Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zużycie Gazu W Ostatnie Mrozy... Jakie Spostrzeżenia ?


husky
Wiadomość dodana przez marcin,

Podając zużycie gazu proszę upewnić się że w profilu lub w poście podane są co najmniej powierzchnia ogrzewania, rodzaj budynku i jego ocieplenie. Posty zawierające tylko liczbę m3 lub kWh będą usuwane.

Rekomendowane odpowiedzi

uwielbiam spogladać na co niektóre wyniki. ja ogrzewam ok 180 m2, plus CWU dla 3 osób, no i kuchenka gazowa w kuchni, dom z początku lat 2000 , średnio ocieplony ( styropian 6 cm pomiedzy murami) i mój ostatni wynik 416 m3, w domu temp. 22 C , spalanie na zasadzie czujnika pogodowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, nero32 napisał:

uwielbiam spogladać na co niektóre wyniki. ja ogrzewam ok 180 m2, plus CWU dla 3 osób, no i kuchenka gazowa w kuchni, dom z początku lat 2000 , średnio ocieplony ( styropian 6 cm pomiedzy murami) i mój ostatni wynik 416 m3, w domu temp. 22 C , spalanie na zasadzie czujnika pogodowego.

No to w twoim przypadku ogrzewanie gazem daje po kieszeni, współczuję i życzę lżejszego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie odnośnie prędkości pompy do zasobnika ciepłej wody. Jaka prędkość ustawić najlepiej?Na rurze do zasobnika mam zwykła pompę 25/40 ustawiona na 2. W zasobniku także mam pompę która była ustawiona na 3 bieg ale zmieniłem na 2. Jaka jest różnica w tych prędkościach oprócz poboru prądu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Pytanie. Mieszkanie 45m2 parter, blok ocieplony, piec termet ecocondens silver. To moj pierwszy sezon grzewczy. Ogrzewa ktos podobny metraz? Obecnie temp w mieszkaniu 21-22stopnie przy temp na kotle 42stopnie (temp na kotle w zaleznosci od temp na dworze oczywiscie). U mnie sprawa wyglada tak ze ogrzewam bez sterownika pokojowego (mam zamontowany salus bezprz) kociol chodzi caly czas i zuzycie gazu przy tej temp na kotle na dobe oscyluje w 4m3 lacznie z kuchenka i ciepla woda ale grzeje na 2 grzejniki (w pokojach) w lazience zakrecony bo jest cieplo. Powiedzcie czy ten sterownik da sie jakos sensownie ustawic zeby ew cos mniej zuzywalo tego gazu? Narazie nie jest najgorzej ze spalaniem ale mam obawy jesli temp bedzie powyzej -10. Gdy ustawilem ten sterownik na 21stopni to przy temp na kotle 42 stopnie dlugo dogrzewa. Jesli dam na 50 to dogrzeje szybko ale znow jesli juz jest zadana przeze mnie temp to przy wylaczonym kotle po jakiejs chwili czuc dyskomfort i delikatnie ciagnie po nogach a kociok jeszcze sie nie zalacza bo temp sie utrzymuje w granicy. Ustawialem zeby kociol wlaczyl sie po spadku 1stopnia ale wtedy jak juz pisalem chlodnawo po jakims czasie a przy 0.5stopnia to lepiej jak juz chodzi caly czas bo potem rozgrzanie kotla zzera dosc sporo gazu i lepiej jak chodzi nonstop. Jakies porady? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.12.-4.01 zużycie 68m3(158 zł)  mieszkanie w budynku 4 rodzinnym,parter-metraż 65m2 (4 grzejniki plus drabinka i zasilana z jej powrotu podłogówka w łazience), do tego jeden grzejnik na klatce schodowej nastawiony na śnieżynkę, jeden grzejnik w piwnicy ok. 10m2-grzany na full, jeden grzejnik w garazu 18m2 ustawony śnieżynce. Kocioł ACV kompakt, 2funkcyjny. Woda grzana na potrzeby 3 osób. Temperatura w domu ok. 22 stopni. Temperatura zasilania 45 stopni, temperatura CWU 45 stopni. Regulator bezprzewodowy Auraton. Budynek z 2012 roku, deweloper, porotherm 25 plus 15 cm styro,izolacja posadzki nad garażami/piwnica 10 cm styro.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to ustawiony jest tak, że w godzinach 06-07, 14-15, 18-19, 22-23 ustawioną mam temperaturę 22,4 a w pozostałych godzinach jest temp. 21,4. Histereza 0,2 stopnia. Z moich obserwacji to jest tak,że w nocy potrafi kocioł się włączyć bo temp. spada poniżej 21,4 więc wtedy dobija,ile chodzi nie wiem,ale nie są to długie okresy. W ciągu dnia,kiedy jest obniżona temp. kocioł załącza się bardzo rzadko, w godzinach, gdy temp. jest podwyższona, to oczywiście kocioł załącza się,ale z tego co zauważyłem czas grzania,nie przekracza 20-25 minut,za wyjątkiem godziny 06-07, wtedy potrafi chodzić dłużej.No i oczywiście czasami,zdarza mi się, załączyć go ręcznie, w sytuacji gdy np. na sterowniku mamy 22.0 stopnie, w godzinach temp. obniżonej, a żona mówi,że jakoś jej chłodno ... :)

Z tym,że budynek budynkowi nierówny, u nas w okresach przejściowych, kocioł jeszcze wogóle nie chodzi, bo temp. w domu oscyluje w okolicy 23.4, a u moich rodziców chodzi już od tygodnia czy dwóch, oni przyjeżdzają do nas, mówią,ale u Was ciepło,a kaloryfery zimne.

Sterownik https://www.mk.net.pl/sklep/index.php?category=details&product=1668&promo

Aha no i u mnie gotowanie na pradzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem z ciekawosci zuzycie gazu przy uzyciu sterownika pokojowego. Temp ustawiona na 21.5stopnia, histereza 0.5, temp na kotle 45stopni. Zuzycie 4m3. To praktycznie tyle samo co przy wlaczonym kotle nonstop bez uzycia sterownika i wtedy temp w mieszkaniu 22stopnie, temp na kotle 42stopnie. Temp na zewnatrz identyczne w te dwa dni. To juz chyba lepiej zeby chodzil nonstop. Przynajmniej przy takiej temp na dworze. -5 za dnia i do -10 w nocy. Nie wiem jak moglbym jeszcze inaczej sprobowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam wszystkich za mozliwie glupie pytania z mojej strony, ale nigdy nie mialem do czynienia z ogrzewaniem gazowym i jak juz wczesniej wspominalem, jest to moj pierwszy sezon. Panowie podstawowe pytanie, bo sledze teraz rozne fora i jesli moj kociol gdy chodzi przy np. Temp 45stopni to grzeje do 50 w kilkanascie sekund i pozniej powoli(ok minuta) temp spada do 45 i znow grzeje. To taktowanie tak? Czy po prostu tak dzialaja kotly kondensacyjne? W lazience mam grzejnik zakrecony na 0, bo nie ma zimno, mieszkanie nie duze a gdy mialem odkrecony na 5 to na 24h spalanie wieksze o ponad 1m3. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie sterowniki o których piszecie to drogie zabawki dla lubiących zabawę w kręcenie zakresami czasami,taktowaniem itp a szczególnie dyskusje o tym 

Nie pomogą w zmniejszeniu zużycia bo po prostu one nie grzeją tylko gaz i kociołek

Przydatne, jeżeli ktoś lubi obniżyć temp.w nocy i chce zrobić to automatycznie a rano wrócić do dziennej itp. zagrywki (co też nie przyniesie wyraźnej oszczędności bo rankiem musi dogrzać wychłodzone mieszkanie)

Zużycie powoduje głównie jakość ocieplenia budynku i temp. w nim utrzymywana

Nawet kondensat nie wspomoże,bo przynosi on średnio 10% oszczędności za sezon w porównaniu do tzw. słupka żeliwnego

Porównując koszta jego instalacji i serwisu nigdy się nie zwróci 

Stać was na utrzymywanie 22/23 stopnie to płacicie więcej

Zejdźcie na 20 stopni(a nie jest to jakiś kosmos) i zgrzejcie mieszkania a nie chwilowo powietrze do 23 stopni, będzie wyraźnie mniejszy koszt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy uzyciu sterownika wieksze zuzycie gazu (niewiele wiecej, ale jednak wiecej) niz bez sterownika. Tak jak myslalem. Po uzyskaniu zadanej temperatury uklad sie wychladza i przy uruchiomieniu grzeje na pelna moc, pogrzeje jakis czas i znow off. Przy obecnych temp 4.5m3 grzejac tylko na 2 grzejniki. Wynik wydaje mi sie ze spory majac na uwadze mieszkanie 45m2. Nie mam juz pojecia jak jeszcze moglbym pokombinowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie kombinuj przy tej powierzchni do  ogrzewania,większy wpływ na zużycie gazu będzie miało ogrzewanie wody użytkowej

Najlepiej odłącz sterowniki ,zostaw go na termostacie kociołka

Odczekaj dobę,dwie i zacznij dopasowywać temperaturę na kociołku do preferowanej temp. w pomieszczeniu

Ile osób użytkuje,jaka temp. w pomieszczeniu,czy jak za gorąco to otwieramy okna,kobietom zazwyczaj jest za chłodno,jedyny sposób to wspólne opłacanie kosztów grzania,ile pryszniców,czy wanien w tygodniu/dziennie,jak wygląda mycie naczyń, itp

Tu jest pole do popisu a nie sterowniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Wszystkich. Przez styczeń poszło 480 m3. Temperatura cała dobą 22c, dom gościnny 21c. Czekam na rachunek. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w styczniu poszło 280 m3. Temperatura 23 c w dzień 21 c od 22 do 5. Rachunek powinien wyjść ok 600 zł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pocieszę parę osób, mieszkanie 55m w starej kamienicy z lat 50-tych. Ogrzewanie gazowe piecem typu turbo 10-24kW, 5 grzejników panelowych. Sterownik pokojowy on/off dzień 20st, noc 19st. A to wyniki CO i CWU tadam:

listopad - 150m3

grudzień - 200m3

styczeń - 250m3

Temperatura w obiegu CO 60st, jak były mrozy -15 to 70st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za styczeń 220 m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawni jesteście - moja teściowa w latach 80 ub wieku miała kocioł gazowy - przerobiony żeliwny koksiak który palił średnio ponad 1000m3 /msc - tak ponad tysiąc m3 miesięcznie.

Grzała ok 60m2 bez CW, i nigdy w domu nie było więcej niż 18-19C.

Po zmianie na predom termet spalanie spadło 6x - tu było o co walczyć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom parterowy 103 m2. W okresie od 01.01.2019 do 31.01.2019 kocioł kondensacyjny VAILLANT zużył w sumie na CO + CWU 110 m3 gazu . W domu: 2 osoby dorosłe plus 2 nastoletnich chłopców. 
Temperatura ustawiona sterownikiem pokojowym - w dzień 21.5 stopnia, w nocy 21 stopni. Temperatura wody 42 stopnie.
Ogrzewanie wyłącznie podłogowe (w łazience też). Nie dogrzewam kominkiem bo nie mam. Nie mam również pompy ciepła, solarów, itp. Wentylacja grawitacyjna. W łazience mam zainstalowaną grzałkę bo żonie 21.5 stopnia w łazience to za zimno - dogrzewa przed kąpielą ok. 3 minuty, do ok. 24 stopni.

Sprawdziłem rachunki i po zsumowaniu wskazań licznika z ostatnich 12 miesięcy wychodzi, że przez cały rok 2018 zużycie gazu na potrzeby CO + CWU wyniosło 600 m3 gazu. Wychodzi zatem że nasz dom zużywa na CO + CWU ok. 60 kWh/m2/rok (dom energooszczędny zużywa pomiędzy 30-70 kWh/m2/rok).

Całkowite zapotrzebowanie na ciepło: 6064 kWh/rok
Koszt CWU + CO zł brutto/rok: 1308 zł.

Mając na uwadze powyższe pytam gdzie jest sens instalować w takim domu pompę ciepła/fotowoltaikę, w sumie za 50-70 tys. zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, blinky77 napisał:

Sprawdziłem rachunki i po zsumowaniu wskazań licznika z ostatnich 12 miesięcy wychodzi, że przez cały rok 2018 zużycie gazu na potrzeby CO + CWU wyniosło 600 m3 gazu

a doliczyłeś prąd zużyty na ta grzałkę?

 

7 minut temu, blinky77 napisał:

łazience mam zainstalowaną grzałkę bo żonie 21.5 stopnia w łazience to za zimno - dogrzewa przed kąpielą ok. 3 minuty, do ok. 24 stopni.

i co to za grzałka która w ciagu 3 minut sama sie rozgrzeje i jeszcze pomieszczenie zagrzeje o 2,5*C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to masz zarąbiste pomieszczenie, które nie dośc, że nagrzewa sie w 3 minuty o 2,5 stopnia to jeszcze póxniej trzyma ta temperaturę podczas kąpieli czyli 20-40minut, no chyba, ze

32 minuty temu, blinky77 napisał:

2 osoby dorosłe plus 2 nastoletnich chłopców. 

kapie sie w 3 minuty, tak aby temp. powietrza nie spadła ponizej tych 21,5st.C.

pitolisz pan i tyle, jeszcze sie nie znalazł taki co wynalazł perpetum mobile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam honor i przepraszam za wprowadzenie w błąd. Przed chwilą zweryfikowałem wynik. Moja łazienka ma 6 m2, z czego wzdłuż jedne ściany jest blat z szafkami i toaleta a wzdłuż drugiej duży prysznic (140 cm szerokości) . środkiem jest przejście ok 80 cm, i na przeciwko drzwi wejściowych jest dmuchawa. Do grzania nie ma więc takiej dużej kubatury.

Przed chwilą sprawdziłem. W ciągu 3 min pomieszczenie zostało podgrzane o 1,2 stopnia (do 22,7, nie do 24). Wchodzę do łazienki po kąpieli. Podejrzewam, że temperatura 24 stopnie podnoszona jest przez wodę z prysznica (42 stopnie) , który trwa kilkanaście minut. Grzałka dmucha od razu gorącym powietrzem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.