Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Economic 3000-pyt. Do Znawców Tego Sterownika


jlupino

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dlaczego sterownik economic 3000 załącza pompe CO dopiero przy 56st,a CWU przy 57st.Priorytety na sterowniku wyłączone,temp CWU ustawiona na 50 st,piec na 62.

Ponizej tych temperatur zadna pompa nie ruszy.

Czy to jest poprawne,bo normalnie to pompka powinna sie juz chyba przy 40-45 st załączać.Tak przynajmniej wyczytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura minimalna jaka powinna być na kotle to 55 stC a najlepiej to 60.

 

Nie ma potrzeby żeby pompy się włączały wcześniej. Spowodowałoby to tylko, że kocioł byłby bardzo szybko chłodzony.

 

Raczej nie przyniesie to poprawy żywotności i zabrudzania kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumie doskonale i dziękuje.

Pytam tylko,czy to jest normalne w tych sterownikach,bo wg mnie chyba nie.Pompke co podpiąłem juz na sztywno z gniazdka,bo wkurzało mnie to ze np:piec ustawiony na 62,spadł do 60, bojlerowi w tym czasie zrobiło sie zimno i załączyła sie pompa cwu,temp. spadła na 55 i obydwie pompy przestają działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zawór bez siłownika,i nie otwieram go na wiecej tak jak Pan pisze niz 50%.Siłownik jeszcze lezy na półce i chyba go zamontuje dopiero po sezonie.

A propos tego otwierania zaworu 4D to tez sytuacja wg mnie wygląda jakoś dziwnie.Bo kiedy był na maxa podczas mrozów temp na powrocie za zaworem czyli przy wlocie do pieca wynosiła jakies 55*,przy temp na piecu 61-63*.Natomiast teraz gdy jest na jakies 60% to temp na wlocie do pieca jest taka sama jak na powrocie z C.O. przed zaworem,a niby to te zasilanie ma sie mieszac z powrotem zeby oszczędzic piec i powrót powinien być przynajmniej o jakies kilka stopni wyzszy, a nie jest.

Do tego zresztą juz sie przyzwyczaiłem,ale te pompki z tematu to mi nie dają spokoju.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót powinien być nieco cieplejszy. Pamiętajmy, że pracuje w grawitacji i dość mocne otwieranie zaworu 4d może skutkować, że pompa zaburzy ten przepływ i powrót z instalacji może się zrównać z powrotem do kotła. Nie jest to aż tak źle bo powrót jest wygrzany. Przy rozpalaniu dobrze będzie jak Pan go zamknie i pozwoli się wygrzać zanim zacznie coś puszczać na instalację przy podpiętej pompce na sztywno.

 

Co do takich mocnych spadków temperatury to przymknięcie zaworu na ok 4 stopnie otwarcie (10 stopniowa skala) powinno pomóc.

Przy mocnym otwarciu zaworu 4d i niewielkiej nadwyżce temperatury nad temperaturę minimalną, kocioł jest bardzo szybko studzony i może to skutkować okresowym wyłączaniem się pomp.

 

Na koniec chciałbym się zapytać jakie ma Pan nastawy czasu podawania, postoju i moc dmuchawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc dmuchawy ale 18 sek postoju można spróbować zmniejszyć do ok 30%

 

Ale tylko wtedy gdy jest nawiew świeżego powietrza do kotłowni.

 

Powietrze zasysane do kotła z kotłowni musi być w niej uzupełniane.

 

Dla domu 40-45 stC to za mało i zgadza się. Dlatego jeśli kocioł pracuje na podstawie krzywej grzewczej przy spadku temperatury na zewnątrz podnosi sobie temperaturę zadaną i jest wstanie wyższy parametr utrzymać na instalacji.

 

Czy regulator współpracuje z regulatorem pokojowym? Jaka się Panu utrzymuje temperatura w pomieszczeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze jest doprowadzane do kotłowni przez specjalną rure o średnicy 100mm.

Z tą dmuchawą to tak jak Pan pisze ,miedzy 30 a 33% lawiruję co jakiś czas obserwując popiół

Regulatora nie posiadam.

Temperaturą na zasilaniu steruję tylko po przez zawor 4D

Obecnie przy temp. na zasilaniu 50* w pokojach mam 23*

 

Wracając jednak do tematu,czy potrafi mi Pan odpowiedziec na pytanie odnośnie tych temperatur przy których załączją sie pompy.Jest coś ze sterownikiem czy nie?

Jeden z forumowiczów napisał mi ,że u niego tak nie ma.

Więc pytam się co jest grane?

Mam kilku znajomych posiadających inne piece i sterowniki gdzie te wartosci są po prostu dużo niższe.

I prosze mi nie pisać o ochronie kotła,bo jezeli mam piec ustawiony na 65*,zawor 4D na 6,to i tak na powrocie mam troche ponad 40*

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się, że powrót ma Pan ciepły. Ma Pan również dość wysoką temperaturę w pomieszczeniach.

Zanim Pan jednak nagrzeje całą wodę w instalacji przy rozruchach to może pojawiać się problem jeśli nie ma zaworu 4d

 

Jeśli chce Pan by pompa stale pracowała bez siłownika to niech Pan podepnie czujnik c.o. Pompa będzie pracowała stale a regulator będzie chciał sterować siłownikiem.

Jak będzie wtedy za wysoka temperatura w domu to należy przymknąć ręcznie zawór 4d.

 

Zaprzeczy to zasadności jego stosowania dlatego uprzedzam od razu, że takie oszukiwanie regulatora znacznie narusza rozsądne użytkowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim Pan jednak nagrzeje całą wodę w instalacji przy rozruchach to może pojawiać się problem jeśli nie ma zaworu 4d

 

Panie Mateuszu,jakie rozruchy.W piecu rozpaliłem w grudniu i się pali.Czyszczę go co 2 tyg.,a w tym czasie temp. spadnie do 40*C i nie wychodzę z kotłowni póki nie wskoczy na swoje 65*.A zawór 4D mam,tylko siłownika nie mam.

 

Jeśli chce Pan by pompa stale pracowała bez siłownika to niech Pan podepnie czujnik c.o. Pompa będzie pracowała stale a regulator będzie chciał sterować siłownikiem.

Jak będzie wtedy za wysoka temperatura w domu to należy przymknąć ręcznie zawór 4d.

Gdzie mam podpiąć czujnik c.o.

Jeden czujnik znajduje sie w kotle,czyli temp.kotła pokazuje,drugi na powrocie przed wlotem do kotła,no i trzeci na bojlerze.

Przecież do tej pory cały czas steruję temperaturą w domu ręcznie za pomocą zaworu 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie mam podpiąć czujnik c.o.

Czyli nie masz wpiętego czujnika c.o :) przytwierdasz kawałek za pompą c.o. Przynajmniej ja tak mam. Musi dobrze przylegać. Jak chodzi o sterwonik- masz schemat na stronie RecalArt. I podłącz ten siłownik, niech pracuje. Problem z pompą się rozwiąże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież za pompą jest temperatura niższa o 10-15 stopni niż na kotle.

Dlaczego ma się coś zmienić?

Wszystkie wartości temperatur jakie ma pokazywać wyświetlacz sterownika to pokazuje(kocioł,powrót i bojler),oprócz temp. zewnętrznej oczywiście,bo to mi niepotrzebne na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież za pompą jest temperatura niższa o 10-15 stopni niż na kotle.

.

Tu nie chodzi o temp na kotle tylko temp. powrotu.

 

Sytuacja zmieni się dlatego, że czujnik c.o jest sygnałem dla sterownika, że jest siłownik. Siłownik zaworu 4d będzie utrzymywał temp. powrotu na poziomie p4 z menu serwisowego. Innymi słowy zabezpieczał kocioł przed korozją niskotemperaturową. Ona (p4) dla 100% pewności powinna być ustawiona na ok 50C, klimosz nawet zaleca 55*C i tak prawdopodobnie było ustawione, ale Twój instalator to przestawił jak zacząłeś marudzić o pompach :)

Jak nie ma czujnika c.o - jeżeli prawdą jest to co pisze Mateusz, że jest zabezpieczenie pt. "wyłączanie pomp jak temp na kotle < 57* " to pompa się będzie wyłączać, nic na to nie poradzisz chyba, że potrafisz zmodyfikować oprogramowanie. Chodzi o ochronę kotła. Klimosz zaleca 55*C na powrocie :). Szkoda, że nie wzięto jednak pod uwagę w takim sterowaniu(bez czujnika c.o i ręcznie zaworem) temp. powrotu, bo jak piszesz pompa się wyłącza niezależnie od temp. powrotu. To trochę bez sensu.Możesz wpiąć sam czujnik c.o, ale sterownik będzie głupiał to Ci od razu mówię... będzie chciał otwierać/zamykać zawór za pomocą siłownika, którego nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Szkoda, że nie wzięto jednak pod uwagę w takim sterowaniu(bez czujnika c.o i ręcznie zaworem) temp. powrotu, bo jak piszesz pompa się wyłącza niezależnie od temp. powrotu. To trochę bez sensu.Możesz wpiąć sam czujnik c.o, ale sterownik będzie głupiał to Ci od razu mówię... będzie chciał otwierać/zamykać zawór za pomocą siłownika, którego nie będzie.

No właśnie

A przynajmniej mój autoryzowany przez Klimosza instalator powinien o tym wiedzieć i powiedzieć,ze siłownik musi być.

 

Dzieki za wyczerpujące odpowiedzi :)

Jak założe siłownik to dam znac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak założe siłownik to dam znac.

 

No i stało się.Założyłem ten siłownik,czujnik co i czujnik temperatury zewnętrznej.Muszę przyznać,że to bardzo sprytne urządzenie i po dwóch dniach już widac,że piec mniej pali.Ale zeby być tego całkowicie pewnym wypowiem sie dopiero po zużyciu całego zasobnika.

Oczywiście pompę podłączyłem tak jak sie należy i nie wyłącza sie nawet poniżej 55*.

 

Teraz pytanie.

Czy parametr P01,czyli temp,kotła w trybie AUTO jest dobierana przez sterownik wg krzywej grzewczej,czy tez trzyma się tego co było wcześniej ustawione.Temperatury (teraz,i przed montażem) mam podobne na kotle,ale nie wiem czy jak bym dał najwyższą krzywą (chyba 14) to temp na kotle sama by sie podniosła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porażka.Spalanie wyszło takie same jak bez siłownika.A myślałem,że bedzie lepiej.Krzywa nr 5- na 4 dni starczyło.

 

Mnie bardziej ciekawi obliczona temp c.o..... o ile ona jest niższa od obliczonej kotła w tym sterowniku ? Czy ta różnica jest stała niezależnie od krzywej ?

Czy parametrem P18 (serwis) można to regulować ?

Coś w tym musi byc,bo ja mam P18 na 12*,na zasilaniu było cały czas ok 50*,a piec przy 62* się wyłączał.Nie próbowałem innych ustawień,ale chyba nie był to przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.