Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zużycie Gazu W Ostatnie Mrozy... Jakie Spostrzeżenia ?


husky
Wiadomość dodana przez marcin,

Podając zużycie gazu proszę upewnić się że w profilu lub w poście podane są co najmniej powierzchnia ogrzewania, rodzaj budynku i jego ocieplenie. Posty zawierające tylko liczbę m3 lub kWh będą usuwane.

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Szczypiorr napisał:

Dużo

No to mnie dobiłes kolego

 

54 minuty temu, MałyMiki napisał:

54m/3 przez 9 dni co daje 6m/3 na dobę to dużo ? chyba żę ja coś nie rozumiem z tych odczytów

MNie sie wydawało ze jes ok  ja juz sam zgłupialem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MałyMiki napisał:

Dzień trzeci

 

Zużycie 5m/3 stan licznika 159 (poprzedni stan 154) Temperatura w domu 22 stopnie. Widzę że histrereza przy grzaniu ręcznym wynosi 0.2. Podsumowując dla mnie przy takich mrozach jak (-8 w nocy) i w dzień blisko 0  to 5m/3 jest jak jeden wielki żart. Mój przykład dobitnie pokazuje że przy bardzo dobrze ocieplonych domach piec na węgiel to jest nieporozumienie. Aby ogrzać w tamtym roku dom musiałem zakupić 3 tony węgla i trochę drzewa. Węgiel workowany prawie tysiąc za tonę. Ogrzanie domu kosztowało mnie razem z drzewem około 3,5 tys. Od 1.5 miesiąca używam gazu  a dokładnie od 3 października i póki co zużyłem zaledwie 159 m3 i według mojego symulatora otrzymam fakturę na 293 zł ;D jak dla mnie to jest ekonomiczna bomba i pluje sobie w twarz że dopiero teraz założyłem gaz. Mój przykład pokazuje ile energii idzie w komin i conajmniej z każ∂ego worka 1/4 jest do wywalenia jeżeli nie palimy do końca bo każdy z nas wie że mała ilość węgla w piecu nic nic zbytnio nie daje bo piec osiąga swoją moc przy dużym załadunku. Dodam również że mój poprzedni piec kamen wg premium był piecem w którym musiałem palić od góry. Fakt byłem pionierem czystego powietrza bo z komina nic się nie dymiło ale co z tego jak musiałem czekać do wyplenia opału a już 15% pozostałości trzeba było zwyczajnie wywalić bo to w żaden sposób nie dawało ciepła. 

 

 

Jak macie dobrze ocieplony dom i ogrzewanie podłogowe to nic innego jak tylko gaz !

Paląc wcześniej węglem, a obecnie gazem, można łatwo wyliczyć kosztowo zużycie gazu w stosunku do węgla. Przyjmując, że 1 tona węgla orzecha II z Wesołej kosztuje 900 zł (40 worków  po 25kg) i spalanie gazu na poziomie 8m/3 na dobę - daje to równowartość 17 kg węgla na dobę czyli mniej jak jeden worek na dobę. Oczywiście parametry opałowe i sprawność itd., to inna beczka, ale kocioł węglowy nigdy nie osiągnie 109,6 % sprawności, która jest w przypadku mojego kotła gazowego. Teraz, przy ostatnich temperaturach na zewnątrz, zużycie gazu u mnie wynosi 10m/3, a i tak dalej jest to mniej jak jeden worek węgla - 20kg. Dopiero zużycie na poziomie 12m/3 na dobę zrówna się z zużyciem jednego worka węgla. W domu temperatura to 23 stopnie (mieszkają ciepłolubni :) ). A więc potwierdza się fakt, że przy dobrze ocieplonym domu i przy obecnych kosmicznych cenach węgla opłacalne staje się ogrzewanie domu gazem. Oczywiście, może zdarzyć się, że przy dużych mrozach, np. -20 stopni lub jeszcze niżej, zużycie gazu przebije węgiel, ale, na szczęście takie mrozy nie trwają długo w Polsce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to liczysz, ale. Zakładając, że węgiel ma 26 MJ/kg, przyzwoity kocioł sprawność 80% to z kg węgla wyciągasz 5,7 kWh. Z gazu jak dobrze pójdzie to z m3 uzyskasz 9 kWh. Czyli 10 m3 gazu = 15,7 kg węgla   10m3 gazu to ponad 20 zł  15,7 kg węgla to około 15 zł
Nikogo nie namawiam do palenia węglem (jakby już coś to grzanie prądem) to tylko wyliczenie ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10m3 gazu to 18,47 zł. Oczywiście do tego trzeba doliczyć opłaty abonamentowej i dystrybucyjnej stałej, która wynosi na dobę 71 groszy. Nie wiem, czy przy takich laboratoryjnych wyliczeniach, będzie to miało odzwierciedlenie w rzeczywistym zużyciu na dobę, ale nie da się ukryć, że oszczędności są :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę.

Wyjątkowo tani u Was gaz jest. Moja siostra grzeje gazem(okolice Warszawy), obecnie nawet na jakimś tam kalkulatorze u dystrybutora wychodzi 2,23zł za metr po przeliczeniu z tych kW bo jakoś tak podają i przeliczają.

Ale to tak informacyjnie, gdyż mnie gazyfikacja nie dosięgnęła bo rury zabrakło ).

Pozdrawiam.YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka cena za 1m/3 wyszła na ostatniej listopadowej fakturze. Taryfa W-2.12T. Może jest tani, bo płynie z polskiego złoża :) 

Pewnie z powodu rządowej walki ze smokiem... ekhm ze smogiem coś ruszy w tej gazyfikacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że trochę ponad 2 zł, na podstawie faktur z całego roku, które to rozliczenia zostały tu przedstawione ostatnio, dzieląc wartość przez ilość m3. Tak więc są w to wliczone wszystkie opłaty z faktury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika również, że lepiej utrzymywać stałą temp. lub mieć maksymalną różnicę ok. 1*C, niż grzać 22*C, a w nocy czy jak nie ma nikogo to 18*C i dobijać później te 4*C, wg mnie jest to nie ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kolegę że chyba lepiej utrzymywać stałą temperaturę ja do tej pory miałem od 6-16 temp.20stopni od  16-23 temp. 22.5 od 23-6  rano  temp. 20.5 były duże różnice w temp. teraz zmieniłem na 21.5stopni od 16-23 pozostałe godziny na 21stopni rużnice mam tylko 0.5 stopnia .zużycie gazu wyszło takie samo  wyszła bardzo stała temp. kocioł mam ustawiony na 40 stopni na razie się sprawdza nie wiem jak będą duże mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo....  Dużo to jest u mnie.  Gaz  założony 4. 10.18 a wynik dzisiaj o 20:00 to 226,65.  Dom 100 m. Temp od 05:00 do 06:00 i od 19:00 do  21:00 ustawiona na 20 st C pozostałe godz temp 19:00. Głowice termostatyczne na "3". Jedna osoba poza tym cały dzień poza domem więc zużycie wody prawie, żadne.  Sonda pogodowa,  kocioł saunier duval niedzwiedz 18kk. Temp cwu 40, temp CO 68. Nie wiem jak wejść w menu na kotle aby  sprawdzic jak ustawił krzywą instalator.  Tyle co mi schodzi na dobę gazu w ostatnich dniach to  chyba powinno przy - 25 st C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hannah masz ustawiona za wysoka krzywa, dlatego kocioł dobija do wysokich temp.po czym pewnie sie wylacza i za jakis czas znowu podaje na maksa.

Szybko musisz to poustawiac, grzać by zachodziła kondensacja i możliwie jak najdłużej z niska temp.wyjścia na co.

4,9 na dobe to nie jest zle spalanie ale mogło byc mniejsze gdy w październiku było ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak to zrobić?  Czy wystarczy obniżyć temp na kotle?  Dzisiaj próbowałam wejść w menu podczas  gdy pracował kocioł i nie moglam. Instalatora,  tego ktory podlaczal kociol prosiłam już dwukrotnie i nie przyszedl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Hannah napisał:

Dużo....  Dużo to jest u mnie.  Gaz  założony 4. 10.18 a wynik dzisiaj o 20:00 to 226,65.  Dom 100 m. Temp od 05:00 do 06:00 i od 19:00 do  21:00 ustawiona na 20 st C pozostałe godz temp 19:00. Głowice termostatyczne na "3". Jedna osoba poza tym cały dzień poza domem więc zużycie wody prawie, żadne.  Sonda pogodowa,  kocioł saunier duval niedzwiedz 18kk. Temp cwu 40, temp CO 68. Nie wiem jak wejść w menu na kotle aby  sprawdzic jak ustawił krzywą instalator.  Tyle co mi schodzi na dobę gazu w ostatnich dniach to  chyba powinno przy - 25 st C

Jak jak lubię takich instalatorów, byle skasować klienta i zostawić z problemem. Ja teraz mam zadaną 45*C i jest ok. Dom nowy czy tylko gaz teraz doprowadzałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Ksieciunio napisał:

Hannah masz ustawiona za wysoka krzywa, dlatego kocioł dobija do wysokich temp.po czym pewnie sie wylacza i za jakis czas znowu podaje na maksa.

Szybko musisz to poustawiac, grzać by zachodziła kondensacja i możliwie jak najdłużej z niska temp.wyjścia na co.

4,9 na dobe to nie jest zle spalanie ale mogło byc mniejsze gdy w październiku było ciepło

4,9 piszesz?  Od dawna spalanie było 6, 7 a od ostatniego weekendu jest ponad 11 m 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy masz czujnik temp zewnętrznej - to w tym kotle dodatkowa opcja oraz jaka jest maksymalna wartość zadana temperatury
wody na dopływie instalacji  grzewczej - kod D.71 , firmowo to 75C, zmniejsz ten parametr na 50-55C - wiele zależy od wielkości grzejników 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam CWU ustawione na 40 st.wystarczy do kąpieli nie trzeba dopuszczać zimnej wody.
Mam kocioł dwufunkcyjny Buderus.
Czujnik wewnętrzny i zewnętrzny temp.
Z czego 80% bierze z czujnika wewnętrznego a 20 % z zewnętrznego.
Krzywa ustawione na 36 . Temp w powiększeniu mam 23 do 24 st stałe.
Don 190 m2 do ogrzania plus dwie kuchnię gazowe. Temp na kotle przy zero na zewnątrz wychodzi od 36 do 38 st.
Mam tylko grzejniki. Teraz spalanie gazu wychodzi mi średnio 9 m3 na dzień.
Lepiej jak kocioł pracuje cały czas na mniejszej nocy niż na większej a potem się wyłącza..

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Hannah napisał:

4,9 piszesz?  Od dawna spalanie było 6, 7 a od ostatniego weekendu jest ponad 11 m 3 

Taka wyszła mi średnia, jak podzieliłem pobór przez ilość dni w których masz gaz. Musisz ograniczyć ta temp.max jak sugeruje @sambor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i coś w tym jest co piszesz bo wczoraj faktycznie lekko wiało. Mój komin od pieca ustawiony na bocznej ścianie tuż przy wyjściu z piwnicy. Ale tak szczerze to mam taką zraze do węgla z którym się *** przez prawie 10 lat, żę gotów płacić nawet więcej jak przyjdzie taka potrzeba byle by się nie bawić z tym syfem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.