Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Mam Palić W Piecu?


krywy11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Posiadam kocioł Sas 12kw z 2004 roku.

Zawsze paliłem w nim od dołu drzewem i było dość kiepsko z dogrzaniem domu.

W ty roku przeszedłem na węgiel i zastanawiam się czy można w tym piecu palić od góry?

Tyle się teraz o tym mówi co wy na to poradzicie?

A tutaj jego schemat:

post-66262-0-52910800-1451839818_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marnie to wygläda ten kocioł, ani od góry ani na ds. Najrozsädniej to palić w tym kotle tradycyjnie przy małej objętości zasypu. Tak byłoby ekonomicznie ale upirdliwie bo często podkładając, ewntualnie paląc węglem metodą kroczącą. Zaślepiając górny przelot można pokusić sie na ds.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć zdjęcia kotła, szczególnie boków. Poczytaj na forum o przerabianiu górniaka na dolniaka i odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzisiaj rano zatkałem górny prześwit rozpaliłem od dołu i jest chyba lepiej.

Wklejam jeszcze raz zdjęcie mojego kotła i przekrój.

Tutaj zdjęcie i przekrój ze strony producenta:

post-66262-0-97758500-1452089942_thumb.jpg

 

Tutaj zdjęcie z mojej kotłowni:

post-66262-0-27927300-1452091046_thumb.jpg

Tutaj dym z komina po godzinie od rozpalenia:

post-66262-0-15679200-1452091079_thumb.jpg

 

Dodał bym jeszcze filmik jak wygląda dym z komina ale nie mam takich uprawnień.

Co wy na to?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest odległość między rusztem a wiszącym wymiennikiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka pytań trzeba zadać.  Na rysunkach wygląda jakby ruszt ciągnął się przez całą głebokość kotła. Czy tak jest rzeczywiście?  Bo jesli tak, to kocioł może mieć chroniczne problemy z przykryciem krańca rusztu opałem i z niepotrzebnym wentylowaniem wymiennika. Kolejna sprawa: czy po przeróbce na dolniaka nie będzie problemów z ciągiem? Tak pokręconego wymiennika nie ma chyba żaden kocioł? Sześć zakrętów na drodze spalin?

Edit: Krywy11, napisałeś, że paliłeś od dołu drewnem. Co miałeś na myśli? Czy zatkałeś górny przelot? Bo wtedy było by to dolne spalanie (niekoniecznie to samo co od dołu). No i ciekawe jak z tym rusztem jest, bo drewnem jeszcze ciężej go zakryć. Jaka jest wysokość przelotów: pod pierwszą przegrodą i nad pierwszą przegrodą?

Rysunek przekroju kotła z Twojej pierwszej wypowiedzi różni się od przekroju ze strony producenta. Jak jest w rzeczywistości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak z tym rusztem, może wrzuć jeszcze zdjęcie wnętrza kotła po wyczyszczeniu. Szkoda że kocioł nie ma otworów na powietrze wtórne, przydało by się przy drewnie. Może dochodzący do tylnej ściany ruszt pełni taką wentylacyjną rolę? A co tam Ci cieknie z wyczystki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę rano pomierzę sobie wszystkie te przeloty i dam znać co i jak.

Teraz nie mam jak bo piec pracuje .

Tak ruszt ciągnie się przez całą głębokość kotła.

Wcześniej paliłem drewnem bez zatykania górnego przelotu podpalając od dołu.

Teraz zatkałem przelot i rozpalam najpierw trochę drzewa a potem zasypuję żar węglem i w miarę kończenia się węgla dosypuję go co jakieś 7 godzin 12kg.

Przekrój ze strony producenta jest taki sam jak u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywy ile metrów ogrzewasz? jakie ocielenie? Jaka temperatura w lokum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario1969 ogrzewam 150m2.

Mur z pustaka żużlowego cały + połówka w środku styropian 2cm i po zewnątrz styropian 10cm.

Poddasze: wylewka ocieplona styropianem 5cm.

Dach: wełna mineralna 15cm.

Okna: w tym roku wymienione Drutex Iglo 5 z szybą 1.1

Temperatura w domu od 19°-21° wacha się w zależności od temperatury na polu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zrób kalkulacje na tej stronie. http://cieplowlasciwie.pl/start potem podaj zwrotny link. Lub napisz co Tobie wyliczyło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać tylko popielnik i ruszt na tych fotkach .Według przekroju,tuż nad rusztem miał być taki dziwaczny pionowy wymiennik :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na moje oko wystarczyłoby obniżyć pionowy wymiennik np szamotem do ok 8-10cm, zasłonić ruszt za pionowym wymiennikiem płytkami szamotowymi z pozostawieniem ewentualnie jakiegoś otworu 2-3cm2 na PW , na tylną ścianę ile się da płytki szamotowe i powinien być niezły dolniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kolega wczesniej Ci doradzal ;) Ale ta wysokosc ,jest zalezna od tego ,czym palisz ,jaka moc kotla ,jaka powierzchnia paleniska itp,itd. Jesli palisz wéglem bezpieczna wysokosc to 8-14cm dla drzewa 10-20 . Tutaj musisz sam pokombinowac. W moim Mpm-ie 14kw zrobilem 8,5cm Nie chcialem zmnieszac paleniska ,zmniejszylem luke pod wymiennikiem . Dzieki czemu mniej opalu mi sie rozpala. Pale drzewem I weglem. Pozdr Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę drewnem i palnik mam 6cm wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik ,czy szczelinę między rusztem a przegroda/wymiennikiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczelina i komora dopalająca 6cm x 16cm i 40cm dł, cała w otulinie szamoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.