Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Spala Wam Piec Na Ekogroszek i Pellet


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Berthold, musisz mieć super docieploną chałupkę, że łyka ci teraz  8kg/ dobę przy tym metrażu. Do tego też dobry kocioł, z dobrym palnikiem, sterownikiem, no i umiejętności. U siebie przy metrażu ok 150 m2 idzie mi teraz 16 kg/doba. Ale wiem, że mam średnią izolację, żarłoczny palnik ze średnim wymiennikiem i dwustanowy sterownik. Do tego, choć jestem w III strefie klimatycznej, jak ty, to warunki pogodowe jednak gorsze. Najbardziej wychładzają mi dom spore wiatry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Żadnych fajerwerków nie mam, kolega @Berthold też chyba nie.

Teraz 4 stopnie na dworze i wieje, w domu 300metrów, stała i jedyna temperatura 23stopnie, reszta na fotce i w moim profilu

IMG_20191207_205333.jpg.96122bf997866a6718ff1591fcf0fcba.jpg

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To jak podam jak u mnie wychodzi spalenie po remoncie i termomodernizacji.
dom około 220m2 ,  parter plus piętro -   strych nieużytkowy . Dom z 1998 roku

Lokalizacja - środkowa Polska.
W domu wcześniej był piec - Ogniwo Biecz takie  z 1999 roku -  nie wiem jakiej mocy.
Średnio na sezon wychodziło około  4,5 do 5 ton węgla na CO i CWU. W domu duże wahania temperatur,  wieczorem 23-24 - rano 19 -18

W tym roku skończyliśmy remont .    Wymiana okien na 3 szybowe wszystkie poniżej 0,8 W/(m2*K),
Drzwi wejściowe poniżej  0.9 W/(m2*K), ocieplenie stropu i dachu. ( częściowo wcześniej był ocieplony )
Na zewnątrz został położony styropian grafitowy 0,032  10cm , wiem że w ścianach jest jeszcze 6cm białego styro,  ściany są podwójne.

Ogrzewanie tylko grzejniki aluminiowe,  jakieś 170 żeberek + 2 drabinki w łazienkach, wszystko na pex-ie

Piec: Defro komfort eko lux 20kw ( teraz już wiem że jest za duży, ale za to ma większy zbiornik na groszek niż te o niższej mocy ) + zawór 4 drogowy z regulatorem + sterownik pokojowy + 2 pompki do CO i CWU

Za ostanie 8 dni ( 12.04  - 12-12 ) spalenie jest na poziomie  9kg  ekogroszku  na dobę  dla CO i CWU - ( bojler 140 L  - 5 osób ).
Październik i listopad  - wychodziło około 7k na dobę ( średnio )

W tym momencie palę  Bartex  Silver 26-28 MJ - mokry że...... trzeba otwierać worki i suszyć :)  taki z OBI .

Temperatura w domu stała -  21,5 - wahania są na poziomie  do 0,5 stopnia i to zawsze w górę, wystarczy że coś się gotuje, albo uruchomi piekarnik. Nie zdarzyło się jeszcze aby  temperatura spadła poniżej zadanej.
Piec działa bez przerwy od połowy kwietnia 2019, raz tylko się wygasił bo za późno wsypałem groszek i poszła dziura na ślimaku.

Zaraz ktoś powie że za to za zainwestowałem w  okna, drzwi, ocielenie i piec to bym miał  50-60 ton węgla i że inwestycja się zwróci
za 25 lat i powiem że poniekąd ma racje, ale :

1.część okien była do wymiany -wypaczone, spróchniałe.
2. obsługa pieca zajmowała średnio 1h dziennie - piec już miał 20 lat.
3.Te wahania temperatur - przy małych dzieciach to masakra.
3. I tak mieliśmy otynkować dom, więc niekładzenie
styropian byłoby zwykła głupotą.
4. Udało się nam dostać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.
5. Brak śmierdzącego dymu.

 

Pozdr.
Artur.

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Arturro napisał:

Za ostanie 8 dni ( 12.04  - 12-12 ) spalenie jest na poziomie  9kg  ekogroszku  na dobę  dla CO i CWU - ( bojler 140 L  - 5 osób ).
Październik i listopad  - wychodziło około 7k na dobę ( średnio )

Musisz mieć dobre ocieplenie domu z takim wynikiem.

Ja ze swoim miałem w listopadzie ok 12,5, a teraz ok 15,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Zaraz wszyscy zajrzymy w swoje magiczne kule, ktore powiedza nam jaki masz kociol, z jakim palnikiem, sterowaniem, sposobem prowadzenia palnika ( pid, dwustan), instalacji, sposobie jej prowadzenia i nastawach na kotle. Moja magiczna kula wypluwa nawet zdjecia popiolu, palnika w pracy i podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arturro No to policzmy:

Bartex Silver 26 MJ.kg : 3600 = 7,22 kWh

Sprawność 80% bo opał wilgotny, bo kocioł przewymiarowany, bo....  7,2 x 0,8 = 5,76 kWh

5,76 kWh x 9 kg/24 h = 2,1 kW/h : 220 m2 = 9,54 W/m2

A gdzie jeszcze grzanie CWU, straty na wentylacji? Chłopie - każdy chciałby mieć taki "termos" :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, gmaj22 napisał:

@Arturro No to policzmy:

Bartex Silver 26 MJ.kg : 3600 = 7,22 kWh

Sprawność 80% bo opał wilgotny, bo kocioł przewymiarowany, bo....  7,2 x 0,8 = 5,76 kWh

5,76 kWh x 9 kg/24 h = 2,1 kW/h : 220 m2 = 9,54 W/m2

A gdzie jeszcze grzanie CWU, straty na wentylacji? Chłopie - każdy chciałby mieć taki "termos" :)

 

No właśnie ! Stąd moje ironiczne:

"Musisz mieć dobre ocieplenie domu z takim wynikiem." 

 

.-)

 

PS Ja zbliżyłem się do 16kg/doba .-)

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są mistrzowie od minimalnego spalania, a może niezbyt dokładnie piszą co ogrzewają. Brat ma 200 m2 do ogrzania i tez mógłby napisać że tylko 2 t. węgla spala na sezon . Ale praktycznie ogrzewa 70 m2 a inne pomieszczenia dogrzewa jak dzieci z W-wy po słoiki przyjadą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ! Niektórzy "zapominają" o dogrzewaniu kominkiem etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturro dałem ci serduszko "lubię to" ponieważ lubię słuchać bajek ,ale niekoniecznie w nie wierzę.Mam podobne ocieplenie ,okna trzyszybowe ,trochę większy metraż ,zdradz tajemnicę tak niskiego spalania , koledzy z forum równierz by chętnie skorzystali .(spalam 20-21 kg na dobę ) Nie jestem wymagający  , ale  żeby przynajmniej zejść ze spalanim chciaż 5 kg :-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toteż przez takie mity przy mojej chacie ja się cieszę ze spalania 4 tony a ludzie piszą że dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks

Już chyba ustaliliśmy w innym temacie,że tak duże spalanie masz przez ocieplenie ścian:)

A tak serio to coraz to lepsze rekordy w spalaniu pojawiają się na tym forum.Jeden pisze,że spala ponad tonę węgla zapominając o drewnie (bo to nie opał) a inny dziwnym trafem zapomina napisać,że w domu ma w nocy z 18°C i mniej bo nie pali,ale za to jak chętnie dzieli się temp w dzień (23°C) i super spalaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, eliks napisał:

Toteż przez takie mity przy mojej chacie ja się cieszę ze spalania 4 tony a ludzie piszą że dużo.

A ja nie napiszę ile spalam bo by mnie z forum na taczkach wywieźli. Ale ponad 4t. 23.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2019 o 08:03, o6483256 napisał:

Ja ze swoim miałem w listopadzie ok 12,5, a teraz ok 15,5.

A tak z ciekawości jakim grochem palisz i jakie masz temperatury w domu?

Bo z profilu wychodzi że masz chałupę mniejszą od mojej, lepiej ocieploną a spalasz więcej ilościowo.

Ja palę głównie KGM Gold ale obecnie mieszanka ze Skarbkiem Bobrek (z ciekawości, być może jednorazowy test)  którego mi zostało 50 worków z ub sezonu i za ostatnią dobę wychodzi mniej więcej jak na foto.

Temperaturę w pomieszczeniu wzorcowym dla pogodówki mam ustawioną 22C ale obecnie jest jak na foto (parter) a na górze ok 22.5, wilgotność ok 40% bo przed chwilą mierzyłem :-) . 

Nie mam żadnych dodatkowych źródeł ciepła oprócz ludzi, żarówek i sprzętu AGD. Powierzchnia jak w profilu, odjąć 11m2 kotłowni i ok 28m2 garażu gdzie jedna pętla podłogówki zakręcona i obecnie ok 15-16C.

Screenshot_20191214-210659.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby kolumbijskim ekogroszkiem, na oko wydaje się dosyć kaloryczny.

 

Do dnia dzisiejszego spaliłem 810kg, a palenie zacząłem 3 października.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Oldek napisał:

@krisgietak na moje oko, tez jesteś mistrzem w ogrzewaniu 240 m2, prawie połowę tego ja bym spalił w sezonie letnim na CWU.

Bez przesady :-) , palnik też ustawiony na oko bo słabo u mnie ostatnio z czasem. Kotła nie czyściłem już jakiś miesiąc (a już by było co) bo nie mam ani czasu ani serca po robocie, 4Q daje w kość...

@o6483256, początek grudnia mnie mocno postraszył bo sięgało prawie 18kg/doba. Z tego co pamiętam masz ręku i może tu jest pies pogrzebany, niby odzysk ciepła ale cały czas jednak wentyluje i sukcesywnie wysysa to ciepło z domu. Ja mam dość szczelny dom z instalacją pod ręku ale na razie bez centrali i trzeba 2x dziennie intensywnie wietrzyć. Od początku grudnia poszło ok 195kg wedle wskazań sterownika i mniej więcej by się to zgadzało (bez aptekarskiej dokładności).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestałem się nad tym zastanawiać, spalanie i popiół wyglądają dobrze, kocioł śmiga bezobsługowo, nic mi nie kopci z komina. Ewentualne kombinacje traktuję jako "sport". 

Docelowo chcę postawić PV i pompę ciepła, ale to za kilka lat.

 

PS Tak mam reku kręci się cały czas, no chyba, że sąsiedzi stają na głowie, żeby zasłonić wszystko dymem. Coś tam pewnie ucieka, ale komfort nieporównywalnie większy.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc nie czyszczony kocioł, zazdroszczę, swój muszę ogarnąć raz w tygodniu, bo ruszt wodny, półki  itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, krisgie napisał:

@o6483256, ,,,, 
,,,, Z tego co pamiętam masz ręku i może tu jest pies pogrzebany, niby odzysk ciepła ale cały czas jednak wentyluje i sukcesywnie wysysa to ciepło z domu. ,,,,

@krisgie podobnym tonie czytałem (i nadal czytam) sformułowania na temat spalin (gazów spalinowych) w kotłach.
Im dłużej te gazy spalinowe przebywają w kotle, tym więcej ciepła przekazują do wymiennika kotła.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

220 m2 żeby nie było jest po ścianach wewnętrznych , po podłodze  będzie jakieś 210 m2.
Ogrzewany jest cały dom, wszystkie pomieszczenia,  wliczona jest w to także kotłownia która ma około 10m2 - tam temp jest około 25.

Podajnik był załadowany rano 12.04, dziś jest  12.16 - czyli po 12 dniach,  zapas paliwa pokazuje  39% .
Może i są tu jakieś przekłamania, ale nie jest to jakaś kolosalna liczba.  Palę na PID, piec na 25% mocy. W lato woda była podgrzewana przez piec szło około 2,5 kg na dobę. Grzanie włączało się 2 czasami 3 razy na dobę - resztę piec chodził na podtrzymaniu.

Co do ocieplania, to tak jak pisałem , nowe okna , drzwi - parametry podane.  Ściany są podwójne,  w środku jest 6 cm styro białego.
W tym roku dołożone dodatkowo 10 cm styro grafitowego na zewnątrz, docieplone fundamenty - tam gdzie było to możliwe.

Najlepiej jest ocieplone poddasze, bo z tego co wszyscy mówią, zawsze ciepło ucieka do góry.
Mam lekki strop, czyli belki a na nich płyta karton-gips. Na tym leży 4cm styropianu + 10 cm wełny ( to co pisałem że było częściowo docieplony), ja dorzuciłem jeszcze 10 cm, miejscami 15 cm. - co daje 4 cm styropian i 20-25 cm wełny. Na dach, pomiędzy krokwie poszło jeszcze 10 cm wełny, przerwa i 5 cm wełny i na to folia paroizolacyjna.  -  sumarycznie jest 4 cm styro i 35 cm wełny.

Jak był kładziony PEX i wycinane kanały to na podłogach był styro biały - 2 x 3 cm , na piętrze też  był ale już tylko 3 cm. Ja ten dom kupiłem jakieś 12 lat temu, więc nie wiem jak do końca był on budowany. Ja osobiście, tam gdzie zrywałem posadzkę i lałem od nowa kładłem 8 cm styrodur XPS. Na podłogach są panele 10 mm grubości, pod panelami wygłuszenie - 3 mm XPS plus folia.

To w temacie ocieplenia.

Mam też inne źródła ogrzewania - w łazienkach jest zamontowane dodatkowo ogrzewanie podłogowe  - mata grzewcza 170w/m2 -  maty  6 m2 i 7 m2 ( 2 łazienki ) - dodatkowo mata jest pod płytkami w przestrzeni kuchennej 3.5 m2.  W podanym okresie maty nie były używane. 
W łazienkach temp jest taka jak w całym domu ( 21,5 )  i miałbym trudno ją zwiększyć, stąd pomysł mat, dodatkowo fajnie się chodzi po takiej ciepłej podłodze.

Nie chcę na siłę nikomu udowadniać że obecnie mam takie spalania przy takiej powierzchni. Po prostu podzieliłem się swoim wynikiem.  Patrząc na waszej reakcji wnoszę iż jest ono na bardzo dobry poziomie.
Zrzut z emodule.

ogrzewanie.thumb.PNG.4b95887f98017e117627c38629e66737.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,5kg na CWU. Ciekawe.

 

To w podtrzymaniu, bez zużycia wody ile będzie spalał ?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.