Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Miedź Czy Pex - Co Łatwiejsze


fachowiecOd7Bolesci

Rekomendowane odpowiedzi

Rury jednorodne PE-Xc, PE-RT łączone poprzez nasuwanie na kształtkę mosiężnych bądź tworzywowych pierścieni uszczelniających lub tzw. alupexy (PE-X/Al/PE-X) łączone poprzez zaprasowywanie (oba rodzaje połączeń dopuszczone do zalewania w betonie) lub łączenie wymienionych rur przez skręcanie (tylko instalacje natynkowe) jest zdecydowanie łatwiejsze niż lutowanie rur miedzianych.

 

Na filmach w YT wszystko wygląda proste jak "drut", niestety w życiu wychodzi trochę inaczej, jak mówią diabeł tkwi w szczegółach.

 

Jeśli się na tym nie znasz dobrze, radzę zainwestować w dobrego wykonawcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwiejsza w wykonaniu jest miedź. Poza tym jest bezapelacyjnie trwalsza - zagotowanie wody w miedzi to pikuś. Jedyną przewagą Pex czy alupex nad miedzią jest chyba tylko koszt rury, bo jeżeli chodzi o złączki i akcesoria to już inna bajka. Lutowanie w miedzi jest bardzo łatwe, aczkolwiek warto skorzystać z porad praktyków np. kolejność lutowania, sposób grzania,  wybór materiałów do lutowania (choć z mojej praktyki moge powiedzieć że standardowy zestaw do lutowania z Castoramy w zupełności wystarcza), przygotowanie rur i złączek do lutowania itp.

Wcześniej jest dobrze sobie trochę poćwiczyć na sucho  - polutować kilka złączek, zobaczyć jak zachowuje się rura, cyna, spróbować przegrzać złącze, grzać z góry, z dołu a dopiero później lutowac właściwe złącze.

Jestem świeżo po instalacji c.o. w moim domu  - w sumie 8 grzejników, pion z piwnicy na pierwsze piętro, piec, naczynie wzbiorcze,  różne przekroje rur od 28 do 15. Wcześniej nie lutowałem nic więcej oprócz elektroniki, a efekt jest taki że nie mam żadnych przecieków, wszystko działa jak trzeba. Podsumowując szkoda czasu na półśrodki  - zaoszczędzisz trochę na rurach, ale potem będziesz miał stresa co się stanie, gdy przypadkiem zagotuje się woda w kociołku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu zajęło Ci wykonanie instalacji dla tych 8 grzejników?

 

Jak to jest: jeśli mam prosty odcinek rurki, do którego kiedyś planuje podłączyć odbiornik powinienem sobie już wstawić trójnik, mufe na gwint i zaślepkę czy mogę zostawić prostą rurkę? Czy na rurze 22-28 mm odgięcie jej po rozcięciu jeśli jest ona złapana co między ścianami których rozstaw wynosi 3m da radę włożyć potem trójnik?

 

Co ile cm rura miedziana musi mieć podtrzymanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dwa tygodnie mi zeszło na wszystko. Jak planujesz grzejnik w danym miejscu to oczywiście wstaw trójnik, ale z mojego doświadczenia lepiej od razu montować całe podejście do grzejnika z zaworami i grzejnikiem, niż potem się z tym bawić. Rurkę też można wstawić z trójnikiem, tylko potem trzeba ją uciąć, bo rozlutowywanie tego raczej odpada. Co do rury 22-28 między ścianami - zawsze można to uciąć i wstawić trójnik plus kawałek ruki i mufę bez ząbka na środku, ale pamiętaj że jest z tym trochę roboty - z cięciem a potem czyszczeniem końcówek już zamontowanych rurek. Potrzymanie od 80 do 120 cm, ale aż tak sztywno nie trzeba się trzymać, ważne zeby były to dobre jakościowo uchwyty, i dobrze zamontowane w murze. Najszybciej pójdzie ci montaż rur na podwójnych uchwytach, ale pamiętaj żeby kołki dobrze trzymały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jak planujesz grzejnik w danym miejscu to oczywiście wstaw trójnik, ale z mojego doświadczenia lepiej od razu montować całe podejście do grzejnika z zaworami i grzejnikiem, niż potem się z tym bawić. Rurkę też można wstawić z trójnikiem, tylko potem trzeba ją uciąć, bo rozlutowywanie tego raczej odpada. Co do rury 22-28 między ścianami - zawsze można to uciąć i wstawić trójnik plus kawałek ruki i mufę bez ząbka na środku, ale pamiętaj że jest z tym trochę roboty - z cięciem a potem czyszczeniem końcówek już zamontowanych rurek...

 

Z tworzywem będzie znacznie łatwiej, ewentualnie "prosta i łatwa" w montażu jest też miedź zaprasowywana.

 

Najłatwiej będzie jak zainwestujesz w dobrego wykonawcę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobi z miedzi i połączenia będą lutowane , a wszystko dobrze zrobione , to i gotowanie wytrzyma. Sprawdzone na własnym przykładzie jak nie miałem zasilania awaryjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym gotowaniem na miedzi  to nie taki pikus... moc pary jest wielka:-)

Jak przekrój i prowadzenie rury bezpieczeństwa zgadza się z normą to na niewielkim strachu się skończy, układ wytrzyma bo na układy nie ma rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.