Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Mam Palić W Piecu?


krywy11

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli jak w moim przypadku gdzie kocioł ma za dużą moc w stosunku do ogrzewanej powierzchni, to będzie dobrze ? Sorry że tak łopatologicznie, ale chcę w końcu dojść z nim do ładu, idzie masę opału a najgorsze jest to że trzeba co "chwilę" dokładać. Reasumując: mam zamiar zaślepić dolny przelot cegłą szamotową, ewentualnie dam tam jeszcze jakąś blachę żeby to uszczelnić. Rozpalę od góry i jaki powinien być prawidłowy efekt ? Chodzi mi o spalanie, dokładanie, nabieranie temperatury, trzymanie temperatury etc ;) uff dużo tego, dobrze że tu trafiłem.

Wg  mnie efekt powinien być taki, że jeden zasyp przy wygrzanym lokum powinien wystarczyć na co najmniej na dobę grzania przy średniej ok -5  i max 2 wsady do średniej -15 .

Im mniej dymu lub wcale  w początkowej fazie spalania tym lepiej i oszczędniej. Masz tu lekturę  http://czysteogrzewanie.pl/technika/ekonomiczne-spalanie-wegla-spis-tresci/ a tu masz *** wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-węgla-kamiennego .Jak ogarniesz te dwa tematy zostaniesz specjalistą od kotłów. tam jest dosłownie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim NWT palę miałem ale metodą powiedzmy kroczącą i powiem wam że daje rade. Robię tak: gdy mam już rozżarzony węgiel, otwieram środkowe drzwiczki i nagarniam wszystko na górę czyli usypuję taką jakby skarpę, po czym zamykam, ładuję miał tam gdzie jest pusta przestrzeń i również usypuję tylko w przeciwną stronę i wtedy znaczna część paliwa nie ma dostępu do podgrzewania od spodu więc nie dymi a pali się małą dawka paliwa i jak ona się spali to się z tegi usypuje następna itd, wiecie o co chodzi.. Otwieram dolny popielnik i czekam aż się rozpali. Gdy otwieram górne drzwiczki widać tylko płomienie za wymmiennikiem, dymu jest bardzo mało zarówno z komina jak i w kotle. Oczywiście nie możemy dowalić miału pod drzwiczki tylko nasypać mniej i zrobić taki jakby usyp ale jest duża różnica i biorąc pod uwagę ilość paliwa jaką daję wystarcza na dosyć długo. Ta metoda działa tylko przy miale lub mieszance węgla z miałem, na samym węglu nie działa, zaraz zrobi się mnóstwo dymu. Ja taką metodę palenia sobie wypracowałem i sprawdza mi się, dużo mniej syfu, ekologiczniej i na pewno jakaś oszczędność jest niż jakbym miał rzucać miał bezpośrednio na żar, wtedy to dymu od cholery się robi.

 

Oczywiście mam świadomość że to nie jest w 100% z zasadami ekologicznego palenia lecz uwierzcie że daje radę, ale tylko na miale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Rozpalę od góry i jaki powinien być prawidłowy efekt ? Chodzi mi o spalanie, dokładanie, nabieranie temperatury, trzymanie temperatury etc ;) uff dużo tego, dobrze że tu trafiłem. 

Jak rozpalisz od góry to już się nie dokłada opału aż cykl palenia sie zakonczy potem czyscisz kocioł ładujesz opał i odpalasz znowu od góry  . ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mało kto z tych co przerabiali swoje kociołki stosuje jakieś wiatraki. U mnie dmuchawa od 1.5 roku leży w kącie - naturalny ciąg to jest to, lepiej i za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozpaliłem o godzinie 11, mamy 14stą i już jestem w szoku, odpaliłem oczywiście od góry, wsypałem wiadereko węgla po zaprawie, na wierzch 4 łupki drewna plus rozpałka. Ustawiłem temperaturę na 60 stopni, i tak trzyma już przez 3 godziny, oczywiście gdy tylko mi spadnie do 59 stopnii, nadmuch sobie bardzo ładnie po 1,5 minucie podciąga do 63 stopni i tak w kółko. Ciekawe do której mi tak pociągnie ? Druga sprawa, jak winien zachowywać się dym w kominie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem im mniej dymu do fazy całkowitego odgazowania tym lepiej.  Następny razem spróbuj od początku do końca spalić bez wentylatora czyli na "od jakiegoś czasu " stałej szczelince zdziwisz się trochę. Zbyt szybki strumień powietrza sporo wychładza wymiennik, zarazem wyrzuca spora ilość palnych gazów które nie biorą udziału w spalaniu.

Przy stałej szczelince wymagane jest dotlenianie zasypu od góry w fazie gazownia. np w twoim przypadku rozszczelnienie drzwiczek zasypowych. UWAGA CUG MUSI BYĆ W PORZĄDKU. W fazie koksu drzwiczki zasypowe szczelne. NIE WOLNO ROZSZCZELNIAĆ DRZWICZEK PRZY PRACY DMUCHAWY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm które te drzwiczki rozszczelnić delikatnie ? Te od popielnika ? Oczywiście bez włączonej dmuchawy.  Właśnie mi się wygasa kocioł, reasumując na jednym wiaderku węgla paliło mi się prawie 5 godzin! :) Patrzyłem na komin, coś tam z niego wychodziło ale bardzo mało tego dymu było. 

PS co to znaczy że cug musi być w porządku ? Chodzi o to czy dochodzi powietrze ? 

Czy palić tylko węglem czy mieszac z drzewem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario wyraźnie ci napisał rozszczelnić drzwiczki zasypowe to nie pytaj czy od popielnika. Cug czyli ciąg musi być dobry aby ci przez te rozszczelnienie dym nie szedł do kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nad rusztem. Do rozszczelnienia moźesz podłożyć np. gwóźdź a na przyszłość pomyśleć o KPW ( kierownicy powietrza wtórnego )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosiłbym tylko żebyś ten eksperymet nie zostawił samemu sobie tylko miał go pod kontrolą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są kotły co mają i 4 drzwiczki to które srodkowe ¿¡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skucha Marcinek na poprzedniej stronie masz przekrój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś paliłem bez nadmuchu, bardzo fajnie i ok, ale wydaje mi się że w ten sposób szybciej się wypala ( może dlatego że gdy patrzę to jest płomień a przy nadmuchu węgiel bardziej się żarzy). W każdym razie jest bardzo zadowolony, dziękuje wszystkim za rady. Flaszka się należy ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdzie się spotykamy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym żarzeniem to nie do końca jest okey (tylko w czasie koksu) inaczej to kiszenie węgla. Powinno właśnie cały czas z płomieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na you tube "kierownica powietrza wtórnego defro optima komfort 20 kw ". Jak paliłem od góry to tak zrobiłem i było b.dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj ta sama ilość spalić bez suszarki na zasadzie naturalnego ciągu, dopiero będziesz miał szok ile suszarka węgla pcha w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dorobiłem z zakładzie produkcji kotłów na podstawie oryginału, kosztowały mnie całe 100zł.Można spróbować w zakładzie ślusarskim posiadającym giętarki i spawarki, Można przerobić obecne.

Dioob, kolega spróbował i jakby szybciej się wypalało, dlatego  uważam, że przy dmuchawie następowało kiszenie opału.

 szybsze wypalanie możliwe też:

1.za dużo powietrza dostawało się przy próbie uchylonych drzwiczek  -bardziej wychładzany wymiennik,

2. nie zamknięte drzwiczki zasypowe przy fazie koksu,

3. zbyt szybkie rozpalenie całego zasypu,

4. zaciągane powietrze z popielnika bezpośrednio za pierwszą przegrodę  -zbyt mało szczelna zasłona

Myślę że przy naturalnym ciągu i dobrej kontroli spalania z tych 5h zrobiłby 6h. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Witam,
Podepnę się pod temat. Również posiadam kocioł NWT 17kW z 2013r. + sterownik Optima Eco 3 z PID i dmuchawą (ogrzewane ok. 170m2) i chciałbym spróbować palenia od góry. Rozumiem, że muszę zatkać dolny dolot spalin np. cegłą szamotową, ale tak dokładniej - to kwestia położenia takich cegieł w miarę ciasno, czy np. coś słyszałem o takich cegłach w kształcie klina? Jak to zrobić najlepiej?

 

Druga sprawa to paliwo, rozumiem że lepszy będzie gruby węgiel, żeby powietrze z dołu dostało się do góry i umożliwiało spalanie? a co z ekogroszkiem - ktoś testował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.