Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Spala Wam Piec Na Ekogroszek i Pellet


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, eliks napisał:

Tak u mnie po południu.  Na szczęście bez wiatru. 

 

20181201_135254.thumb.jpg.37a8c0017a8ec11930c5ad96f6362f3e.jpg

Jak dobrze czytałem to pisałeś, że masz grube rury to znaczy ilo calowe? Bo tak czytam na tym forum dużo wątków i mnie jedno zastanawia dlaczego dużo osób chwali mała ilość wody w obiegu a z drugiej strony montuje bufory o dużej pojemności. Czy wcześniej roli tego bufora nie pełniła duża ilość wody w obiegu? Jest na etapie zdobywania wiedzy bo chce dokonać przeróbki w co i dlatego interesują mnie za i przeciw. Zwolennicy powiedzą, że mniejsze straty utrzymania wody w buforze niż w obiegu inni mówią bez sensu przerabiać lepiej zostawić grube rury a tylko piec zmienić, że przy ekogroszku nie ma znaczenia na ekonomię ilość wody w obiegu. W co mam system z lat 70 grube 2calowe gałęzie odchodząc od pieca w sumie to z 60metrow (zasilania i powrotu) oraz żeliwne grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również 2 calowe mi idą, z tym że grzejniki alu i stalowe. Powiem Ci tak, na pewno zagrzac 300L wody w instalacji jest drożej i dłużej a kocioł potrzebuje mocy. Mój peleciak nigdy nie przekroczy zadanej,  nawet po kilku godzinach, taki mam odbiór ciepła. A pisanie że te 300 litrów w rurach będzie mi dłużej grzać to bujda na resorach, no chyba że jak u Ciebie zeliwniaki, one wolniej się studzą.

U siebie co chcesz przerabiać?  Jak chcesz groch to tylko zmieniasz kocioł,  i tak grzekesz cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce skorzystać z dofinansowania.Najbardziej mi zależy na ociepleniu domu i zlikwidowaniu wszelkich strat ciepła typu ściany strop drzwi no ale muszę zmienić piec. Plany miałem takie, że skoro piec to i cała modernizację CO zrobić wymiana rur grzejników. Wszystkiego na raz nie dam rady zrobić. Planowałem CO zrobić jak trzeba a z zewnątrz ocieplic a strop i resztę później. Druga opcja ocieplic już wszystko ściany, strop i wszystko co z tym związane i zmienić sam piec a resztę przeróbki CO czyli grzejniki rury za rok lub dwa. Kocioł planuje wstawić  na ekogroszek z defro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te stalowe rury nas wszystkich przeżyją, Rób jak uważasz, ja bym ocieplił wszystko, wymienił grzejniki i założył porządne zawory termostatyczne przynajmniej tam gdzie cieplej, czyli u góry. W kotłowni zaś przy samej dupie uciąć dwucalowe rury i zrobić redukcję taką jaka potrzebna będzie do kotła, żeby to schludnie wyglądało.

Jak będziesz brał Defro, to byle nie Eko Luxa. Najlepszym wyborem jest Sigma, świetny kocioł, o niebo przyjemniejszy w obsłudze. Ile masz metrów do grzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie 100m2 w przyszłości jakbym przerobiłem poddasze to jeszcze by doszło około 60 ale to plany odległe i nie wiadomo kiedy będą realizowane. Stalowe, że nas przeżyją to wiem bo tyle lat są i nie ma żadnego problemu. Planowałem właśnie eko lux wziąść sporo osób ma i zadowoleni są jeszcze z sterownikiem pid to już nawet bawić w ustawienia zbytnio nie trzeba. W czym dokładnie Sigma lepsza bo poza budową to nie znalazłem różnic? Z eko luxa planowałem 12 kw wziąść. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się także nad Delta Ekopell mam taki i jak narazie sobie chwale jest chyba najtańszy z Defro może względu na wygląd czy mniej okrojona automatyka co w moim przypadku na plus. Każda dodatkową automatyka może z czasem się zużyć. Tutaj występuje palnik i sterownik i czujniki. U mnie śmiga super.5f1f4dfd0d08f97e1c4c4797eed9a95c.jpg

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale on chce ekogrocha. Najważniejsza kwestia to taka że Sigma ma pionowy wymiennik Eko Luxy poziomy. Kanały leżą, syfią sie w oczach i bawisz się w kominiarza co 2 tygodnie brudząc wszystko dookoła na czarno. ...

Sigma ma łapę z boku sprzeżona z zawirowywaczami w pionowym kanale. Co zasyp robisz 3 ruchy ręką i tyle w temacie czyszczenia wymiennika. 

Poza tym Sigma ma większy zasobnik i tam kilka jeszcze innych ciekawych rozwiązań.  Inna cena nie bierze się znikąd.  Żeby nie było,  to co mówię znam z autopsji bo rodzice mają Sigme a sąsiad Eko Luxa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry przegapiłem; )

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Thogal napisał:

Chce skorzystać z dofinansowania.Najbardziej mi zależy na ociepleniu domu i zlikwidowaniu wszelkich strat ciepła typu ściany strop drzwi no ale muszę zmienić piec. Plany miałem takie, że skoro piec to i cała modernizację CO zrobić wymiana rur grzejników. Wszystkiego na raz nie dam rady zrobić. Planowałem CO zrobić jak trzeba a z zewnątrz ocieplic a strop i resztę później. Druga opcja ocieplic już wszystko ściany, strop i wszystko co z tym związane i zmienić sam piec a resztę przeróbki CO czyli grzejniki rury za rok lub dwa. Kocioł planuje wstawić  na ekogroszek z defro.

Witam Kolegę.

Ewidentnie druga opcja, przypuszczam że większość kolegów tak doradzi. A może się okazać że po porządnym ociepleniu budynku i wymianie kotła, będziesz miał w domciu ciepło i nie będziesz miał chęci nic zmieniać do czasu jak będzie już to naprawdę wymagało wymiany. Wcale bym się nie zdziwił jak wymianę instalacji zrobisz dopiero za ładnych parę lat....

Pozdrawiam.YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę miał już więcej czasu siądę i policzę koszty i sprowadze kogoś z kamerka termowizyjna i sprawdzę gdzie ucieka ciepło. Jak będą duże straty w wielu miejscach bo bezsensowne jest modernizacja CO. Później na spokojnie sprawdze zużycie opału i dalej myśleć o przerobce CO. Tutaj kolega ma grube rury modernizacja nie wielka i sobie chwali tak więc można szybko później coś przerobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

Ale on chce ekogrocha. Najważniejsza kwestia to taka że Sigma ma pionowy wymiennik Eko Luxy poziomy. Kanały leżą, syfią sie w oczach i bawisz się w kominiarza co 2 tygodnie brudząc wszystko dookoła na czarno. ...

Sigma ma łapę z boku sprzeżona z zawirowywaczami w pionowym kanale. Co zasyp robisz 3 ruchy ręką i tyle w temacie czyszczenia wymiennika. 

Poza tym Sigma ma większy zasobnik i tam kilka jeszcze innych ciekawych rozwiązań.  Inna cena nie bierze się znikąd.  Żeby nie było,  to co mówię znam z autopsji bo rodzice mają Sigme a sąsiad Eko Luxa. 

I ja mam sigme. I jestem baaaardzo zadowolony. Na groszek ok, a tetaz na pellet i jak na razie jest super :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowe Koleżeństwo.

Mijająca doba upłynęła pod znakiem chłodu, jednak od godzin nocnych zaczęło się ewidentnie ocieplać i na godz.8:30 termometr pokazał minus-1,9stopnia.

Ciekawostką jest że stałym sposobem uzupełniłem opału w koszu iiiiii........ dziś weszło 37kg... czyli więcej jak poprzedniej doby. Mimo wyższej temperatury na zewnątrz zużycie opału z 31kg wczoraj wrosło do 37kg dzisiaj. Potwierdza się zasada, że jednorazowy pomiar nie wnosi dużo. gdyż jest obarczony dużym błędem. Dlatego spróbuje uzupełniać informacje w cyklach kilkudniowych.

Wynik w moim przypadku jest odwrotny do przewidywanego, gdyż w instalacji posiadam b.duży bufor, który jest w rożnym stopniu załadowania w czasie uzupełniania opału i obliczania wyników. Dlatego jednorazowy pomiar jest niemiarodajny, myślę że tygodniowe zużycie będzie dopiero bardziej obiektywne. Gdyby to był bufor 300 litrów mógłbym pominąć błąd chociaż to też nie mało , ale że bufor jest 10razy większy , no w tym przypadku tego faktu nie da się nie uwzględnić :)) Zapraszam kolegów do zamieszczania swoich wyników.

Cieplutko i bezdymnie pozdrawiam.YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie też cieplej. Rano -2, teraz 0. W najzimniejszą dobę tego sezonu,  czyli -14 w nocy i najcieplej -5 w dzień spaliło mi 23kg pelletu.

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Odnośnie dotacji na docieplenie, to gdy się tym zainteresowałem w tym roku oczywiście mówię o programie czyste powietrze to aby zobaczyć pieniążki trzeba wymienić kocioł to jest warunek konieczny bo bez tego nie dostaniemy ani złotówki...
Druga sprawa to można złożyć tylko jeden wniosek na jeden dom... Jedyny plus to taki, że jak chcemy robić wszystko, docieplenie stropu, ścian, stolarka, piec to w sumie mamy na to ok. 2.5 roku bo na tyle w czasie można to rozbić...

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisywałem już w innym topicu ale tutaj też się tym podzielę. W piątek w kotłowni wylądowało ponad 600kg peletu varmo. Jeszcze tego samego dnia o 13 zasypałem dwa worki po 20kg. W piątek jak i w nocy z piątku na sobotę troche przymrozilo, za dnia - 6 w nocy - 15. I w takich warunkach zasyp z poprzedniego dnia wystarczył do wczoraj godzina 15. Tak więc wyszło ok 36kg na dobe przy wspomnianych temperaturach. Uzupełniłem tyko jednym workiem 20kg i przy obecnych warunkach wczoraj dzień koło 0* noc z początku delikatny mróz - 2* teraz na plusie 2 zasyp wystarczył do godziny 9 rano. Więc wychodzi jakieś 26-27 kg na dobe z wyliczeń. Walczę jeszcze z kociolkiem by ustawić go optymalnie do tego opału. 

Edytowane przez Janikp80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ciągu ostatniego tygodnia najniższe spalkanie to ok 22kg a najwyższe 32 kg retopala

coś roznicty jest po ociepleniu ścian ale szczerze mówiąc mogłem te 40kzl wrzucić w remont dachu i poddasza i obstawiam że dopiero wtedy różnica byłaby odczuwalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No górą ucieka więcej niż bokami. No chyba że masz kiepskie okna, wtedy to robisz jako pierwsze.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okna i drzwi wymienione na nowe

dachu nie robiłem bo szczerze mówiąc konstrukcja ma już ponad 50lat więc zakładam że max 10lat i trzeba będzie robić nowy dach...wtedy pójdzie 28cm wełny 

 

ze stropem jest też problem bo poddasze to graciarnia teściów ...czego tam nie ma..masakra a żeby dać legary i wełnę czy styro to trzeba wywalić wsjo ...A ja wielbłąd nie jestem ..wystarczy że zafundowalem cała resztę 

Edytowane przez pięknyroman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego jestem świadomy - kocioł kupowany jeszcze przed inwestycją w termomodernizację stąd też dałem się zwieść przez przedstawiciela producenta kotła

no tak, dziś żałuję tego że raz że tłokowiec, dwa że spokojnie mógłby być 20kW...ale mam co mam i na razie jestem zmuszony w tym czymś palić - co wydaje mi się przy moim zużyciu nie lada sukcesem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że spalanie masz raczej "przyzwoite", tym bardziej patrząc na to że Retopal czyli 24MJ, a czy tłokowiec lepszy, ja bym powiedział że nie do końca, znajomy ma tłokowca i trudno go mu precyzyjnie ustawić, ślimaka chyba lepiej da się dopracować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, pięknyroman napisał:

ale mam co mam i na razie jestem zmuszony w tym czymś palić - co wydaje mi się przy moim zużyciu nie lada sukcesem.

Prawda.  Przewymiarowany i jeszcze tłok to nie lada wyzwanie dla użytkownika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mafik napisał:

Wydaje mi się że spalanie masz raczej "przyzwoite", tym bardziej patrząc na to że Retopal czyli 24MJ, a czy tłokowiec lepszy, ja bym powiedział że nie do końca, znajomy ma tłokowca i trudno go mu precyzyjnie ustawić, ślimaka chyba lepiej da się dopracować

no nie napisałem że tłokowiec lepszy a wręcz odwrotny stąd też wyzwanie jeśli chodzi o opanowanie tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pięknyroman napisał:

okna i drzwi wymienione na nowe

dachu nie robiłem bo szczerze mówiąc konstrukcja ma już ponad 50lat więc zakładam że max 10lat i trzeba będzie robić nowy dach...wtedy pójdzie 28cm wełny 

 

ze stropem jest też problem bo poddasze to graciarnia teściów ...czego tam nie ma..masakra a żeby dać legary i wełnę czy styro to trzeba wywalić wsjo ...A ja wielbłąd nie jestem ..wystarczy że zafundowalem cała resztę 

Czyli teraz nie masz żadnego ocieplenia jeśli chodzi o strop? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.