Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Schemat I Pomoc W Instalacji Co I Cwu


wiekol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jestem nowym użytkownikiem forum. Proszę czy ktoś posiada schemat z opisem instalacji którą chcę by wykonano mi w nowym domku jednorodzinnym (110m2) a każdy instalator mówi coś innego... Instalacja to kominek z płaszczem wodnym + kocioł na paliwo stałe i z tego chciałbym uzyskać CO (tylko grzejniki bez podłogówki) i CWU. Czy jest możliwe by kominek zasilał tak jak piec grzejniki i ciepła wodę urzytkową? Znalazłem tylko schematy kominka z kotłem gazowym a chciałbym zrobić instalację bez wymiennika płytowego na samych pompkach i sterownikach.

Z góry dziękuję za pomoc!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Wszystko jest możliwe. Jest wiele rozwiązań takiej instalacji. Według mnie, najprościej zastosować bufor (300 l), który będzie ładowany przez kocioł i kominek i z którego zasilana będzie twoja instalacja CO. Bojler CWU powinien być ładowany bezpośrednio z kotła.

Wg. mnie, a nie znam zapotrzebowania na ciepło z projektu domu, kocioł powinien mieć moc około 18 kW, najlepiej z podajnikiem. Kominek będzie zapalany kiedy będziesz miał kaprys, więc kocioł powinien mieć taką moc aby pokrywała całkowicie zapotrzebowanie cieplne domu. Pompa zasilająca instalację CO może być załączona równolegle z pompą CO kotła, ale lepszym rozwiązaniem było by zastosowanie oddzielnego sterowania tej pompy np. termostatem pokojowym.

Rysunek zrobię jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zastosowanie w ogrzewaniu domu dwóch podobnych źródeł ciepła, jakim jest kominek i kocioł - oba na opał stały, jest stosunkowo często spotykanym rozwiązaniem i nie wymaga zastosowania żadnego wymiennika. kolego wiekol, podaj jeszcze kilka informacji: czy kocioł ma być z podajnikiem czy bez, czy kominek ma być istotnym ( często rozpalany ) źródłem ciepła i czy instalacja ma pracować częściowo lub całkowicie w układzie grawitacyjnym, czyli samoczynnie bez prądu. Jeśli sprecyzujesz to to łatwiej mógłbym Tobie rozrysować zarówno schemat hydrauliczny jak i elektryczny.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego otóż jak powiedzieli moi przedmówcy taki układ da się zrobić tylko pytanie czy jest to opłacalne i ekonomiczne.

Ponieważ aby mieć również satysfakcję z ogrzewania kominkiem domu, musi to być kominek z płaszczem wodnym o odpowiedniej mocy dla swojego metrażu domu i zapotrzebowaniu na ciepło, z tego co ja się orientowałem nie są one tanie, drugi elementem przemawiającym za tym co piszę jest fakt, iż drzewo do takiego kominka waha się w przedziale cenowym od 100-200 metrów za metr sześcienny w zależności od regionu.

 

A ja zastanawiając się nad takim układem kalkulując kominek i osprzęt do niego wyszła mi cena kotła z podajnikiem.

 

 

Ale decyzja należy do Ciebie, bo aby mieć pełny komfort, to albo będziesz w dni kiedy nie będziesz palił kominkiem rozpalał kocioł, albo jeżeli będzie on z podajnikiem będzie ciągle w podtrzymaniu, co skutkuje również jakimś zużyciem opału.

 

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Proponuję aby nie wydawać zbędnie pieniędzy na drogi kominek, w praktyce i tak kocioł z podajnikiem, jako urządzenie wygodniejsze w użyciu będzie używane. Jeśli jednak zainwestujesz więcej w kominek to mój schemat wymagać będzie poprawki. Zasilanie CWU powinno być brane z bufora.

Kominek jednak będzie tylko ozdobą, która może wspomagać w sytuacjach dużego zapotrzebowania na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzies juz sie rozpisywałem odnosnie rozwiazana grzania CO i CWU w dwóch zrodeł montujesz cztery pompy dublujesz automatyke naczujnikach do tego dwa przekazniki i wybranie piorytetu grzania tzn ktory piec ma byc pierwszy i wszystko działa zadne buforynie sa potrzebne a napewno nie sa niezbedne układ prosty jak budowa c.... jak cos to na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam jeszcze raz i dzięki za zainteresowanie.

Nie wiem czy doszły moje prywatne zapytania do forumowiczów bo nie mam odpowiedzi... :)

Czytając wiele tematów na forum postanowiłem rozrysować schemat własnoręcznie...

 

Kilka wskazówek o które prosili forumowicze:

-instalacja wymuszona

-kominek używany najczęściej w weekendy no i pewnie na jesień wiosnę gdy nie ma mrozów.

-kocioł bez podajnika na wegiel, drewno moc 17-18kW

-kominek z płaszczem moc 24kw-znalazłem w promocji i chyba w sobotę kupię

-zasobnik 140-180l - i tu pytanko czy musi być dwupłaszczowy jak na schemacie

 

Proszę o opinię i ewentualnie schemat z poprawkami... :)

post-5785-1233670366_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.