producenta postanowiłem szukać pomocy, informacji na forach. Dokonałem mnóstwa zmian parametrów (czasy podawania, prędkości dmuchawy, moc kotła itd.) testując podpowiedzi forumowiczów, lecz efekt końcowy był słabiutki. Suma sumarum muszę się chyba pogodzić z tym „dziwnym” działaniem regulatora PID. Tylko żal, że stary sterownik zdemontowanego kotła miał trzy stopniową regulację obrotów dmuchawy i wówczas przeregulowania były na poziomie max. 2 stopnie, a nowy miał być podobno lepszy. Może skusze się na wymianę tego bubla na SKZP-02, bo rzeczywiście opinie ma dobre.

W związku z powyższym chciałbym przestrzec potencjalnych kupców przed zakupem sterownika piecowego z tej firmy, ponieważ:

  • nie działa poprawnie – regulacja temperatury nie oparta jest raczej na regulacji PID, a na jakimś dziwnym algorytmie którego działania chyba nikt nie rozumie, nawet sam producent,

  • Instrukcja obsługi jest tak napisana, i ma takie braki, że wypadało by ją spalić podczas pierwszego uruchamiania kotła,

  • i nie macie co liczyć na odpowiednie wsparcie technicznego serwisu.

Jeżeli ktoś z forumowiczów ma jakiś pomysł, który pomoże mi rozwiązać problem, bardzo proszę o rady. Wszystkie chętnie wysłucham i przetestuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie szarpanie temperaturą mam gdy ładuje się bojler cwu na samej instalacji CO kreska prosta jak drut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie gdzie umiejscowiony jest czujnik temperatury kotła,  ponieważ jest on zasłonięty wraz z płytą przyłączeniową oryginalną osłoną kotła. Prawdopodobnie styka się on z rurą wyjściową z kotła. Widzę podłączony kabel od czujnika do złącza ( na zdjęciu na czerwono).

image.thumb.jpeg.66a40f3e10439d9f509ea7ec32f4ab6e.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie stawiam że nie będzie na rurze lecz w studzience, jeśli będzie miał słaby kontakt ze ścianką kotła to wskazania będą gonić. Może tak się też zdarzyć jeśli nawet ta studzienka będzie odpowiednio wypełniona, ale coś będzie pokićkane z przepływami (np zasilanie i powrót po lewej stronie kotła, a czujnik z prawej).
Jak Ci się chce bawić to wyciągnij go właśnie na rurę zasilania, osłoń pianką i owiń drutem (nie jakąś trytytką) żeby nie odpadł. Tam jest pewność że temperatura jest "aktualna".
Jeśli nadal będzie nim miotać to trzeba się będzie przyglądnąć instalacji, takie cuda lubią się dziać szczególnie przy zaworach 4d. Patrząc na wstawiony przez Ciebie wykres, czuję że to właśnie coś od przepływów. Pomyśl też czy nie masz jakiegoś wolnego czujnika który dasz rade zamontować na powrocie, przez samym kotłem. Jeśli i tam temperatura będzie fikać, to po drugiej stronie też tak będzie, tylko że ster powinien to złagodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolecki,

zdopingowałeś mnie do wykonania kilku testów i przeanalizowania układu grzewczego. Podłączyłem dodatkowy czujnik temperatury do rury wyjścia z pieca – okazało się że temperatura jest niższa niż w kotle o ~2C, ale zmienia się ona tak samo jak w CO. Załączyłem również grzanie CWU i tu ciekawostka, wahania temperatury na kotle zmalały, wynosiły maksymalnie +/- 2C od temperatury zadanej. Poczytałem trochę na necie i dowiedziałem się że przy instalacjach z zaworami 3d lub 4d temperatura na powrocie może być zbyt niska, co może wpływać na niestabilną pracę kotła. U mnie na powrocie bez CWU temperatura wynosiła ~35C, a z CWU ~46C przy temperaturze zadanej na kotłe 52C. W takich przypadkach stosuje się tzw. krótki obieg z pompką która ciągnie wodę bezpośrednio z wyjścia z kotła i daje na powrót. Aby być absolutnie pewien że to pomoże wykonałem test spuszczając wodę z bolera (aby nie pobierał ciepła), i obieg ten wykorzystałem jako krótki obieg. Efekt końcowy super – wahania temperatury na kotle max.+/- 1C. W przyszłym tygodniu montuję dodatkową pompkę i krótki obieg. Zabieg ten ustabilizuje wahania temperatury na kotle i dodatkowo zapewni ochronę kotła przed korozją niskotemperaturową.

Chcę jeszcze nadmienić, iż w dokumentacji kotła producent nic nie pisze o stosowaniu krótkiego obiegu. Instalacja została wykonana zgodnie z załączonym schematem do dokumentacji kotła.

I jeszcze wrócę do sterownika firmy TECH ponieważ ostatnio słyszałem jak się mocno reklamują w radio. To że algorytm PID nie działa poprawnie to kwestia techniczna, i na pewno do poprawienia w kolejnym sofcie, ale to że nie odpowiadają na maile i zlewają temat, to już bezczelna arogancja i całkowite lekceważenie klienta. I tego im nie zapomnę.

Dzięki bolecki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje jednej zasadniczej odpowiedzi, czy temperatura powrotu goni tak samo jak zasilania.

Nie do końca dobrze doczytałeś z zaworami i ich wpływem na niską temperaturę powrotu. Instalatorzy jak szaleni montują różne mieszacze i sterowania do nich, efekt jest taki jak u Ciebie. W znacznej części przypadków te zawory to tylko zbędny wydatek. Zazwyczaj spitolony jest odcinek od kotła do 4D lub jest on nawet na odwrót wstawiony.
Zbiornik CWU pracujacy stale zalecam każdemu, raz że działa jako ochrona powrotu, dwa łagodzi pracę kotła. Nie baw się w dorabianie jakiegoś krótkiego obiegu tylko ustaw zbiornik na ciągłą pracę. Nie odczujesz większego spalania, a zyskasz to co się już dowiedziałeś.
Będziesz musiał mu jednak ograniczyć przepływ (np żeby po większym poborze miał spadek temperatury rzędu 5st)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura powrotu jest stabilna na poziomie 34-35C (bez CWU). Zawór 3d sprawdzałem i pracuje poprawnie, jest ustawiony dobrze.

Schemat mojej instalacji zamieszczam poniżej.

image.thumb.png.0bd5bc37b6820677b088e8261e493922.png

Zawór 3d jest z siłownikiem i sterowany z czujnika temperatury zewnętrznej. Przyznać muszę że pracuje to dość dobrze. Utrzymuje temperaturę w domu na poziomie 23-24C. Temperatura wody za pompą CO oscyluje w granicach 34-38C dla obecnie występujących temperatur zewnętrznych.

Zgodnie z twoją radą ustawię pompę CWU na pracę ciągłą i poobserwuję parę dni jak będzie ze spalaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to kolego masz za niska temp powrotu i szybko ci szlag trafi kocioł oraz będą takie wachania. Po drugie podobnie jak kolega parę postów wyżej zmieniłem techa po dlugich męczarniach i nie przespanych nocach na skzp-02 i znów jestem panem w domu a kotłownie to odwiedzam raz w tyg aby dosypać opału. Tech to bubel który tylko ładnie wygląda. Ich PID to taki niby automat ale cały czas użytkowniku biegaj i zmieniaj.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 15.11.2018 o 19:21, GrzesiekX napisał:

 

I jeszcze wrócę do sterownika firmy TECH ponieważ ostatnio słyszałem jak się mocno reklamują w radio. To że algorytm PID nie działa poprawnie to kwestia techniczna, i na pewno do poprawienia w kolejnym sofcie, ale to że nie odpowiadają na maile i zlewają temat, to już bezczelna arogancja i całkowite lekceważenie klienta. I tego im nie zapomnę.

Dzięki bolecki za pomoc.

Ten fakt potwierdzam w 100proc .

Nawalczyłem się z nimi w zeszłym 2017 roku w sterowniku st570zpid miałem 1.16 aktualizacje  u producenta pieca Kołton zero szans . W tech sterownikach po dłuższym pisaniu wiadomości meil na pocztę , dopiero kontakt telefoniczny pomógł i dostałem od nich aktualizację do wersji 1.30 . Ale to był zeszły rok , w tym tez jestem olewany. Brak odpowiedzi czy jest coś nowszego z aktualizacji jest czy ta co posiadam jest ostateczna ......:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie musi być odpowiedni sterownik zPID  plus czujnik spalin na wylocie czopucha .

I takie zestawienie już będzie działać jak należy .

Hallotron nie jest konieczny do niczego . Wpływa on jedynie na oszczędności w zużyciu prądu przez wentylator .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panowie podłączę się pod temat.

Posiadam piec dworek zpt III eko , sterownik  st580 z pid ,ale wersja bez dotykowego ekranu. Pomijając fakt z walką jaka toczę ze zmniejszeniem spalania skusilem się na zakup modułu internetowego Wi-Fi rs .

Niestety funkcje są dość okrojone bo wychodzi na to że mój sterownik to starsza wersja,w związku z czym mam pytanie czy jest możliwość załadowania nowszego softu do mojego obecnego sterownika tak abym mógł w pełni kontrolować kocioł z poziomu przeglądarki i strony emodul.pl .

Mam też pytanie , czy gdzie dokładnie zamontować czujnik spalin? Wywiercić dziurkę przed regulowana klapką wylotu na czopuchu?jaki dokładnie ten czujnik ?(model,nr,oznaczenie)

Będę wdzięczny za info .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie przez zdalne... Się loguje

Wersja softu na zdjęciu

Dzieki

 

IMG_20190203_201036.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Lucky85 napisał:

Tak dokładnie przez zdalne... Się loguje

Wersja softu na zdjęciu

Dzieki

 

IMG_20190203_201036.jpg

no niestety u mnie to samo... to wersja na "starym" procesorze. Serwis sobie życzy ok 500 zl za przeróbkę, ja narazie się wstrzymam. Coprawda emoudl wyglada ciekawie ale póki co zdalne.techst mi starcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jak macie na pid to napiszcie proszę jaki macie współczynnik wentylatora oraz mocy kotła?

Ja właśnie chciałem na pidzie protestować spalanie i miałem moc kotła na -3 ,nie mógł dogrzac powyżej 51 stopni, zwiekszylem na 0 ,ale nie wiem czy nie zmniejszyc wentylatora z -2 na np -10 , dmucha 90% -96% , wszystko w komin .... No chyba że się "uczy"

Jakieś sugestie?

P.s.ekogroszek to drobna czy gruba granulacja ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.