Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zużycie Gazu W Ostatnie Mrozy... Jakie Spostrzeżenia ?


husky
Wiadomość dodana przez marcin,

Podając zużycie gazu proszę upewnić się że w profilu lub w poście podane są co najmniej powierzchnia ogrzewania, rodzaj budynku i jego ocieplenie. Posty zawierające tylko liczbę m3 lub kWh będą usuwane.

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem ci tak, nie mam sond, nie mam krzywych, jadę na normalnym sterowniku on/off i jestem zadowolony. Utrzymuje w domu w miarę stałą temp. nie mam dużych różnic pomiędzy dniem a nocą, kilka stopni i jestem zadowolony. Wspomniałem już wcześniej, że lepiej jechać na małych różnicach, widzę że ty też tak masz.

Ja bym na twoim miejscu jeszcze spróbował, np. na tą porę ustawić zadaną na kotle 45*C i nie używać automatyki tylko on/off jak masz taka możliwość. Ja kupując swój kocioł, śledziłem temat na konkurencyjnym forum (ok. 200 str) i wielu użytkowników miało problemy z dużym spalaniem lub dziwnymi wahaniami spalania a różnicą na zewnątrz na automatyce, a ci co mieli zwykłe stery on/off mieli regularne spalania przy zbliżonych budynkach jak porównywali. Mój kolega, miał problemy z automatyką na kotle de dietrich, przy dodatnich na zew. szło ponad 10m3 na dobę, przeszedł na on/off i spadło do kilku metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierwszy sezon ogrzewam dom gazem kocioł de dietrich  z zasobnikiem 100l. Dom 160m2 ogrzewane, ocieplenie 15 cm instalacja stara 30 letnia tylko w piwnicy przerobiona od nowa. Steruje piecem za pomocą zwykłego sterownika on/off. Temperatura na kotle w październiku 42 stopnie teraz podniosłem do 48 bo długo nagrzewał dom. Temperatura od 6 do 23 23 stopnie, od 23-6 21 stopni, Od 26 września zużyłem 240m3. Najwyższe spalanie było 9,8m3 jak było -8 w nocy. Z wynku jestem bardzo zadowolony.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak są mrozy to 1tona węgla na /mc to nic specjalnego przy moim domu prawie 200m2 a to też daje 1000zł (polski węgiel) nieprawdaż? teraz ostatnie cieplejsze 3 dni  (0-5C) na samo CO poszło 6-7m3/dobę - jeszcze rozpoznaję pogodówkę (ustawiłem by w 0C było na kotle ok.38-40C) max przy -20 to 55 na kotle- fajna ta pogodówka jak się ustawi to zamykam drzwi do piwnicy i nie zaglądam do wiosny... Kocioł węglowy jeszcze pozatykany czopuch po lecie coraz mniej mi się chce go odetkać na zimę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, karolasterka napisał:

iwanow a jaki masz kocioł?

De dietrich MCR3 PLUS 24T+ zasobnik 100l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a lie on ma Kw? 24? Bo jak czytam to na takie metraże jak masz ( ja również) 24kw to za duże piece czego bym osobiście nie potwierdził.... a moc min. jaką on posiada? Zmieniałeś jakieś nastawy co do mocy kotła?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6,1kw-24kw. Serwisant który uruchamiał piec zmieniał nastawy ale co dokładnie ustawił to nie wiem bo wtedy mnie nie było. Po wizycie serwisanta temperatura kotła była ustawiona na 55 stopni. Ja ją zmniejszyłem na 42 stopnie. Kocioł chodzi bardzo cicho.

 

kocio 2.png

Edytowane przez IWANOW69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dopiero pierwsza zima na gazie (Immergas Victrix EXA 28) więc nie mam doświadczenia .

Mam takie pytanie (chyba nie trafiłem w tym wątku na odpowiedź) - może ktoś to testował u siebie w zeszłym sezonie.

Czy lepiej (taniej, ekonomiczniej itp.) jest ustawić piec na niższą temperaturę - dosłownie o stopień lub dwa - tak aby osiągnięcie zadanej temperatury na sterowniku zajęło mu pół dnia, czyli zmusić piec do pracy ciągłej tak jak na węglowym miałem do tej pory.

Jak to się ma do realnego zużycia gazu ?

Komfort cieplny jest zdecydowanie lepszy nawet przy niższej temperaturze bo wiadomo, że grzejniki cały czas grzeją, piec chodzi raczej na minimum mocy (patrząc po wyświetlaczu), licznik leniwie połyka litry gazu...
 

Czy też mieć ustawione na piecu te 45* na sterowniku 21,5 i czuć ten "chłodek" kiedy piec robi sobie przerwę...

Pewnie temat - rzeka ale może ktoś już ma wnioski w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest najlepsze stałe 45* i ponad 21.5* w domu, do tego ciągle ciepłe grzejniki.

Takie ustawienia spalaja o polowe mniej niz ustawił serwisant na dużą moc i wysoką temp.

Z takimi ustawieniami kocioł pracuje w przedziale 6 - 9 % swojej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same ponowne rozgrzewanie wody w pracy przerywanej powoduje marnowanie znacznej ilości paliwa, które równie dobrze można przeznaczyć na dłużnej ciepłe grzejniki w pracy ciągłej z niższą mocą. Do tego większa kondensacja na niskich temperaturach. Im mniej startów i niższa temp wody tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie lepiej aby kocioł pracował non stop na niższej temp niż na wyższej a miał przerwy.

Ja to zawsze porównuje do jazdy samochodem.

Mamy do przejechania nap 500 km jeden jedzie bez przerwy z szybkością 100 km na /h. Spali przy tej szybkości ok 6 litrów benzyny. I pojedzie 5 godzin

Jechać tą samo trasę ale jadąc też 5 godzin ale w tym czasie będzie miał np dwie przerwy po godzinie. Będzie musiał jechał dużo szybciej. I spali dużo więcej paliwa. Może nawet spalić 10 litrów paliwa.

W kotłach gazowych kondensat dobrze jest mieć jak najniższa temp na wyjściu.

Ja praktykuje tak jak kocioł się wyłącza to obniżam krzywa grzewczą.

Przy obecnych temp w okolicy zera na wyjściu mam od 37 do 39 st.

A mam tylko grzejniki. Ważne jest też aby kocioł miał jak najniższa modulacje wtedy jest ekonomiczne spalanie gazu.

Mam tylko grzejniki temp w pokojach od 23 do 24 st. l ubię ciepło .

 

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dopiero co zaczynam opalanie gazem, do tej pory był węgiel dlatego proszę o pomoc w ustawieniu parametrów pieca bo wydaje mi się że dużo pali. Przy + temperaturach spala mi 7 do 9 m3 gazu. Kocioł to Vaillant ecotec pro, powierzchnia do ogrzania 150m2, same grzejniki, do tego sterownik calmatronic 350.  Piszecie że lepiej jest puszczać niższą temperaturę na grzejniki, a jaką moc ustawić na piecu, są do wyboru auto lub 5-18 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom mam ok 200 m 2
Wybudowany w latach 50 podpiwniczony piętrowy plus strych.
Ściany 50 cm cegłą plus 8 cm styropian strop w pywnicy ocieplony 10 cm styropian. Strych ocieplony wełna 15 cm.
Pale drugi sezon gazem , wcześniej ogrzewanie węglowe.
Teraz grzeje Buderus GB 062 dwufunkcyjny. Plus dwie kuchnię do gotowania i grzanie wody
Za listopad wyjdzie ok 550 do 600 zł taka mam prognozę.
Ale na gazie nie oszczędzam muszę mieć ciepło gdybym obniżył ten spalanie byłoby niższe.
Temp mam całą dobę jednakową , grzejniki aluminiowe cienki rury
a293574ddf5b286c5bd40b7c5c6be07a.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Trotyl napisał:

U mnie dopiero pierwsza zima na gazie (Immergas Victrix EXA 28) więc nie mam doświadczenia .

Mam takie pytanie (chyba nie trafiłem w tym wątku na odpowiedź) - może ktoś to testował u siebie w zeszłym sezonie.

Czy lepiej (taniej, ekonomiczniej itp.) jest ustawić piec na niższą temperaturę - dosłownie o stopień lub dwa - tak aby osiągnięcie zadanej temperatury na sterowniku zajęło mu pół dnia, czyli zmusić piec do pracy ciągłej tak jak na węglowym miałem do tej pory.

Jak to się ma do realnego zużycia gazu ?

Komfort cieplny jest zdecydowanie lepszy nawet przy niższej temperaturze bo wiadomo, że grzejniki cały czas grzeją, piec chodzi raczej na minimum mocy (patrząc po wyświetlaczu), licznik leniwie połyka litry gazu...
 

Czy też mieć ustawione na piecu te 45* na sterowniku 21,5 i czuć ten "chłodek" kiedy piec robi sobie przerwę...

Pewnie temat - rzeka ale może ktoś już ma wnioski w tym temacie.

Zależy jaka jest temperatura. Ja mam obecnie ustawione na piecu 38 stopni przez cały dzień temp. w domu ok. 22,3 stopnie spalanie 9,3 m3 . Gdy temperatury są ok. 10 stopni to lepiej mieć ustawione np. 45 stopni na piecu i podzielić sobie na temp. dzień i noc. wówczas wychodzi mniejsze spalanie niż przy ciągłej pracy ale komfort cieplny jest gorszy.  Jak są mrozy to lepiej mieć ustawioną ciągłą pracę kotła i tylko temp. regulować przez zwiększenie lub zmniejszenie temperatury wody grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiłem zakres od 44-50C w zależności od temp. zewnętrznej. Moc maksymalna na 10 kW. Gdy jest powyżej zera kocioł włącza się kilka razy na 2-4 h. Jak temperatura spada na zewnątrz to kocioł wydłuża cykle grzania, jak kaloryfery żeliwne robią się chłodne to znowu się załącza. Poniżej 40C na CO nie czuć przyjemnego promieniowania , powyżej 50C przy mrozach robi się za sucho w pomieszczeniach a tyle wystarczy żeby dogrzać przy bardzo niskiej temperaturze.

Edytowane przez Mancio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 st ustawione na moim kotle (chyba mniej się nie da - Niedźwiedź condens jednofunkcyjny Saunier Duval 18 kks). Ustawione 50 st C a „przeciąga” do 60. Dlaczego. Czy oprócz zmniejszenia temp na kotle coś jeszcze należy zmieniać. Pogodówka wyłączona. Automatyka także. Czy moc zmniejszyć z 10 (to najniższa). Kiedy zacznie pracowac non stop? Bo o to mi chodzi. 

Edytowane przez Hannah
Literowki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mroźny listopad kończę z wynikiem 94m3. 5 razy palone w kominku w drugim i trzecim tygodniu miesiąca. Ze środy na czwartek przy -10 w nocy spalił za dobę 6.3m3. Ten tydzień był tygodniem regulacji pieca. Ustawiłem krzywą grzewczą na 0.6 ale niestety miałem trochę zimno na piętrze. W tamtym roku krzywa grzewcza ustawiona była na 1. W tym roku żona w ciąży i siedzi w domu więc nie mam temperatury nocnej ustawionej za dnia kiedy normalnie byliśmy w pracy. Zacząłem bawić się ustawieniem głowic termostatycznych żeby mieć cieplej na górze przymknąłem kaloryfer w salonie, który zawsze ustawiony miałem na 6 a otwarłem na 6 kaloryfer w największym pokoju na piętrze. Czy dla pieca vaillant ecotec mogę mieć wszystkie głowice termostatyczne ustawione na właściwą temperaturę (czyli 3 do 4). Czy jak wszystkie zawory się zamkną tą może uszkodzić się pompa pieca? Czy zadziała jakiś bajpas.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Romen napisał:

. Czy jak wszystkie zawory się zamkną tą może uszkodzić się pompa pieca? Czy zadziała jakiś bajpas

Prawidłowo, jeśli pompa jest PWM to zmniejszy wydajność lub zacznie wzrastać temp wody grzewczej i po przekroczeniu zadanego progu kocioł się wyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.