Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Temperaturą Powrotu


PawelGodziszka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem początkującym palaczem. Temat pewnie już gdzieś był poruszany, ale dokładnej odpowiedzi nie otrzymałem. Rozpocząłem ogrzewanie domu- budowa jakiś miesiąc temu. Jednak teraz przy dużych mrozach, temperatura na budowie spadła do 12 stopni. Podkręciłem na zaworze 4 drogowym, aby wyższa temperatura szła na grzejniki i podlogówkę. Jednak problemem jest to, że na powrocie jest temperatura około 30stopni - wszędzie pisze, że za niska. Czy jeżeli pomieszczenia się zagrzeją to temperatura powrotu wzrośnie? Dodam, że temperatura wyjścia z pieca 63stopnie. Na grzejniki ustawione 40stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że tak. Jak sam wspomniałeś dom zacząłeś dopiero teraz ogrzewać. Ja bym trochę zmniejszył temperaturę na grzejnikach.

do czasu aż podłogówka zakumuluje ciepło.  

 

Poza tym. Ciężko tak na odległość odpowiedzieć na pytanie nie widząc. 

 

Jaką masz teraz temperaturę w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka jakieś 65%. grzejniki 35%. Obecnie w domu jakieś 16stopni. Na wyjsciu z pieca jest zawór 4 drogowy.( w opisie pomijam że jest wyjście na CWU bo narazie tylko ogrzewanie domu mam właczone) Dalej leci rura z pompą  na grzejniki, Za pompą jest rozdzielenie na skrzynkę rozdzielaczy i na kolejny zawór 3 drogowy. Za zaworem 3 drogowym do kolejnej pompy na podłogówkę. Na podłogówce 35 stopni ustawione. Na grzejniki idzie jakies 50 stopni. Na piecu 66 stopni. Na kaloryferach nie ma jeszcze termostatów, bo będą ściągane do malowania. Piec stalmark z sterownikiem 750 zPID. Tryb automat - współczynnik podawania węgla +10%. współczynnik wentylatora +11. Temperatura spalin przy full wentylatorze około220st, Po osiągnięciu temperatury spada do 160 stopni. Czopuch full otwarty. Wydaje mi się , że trochę dużo pali. Gdzieś 20kg na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy zastosowane to ALPHA 2L. Pierwsza ustawiona na PP2 -  najwyższa charakterystyka ciśnienia proporcjonalnego, Druga na CP1 - najniższa charakterystyka stałego ciśnienia. Może inne ustawienia tych pomp by zmieniły spalanie.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec czego oczekujesz od nowego domu - sam mam podobnie od miesiaca grzeje ale ja jade wysoko na 4d-CO .

Zawory masz automatyka czy w manualnym systemie , skad wiesz ile obieg idzie w CO (Na grzejniki idzie jakies 50 stopni) skad to stwierdzenie - czasz czujniki temp na sondach  czy w ciaglosci obiegu zamontowane .

Musisz nam wiecej informacji oddac bysmy mogli szukac rozwiazania 

Waznym czynnikiem tez moze byc ochrona powrotu  - o ile takowa jest u cb .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 kg na dobę przy wygrzewaniu domu to bardzo dobry wynik. Podłogówka na trójdrogu powinna być wpięta między pompą c.o. a czworodrogiem, pompę grzejnikową spróbuj na PP1, podłogową jesli masz dobre przepływy zostaw na CP1. Przy takiej ilości podłogówki bardzie by się sprawdziła pompa kotłowa niż obieg grawitacyjny zaworu 4d. Ważne jest też jaką masz średnicę 4d. Schemat by się przydał i parę fotek instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory są manualne, bez automatyki. Co do temperatury na grzejniki to jest to temperatura na termometrze za pierwszą pompą. Za zaworem 3d na podłogówkę mam też termometr który w miarę pokazuje co jest ustawione na zaworze 3d. Temperatura 35 ustawiona na 3d i tyle mniej więcej pokazuje termometr. Czyli uważacie, że wygrzanie domu, ocieplenie go przed przed następną zimą, może jeszcze zmniejszyć spalanie i lepsze parametry. Co do samej instalacji też trochę czytałem i też inaczej bym zrobił, ale "fachowcy" zrobili tak i wiem, że takie instalacje też są wykonane przez użytkowników różnych forum. Podłogówką jest ogrzewane jakieś 60m2. 44m2 grzejniki. Zawór 4d jest 1,5 cala. Jedno zdjęcie mam, ale jest tylko do pierwszej pompy. Jutro zrobię i podeślę całości.

post-66350-0-68709200-1452109043_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to układ otwarty to chyba masz źle wpięte naczynie wzbiorcze, chyba że ta rura na której jest zawór bezpieczeństwa idzie bezpośrednio z kotła do naczynia choć i tu jeśli tak jest to PP i jego średnica są nieodpowienie. Zawór może i masz 1,5 cala (choć wygląda na mniejszy) ale jest to wszystko tak poredukowane że nie podniesiesz tym temp. powrotu. I ta rura PP na krótkim obiegu to porażka. Odpowietrznik automatyczny przed pompą zakręć bo ci może powietrze zasysać do instalacji. Jedyna optymistyczna wiadomość i powód do radości to twoje spalanie przy nieocieplonym i wygrzewanym domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej napisał. Ale tu widzę jeszcze jeden "kwiatek". A mianowicie twoja podłogówka i jej mieszacz.Ten mieszacz powinien wpinać się przed twoją pompą c.o., i druga sprawa upewnij się co do strzałek   termostatycznego zaworu mieszającego. Jesli jest to ferro lub honeywell to podłączenie jest dobre, pytam ponieważ mało jest takich konstrukcji tych zaworów gdzie mix idzie w dół. Jesli jest dobrze to powinno być H z lewej strony, C z prawej i MIX w dół. Zimny powrót na 100 % z powodu zbyt małych średnic krótkiego obiegu 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest ferro. Wiem że tak powinno być, że podłogówka przed pompą 1 i tu jest trochę lipka ( fachmany tak mi zrobili i twierdzili, że będzie działać). Temperatury w domu są ok tylko ten zimny powrót. 4d jest WITA z gwintami zewnętrznymi i wewnętrznymi powinni zrobić na zewnetrznych? Czyli najlepiej przerobić przed następnym sezonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł do spalania potrzebuje tlenu tak jak człowiek do życia. Zetka ma być właśnie po to by ten tlen dostarczać. Wstawisz drzwi pomieszczenie się uszczelni to skąd kocioł będzie tlen do spalania pobierać ? Dziurami pod drzwiami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mniej więcej powinno to wyglądać. Krótki obieg czworodroga to ta gruba linia. Tu powinieneś mieć jak najmniej załamań i średnicę najlepiej tak jak wyj. z kotła czyli chyba 1 1/2'' no i zawór 4d taki sam. Odpowietrzniki automatyczne najlepiej za pompami po  stronie tłocznej. Ja jestem zwolennikiem pompy kotłowej zwłaszcza jak jest dużo podłogówki.

post-42382-0-96136000-1452285823_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.