Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom ~180M2, 2015R, Podłogówka + Grzejniki


przemos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, problem jak w temacie ... dobór kotła z podajnikiem w połówce bliźniaka 2015r, nie chce dopinać się do czyjegoś podobnego tematu bo każdy ma swoje preferencje.

Zakup pieca planowany do końca stycznia, początek lutego. Częściowe podpiwniczenie, parter podłogówka + łazienka poddasze ok 55m2, plus drabiniki łazienkowe i 5 grzejników na poddaszu + 1 grzejnik w garażu (zimowe naprawy ;)).

Ściany porotherm 30cm + 15cm styro, dach w planach 25-28cm wełna rockwool. Do instalacji dodatkowo 140l bojler z cyrkulacją.

Tutaj mój wynik  ==>>   http://cieplowlasciwie.pl/wynik/13yr

 

Piec wg moich preferencji (nie koniecznie słusznych :) ):

- sterownik najlepiej PID + ethernet

- podajnik ślimakowy żeliwny + palnik II gen z ew/ możliwością palenia zwykłym groszkiem, nie 'EKO" (do szufladowego mam uprzedzenie, 2 lata gehenny na stalmarku 25kW)

- zbiornik z lewej strony, wylot spalin górny lub boczny prawy wg rys.

post-21885-0-45847400-1451948264_thumb.jpg

- moc oscyluje ok 15kW choć mam obawy czy to nie za mało, (kilku instalatorów z ogłoszeń i jeden znajomy twierdzą że min 19-20kW)

- żeliwny ruszt awaryjny z możliwością obniżania ( z wodnego już się wyleczyłem) na tzw przepalanie jesienno-wiosenne + doraźne podgrzanie wody latem,

- jako opcja sterowanie zaworem 4d i pompą cyrkulacji CWU

- łatwość obsługi (dla mniej pojętnej płci pięknej :) )

- mocnym argumentem w wyborze jest też cena, na sam piec chce przeznaczyć do 7 tys. (+/- pare stów),

- marka pieca ? chodzi o ew. sprawy serwisowe, szanująca się marka powinna raczej dbać o klienta (sporo piecyków na portalu aukcyjnym są na tzw zamówienie, dopasują ci tak piec jak tylko chcesz i to w cenie do 6k ...brat na takiego się skusił ze wzgl. na cenę, moc 19kW, mam wątpliwości co do takich wykonań, może się mylę ... czas pokaże)

- kolor czerwony lub niebieski ..... :D :D taki żarcik, choć nie powiem, jestem estetą :P

 

Chyba tyle, teraz typy, (choć nie koniecznie spełniające kryterium ceny):

1. SKAM-P 17kW

2. Galmet Eko-GT KWP M 17kW

3. Kamen Dual 14kW

4. Ogniwo Eko Plus 16kW

 

Kolejność przypadkowa ;) choć nie wiem czy aby na pewno we wszystkich jest możliwe wykonanie pieca z górnym lub bocznym czopuchem.

Defro raczej odpada ze względu na cenę.

 

Za wszelkie opinie i sugestie z góry Wam dziękuję.

Pozdrawiam, Przemo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zweryfikuj ogrzewaną powierzchnię? Ile tak naprawdę ogrzewasz? Podajesz 180 m2, z ciepło właściwe wynika że 241 czyli tak naprawdę ile? Można by dalej nie zajmować się powierzchnią gdyby nie twoje zamierzenia. Mam wrażenie że nie za bardzo wierzysz w to co sam obliczyłeś a dla 241 wyszła Ci moc 7,3 kW a jak by przyjąć że masz jednak tylko 180 m2 to ta moc wynosi..... 5,3 kW a ty chcesz kupować kocioł o mocy 17 kW czyli bardzo dobry do ogrzania ....3 takich domów. Po co liczyć jak nie wierzysz w to co wyliczyłeś? Niestety co niektórzy instalatorzy i znaczna część inwestorów zachowuje się tak jakby wciąż był rok 1990 zapotrzebowania budynków wynosiło 100 W/m2, w budynkach dalej króluje żużlobetonowy pustak alfa a materiałów izolacyjnych jest brak, nie można kupić porządnych okien, nie ma czym ocieplać stropu i sypie się zmieszane z wapnem trociny..... grzejniki są tylko żeliwne, instalacje grawitacyjne bo pompy do CO kupić nie można. Puk, puk, puk halo ziemia mamy rok 2016 i tamtego budownictwa już nie ma, a możliwości techniczne "nowych technologii" są ogromne i zapotrzebowanie budynków na ciepło spadło o ok 70%. Ale inwestor zachowuje się tak jakby ciągle był rok 1990.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia 180m2 wzięła się z obliczeń fachowców od wylewek, natomiast w obliczeniach na stronie ciepłowlasciwe podałem max wymiary zewnętrzne, budynek ma nieregularna linie obrysu, wciecia itp. Stąd różnica. Co do przewymiarowanej mocy kotła... nie stać mnie na wymianę pieca za sezon lub dwa, bo np dom będzie nie dogrzany, taki myślę kompromis pomiędzy opiniami a rozsądkiem...

A model w takim razie kociolka jaki polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dalej nie wierzysz w to obliczyłeś? Jak twoje obliczenia są poprawne i chcesz mieć instalację mieszaną podłogowo-grzejnikową to jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie..... kondensacyjny kocioł gazowy.  I taki a nie węglowy będzie rozsądnym rozwiązaniem. Oczywiście jak będziesz chciał mieć domową wytwórnię smoły i sadzy wybierz węgiel a model nie ma znaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ściany porotherm 30cm + 15cm styro, dach w planach 25-28cm wełna rockwool. Do instalacji dodatkowo 140l bojler z cyrkulacją.

 

Jak już coś ma być na paliwo stałe to ja bym poszedł w pellet. Czysto, brak smrodu, zdalne rozpalanie, ekologicznie, brak spieków, brak zapychania palnika. Poza tym stać wybudować dom to i stać kilka stówek na profesjonalny OZC.

Jaki masz komin? Bo to co chcesz kupić z listy to jest szansa, że komin zaleje się wodą od niskiej temperatury spalin. Mrozy do -20 to pewnie statystycznie od 3 do 7 dni w ciągu okresu zimowego. Kocioł pewnie będzie pracował średnio z mocą 3-5kW, więc przemyśl dobrze co chcesz kupić.  Ja bym nie kupował na podstawie jakiegoś kalkulatora czy podpowiedzi z forum tylko wykonał prof pomiary. U Ciebie wszystko jest obliczalne bo to nowy domek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź, niestety gaz odpada, nie podlacza, za daleko od magistrali gazowej (ok 200m) i inwestycja nie opłacalna dla PGNiG. Komin systemowy fi200. A dlaczego węgiel? Bo mam deputat ... jeszcze ;-).

To teraz z innej beczki, czy będąc już w posiadaniu prof OZC i zakładając że kupię sugerowanej mocy kocioł i daj my na to po pierwszym sezonie okaże się lipna inwestycją to czy mogę domagać się zwrotu choć części kosztów wymiany kotła od wykonawcy OZC? Czy aby te całe OZC to nie jest wyłudzenie kasy ? A jeśli mowa o tym czy mnie na to stać czy nie, powiem tak oszczędności nigdy za wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim małym domku to kocioł 10kW wydaje się za duży...

Ja ogrzewam teraz piwnicę i parter - ponad 200 m2 (ściany ytong 24cm i 10 cm styro 0.033 i 0.044 - strop częściowo ocieplony dach (270m2) ocieplony 15 cm wełną 0.039 i 0.033, piwnica ponad 70% w ziemi ocieplona 5 cm styro 0.033)

Mam na razie kocioł 1,7m2 z rusztem zmniejszonym do ok. 10 kW i palę około 7-8 godzin na dobę przy temperaturze w okolicach 0-5°C, a w ostatnie dni gdy temperatura obniżyła się do -18°C w nocy a w dzień było -10°C paliłem przez 14 godzin na dobę temperatura w domu 21 - 22 w piwnicy 20 - 21°C Przy izolacji jaką mam obecnie przez 10 h niepalenia - gdy jestem w pracy - temperatura spada o 2 °C przy -8 na zewnątrz i około 1°C przy temperaturze powyżej 0.

Przy Twojej izolacji to kotły 16 kW wydają się dwukrotnie przewymiarowane. Zastanów się bo jaki jest sens aby kocioł pracował w podtrzymaniu, przy niewielkiej sprawności. Jest to nieuzasadnione ekonomicznie, nawet jak dostajesz deputat, to kiedyś może się to skończyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Nie mam po prostu informacji tak jak twojej z "pierwszej ręki", nie mówiąc już o organoleptycznym obejrzeniu takie kociolka podczas pracy/testów. Tylko wiadomo dzisiaj trafić na rzetelnego i douczonego sprzedawcę jest bardzo trudno. Biorąc pod uwagę powyższe czyli powiedzmy CO + CWU, kocioł do 10kw z podajnikiem... jakiej firmy? Bo szczerze to ciężko coś znaleźć w takim typoszeregu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że grzeję jeszcze zasobnik 200 dm3.

Kotła Ci nie doradzę, bo nie mam doświadczenia z k. podajnikowymi.

Mnie osobiście bardzo się spodobał taki zgrabny (niewielkie wymiary) kociołek ogniwo, który ma sąsiad, nie wiem jaki to model, ma coś koło 14 kW i ogrzewa parterowy dom z lat 60 nieocieplony - około 120m2. Muszę napisać, że mają saunę nawet w mrozy, więc kocioł wyrabia pomimo małej mocy w stosunku do charakterystyki obiektu.

Sam się zastanawiam nad podajnikowcem ale nie wiem, czy u nas w gminie nie zakażą palenia węglem (mieszkam 20 km od centrum Krakowa) w najbliższym czasie. Kocioł który mam jest ostatni rok - był tymczasowo na prace wykończeniowe a zastał na 2 sezony. Teraz mają dawać jakieś dopłaty do wymiany więc klamka zapadła.

 

Na marginesie dodam, że u nas też był problem z gazem w 2010 roku, ale po 3 latach, gdy powstało kilka domków w pobliżu, gazownia zdecydowała się na rozbudowę sieci i podciągnęli nam 100 m sieci do granicy działki... Pamiętam jak byłem pierwszy raz to krzyknęli za odcinek do mnie coś około 7 tys... plus dokumentacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to może propozycje z mojej strony (biorąc pod uwagę w miarę możliwości kryteria z pierwszego posta)

1. Galmet EKO-GT KWP2 12kW

2. SKAM-P Pre­mium 12kW

3. Białek Skam Eko-P 12kW (http://www.kotly-bialek.pl/kociol-uniwersalny-z-podajnikiem-12kw-15kw/)

4. Defro Komfort Eko 12kW (zaciekawił mnie i cena ok, na razie faworyt)

5. Pereko Seria KSR Beta 15kW

6. HEF DUO 12kW (troche drogi)

7. Ogniwo Eko Plus 10kW

 

A co np z kotłem Ogniwo Eko Plus M 26kW z regulacją mocy ?? Na czym polega ten cud techniki ? :)

 

Pozdrawiam węglowców :)

 

P.S. mniejszych z podajnikiem nie znalazłem, za wszystkie nie znalezione szczerze żałuję :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę zrobić małe sprostowanie, trochę większy mam ten ruszt niż pisałem w poście powyżej wychodzi ok. 0,07m2 tj około 20KW max. Zrobiłem więc eksperyment jakie jest zapotrzebowanie na energię mojego budynku. Wszystko ważę i zapisuję temperaturę Ponieważ masz podobny budynek z lepszą izolacją to będziesz mógł porównać.

Na razie przy spalaniu 2 kg/h koksu przy -7 na zewnątrz temperatura rośnie ok. 0,4C/h, zasobnik wody naładowany do 55C Wychodzi więc 2*30MJ/3600 = 16,7kWh, biorąc pod uwagę sprawność mojego wynalazku w porywach do 50% potrzebuję 8,3kWh w czasie nagrzewania. Jutro wrzucę ile faktycznie zużyłem energii w ciągu doby. Będzie to dla ciebie cenna informacja, bo wyliczenia teoretyczne mogą nieco odbiegać od praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam do  twojej listy dorzucił bym jeszcze kocioł RBR-EKOUNIWERSAL 12KW  poczytaj trochę o nim moim zdaniem jest godny uwagi sam taki na 99% wybiorę za kilka miesięcy na swoje 200m2 po podłogach. A co do Ogniwa M cena jest w okolicy 9,5 tyś i ja jakoś słabo wierzę w ten cud techniki tym bardziej że gdzieś na forum wyczytałem że producenci myślą nad mniejszym coś ok 14kw 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to może propozycje z mojej strony (biorąc pod uwagę w miarę możliwości kryteria z pierwszego posta)

1. Galmet EKO-GT KWP2 12kW

2. SKAM-P Pre­mium 12kW

3. Białek Skam Eko-P 12kW (http://www.kotly-bialek.pl/kociol-uniwersalny-z-podajnikiem-12kw-15kw/)

4. Defro Komfort Eko 12kW (zaciekawił mnie i cena ok, na razie faworyt)

5. Pereko Seria KSR Beta 15kW

6. HEF DUO 12kW (troche drogi)

7. Ogniwo Eko Plus 10kW

 

A co np z kotłem Ogniwo Eko Plus M 26kW z regulacją mocy ?? Na czym polega ten cud techniki ? :)

 

Pozdrawiam węglowców :)

 

P.S. mniejszych z podajnikiem nie znalazłem, za wszystkie nie znalezione szczerze żałuję :)

Dorzuć jeszcze do listy RBRa jak kolega wyżej podpowiada, jestem sprzedawcą jak w stopce :) i w czym palę.

OEpM to za duży kocioł dla twoich potrzeb, Rabarabar ma ten sam sterownik, nie do końca jak widać jest z tymi automatami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Przemos.

Zakończyłem eksperyment, po 18 godzinach temperatura obniżyła się do wyjściowej. Spaliłem w tym czasie 184MJ węgla i 240MJ koksu. Zakładając sprawność dla węgla ok 50% i dla koksu 65 % wychodzi mi ok 250MJ energii dostarczonej to daje ok. 70kWh. czyli średnio potrzebuję na godzinę 3,6kW mocy. Temperatura na zewnątrz -7C wczoraj -4C dzisiaj rano.

Ty będziesz potrzebował jeszcze mniej... A takie temperatury występują u nas może tydzień może 2 w ciągu roku...

Przypomnę jeszcze że oprócz kotła w domu mam inne źródła ciepła: lodówkę, kuchenkę gazową, żarówki, suszarki i inne gadżety emitujące promieniowanie + 2 domowników....

Dla Twojego spokojnego snu dodam, że kotły mogą dawać o 30 % więcej mocy niż nominalna.

Życzę owocny przemyśleń... a jak już będziesz skołowany poproś o radę żonę, który kolor jej najbardziej odpowiada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. mniejszych z podajnikiem nie znalazłem, za wszystkie nie znalezione szczerze żałuję :)

Kotły automatyczne poniżej 14kW oczywiście się zdarzają ale mają gorszą eksploatacyjną sprawność spalania paliwa . 

Przy niskiej sprawności kotła traci sens zabawa w palacza, jak można płacić tyle samo a nawet mniej za ogrzewanie bezobsługowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Życzę owocny przemyśleń... a jak już będziesz skołowany poproś o radę żonę, który kolor jej najbardziej odpowiada...

 

Hehehe, wiesz że powoli się do tego skłaniam :D do zakupu jeszcze mam trochę czasu i nie lubię pochopnych decyzji. Musze jeszcze wyeliminować te kotły które nie mają możliwości wykonania z górnym lub bocznym czopuchem z racji położenia komina, tyle dobrze że piece mniejszej mocy niż te które zakładałem na początku są niższe. Jak budowali komin w ostatniej chwili pojawiłem się na budowie bo bym miał wlot do komina na wys 1,3m i wyczystke przekręconą o 90st pod wlotem ... rozbierali do zera...

 

Co do "rabarbaru" ... trochę drogi i ma małą komorę paleniska awaryjnego (ruszta na wprost drzwiczek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie po to się wywala tyle kasy na kocioł z podajnikiem żeby później smolić go drewnem i biegać do niego częściej jak do zwykłego śmieciucha za 2 tysiące.

Takie jest moje zdanie.

Co do "dobrodziejstwa" jakim jest ruszt awaryjny zdążysz się sam przekonać i to bardzo szybko już po pierwszym odpaleniu.

Tak pięknie to jest tylko ale w opisach na stronach producentów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, problem jak w temacie ... dobór kotła z podajnikiem w połówce bliźniaka 2015r, nie chce dopinać się do czyjegoś podobnego tematu bo każdy ma swoje preferencje.

Zakup pieca planowany do końca stycznia, początek lutego. Częściowe podpiwniczenie, parter podłogówka + łazienka poddasze ok 55m2, plus drabiniki łazienkowe i 5 grzejników na poddaszu + 1 grzejnik w garażu (zimowe naprawy ;)).

Ściany porotherm 30cm + 15cm styro, dach w planach 25-28cm wełna rockwool. Do instalacji dodatkowo 140l bojler z cyrkulacją.

Tutaj mój wynik  ==>>   http://cieplowlasciwie.pl/wynik/13yr

 

Piec wg moich preferencji (nie koniecznie słusznych :) ):

- sterownik najlepiej PID + ethernet

- podajnik ślimakowy żeliwny + palnik II gen z ew/ możliwością palenia zwykłym groszkiem, nie 'EKO" (do szufladowego mam uprzedzenie, 2 lata gehenny na stalmarku 25kW)

- zbiornik z lewej strony, wylot spalin górny lub boczny prawy wg rys.

attachicon.gifPiwnica.jpg

- moc oscyluje ok 15kW choć mam obawy czy to nie za mało, (kilku instalatorów z ogłoszeń i jeden znajomy twierdzą że min 19-20kW)

- żeliwny ruszt awaryjny z możliwością obniżania ( z wodnego już się wyleczyłem) na tzw przepalanie jesienno-wiosenne + doraźne podgrzanie wody latem,

- jako opcja sterowanie zaworem 4d i pompą cyrkulacji CWU

- łatwość obsługi (dla mniej pojętnej płci pięknej :) )

- mocnym argumentem w wyborze jest też cena, na sam piec chce przeznaczyć do 7 tys. (+/- pare stów),

- marka pieca ? chodzi o ew. sprawy serwisowe, szanująca się marka powinna raczej dbać o klienta (sporo piecyków na portalu aukcyjnym są na tzw zamówienie, dopasują ci tak piec jak tylko chcesz i to w cenie do 6k ...brat na takiego się skusił ze wzgl. na cenę, moc 19kW, mam wątpliwości co do takich wykonań, może się mylę ... czas pokaże)

- kolor czerwony lub niebieski ..... :D :D taki żarcik, choć nie powiem, jestem estetą :P

 

Chyba tyle, teraz typy, (choć nie koniecznie spełniające kryterium ceny):

1. SKAM-P 17kW

2. Galmet Eko-GT KWP M 17kW

3. Kamen Dual 14kW

4. Ogniwo Eko Plus 16kW

 

 

Patrząc na te założenia i potrzeby wg mnie Skam-P Plus 12 kW z SPPv2 całkowicie je spełnia ... cenowe także.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradzą sobie pod warunkiem zastosowania opału odpowiedniej granulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skam-P Plus czy Premium ? Różnica w podajniku, Ardeo/Ekoenergia. Jak juz przy tym jesteśmy, to czy te podajniki poradzą sobie ze zwykłym groszkiem nie "eko"?

Tutaj bardziej liczyłbym na żeliwnioka :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.