Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena C.w.u. Co I Ogrzewanie Podłogowe W Nowym Domu


ksia87

Rekomendowane odpowiedzi

Te zawory są tylko po to aby w razie wykręcania pieca nie wypuszczać całej wody z układu. A tak to cały czas otwarte. Tak sobie wymyśliłem, nie wiem czy dobrze. W każdym razie nie mają służyć temu aby sterować, albo przełączać, wyłączać kotła z obiegu. Zanim napisałeś posta wymyśliłem coś takiego.

post-42285-0-52825200-1452764756_thumb.jpg

 

ta rurka z boku z lewej strony poniżej lustra wody w celu jakiegoś ogrzania tego kotła, gdyż zbiornik będzie w nie ocieplonej części, na strychu. nie chciałbym aby zamarzło. Chyba że moje obawy są zbyt przesadne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie napisałem, że @automatyk się nie zna, choć chłop ma swoje wady, tylko, że schemat jest zły!

 

Brak w nim ochrony powrotu zarówno na kocioł  - małe piwo, jak i na kominek - duża smoła w kominku i problemy z prawidłowym spalaniem.

Ponadto naczynia przelewowe z samouzupełnianiem stosuje sie tylko do kominków - czy widziałeś takie schematy w przypadku kotłów CO? 

Np norma o takich nic nie wspomina, dodatkowo warto sprawdzić w instrukcji kotła kiedy i w jaki sposób możesz uzupełniać wodę w układzie.

 

Pomyśl o takim przypadku - zacina sie zawór pływakowy a odpływ nie radzi sobie z odbiorem napływającej wody.

Nie mówię już o łatwym zamarznięciu takiej rury , a także kłopotów z odpowietrzeniem układu CO.

Brak zaw bezpieczeństwa na zasilaniu bojera ,

brak tam tez zaw zwrotnego i antyskażeniowego na uzupełnianiu wody w instalacji a sami uzupełnienie powinno być podłączone od dołu kotła lub kominka

 

Natomiast zbędne jest doprowadzenie  napełniania do obu  źródeł w instalacji , wystarczy do kotła

 

PS

Mnie twoje docenianie nie jest potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaw 4-D z grzejników o ile może ci podnieść temp

Woda z powrotu podłogi ma temp powrotu rzędu 25-28C i na dodatek jest jej dużo więcej niż wody z grzejników, ( większe przepływy)

sumarycznie temp powrotu będzie rzędu 35-40C co jest za mało dla kominka i dla kotła  też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idealnie jest aby było te 60st na powrocie ale jak zaraz dołozymy dodatkową pomppe i ukłąd regulacji to za chwile sie okaze że lepiej wsadzić grzałki w jakis buforek i jedna pompą opedzić cały dom bedzie taniej ,mysle że kolejne zabezpieczenia zabiją sens ekonowmiczny inwestycji

ale słusznie temat puruszony jesli inwestor podejmie reskawice to mozemy rozbudowac technologię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnienie,  fakt było poza zaworem antyskażeniowym poprawione.

 

post-42285-0-96442800-1452786656_thumb.jpg

 

Skoro zakładamy teorie, to załóżmy że zawór pływakowy, który jest założony w zbiorniku wyrównawczym tylko dla kominka zacina się a odpływ nie daje sobie rady z odbiorem napływającej wody? Chyba to samo. Dlatego średnica odpływu powinna być odpowiednia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak kolejna pompe np na powrocie zaworu 4d plus siłownik na niego i stronik obługjacy piorytet ochrony powrotu jednoczesnie pilnując temp zasilania na grzejniki wg tem zewnetrznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wszytko dizała jak nalezy a ochrona powrotu to taki bajer bo uzasadnienia ekonomicznego nie ma

bo kominek z płączem wodnym to zawsze bedzie syf jaki by on nie był a kocioł bedzie pracował poprawnie co najwyzej moze wystapic szybsza korozja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc.

A teraz tak dla odmiany likwidujemy kominek, bo to była opcja na którą chciałem się ewentualnie przygotować i dodatkowo zdobyć wiedzę. Kominek tak na 90%będzie zwykły. Bo tak myślałem, że tak naprawdę kominek będzie odpalany sporadycznie. Piec na kocioł na pewno musi być bo innej opcji tam nie ma- brak gazu, a poza tym gazowe grzanie drogie.

Tak do tematu. Wycinamy kominek. Czy zasadność szybszej korozji też nastąpi?

schemat bez kominka:

post-42285-0-93758000-1452795222_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i gratulacje ja sie w tym momencie odcinam

jak tak bedzie zrobiona isntalacja to napewno sie tu spotkamy ......

 

Why? To są rury "przezierne". Musisz sobie wyobrazić gdzie trójniki, gdzie mijanki.

Chyba, że gdzieś babola zrobiłem, ale nie widzę... Może chodzi ci o to, że przez powrót tego nie napełnimy? Zwrotki można za pompy wrzucić, ale to szczegół i tak jak na rys. też można sobie poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.