Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fotowoltaika Zamiast Kolektorów


roisin

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz co to czytanie ze zrozumieniem? Przeczytaj ponownie dlaczego nie jest podłączone na stałe i odpowiedz sobie na pytanie ile narobiłem od rana.

Ale fajnie że Twoja instalacja robi 10% tego co wszyscy zarejestrowani użytkownicy na pvmonitorze ;) 143 instalacje robią 19kW a twoja 1,7 BRAWO!!!

 

Nikt w całej polsce nie robi więcej niż 1kW a http://pvmonitor.pl/rankingi.php

Max moc z 40kW instalacji dziś to 4100W ale Ty z 2,6kWp robisz 1,7 BRAWO TY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli 1-3kW uzysku dziennego odwoduje że zbankrutujesz i nie potrafisz podać dokładnego uzysku dziennneg z dziś to ja ni mam wiecej pytań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moesz sprecyzować co masz na mysli ???? 1700W to i tak super wynik na dzien dzisiejszy a za chwile podam ile naprodukowało dziś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Twoja instalacja robi 15% tego co w tej chwili wszystkie zarejestrowane instalacje na Pvmonitor. Lepsza jest od Ciebie tylko instalacja o mocy 40kWp która max dziś miała 4100W.

http://pvmonitor.pl/rankingi.php

 

EDIT: masz pierwszą 5-tkę polski w tej chwili

post-59779-0-83391100-1452432422_thumb.jpg

zobacz na moce tych instalacji ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kolego nie jest lepsza ,odczyt był  w momecie otrego słoneczka przez 5 min ktore dziś było

aktualnie 278W a uzysk do tej pory dzienny to jedyne 1347Wh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i po co te docinki. 

 

Mam pytanie. Jest sobie u mnie w domu szafa rackowa, ciągnie prądu kilkaset wat 24/dobę. Nie interesuje mnie opłacalność instalacji PV, raczej jako "zabawa", coś nowego i ciekawego w domu. Inwerter typu off grid bo muszę mieć akumulator, który jednocześnie będzie robił też jako ups dla upsa(APC Smart 1000VA) w szafie. Czy jak zrobię instalację PV  1kW a zużycie szafy to 300-400 wat i załóżmy, że przy pięknym słonecznym dniu latem,  akumulatory w pełni naładowane, instalacja fotowoltaiczna pracuje na pełnej mocy 1kw, więc mam nadmiar mocy. Co wtedy? Muszę tak dobrać moc paneli ile mniej więcej zużywa szafa rackowa czy to nie ma totalnego znaczenia? Nie ma opcji żeby oddawać energię do sieci PGE bo to za dużo zachodu. 

Pytanie jeszcze czy są inwertery rackowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No patrz jak się nagle zmieniło, zatkało kakało jak okazało się że bujasz w obłokach i okazuje się że pokazujesz wyimaginowane max w 5 minutach słońca ;)

Co nie zmienia faktu że z 2,6kWp twoja wydajność przekroczyła 1,7kW a to więcej niż 60% rekord Polski dziś.

 

@emingrant chcesz instalację wyspową i na jaki okres czasu ma zapewnić podtrzymanie szafy?

 

Edit: taki inwerter http://allegro.pl/przetwornica-inwerter-ups-mppt-1000w-sinus-12v-230-i5194838775.html będzie chodził w off gridzie podaj na ile czasu ma to zapewnić podtrzymanie to policzę jak wrócę do domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem taki układ żeby mieć te 300W srednio w poczmurne dni i zeby w zakresie dnia akumulatory sytem wydalał trzeba załozyć 1,5kW a nadmiar przezucić na grzałke elektruczną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No patrz jak się nagle zmieniło, zatkało kakało jak okazało się że bujasz w obłokach i okazuje się że pokazujesz wyimaginowane max w 5 minutach słońca ;)

Co nie zmienia faktu że z 2,6kWp twoja wydajność przekroczyła 1,7kW a to więcej niż 60% rekord Polski dziś.

 

@emingrant chcesz instalację wyspową i na jaki okres czasu ma zapewnić podtrzymanie szafy?

opanuj sie bo nie wiesz o czym piszesz ,wczoraj twierdizłes że twoja instalacja jest o niebo lepsza od mojej ,ja nie bede sie z toba przepychał bo jak napisałem wczoraj raczkujesz w zakrsie doświadczenia  jak włączysz i zobaczysz co potrafi twoja instalacja to wtedy zobaczymy na dzien dzisiejszy nie potrafisz podac swojego uzysku co jest głebokim lawirowaniem w zakresie prawdy o twojej instlacji a jescze kilka dni temu podono dawała 700W na godzinę hehehehe koń by sie usmiał

włacz podaj wyniki i pogadamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego zasłonieta drzewami ,czy ja o czyms nie wiem ????

chiałbym sie dowiedzieć ????

a co do instalacji na dzien dzisiejszy tak z pełna swiadością moja jest o 1000% lepsza

Bo działa :P

a twoja razem z tym hiper dobrym instalaorem co nie potrafi dokumentacji wypełnić do operatora sieci jakoś nie

daje to do myslenia jakie doswiadczenie ma sam instalator i sam jestem ciekaw bo podany twój falownik nie posiada jedengo certyfikatu i jestem ciekaw czy przejdzie weryfikację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emingrant chcesz instalację wyspową i na jaki okres czasu ma zapewnić podtrzymanie szafy?

 

Edit: taki inwerter http://allegro.pl/przetwornica-inwerter-ups-mppt-1000w-sinus-12v-230-i5194838775.html będzie chodził w off gridzie podaj na ile czasu ma to zapewnić podtrzymanie to policzę jak wrócę do domu

 

Wystarczy 3-4 godziny. Na tyle mniej więcej bywają zaniki prądu jak już są. Rzadko, ale bywają.  Tego inwertera nie spali mój UPS? APC Smarty mają duży prąd rozruchowy, czy jak to się zwie. Mam w domu od Volt Polska przetwornicę sinusoidalną, pracuje przy kotle CO i mam złe doświadczenia z tą firmą. Pierwszy model(czarne bez lcd) się spieprzył po pół roku, wymienili na nowy model ten już z LCD. Poza tym Volt Polska nie ma nic wspólnego z Polską, to rasowa chińszczyzna niestety. 

 

Ten gość też ma problemy z inwerterem od Volt Polska, przy awarii akumulatora wszystko pada(chociaż to mogła być wina aku samochodowych) -> 

są 3 odcinki cyrku z tym inwerterem. 

Ogólnie nie lubię chińszczyzny, staram się jej unikać w sensie produktów chińskich bo produkt chiński a wyprodukowany w Chinach to dwa różne aspekty. Panele też chciałbym od Sharpa japońskie np. te polikrystaliczne -> http://www.sklep.asat.pl/pl/p/Modul-PV-SHARP-ND-R250-A5-Japan/372  Nie mam pojęcia czy to dobry wybór tych paneli.  

 

@automatyk

 

Więc trzeba się grzałkować, bez sensu :/  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten falownik jest super wytrzymuje praktycznie wszytko ,u mnie ciagnał pompe ciepła i bez problemu ,jesli chcesz go uzywac jako i foto tez jako ups to chyba bez sensu ta inwestyczja ,u mnie to pracowało jako zasilanie całego domu bez obwodów z duzym ociazeniem jak odkurzcz i piekarnik i dizało super ,a po zachodzie słonca pracowało na czuwaniu a po 22 typowo jako ups

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o tym białym czy czarnym? Ja nie chcę, że w dzień wszystko pracuje na słońcu a w nocy na akumulatorach. W dzień po prostu "obniżenie kosztów". Tu nawet nie chodzi o obniżenie kosztów w dzień tylko po prostu chcę tym się pobawić.  Będę miał problem z nadmiarem mocy w dzień i jakoś mi się nie uśmiecha odpalanie jakiś grzałek czy żarówek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem 2500W jesli chcesz sie bawić to trzeba zaczać od sporych aku a foto dla zabawy ,ja miałem tak że wszytko w dzien chodziło na foto a aku kmiałem malutko jakies 80Ah na 24V czyli tylko do stabilizacji w momencie jakiej wielkiej chmury albo deszczu zeby sie na sieć nie przełaczyło a grałkowac nie trzeba aku sie doładują tracer zpowolni ładowanie i waty beda sie opalac na dachu i tyle ,ale zugeruje załozyć i tracer np 30A na 150V i do tego wspomniana prztwornicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhm, rozumiem.  Z tych filmików tego gościa wynika, że ten inwerter Volt Polska nie potrafi ładować akumulatorów z paneli mimo ustawionego priorytetu na panele, wtf? Tak on ma czy tak powinno być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tu "zabawa"? Po co mi jakieś naładowanie akumulatora przez regulator tracer i panele będą miesiącami leżeć odłogiem póki PGE nie wyłączy prądu( to może być raz w roku albo w ogóle)? Trochę to bez sensu. Albo ja tu coś źle zrozumiałem. Wydaje mi się, że lepiej dać panele o łącznej mocy ile potrzebuje szafa  +100-200 wat zapasu o ile tak można i w dzień by to pracowało jako sieć+panele,  w nocy z sieci  a przy braku prądu w nocy i rozładowaniu akumulatora i jego ponowym naładowaniu zajmie się sieć.  Mało tego chciałbym inwerter z ethernetem( takie trochę zboczenie zawodowe), lubię mieć w domu wszystko osieciowane i zarządzalne.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie zrobisz ciekawego na 200W plus nawet 200W bo moc 200W słoneczny ltni dizn usyskasz dopiero koło 9 a moc skonczy sie około 17

a w pochmyrny dzien pratycznie nic ciekawego z takim zestawem nie zrobisz

juz pejeij jak chcesz to kup z dwa panele do tego dwa mikroinwesrtery do tych paneli i to pokryje ci zapotrzebiwanie bez zbednego sterownaia ,a jak braknie mocy poza godzinami lub w pochmurny dzien to poprostu pujdzie z sieci i tyle

ładowanie aku po to zeby utrzymywały na 3 -4 godziny jest troche karkołomne i nie widz e tu tej cienkiej lini pomiedzy zabawą a sensem ekonomicznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emigrant proponuje darować sobie, inwerter biały ładuje się jak chce i kiedy chce, podobnie jak sam wybiera czy ładuje się z sieci czy z PV. na YT widziałem jego testy. Dodatkowo w przypadku uszkodzenia akumulatora zupełnie się wyłącza więc niestety to nie UPS tylko takie nie wiadomo co.

Jeśli instalacja w nocy miała by chodzić z akumulatorów to powiedzmy 400W * 12h nocy bez światła.

400W *12 = 4,8kWh tyle musisz zmagazynować na noc w trakcie dnia.

Akumulator powiedzmy 12V 200Ah = 200 *12 = 2,4kWh tyle magazynujesz w jednym aku musisz mieć przynajmniej 2. Zakładając hipotetycznie że dzień w dzień będzie słonecznie i akumulatory naładujesz na 100%.

Instalacja 1kW przez 5h słonecznych zmagazynuje około 3kWh bo to instalacja stacjonarna a nie na trackerach, więc jak widzisz nadal brakuje źródła prądu na noc.

Dodatkowo mamy straty na przetwornicy powiedzmy 90% na zasilaczach w szafie rakowej powiedzmy kolejne 10% ( zależy jak gromadzimy energię w aku szereg/równoległo )

 

Obawiam się że aby zapewnić instalację wyspową która będzie w stanie zgromadzić taką ilośc energii i jeszcze w trakcie dnia ciągnąć urządzenia musiał byś kupić około 5kW a to traci ekonomiczny sens. Bo mamy już około 10-12k PLN do tego aku żelowe powiedzmy 2 * 500 PLN.

 

@automatyk darujmy sobie te uprzejmości bo naprawdę rozmawiamy nad wyższością świąt Wielkanocnych nad Bożonarodzeniowymi. Twoja instalacja działa bo nie wpadłeś na to aby skorzystać z fit - nie moja sprawa ja czekałem i mogę poczekać kolejne 6 miesięcy jeśli będzie taka potrzeba. Na tym chciałbym zakończyć naszą miłą pogawędkę. Zdrówka i cierpliwości w nowym roku życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila, ale mnie nie interesuje praca szafy bez prądu z sieci, że tylko z akumulatorów czy tylko w dzień z paneli.  W dzień ma być wspomaganie z paneli czy to w 40% czy w 80% czy w 100% w zależności jakie będą warunki pogodowe, da się tak? A jak w dzień(pełna pogoda) zabraknie prądu z gniazdka  to będzie zasilanie lecieć z paneli a jak będzie pochmurno to z akumulatora. Jak padną akumulatory to padnie wszystko i nic się nie dzieje, trudno, to tylko dom. Jak wróci słońce w dzień to żeby padnięte akumulatory ładowały się z paneli i jednocześnie zasilały szafę a jak nie będą dały rady się ładować z paneli to niech się ładują z sieci jak wróci prąd w gniazdku.  

 

Ja wiem, że to trochę taka dziecinada i nieopłacalne, ale myślę, że można się pobawić, tak do 5 tys. pln mogę na to przeznaczyć. Może skuszę się kiedyś na profesjonalną instalację on grid 10kW i wpięciem do sieci PGE. Cały dach(południe) jest wolny na jakieś hmm 24 panele. W sumie ogród też mam duży na kolejne może 40-60 sztuk. Mam gdzie czepiać i mam gdzie stawiać. Kwestia chęci i wolnej monety(50-60 tys. złotych) żeby ruszyć temat na poważnie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.