Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co. + Podłogówka + Cwu. Zawór Czterodrogowy Czterodrożny


matti1990

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam zamiar wykonać instalację co. cwu. i podłogówkę

 

Metraż mieszkania to 60 m2.

Planuję 4 lub 5 grzejników i ok 45 m2 podłogówki.

 

Piec znajduje się na tym samym poziomie co cała instalacja ewentualnie troszkę go obniżę by był o ok 10 cm poniżej powrotu z co cwu. i podłogówki (wydaje mi się że może mieć to jakieś znaczenie dla łatwiejszej pracy podłogówki.

 

 

 

Chciałbym by ta instalacja na grzejniki oraz bojler (100 lub 120 litrowy-taka wielkość bo będzie wanna a nie brodzik) była grawitacyjna.

W drugiej części domu tak jest i sprawuje się od wielu lat znakomicie.

 

  • W związku z tym mam pytanie. Czy gdy zastosuję zawór czterodrogowy będzie chodziło grawitacyjnie?
  • Czy może przepływ będzie tak ograniczony tym zaworem że to nie zda egzaminu?

 

Czy podłogówkę też da się podłączyć bez pompy-z tego co wiem to na powrocie z grzejnika np łazienkowego jest taka możliwość nawet stosując zawór 3D by obniżyć temperaturę z powrotu grzejnika. I o ile się nie mylę jest też taka możliwość gdy piec znajduje się poziom niżej niż ogrzewanie podłogowe np. w piwnicy.

 

Ponieważ u mnie tak nie będzie pewnie muszę zastosować pompę. Pewien majsterek który wykonał sporo instalacji zasiał mi taką wątpliwość. Powiedział że stosując zawory termostatyczne podłogówka będzie grzała bez pompki-trochę się zdziwiłem-dla mnie wydaje się że ze względu na brak dużej różnicy poziomów między słupem wody zasilającej a powrotem to niemożliwe jak np wyżej wymienionej sytuacji (piec w piwnicy a podłogówka na parterze)

 

 

 

 

 

 

 

Bardzo proszę o podpowiedzi. Dodam że tam gdzie jest "korytarz przejściowy" będzie mała spiżarka wiec podłogówka tam odpadnie.

Ponieważ okazało się że udało mi się dobudować przybudówkę wiatrołap a raczej teraz korytarz nie będzie potrzebny tak spory-może go trochę jakoś pomniejszyć ?

 

MYŚLAŁEM TEŻ O TYM ŻEBY ZASTOSOWAĆ TĄ POMPĘ TYLKO DO PODŁOGÓWKI CZYLI ZA ZAWOREM 3 DROGOWYM TYLKO NIE WIEM CZY NIE POTRZEBA TEŻ ZA ZAWOREM 4 DROGOWYM. CZY GRAWITACYJNIE PÓJDZIE

 

Bo podobno montując pompę za zaworem 3D lub 4D woda nie będzie "ściągana" z przed zaworu. Mam na myśli że gdy zastosuję odejście zasilenia na bojler a następnie zawór 4D to nie pompka zastosowana za tym zaworem nie będzie zabierała wody dla bojlera.

 

 

 

Bardzo proszę o podpowiedzi. Gdybym napisał coś niezrozumiale proszę śmiało pytać.

 

Wszystkim z góry dziękuję za fachowe wsparcie. Serdecznie pozdrawiam

 

post-66074-0-97971400-1451753248_thumb.jpg

post-66074-0-35582700-1451753250_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz na myśli że bez pompy nie będzie działać czy w takim podpięciu ?

 

podłogówki nie będę instalował w sypialni a poza tym w razie utraty zasilania - wiem wiem rzadko się to zdarza ale w razie czego grzejniki do cyrkulacyjnego grzania, poza tym np w korytarzu wejściowym "wiatrołapie" chce mieć by np. suszyć rękawiczki.

Może moje myślenie zatrzymało się trochę na tym co było kiedyś ale mimo wszystko w sypialni łazience i korytarzyku "wiatrołapie" cichłbym mieć grzejniki to raptem 3 szt.

 

Może to dlatego że u teściów jest podłogówka  jakoś tego ciepła nie czuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie tego co napisał majschi.

 

Czy jeżeli zastosuję zawór 4D to grawitacyjnie pchnie mi ciepło na grzejniki bez pompki ?

Wolałbym zastosować tylko jedną pompę na podłogówkę - podłączyłbym ją do kolektora i by mi zasilało wszystkie obwody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha rozumiem tylko jescze dopytam prosze nie denerwujcie sie. Jeżeli zasilanie na podłogówkę umieszczę za zaworem 4D to czy będą mi grzały grzejniki grawitacyjnie. Na podłogówkę rozumiem że muszę zastosować pompę.

 

Jest to dla mnie istotne bo chcę zejść maksymalnie z kosztów. Sam pracuję a muszę teraz w remont wpakować ok 35-45 tys zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póżniej lub jutro przerobie ten schemat podłączenia podłogówki zgodnie z radami z postu #3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję kolego za naniesienie tych informacji-poprawek na schemat.

 

 

Ale dlaczego występuje konieczność instalowania pomp na każdym zasileniu jeżeli u mnie w domu na starej instalacji pracuje grawitacyjnie. Rozumiem że na podłogówkę trzeba dać pompę oczywiście tam trzeba wymusić obieg ale na bojler i na grzejniki ?

 

Ponowie pytanie. Czy jeżeli zastosuje zawór 4D i ustawie na nim temp np 60-70 st. C to grawitacyjnie pójdzie na grzejniki czy zawór 4D tak bardzo hamuje przepływ że to nie zadziała. Wiadomo pompa wpływa na szybsze przekazanie ciepła ale ja mogę spokojnie poczekać. W drugiej części domu wszystkie grzejniki są ciepłe po jakich 20-30 min od rozpalenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowie ktoś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pompami zawory zwrotne.Wskazana pompa do bojlera.Obieg kotłowy i zawór 4D jak wyjście z kotła.Rura bezpieczeństwa do naczynia CU 28 lub stal 1" Przed pompami filtry osadnikowe

Korekta schematu(sor nie zauwazyłem w pierwszej chwili)Oczywiście obieg grzejnikowy nie może być podłączony do rozdzielacza podłogówki.

Schemat instalaci pompa tylko na podłogówce,JPG (4).bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Matti, śledziłem to o co pytasz, gdyż zastanawiałem nad podobnym przypadkiem.

Czy wstawiając pompkę w obieg podłogówki, pozostałe obiegi obiegi: grzejnikowy i bojlera pójdą grawitacyjnie? 

Czy taka pompka nie zakłóci bardzo obiegu cieczy w pozostałych wspomnianych obiegach? Jednak najwyraźniej czasem instalatorzy też mają pewne obawy do takiego układu i albo nie odpowiadają, albo podają odmieniony schemat z pompkami na każdy obieg, albo zwyczajnie Ci kompetentni nie trafili na Twe pytanie z przeróżnych powodów i stąd brak odpowiedzi A temat mnie również bardzo interesuje gdyż zastanawiałem się nad podobnym u siebie, przy czym mam o tyle ułatwione zadanie, że mam podpiwniczenie budynku a instalacje oprócz CWU będą na parterze i piętrze. Od kilku dni szukam po forach odpowiedzi na powyższe pytania i jak na razie nici. Może wkrótce uda się zdobyć taką cenną informację. Jeśli ktoś uczciwe odpowie to serdecznie dziękuję. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ta wiadomość bo już wydawało mi się że nikt nie rozumie mojego pytania :-(

 

Też mi się wydaje że nie jest to przepraktykowane i dlatego trudno o wiarygodną odpowiedź.

 

Mój kolegą powiedział mi że aby pompką od podłogowki nie zabierała wody z CO i CWU to należy ją wstawić za zaworem 3D. Mam nadzieję że rzeczywiście nie będzie sciagala wody z zasilenia.

Jeżeli będziesz coś wiedział na temat tego czy stosując zawór 4D na CO to czy woda na zasileniu CO (zasilenie z pieca zmieszane z powrotem z CO) czy ona będzie chodziła grawitacyjnie czy zawór 4D ją za bardzo przychamuje.

 

Będzie wdzięczny za info.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nie jestem wybitnym szpecem w dziedzinie instalacji hydraulicznych ale od wielu lat miałem i mam możliwość obserwacji różnych nowych i starych instalacji. Są czasem dość proste, ale spotykam coraz częściej tak rozbudowane, że trzeba się zastanawiać dłużej czemu instalator dokonał takich udziwnień. Na podstawie tych swoich obserwacji, w tymczasowym mieszkaniu, wykonałem (można powiedzieć trochę ryzykownie ale nie było czasu na instalatora) nawet sam prostą instalację CO i CWU z rur metalowych (5 grzejników, bojler i kilkuletni używany mały piec). Miała być na max 2 lata ale budowa własnego kąta się przeciągnęła więc teraz trzeci sezon jeszcze bez awarii. W nowym domku chciałem troszkę więcej "bajerów" typu podłogówka itp.więc chciałbym aby wszystko chodziło jak trzeba bez wchodzenia w nadmierne koszty samej instalacji, stąd choćby studiowanie różnych tematów na tym forum, gdyż można tu zdobyć cenne i praktyczne informacje

I teraz: ogrzewanie to chodzi bez pompy pomimo, że podstawa pieca w stosunku do podstawy grzejników jest obniżona o jakieś zaledwie 30 cm. Nie mam żadnego zaworu 4D ani 3D a powrót do pieca i tak jest gorący gdyż bojler jest umieszczony blisko pieca. Mankament (dziś żałuję, że jej nie zastosowałem ale to miało być mieszkanie tymczasowe więc ograniczałem koszty) to brak pompki, która uruchamiała by się gdy piec osiąga wyższe temperatury i to dość łatwo. Wówczas dopiero grzejniki są całe gorące. Im mniejsza temp.tym mniejszy ruch czynnika i grzejniki są chłodniejsze lub zimne dołem z powodu braku tej pompki.

Gdybym miał teraz robić w miarę tanim kosztem na takim małym metrażu jak Ty i z podłogówką to powroty z grzejników wpiąłbym w podłogówkę ( kolega ma tak zrobione, że wejście do pexa może zamknąć i wówczas powrót z grzejnika omija podłogówkę i wraca do pieca prosto. Śmiga mu aż miło ). Do układu koniecznie min.jedną pompkę na wyjściu z pieca oczywiście z bypasem.  Jednak pamiętaj, że to tylko moje zdanie i lepiej poradź się jeszcze kogoś biegłego w tej materii, wedle formuły "przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą" :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja mam takie obawy, czy sama podłogówka dałaby radę, bo w nowym budynku nie wszędzie pasuje mi wstawienie grzejnika. I kolejna sprawa to zastanawia mnie jak podłogówka spisuje się przy kotle zasypowym bez podajnika ale oczywiście ze sterownikiem. Przegladajac piece moj wybor padnie chyba na SAS-a, gdyz maja sterowniki na trzy pompy i 4D. A moze ktos ma innego typa?

 

Sorki za pisownie-to jakis blad klawiatury lub systemu i niemoznosc pisania polskich znakow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za te cenne rady.

 

Niestety do lekarza się nie wybieram gdyż są duże kolejki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 127 m2 grzane sama podlogowka i tylko 2 grzejniki lazienkowe 

okolo 14 petli (najdluzsza ma 90 mb) 

 

Kubatura domu 600m3 parterowka bez poddasza uzytkowego.

Dsyc wysoko sufit bo 280 cm. wiec sporo powietrza do ogrzania

 

Nieocieplony jeszcze calkiem strop - zdazylem ocieplic moze 40-50%

 

Mieszkam pierwszy sezon przy temp. na zewnatrz okolo 0-10 stopni  w domu mam 23 stopnie

 

Jak byly mrozy -15 przez 4-5 dni w domu utrzymalem temp. 22. stopni

 

 

Moje uwagi:

Trzeba dobrze zaprojektowac uklad CO moj jest nie dokonca dobrze zrobiony zawor 4D za maly i rurki CU28 mm to na granicy min. 

 

Grzeje dom kotlem 19 kW temp. na podloge to 30,5 stopnia na kotle 66 stopni. 

 

Spalanie raczej srednie 24 kg/dobe ale przy -15 musialem otworzyc zawor 4D i zalewalem kociol woda z podlogi przez to szlo mi 30 kg/dobe 

 

Gdybym mial lepiej dobrany uklad mysle ze przy -15 wystarczyloby mi 22-24 kg na dobe ekogroszku.

 

Teraz mam spalanie na poziomie 18 kg/dobe (temp. na zewnatrz +5)

 

 

Dodam jeszcze na koniec nieocieplenie stropu to samobójstwo docieplilem pokoje dzieci kilka dni temu. jak jeszcze byly mrozy -8 sotpni temp. w pokojach z 21 podskoczyla do 24 bez podnoszenia temp na uklad.

 

gdybym pewnie docieplil caly strop przed zima co innego bym teraz mogl napisac :) ale jak widac nawet bez tego dom dalo sie ogrzac.

 

 

Ale nie polecam samej podlogowki w domu ja mam jeszcze kominek i sie bardzo z tego ciesze bo wiele razy dogrzalem sobie dom kilkoma drewienkami temp. od razu sie podnosila z 20-21 na 24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.