Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik I Zawór 4d


tomala993

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie chcę poddać dyskusji, kwestię wpięcia wymiennika ciepła do istniejącej instalacji CO, otóż poniżej zamieszczam mały schemacik w którym tak chcę podłączyć wymiennik zaraz za zaworem 4D.

 

Moje pytanie jest następujące.

 

 

Czy pompa zastosowana na głównej nitce układu otwartego będzie działać prawidłowo oraz czy zawór również, a co się z tym wiąże zaraz za 4D chcę wpiąć wymiennik, i pytając o pompę mam na myśli, czy ta pompa zachowa się tak jak ja podejrzewam czyli po ustawieniu zaworu na temp. powrotu bezpieczną dla kotła np. 60stopni, czy te powiedzmy 40%, które ma iść na grzejniki na bazie tej jednej pompy będzie płynąć prawidłowo przez ten wymiennik czy będą się działy jakieś cuda i np. temp powrotu będzie nie stabilna albo temp. idąca na wymiennik będzie miała skoki a może to w ogóle nie zadziała, a skoro nie zadziała to gdzie dalibyście w takim układzie ten wymiennik.

 

 

Proszę wszystkich o zainteresowanie i zajęcie stanowiska w tej sprawie.

 

Z góry dziękuję za pomoc Tomasz.

post-1820-1232460471_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj sobie spokój z tym zworem albo musisz dołozyc pompe miedzy zaworem a wymiennikiem wogole w tym przypadku konczy sie jakikolwiek sens stosowania zaworu dokladnia pomp i podnoszenia kosztów eksploatacji tej instalacji a jeli juz bardzo chcesz miec zwor do regolacji to załoz go na ukladzie CO ale nie 4d tylko 3d przed pompą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj sobie spokój z tym zworem albo musisz dołozyc pompe miedzy zaworem a wymiennikiem wogole w tym przypadku konczy sie jakikolwiek sens stosowania zaworu dokladnia pomp i podnoszenia kosztów eksploatacji tej instalacji a jeli juz bardzo chcesz miec zwor do regolacji to załoz go na ukladzie CO ale nie 4d tylko 3d przed pompą

 

 

 

witaj serdecznie widzisz mam taki dylemat iż zawór musi zostać bo to warunek gwarancyjny, a układ grzejnikowy muszę zamknąć ze względu na położenie wyżej grzejnika łazienkowego niż naczynia, więc muszę jakoś to rozwiązać i dlatego też moje pytanie jak to rozwiązać a może dać wymiennik przed zaworem ale to już wtedy totalnie ten zawór nie ma zastosowania.

 

A jak tak podłącze to nie będzie mi grzało tego wymiennika za zaworem bo już sam nie wiem?

 

Dzięki za zainteresowanie.

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj serdecznie widzisz mam taki dylemat iż zawór musi zostać bo to warunek gwarancyjny, a układ grzejnikowy muszę zamknąć ze względu na położenie wyżej grzejnika łazienkowego niż naczynia, więc muszę jakoś to rozwiązać i dlatego też moje pytanie jak to rozwiązać a może dać wymiennik przed zaworem ale to już wtedy totalnie ten zawór nie ma zastosowania.

 

A jak tak podłącze to nie będzie mi grzało tego wymiennika za zaworem bo już sam nie wiem?

 

Dzięki za zainteresowanie.

 

Pozdrawiam Tomasz.

to ty masz ten układ 15m od kotłowni bo cos kojaze ,załozyłes juz pompe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tak podłącze to nie będzie mi grzało tego wymiennika za zaworem

 

Tomek , na pewno nie bedzie grzało jak na schemacie

 

a dlaczego sie tak boisz o gwarancje ,chcesz go wymienic w ramach gwarancjii

czy ktos wymienł kocioł w czsie gwarancji to jak w totka trafic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ty masz ten układ 15m od kotłowni bo cos kojaze ,załozyłes juz pompe?

 

 

 

tak dokładnie, pompy nie założyłem bo analizuję z tym wymiennikiem, bo skoro już spuszczę wodę z instalacji to za jednym zamachem zrobiłbym ten wymiennik, wbrew pozorom i jedno i drugie badziewie chyba muszę mieć założone aby mieć święty spokój.

 

 

Jak uważacie i Ty kolego automatyk jak to rozwiązać mądrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek , na pewno nie bedzie grzało jak na schemacie

 

a dlaczego sie tak boisz o gwarancje ,chcesz go wymienic w ramach gwarancjii

czy ktos wymienł kocioł w czsie gwarancji to jak w totka trafic

 

 

 

Witaj Marku a jak należałoby to spiąć aby to prawidłowo działało?

 

 

A chciałbym mieć tą gwarancję ze względu chociażby na koszty jakie poniosłem ze spełnieniem tych warunków gwarancyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co oznacza spory przepływ ?

 

Duży wymiennik czy jak?

 

nie nie porostu mp pompa 25/60 i do CO np 25/40 co spwoduje ze na piecu masz 65/50a na CO 55/40 i masz zaleznosci zaworu 3d czytez 4d spełnione

a tak na marginesie rozmawiałem z jednym z producentów i usmialismy sie ze szok chodzi o instalowanie zaworu 4d jak wszscy wiemy sa to dwa obiegi wiec do prawidłowej pracy potrzebna jest -są dwie pompy o czym wiadomo od lat ludzie montuja zawory 4d na jednej pompie rownie dobrze mozna zastosowac rure 1cal i połaczyc zasilanie powrót i bedzie to samo dokladnie tosamo wiec wrazie uszkodzenia pieca powoluje sie biegłego ..... i na obiekt i co jedna pompa dziekuje gwarancja nie obejmuje tej naprawy dziekuje, chodzi o pocenie sie i uszkodzenie spawu lub płaszcza nalepszym zabezpieczeniem jest zamontowanie pompy zasilanie powrot wtedy masz cały piec wygrzany ze spadkiem temp maks 5st lub zawor 4d na dwoch pompach lae to sa dodatkowe koszty eksploatacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jak mam podłączony regulator pokojowy a sterownik kotła w potrzymaniu załącza mi pompę od co tą za zaworem co 2 minuty na 30 sekund aby utrzymać czynnik w dość wysokiej temp. to przez to załączanie i wył. zapowietrza mi się grzejnik najpierw łazienkowy a później inne, wynika to z różnicy wysokości między grzejnikiem w najwyższym punkcie w łazience, a naczyniem, oczywiście na grzejnikach łazienkowych mam odpowietrzniki, bo jak odłączę regulator i pompa od co chodzi non stop to tego problemu nie ma ale to jest bez sensu ganiać wodę do domu skoro nie ma potrzeby grzać przez to na pewno kocioł pali więcej itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dziecko jeszcze raz dziecko no wywal te odpowietrzniki automatyczne raz porzadnie odp i nawet jak wody bedzie malo to te grzejniki beda grzały a tak na codzien to tez lubisz rzeczy przerywane ??????????

niesadze włacz te pompe na 1 bieg i niech lata, zawor juz masz i tylko pompa na małym obiegu o ktorej juz sie napisałem wczesniej wiele razy ,jak bedziesz tak co chwie cos wymyslał i doglądał to zrobisz ciepłownie -wymiennikownie przepompownie i zasilisz połowe mijscowosci ......troche konkretniej i do roboty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki że jestem taki męczący ale chce już zakończy te przeróbki i modernizacje tego Co, tak na marginesie mam jeszcze pytanie, jakie jest lepsze rozwiązanie dwie pompy i zawór czy zamiast zaworu wymiennik ciepła.

 

A może pokusić się o założenie pompy przed wymiennikiem zaraz za zaworem 4D przed wymiennikiem i potem za wymiennikiem czy to już totalna bzdura. Jak uważacie?

 

 

 

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hihihi mowiłem ciepłownia przepompownia i wymiennikownia... tyle na smiesznie

trezeba przanalizowac wszstkie za i przeciw i koszty montazu pozniej koszty eksploatacji

wiec tak piec-pompa - zawor-pompa -wymiennik -pompa- grzejniki

albo piec pompa -wymiennik -pompa -grzejniki głowice co wybierzesztak bedziesz miał jednoi drugie tak samo działa zmieniaja sie tylko koszty eksploatacji jesli chodzi o pobór pradu

a nalepiej to tak jak masz teraz zrobione tylko pompe dołozyc przy piecu , te odpowietrzniki automatyczne wywalic odpowietrzyc i podzielic sie jutro sukcesem swojej instalacji pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eszcze raz dziękuję za pomoc i zrozumienie

w szczególności koledze AUTOMATYK za to że ma ciepliwość do nowej elektrociepłowni HIHIHI.

 

 

Kurcze wie już wszystko tylko jak to pogodzić i gwarancja i spokój oraz wygoda i oczywiście zabezpieczenie kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie mam jeszcze jedno pytanie czy taki układ z zaworem 3D, jak narysowałem jest ok i czy to będzie działać wówczas prawidłowo, a jak jest coś źle to proszę was o podpowiedź.

 

 

 

 

 

Bardzo Proszę wszystkich o pomoc i podpowiedź.

 

 

 

Pozdrawiam Tomasz.

 

I jeszcze jedno temat jest o zaworze 4D a teraz narysowałem schemat z 3d, za co przepraszam, jednak szukam rozwiązania raz aby utrzymać warunki gwarancyjne a 2 aby mi to w końcu dobrze działało i przynosiło korzyści w postaci zmniejszenia ilości spalanego opału i uzasadnienia dla zainwestowanych pieniędzy.

 

 

Pozdrawiam Tomasz.

 

Jeżeli narysowałem, źle zawór 3D to wybaczcie i mnie poprawcie tak aby działał prawidłowo.

 

 

SORKI !!!!!

 

 

 

Pozdrawiam Tomasz.

instalacja_CO_z_wymiennikiem_ciep_a.bmp

instalacja_co_z_zaworem_3D.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie należy podłączać wymiennika za zaworem. Po to ten zawór jest aby na instalację c.o. można było obniżyć parametry, niezależnie od temperatury na kotle, przyczyny utrzymania temperatury na kotle znane. Natomiast na c.o. może być nawet 35/30. I co wtedy? ciepłej wody nie ma. Dlatego wymiennik musi!!! być zasilany bezpośrednio z kotła aby można było otrzymać temperaturę 45 -50 stopni. Najlepiej wymusić przepływ przez wymiennik dodatkową pompą wpinając się niezależnie powrotem i zasilaniem przy kotle omijając zawór czterodrożny. Podejrzewam, że wymóg zaworu jest podyktowany utrzymaniem wysokiej temperatury na kotle. W tym przypadku warunek jest spełniony. A jeśli z innych przyczyn, to jest to nieprawidłowe podejście producenta, gdyż eliminuje wykorzystania kotła do produkcji ciepłej wody gdy nie potrzebujemy na instalacji c.o. temperatury 50 st.C. oczywiście wtedy dobrze jest mieć sterownik pompy c.w.u. aby wyłączyła się przy np. 50 st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie i dziękuję za zainteresowanie, ale z tego co rozumiem to popatrzyłeś na 1 schemat jak możesz rzucić okiem na 1 stronie na samym dole zamieściłem drugi z zaworem 3D, co do tego co napisałeś powyżej jasne rozumiem, ale na samym dolę mam modyfikację tej instalacji, jak możesz popatrzeć i opisać poniżej zamieszczony schemacik z góry dziękuję za pomoc i zainteresowanie.

 

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór trójdrożny za pompą, odpowietrznik niepotrzebny, masz naczynie wzbiorcze to się odpowietrzy, separator mikropęcherzy powietrza: przed pompą, pompa :wystarczy 25-40 , nie ma regulacji przepływu ,stały przepływ, nie wiem gdzie wpiąłeś grzejniki łazienkowe, ale mniemam, że chodzą na parametrach kotła, zawór bezpieczeństwa niepotrzebny jest naczynie otwarte,

rys 2

pompa c.w.u. niepotrzebna, do regulacji temperatury zawór bezpośredniego działania, z cyrkulacji jeśli to jest mały obieg zrezygnował bym, mniej kosztuje spuszczenie paru litrów wody niż komplikowanie instalacji, wymiennik dobrać do mocy za wymiennikiem, za wymiennikiem brak zaworu trójdrożnego do mieszania wody na powrocie wpięty do zasilania przed pompą obiegową (ssanie pompy) i ustalenia temperatury na grzejniki, regulowany siłownikiem od termostatu pokojowego wpiętego teraz pod sterownik kotła, kocioł powinien chodzić na stałych parametrach, wystarczy sterownik kotła. To by było na tyle. jak poprawisz schemat to popatrzę na niego jeszcze raz. ha jeszcze pompa obiegu c.o. 25 -40 najlepiej elektroniczna ze względu na zawory termostatyczne i w związku z tym zmienny przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki serdeczne za pomoc a jeżeli pompę chciałbym dać na powrocie to jaka powinna być kolejność, czy ja dobrze myśle czyli:

 

w kierunku kotła w kolejności pompa zawór 3D i kocioł czy może inaczej?

 

 

 

Dziękuję za pomoc i zainteresowanie.

 

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZLEEEEE!!!!!!

zawor 3d za wymiennikiem do regulacji układu CO

koniecznie przemaluj to ,i gdzie ta pompa co maiła byc ????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj sobie spokój z tym zworem albo musisz dołozyc pompe miedzy zaworem a wymiennikiem wogole w tym przypadku konczy sie jakikolwiek sens stosowania zaworu dokladnia pomp i podnoszenia kosztów eksploatacji tej instalacji a jeli juz bardzo chcesz miec zwor do regolacji to załoz go na ukladzie CO ale nie 4d tylko 3d przed pompą

 

 

 

witaj piszesz ze przed pompą tzn w kolejności kocioł zawór i pompa, czy inaczej bo zbaraniałem, a i jeszcze jedno a za wymiennikiem nie wysteruję temp. poprzez regulator pokojowy, na zasadzie po nagrzaniu wył, jak temp. spadnie załącz pompę, natomiast pompa po stronie CO będzie do wymiennika pracowała non stop.

 

 

 

A i jeszcze jedno,co da mi większe oszczędności w poborze prądu i w spalaniu, czy dołożyć tylko 1 pompę zaraz za kotłem i niech dwie pompy chodzą non stop regulacja jedynie na zaworze 4D, tak jak obecnie czy zakładać wymiennik i zawór 3D i sterować tak jak opisałem powyżej.

 

 

 

pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.