Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zużycie Gazu W Ostatnie Mrozy... Jakie Spostrzeżenia ?


husky
Wiadomość dodana przez marcin,

Podając zużycie gazu proszę upewnić się że w profilu lub w poście podane są co najmniej powierzchnia ogrzewania, rodzaj budynku i jego ocieplenie. Posty zawierające tylko liczbę m3 lub kWh będą usuwane.

Rekomendowane odpowiedzi

Coś chyba mylisz się Kolego. W taryfie W–1.1, W-1.2 i W 1-12  mamy 3 350 KWh/rok a w tym da się już zmieścić w ogrzewaniu kamienicy (mam 90m do ogrzania + pomieszczenia techniczne).

Konsultant ożenił mnie z taryfą W-1.12 ale zmieniłem później na W-1.1.

Ceny gazu są jednakowe tylko różnią się abonamentem - niby to tylko parę złotych ale...

Robię opłaty wg. realnego zużycia gazu i nie patrzę na ich prognozy dla danej taryfy - suma sumarum i tak wychodzi na 0 lub jest nadpłata jeśli kontrolujesz licznik - tym sposobem uniknie się dopłaty na koniec sezonu.

2018 01 01 Taryfa nr 6 PGNiG Obrót Detaliczny.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z prostej matematyki wynika, że twój dom ma zapotrzebowanie na ciepło rzędu 37kWh(m2rok) co jest wynikiem nie dla starej kamienicy, ale dla budynku energooszczędnego. Wątpie, żeby przy braku ocieplenia kolega zz292 zmieścił się w 3350kWh bo to daje przy 50m2 zapotrzebowanie na ciepło 67kWh(m2rok) co jest wynikiem dla dobrze ocieplonych domów. Wiadomo, że są jeszcze zyski ciepła z gotowania na indukcji czy samego przebywania w pomieszczeniach przez domowników. Kończąc życzę wszystkim wieloletniego posiadania rachunków z taryfą S1, W1 itp. Sam mam W2 i oby tak zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w gazowni zmienić taryfę abym sam podwał odczyty. Taryfa sama się zmieni jak wzrośnie zużycie samemu można zmienić tylko z W-1.1 na W-1.12T na wyższa już nie. Pani mi dała aktualny cennik. Obliczyłem jak to się przekłada na m3. Ceny dla oddziału w Krakowie z wszystkimi opłatami brutto:

W-1.12T 2,04 zł m3  11,88 zł mies

W-2.12T 1,85 zł m3  20,93 zł mies

W3.12T 1,73 zł m3 51,80 zł mies 

 

Przy moim zużyciu 580 m3 za 3 miesiące wychodzi:

w1 1218,84 zł  =2,10 zł m3

w2 1135,79 zł  =1,95 zł m3

w3 1158,80 zł   =1,99zł m3

Jak coś źle liczę to mnie poprawcie. 

 

009.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety źle podałem licznik :P :P :P :P

Miałem podać 164m3 (tyle realnie spaliłem w listopadzie) nie pomyślałem źe powinienem wpisać stan licznika a nie realne zużycie w danym miesiącu. No nic, w następnym będzie więcej.

Taryfa W-2.12T

 

pgnig.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taryfę W-2 w HEG. Przydział na 2 lata czyli na czas trwania umowy coś tam ponad 14000 kwh. Oczywiście dziś wiem, że się nie wyrobię, ale gdy podpisywałam umowę pierwszą w życiu z gazownią w połowie września nie myślałam, że tak to z tym gazem u mnie będzie. Facet był uczicwy bo wiedział, że ja do domu tylko na spanie przyjeżdżam i dlatego zaproponował W-2 mimo iż gazownia w moim mieście z którą wstępną umowę o doprowadzenie gazu podpisywałam wyznaczyła mi W-3 (CO i CWU). Zadzwoniłam miesiąc temu i mówię, że się nie ogarnę z tą ilością gazu na 2 lata i co będzie, a Pani mi na to: "NIC". Po prostu niech Pani używa gazu ile Pani potrzeba a i tak płacić Pani będzie tyle ile Pani zużyje i to po takiej samej cenie za m3. Nic więcej. A to, że abonament będzie droższy gdy przeniosą mnie na W-3 to już wiem ale nie od niej a z internetu. Będę płaciła o 8 zł więcej za miesiąc a rozliczam się co dwa miesiące. Właśnie dzisiaj zgłosiłam telefonicznie moje zużycie za 2 "miechy". Jak jej powiedziałam, że 400 m3 to kobitka drugi raz mnie zapytała ile. Mówię do niej: Na razie jest dużo ale jak się nauczę sterować moim kotłem to w przyszłym sezonie będzie mniej. W ciągu dwóch tygodni mam dostać fakturę na maila czyli na same święta nie Mikołaj mi pod choinkę a ja Mikołajowi prezent całkiem niezły zrobię. Dobranoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś potrafi czytać ze zrozumieniem to  znajdzie w moim poście to co na temat,  zresztą wyżej treści były podobne do moich i to właśnie do nich się ustosunkowałam.  To co chciałam wiedzieć dowiedziałam się także w prywatnych wiadomościach a zatem nie muszę już pisać i denerwować Pana. Więcej niż wiem już tutaj się nie dowiem.  Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbujmy wrócić do tematu, trzymajmy się ziemi :) dobra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taryfę W-2 12T bo to jest pierwszy rok średnie zużycie z ostatnich 2 tygodni to mam 7m3 ogrzewam 90m2 w przyszłym roku prawdopodobnie będzie taryfa W3 gazownia sama to robi bo taryfa W2 jest do 1200m3 zużycia na rok  a więc przy takiej średniej nierealne aby zostać na W2 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbował ktoś z was sprawdzić zużycie gazu w zależności od prędkości pompy CO. Prędkość pompy można ustawić ( jej minimalną i maksymalną wartość). Ciekaw jestem czy przy nastawach niskich będzie mniejsze, takie samo lub większe zużycie niż przy nastawach wysokich przy tej samej temp na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem . Ale teraz próbuję sprawdzić czy jeżeli nastawić jak najmniejszy przepływ wody przez układ ( w miarę możliwości stały)  i sprawdzić ile zużyje się gazu ( wiadomo że woda na powrocie będzie niższa niż przy szybszej prędkości wody wywołanej pompą). Potem ustawić prędkość pompy modulowanej na wyższe wartości pracy i sprawdzić czy to da takie samo zużycie gazu czy inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nieważne napisał:

Wiem . Ale teraz próbuję sprawdzić czy jeżeli nastawić jak najmniejszy przepływ wody przez układ ( w miarę możliwości stały)  i sprawdzić ile zużyje się gazu ( wiadomo że woda na powrocie będzie niższa niż przy szybszej prędkości wody wywołanej pompą). Potem ustawić prędkość pompy modulowanej na wyższe wartości pracy i sprawdzić czy to da takie samo zużycie gazu czy inne.

Nie uda Ci się raczej takie porównanie zużycia gazu. Na zużycie energii wpływ ma wiele rzeczy. Nie będziesz w stanie pewnie stwierdzić, czy na wynik będzie miała wpływ twoja zmiany, czy pogoda.

Nie grzeję co prawda gazem, a prądem (dokładniej pompą ciepła p - p ). Zobacz na poniższy wynik. Naniesione na siebie temperatura max. i min. oraz zużycie prądu na ogrzewanie. Słupki na górze są lustrzanym odbiciem dolnych, aby łatwiej porównać zużycie z temperaturą.

Wykres.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Fajny wykres i widać bezwładność termiczną budynku. U mnie kocioł zaczyna mocniej chodzić co najmniej w następnej dobie po ochłodzeniu.... i pogodówka też nie da się oszukać.

Gdyby zaczął grzać w czasie ochłodzenia to w domu zamiast 23 miałbym 26 stopni w parę godzin po ochłodzeniu. Analogicznie jest przy mocnym ociepleniu również kocioł z 1,5 doby jeszcze dogrzewa budynek i dopiero w drugiej dobie widać mniejsze zużycie opału.

Pozdrawiam.YARO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, YaroXylen napisał:

Witam.

Fajny wykres i widać bezwładność termiczną budynku. U mnie kocioł zaczyna mocniej chodzić co najmniej w następnej dobie po ochłodzeniu....

 

U mnie mała akumulacja, bo ściany w większości z Ytonga, a sufit płyta G/K + wełna mineralna. Mieszkanie na poddaszu 80m2 słabo ocieplone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam (CO+CWU) gazem od 18.10.2018 r. Wcześniej przez 10 lat kotłem na ekogroszek. Przez ostatnich kilka zim (w sumie bez silnych mrozów) wystarczało mi 3,5-4 t ekogroszku. Latem na CWU ok 100 kg/m-c.

Dom z 1960 r., "lany" żużel, ściana 40 cm, z użytkowym poddaszem ok 130 m2. Dach ocieplony 25 cm wełny. Okna plastikowe, dwu szybowe.

W domu temp. 21,5-22 st, w nocy 19,5-20 (wskazania termometru w pokoju). Mam sterownik pokojowy i pogodówkę.

W związku z tym, że chcę porównać koszty ogrzewania tych dwóch paliw spisuję co 2 dni zużycie gazu.

Wygląda to tak:

- 13 dni października - 64 m3, średnie 4,92 m3 na dobę,

- listopad - 193 m3, średnie 6,43 m3 na dobę

- 10 dni grudnia - 80 m3, średnie 8 m3 na dobę.

Właśnie dostałem pierwszą fakturę za okres od 18.10 do 5.11 wyszło 85 m3 i 231 zł, czyli ok 2,71 zł za m3.

Sam jestem ciekaw jak cały sezon wyjdzie, ekogroszek kosztował mnie w zeszłym roku ok 3800 zł (tona 960).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wynik za listopad / grudzień 219 m3 czyli średnio wychodzi 7,3 m3 na dobę w taryfie niestety W-3.12T PGNiG. Grzałem cały czas w manualu czyli temperatura ustawiona sztywno na 21 stopni. W tym miesiącu zmiana... spróbuję wrzucić go w automat z obniżaniem o 1 stopień w godzinach nocnych i kilku godzinach południowych - grudzień raczej zapowiada się podobnie do listopada więc zobaczymy czy to coś pomoże żeby jeszcze obniżyć spalanie. Macie jakieś sugestie co jeszcze można by pokombinować?

Parametry domu:

Porotherm P+W 25 E3, Ocieplenie we wrześniu styropianem 15 cm. Dach i podłoga dobrze docieplone. 16 cm styropianu EPS 100 w podłodze na parterze. 25 cm wełny Isover Profitmata w dachu. Okna 3 szybowe. 7 okien połaciowych U3. W domu rekuperator z odzyskiem ciepła Zehnder Q350. Bez dodatkowego ogrzewania kominkiem. Dół 100 % podłogówka, góra 20% podłogówka 80 % grzejniki. Kocioł Junkers Cerapur Compact ZSB 14-1 DE. Wszędzie mam położone wylewki anhydrytowe (które szybko się nagrzewają i szybko chłodzą). Dom w całości powierzchnia 190 m2 bez garażu.

image.png.011c10334129cae106813156562e1f3a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w stosunku do zeszłego roku jedyna zmiana to ocieplenie ścian 15cm styropianem czy coś jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawlop - tak tylko ocieplenie ścian, wszystko inne było już zrobione. Na wysokie zużycie w zeszłym roku ma również fakt, że dom był świeżutki. Dodam jeszcze że w zeszłą zimę trzymałem niższą temperaturę o 1 stopień i przyznam, że rodzina narzekała że zimno. W tym roku 21 stopni i nie opuszczam niżej. Piec chodził przez listopad prawie non stop z temperaturą 30 stopni, jak spadły dość nisko temperatury tak -8 to wskoczył na 35 stopni.

Dodaje jeszcze poniżej tabelkę dla porównania cen abonamentów i stałych w dwóch taryfach do jakich byłem przypisany:

image.png.c8bc2ac7df33e54fd196d3f948ade672.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arekes, u mnie jest podobny kocioł tylko w wersji 2f -zwd 24 DE (Junkers Compact). Dom trochę mniejszy - 128 M2, ocieplenie podobne, tylko w podłodze 10 cm. Instalacja mieszana, podłogówka w komunikacji, łazienkach i kuchni. W salonie piec koza, bez żadnego rozprowadzania.
Zużycie gazu od 01.12.2018 do 13.12.2018 - 44 M3. Także Twoje wyniki są jak najbardziej ok. Utrzymujemy w domu 22C w dzień i 21,4 noc.

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszyscy w domu chorzy więc ustawiłem na sterowniku pokojowym 23C, kocioł chodzi cały czas a pogodówka ustawiła temp. 38-39C; ostatnie 10 dni zużycie gazu samo CO wychodzi ok. 6.5-7m3 na dobe (do tego trzeba dodać gotowanie i CWU to jakieś 1.2m3/24h) myślałem że znacznie przekroczę 10m3/24h więc jak dla mnie jest b.dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, arekes napisał:

pawlop - tak tylko ocieplenie ścian, wszystko inne było już zrobione. Na wysokie zużycie w zeszłym roku ma również fakt, że dom był świeżutki. Dodam jeszcze że w zeszłą zimę trzymałem niższą temperaturę o 1 stopień i przyznam, że rodzina narzekała że zimno. W tym roku 21 stopni i nie opuszczam niżej. Piec chodził przez listopad prawie non stop z temperaturą 30 stopni, jak spadły dość nisko temperatury tak -8 to wskoczył na 35 stopni.

Dodaje jeszcze poniżej tabelkę dla porównania cen abonamentów i stałych w dwóch taryfach do jakich byłem przypisany:

image.png.c8bc2ac7df33e54fd196d3f948ade672.png

Masz ustawienie ręczne?  U mne grzejniki też są non stop ciepłe (momentami gorące momentami ciepłe, ale nie stygną). Dla mnie to komfort tyle, że niepokoi mnie gasnąca "świeczka" na kotle przy temp 44 st. Taka też jest najniższa temperatura (kiedyś przy ustawieniu automatycznym było 30 st C). Kocioł załącza się co chwile. Podobno to normalka tak powiedział wczoraj instalator. Nie daję rady obniżyć zużycia gazu. Woda nie jest w stanie się ochłodzić na powrocie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.