Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Duo-Boss 19Kw, Sterownik St-630H


szkut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam kocioł marki StalMark model DUO-BOSS o mocy 19KW, sterownik ST-630H. Dom posiada około 154,1m2, zaś kubatura 490m3 (dane według projektu, który odnalazłem online, w rzeczywistości, dzięki drobnym przeróbkom kubatura, jak i powierzchnia troszkę większa; wydaję mi się, że nie więcej jak 30m2 powierzchni użytkowej).
Zakupiłem latem 3 tony ekogroszku 29KJ jeżeli pamięć mnie nie myli to z Wesołej. Groszek jest składowany w garażu w workach po 25kg, garaż jest ogrzewany, groszek jest suchy.
Jest to moja pierwsza zima - generalnie mój problem z piecem jest taki, że czas podtrzymywania niezależnie od różnych ustawień wynosi nie więcej niż 8 minut. 
Przetestowałem różne ustawienia, nie mniej jednak dokładnie wyniki spalania zapisuje od niedawana. Zawsze wsypuję 5 worków do podajnika do daje 125kg, i fajce na jednym ustawieniu do czasu opróżnienia podajnika po czym porównuje czas spalania. Najszybciej można ustawić na sterowniku przedmuch w podtrzymywaniu po 5 minutach - czasem mam wrażenie, że dmuchawa powoduje szybsze wychłodzenie pieca.

/*----------1 USTAWIENIA----------*/

TRYB PRACY POMPY – priorytet bojler
TEMPERATURA ZADANA CO – 55
TEMPERATURA ZADANA CWU – 38 (gdzie i tak piec nagrzewa wodę do 41/42)
TEMPERATURA MINIMALNA OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO – 32
TEMPERATURA MAKSYMALNA OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO – 33
TEMPERATURA PODŁOGÓWKI NA ZABEZPIECZENIU (posiadam termostat na rurach do podłogówki tuż po zaworze 4drogowym, mam tam na oko ustawione 34
ZAWÓR 4 DROGOWY – skala od otwarty – 1 do 6 – zamknięty – mam ustawione na 3
TEMPERATURA ZAŁĄCZENIA POMP 53
HISTEZA CO – 3
HISTEZA CWU – 1
SIŁA NADMUCHU – 25
PRACA PODAWANIE – 5:15
PODTRZYMYWANIE PODAWANIE – 15
POTRZYMYWANIE WIATRAK CZAS PRACY – 200s
PODTRZYMYWANIE WIATRAK CZAS ZAŁĄCZENIA – 7:30
ILOŚĆ WĘGLA – 125kg
DODATKOWE SPALANIE W DRUGIEJ KOMORZE – brak
SPIEKI / POPIÓŁ – spieki małe i średnie, liczne, pół na pół
DODATKOWE DZWICZKI OD KOMORY POPIELNIKA - zamknięte
CZAS SPALANIA – od wtorku 10 rano do soboty 10 rano, w tym przerwy w paleniu środa, czwartek po 5h. Co daje: 4x24h – 2x5h = 96h – 10h = 84h palenia.

/*----------2 USTAWIENIA----------*/

TRYB PRACY POMPY – priorytet bojler
TEMPERATURA ZADANA CO – 53
TEMPERATURA ZADANA CWU – 38 (gdzie i tak piec nagrzewa wodę do 41/42)
TEMPERATURA MINIMALNA OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO – 32
TEMPERATURA MAKSYMALNA OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO – 33
TEMPERATURA PODŁOGÓWKI NA ZABEZPIECZENIU (posiadam termostat na rurach do podłogówki tuż po zaworze 4drogowym, mam tam na oko ustawione 34
ZAWÓR 4 DROGOWY – skala od otwarty – 1 do 6 – zamknięty – mam ustawione na 3
TEMPERATURA ZAŁĄCZENIA POMP 51
HISTEZA CO – 3
HISTEZA CWU – 1
SIŁA NADMUCHU – 28
PRACA PODAWANIE – 4:35
PODTRZYMYWANIE PODAWANIE – 13:45
POTRZYMYWANIE WIATRAK CZAS PRACY – 60s
PODTRZYMYWANIE WIATRAK CZAS ZAŁĄCZENIA – 6:50
ILOŚĆ WĘGLA – 125kg
DODATKOWE SPALANIE W DRUGIEJ KOMORZE – brak
SPIEKI / POPIÓŁ – spieki małe liczne, pół na pół
DODATKOWE DZWICZKI OD KOMORY POPIELNIKA – otwarte na 2 cm
CZAS SPALANIA – od sobota 16 do piątek 8 rano, w tym przerwy w paleniu niedziela – 5h, poniedziałek, wtorek, środa, czwartek po 12h. Co daje: 6x24h – 8h (różnica 16- – 4x12h = 88h palenia.

/*----------3 USTAWIENIA----------*/

TRYB PRACY POMPY – priorytet bojler
TEMPERATURA ZADANA CO – 53
TEMPERATURA ZADANA CWU – 38 (gdzie i tak piec nagrzewa wodę do 41/42)
TEMPERATURA MINIMALNA OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO – 32
TEMPERATURA MAKSYMALNA OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO – 33
TEMPERATURA PODŁOGÓWKI NA ZABEZPIECZENIU (posiadam termostat na rurach do podłogówki tuż po zaworze 4drogowym, mam tam na oko ustawione 34
ZAWÓR 4 DROGOWY – skala od otwarty – 1 do 6 – zamknięty – mam ustawione na 3
TEMPERATURA ZAŁĄCZENIA POMP 52
HISTEZA CO – 1
HISTEZA CWU – 1
SIŁA NADMUCHU – 28
PRACA PODAWANIE – 4:35
PODTRZYMYWANIE PODAWANIE – 13:45
POTRZYMYWANIE WIATRAK CZAS PRACY – 60s
PODTRZYMYWANIE WIATRAK CZAS ZAŁĄCZENIA – 6:50
ILOŚĆ WĘGLA – 125kg
DODATKOWE SPALANIE W DRUGIEJ KOMORZE – brak
SPIEKI / POPIÓŁ – spieki małe sporo ale mniej niż poprzednio, więcej popiołu (niewiele więcej) od spieków
DODATKOWE DZWICZKI OD KOMORY POPIELNIKA – zamknięte
CZAS SPALANIA – od piątek/sobota 00:00 do wtorek 12, brak przerw. Co daje: 3x24h +12h = 84h palenia.

Jak widać różnice są bardzo małe i znikome, nieważne co ustawie i tak swoje musi spalić jak się pali w domu to mam 24, 25 stopni, dom jest dobrze ocieplony, po 12h przerwy gdy na polu było od 0 – 5 stopni, w środku było ciepło około 22 stopnie. Zauważyłem również, że jak mam podłogówkę na minimum czyli ustawione na wartość 30min, a 31max, to się ona rozpala, ale tylko raz, w ogóle jej nie podtrzymuje. Posiadam w domu 14 grzejników, ich ustawienia (w skali od 1 do 5) 1 – 5; 1 – 4; 6 – 3,5, 6 – 0 + podłogówka. Nie mogę grzać samymi grzejnikami, lub samą podłogówką, nie posiadam grzejników we wszystkich pokojach. Dzisiaj doszło do sytuacji w której żona odkręciła 6 grzejników na 5 i podłogówka przestała grzać, jak je przykręciłem ponownie do 3,5 - to podłogówka znowu zaczęła działać.

Proszę o pomoc w ustawieniu pieca. Możliwość ustawienia podtrzymywania do 300 minut naprzeciwko moim 8 minut (które często i tak nie osiągam) spędza mi sen z powiek. Proszę również o ewentualne rady ogólno - piec'owe. Być może piec sam w sobie jest źle podłączony jeżeli tylko uzna ktoś, że są potrzebne zdjęcia kotłowni udostępnię je.

 

Przeszukiwałem różne fora - oprócz waszego, przyznam, że tutaj jedynie przeczytałem ostatnie 3 posty. Była w nich zmianka o temperaturze powrotu - proszę rozwinąć temat, być może to jest moim problemem. Przepraszam, jeżeli powtarzam trywialny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia masz przedziwne wg mnie.

 

Jak chcesz to spróbuj tak:

 

TRYB PRACY POMPY pompy równolegle
TEMPERATURA ZADANA CO
 65
TEMPERATURA ZADANA CWU 55
TEMPERATURA MINIMALNA OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO  ja nie dawałem osobnej pompy, mam termostat ustawiony na 4 (z 5ciu)
ZAWÓR 4 DROGOWY  ustaw na automat i niech piec sam sobie steruje jego otwieraniem/ zamykaniem (ja mam dodatkowo ustawione min. otwarcie na 40%)
TEMPERATURA ZAŁĄCZENIA POMP 60
HISTEZA CO  2
HISTEZA CWU 5
SIŁA NADMUCHU 25
PRACA PODAWANIE  3:30
PODTRZYMYWANIE PODAWANIE  60 min
POTRZYMYWANIE WIATRAK CZAS PRACY 30s
PODTRZYMYWANIE WIATRAK CZAS ZAŁĄCZENIA  12 min.

 

Jak masz dom dobrze ocieplony to powinno spaść spalanie do 20-25 kg/ dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAWÓ4 DROGOWY  ustaw na automat i niech piec sam sobie steruje jego otwieraniem/ zamykaniem (ja mam dodatkowo ustawione min. otwarcie na 40%)

 

nie wiem i jak mam ustawić na automat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ani ja, jaki to zawór (firma, model)? a najlepiej fotkę wrzuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór 4D wygląda na manualny, bez opcji sterowania przez piec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro / po jutrze postaram się opisać dokładnie jak się piec zachowuje. Aktualnie rozpala się od 21 na Twoich ustawieniach. Między czasie zwiększyłem czas podawania w trybie pracy z 3:30 do 4:10 - w podajniku miałem sporo węgla niedopalonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widocznie masz gorzej palący się węgiel, zatem dobra decyzja.

 

Na ekogroszku czas 1:45 jest idealny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako, że mam " zadanie domowe ze szkoły", zerkam co chwilę na piec. jest 1:56, piec przeszedł w stan podtrzymywania i mimo, ze jest ustawione na 60 minut podawanie, to podał po 6/8 ( nie liczyłem) minutach przełączył się w tryb pracy, do wentylatora (12 minut) nie doszedł.

 

w jaki sposób działa tryb podtrzymywania? po przejściu z pracy na podtrzymywanie na nowo liczy czas podawania w podtrzymywaniu? czyli po przejściu z pracy na podtrzymywanie za każdym razem liczy 60 minut? czy on sobie to jakoś sumuje z poprzednich "niedoszłych" podtrzymywań? np. raz trzymaló 10 minut potem praca potem znowu podtrzymywanie i 10 minut... i tak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. brak siłowników na zaworach czterodroznych !!! Bez tego to jak jazda autem sportowym 20 km/godz Sterownik powinien to obsłuzyc - ma chyba mozliwosc sterowania 3 zaworami i 4 pompami. A reszta sama przyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez jaj, przecież podtrzymanie tak nie działa... im większa zima tym rzadziej piec pracuje w tym trybie, a częściej w "praca".

 

Czas liczy sobie samemu, niezależnie od trybu praca.

 

Odnośnie zaworu to musisz dokupić siłownik, którym będzie sterować piec, albo ustawiać zawór ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

im większa zima tym rzadziej piec pracuje w tym trybie, a częściej w "praca".

 

... pale około 84h 125 kg czyli = 84/25=3,5 dnia 125kg/3,5dnia=35kg na dobę - wszyscy się chwalą 25kg/24h. Dom mam nowo wybudowany i czuję się mocno rozczarowany super oszczędnym piecem. Aby spalić mało węgla wyłączam go na 12h, bo i tak mam ciepło w domu, ale gdybym zdawał sobie z tego sprawę to bym kupił tańszy piec i sam wrzucał węgiel, dołożył bym w tedy do innch rzeczy.

 

Uważacie, że taki sterownik/siłownik na 4 drogowych zaworze ustawni i zmniejszy ilość spalanego węgla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowy dom? jeżeli murowany to przecież  musi się wygrzać... dopiero następny sezon będzie OK. Poza tym dom masz duży, więc spalanie musi być większe.

 

Oczywiście, że regulacja otwarcia zaworu w zależności od temp. ma wpływ na oszczędność. Ja łączę to z pogodówką i jest ok.

 

Od kiedy stalmarki są super oszczędnymi piecami? :O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowy dom? jeżeli murowany to przecież  musi się wygrzać... dopiero następny sezon będzie OK. Poza tym dom masz duży, więc spalanie musi być większe.

 

mieszkam od śierpnia, ale już listopada 2014

 

Od kiedy stalmarki są super oszczędnymi piecami? :o

tak mi powiedziano, zaufałem fachowcowi

 

Ja łączę to z pogodówką i jest ok.

 

jest opcja pogodówki na sterowniku, ale nie wiem jak ją obsłużyć, czy potrzebuję do tego jakiegoś dodatkowego urządzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z piecem - w standardzie - dostałeś wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik ma w zestawie czujnik pogodowy wystarczy podłączyć.

W Twoim wypadku potrzeba 2 siłowniki. Otwieranie na jakis procent to ściema. To jak wylączasz kocioł to mozesz pozamykac zawory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły wszystkie prawie takie same czasem inna blacha czasem inna grubość budowa inna ale wszystko po to by najwiecej kasy za najmniejszą wagę :-) A działanie podobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astan67 - tak naprawdę po konsultacji z jednym z majstrów zrozumiałem co masz na myśli:

 

1. brak siłowników na zaworach czterodroznych !!! Bez tego to jak jazda autem sportowym 20 km/godz Sterownik powinien to obsłuzyc - ma chyba mozliwosc sterowania 3 zaworami i 4 pompami. A reszta sama przyjdzie.

 

Posiadam 4 drogowy zawór manualny, aby piec leciał w podtrzymywaniu to jak cały dom się nagrzeje razem z wodą - to muszę samemu zamknąć zawór. Jest to bardzo trywialne, ale nikt mi przedtem nie uświadomił, że ja mam tym zaworem kręcić - byłem przekonany, że jak raz ustawie dobrze to będzie dobrze :), to samo tyczy się termostatu na podłogówce.

Aby samemu tego nie robić to właśnie muszę zakupić siłowniki na istniejący 4 drogowy zawór i podpiąć pod sterownik, jako, że prawie połowa powierzchni domu jest podłogówką zalecono mi również wymienić zawór do podłogówki, aby również był on sterowany za pomocą sterownika. A wszystko to podłączyć do czujnika temperatury w domu.

 

Być może za rok pobawię się w koszta, wytłumaczono mi w końcu łopatologicznie, że piec aktualnie chodzi w kółko i cały czas miesza wodą, a jedyny zawór, który może zostać zamknięty/przymknięty aby piec był bardziej oszczędny (czytaj 4 drogowy zawór) jest ręczny. Teraz pasowało by mi łazić tam co 2 godziny i przekręcać tam i z powrotem lub tak jak w zwykłym piecem palić, wygaszać palić wygaszać...

 

Czy orientuje się ktoś ile powyższe urządzenia mogą kosztować, oraz jaka jest średnia stawka za taką robotę?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik zamontujesz sam, to banalne....

 

a jego koszt to ok. 300 zł, ale pewnie są tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam coś od siebie. Przemyśl dobrze i nie popadnij w realizowanie wszytkich sugesti bo każdy sugeruje się własnymi doświdczeniami, a ile instalcji CO tyle ich zachowań na różne czynniki.

Zawór 4d poniekąd ma pilnować temp. powrotu do kotła (czyli żeby nie była za niska). Również może pełnić funkcję regulacji temp. w domu jeżeli jest sterowany - ręcznie bądź automatycznie. Absolutnie nie wpływa on na zmniejszanie spalania, przecież energia nie bierze się z powietrza. Zmniejszenie splania uzyskuje się tylko i wyłacznie przez nieprzegrzewnie mieszkania.

 

Zrób takie coś. Ustaw 4d w takiej pozycji aby przy zadanej aktualnie temp. na kotle temp. w domu była odpowiednia (taka jaką preferujesz) czyli trzeba go tak ustawić (np w pozycji 4 lub 40% otwarcia - nie wiem jak masz to wyskalowane)  aby powiedzmy przez cały przyszły tydzień gdy temp. zew. będą dodatnie temp. w domu oscylowała taka jaką preferujesz, jak będzie przeciągać to delikatnie cofnij zawór itd. Taki działanie ustabilizuje temp. wody w całej instalacji.

Jeżeli temp. na zewnątrz będzie się zmieniać w sezonie grzewczym - zmieniaj tylko zadaną na kotle. Wyrobisz schemat kiedy trzeba o ile zmienić i ......... gotowe.

Do powyższego testu jeżeli dołożyć by czujnik pogodowy z krzywą grzania dobraną doświadczalnie to powinieneś uzyskać mało kłopotliwe sterownie ogrzewaniem.

 

Jeżeli masz dodatkowo termostaty na grzenikach + zaczniesz przestawiać zawór 4d + zaczniesz regulować temp. podłogówki to trochę to wszystko zacznie wariować czyli raz kocioł będzie musiał szybko dogrzewać zimniejszą wodę powracającą z grzejników bo przestawiłeś 4d, potem jak nagrzeje ją, a w domu zrobi się cieplej, przykręcisz zawór to kocioł odstawi się na dłużej bo naprodukował energii wcześniej. Jak postoi to na palniku mało będzie żaru i żeby to znowu ruszyć będzie musiał się "napracować".

Odkręcisz podłogówkę , póki sią zagrzeje minie kilka lub kilkanaście godzin  = znowu reakcja jak powyżej + jak jeszcze dodasz zmianę pozycji 4d to huśtawka mocy i temp. na kotle murowana (aczkolwiek mogę się mylić bo jak pisałem, ile instalacji tyle sposobów na jej prowadzenie).

 

Ogólnie w podtrzymaniu kocioł powinien być jak najkrócej. Było o tym mnóstwo razy pisane. Najlepiej jak do zadanej dochodzi powoli bardzo małymi krokami, wtedy mamy czystsze spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm 

a może tak w sterowniku ustaw ze pokojówka odcina pompę bedziesz miał mniej chodzenia, siłownik najlepiej tej samej marki co zawór 4-drozny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blackbird - dziękuję za Twoją wypowiedź jest bardzo ciekawa, ale przyznam, że jest również sprzeczna z moim dotychczasowym pojmowaniem użytkowania pieca:

Ogólnie w podtrzymaniu kocioł powinien być jak najkrócej. Było o tym mnóstwo razy pisane. Najlepiej jak do zadanej dochodzi powoli bardzo małymi krokami, wtedy mamy czystsze spalanie.

 

Rozumiem, że zdrowo, ale czy tanio? Wydaje mi się, ze bez problemu jestem w stanie to osiągnąć - za nim tutaj na forum otworzyłem wątek, to piec najczęściej chodził tak jak uważasz za stosowne, ale nie zmienia to faktu, że żarł w najlepszym przypadku 35kg/24h, a i były ustawienia gdzie 40+.

 

Założyłem ten wątek aby spalać jak najmniej. Przyznam, że puściłem aktualnie piec na sugerowanych ustawieniach z początku tematu (jedynie inne podawanie w trybie pracy) + Twoja sugestia odnośnie ustawienia zaworo 4 drogowego. Posiadam skalę od 0 do 6. Rozpalam na 3, jak się nagrzeje wszystko przełączę na 5 i przekonam się jak będzie w domu rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rano przeleciało mnie pozytywne uczucie i faktycznie kluczem do sukcesu jest kręcenie tymi zaworami (podłoga + 4 drogowy). Na noc puściłem podłogówkę normalnie, zaś piec w przybliżeniu na 4,9; 4,8. troszkę staram się na wyczucie, jak kolega wyżej radził.W domu minimalnie - podkreślam minimalnie (o 1 stopień) chłodniej niż jak było za nim tu trafiłem, a spalanie wydaję się mniejsze, podtrzymywanie widzę różnicę. Nie ma kokosów typu pól godziny, ale czas się znacznie wydłużył z około 6/7 do 11/12 minut. Gdy poczuje na własnej skórze jak jest ciepło w domu na pewnych stopniach ustawień zaworu, zastanowię się jak było najprzyjemniej - spiszę wszystko dokładnie jak na początku wątku i wkleję tutaj. Mam nadzieję, że dla przyszłych "manual'owców" się przyda :)

 

P.S jedynym problemem jest żona, która już przywykła do ciepłego tyłeczka to teraz chodzi i odkręca termostaty na kaloryferach z 3,5 - 4 na 5 :) dla testu spróbuje ją okiełzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.