Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fotowoltaika Zamiast Kolektorów


roisin

Rekomendowane odpowiedzi

tak a w rodzielni wyprowadzamy nadpradowy 16-20A nadprądowy ale w taki sposób żeby nastepnym zabezpieczeniem był ten ogranicznik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie juz dalej nie interesuje chodzi o to że jak zrobisz przeciazenie żeby nie rozłączało całej isntalacji bo o skrzynkę wodki idzie że jak teraz robisz zwarcie to wywali wszytko az do licznika ,a ma sie tylko rozłączyć obwód na ktorym jest przeciazenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem co bym wybrał - dlatego mam jedno i drugie ;)

 

12 x Suntech Mono 275W + Inwerter Goodwe 3000 ns 1 fazowy 3kW instalacja przewymiarowana do 3,3kW w stosunku do 3kW inwertera

 

kolektory słoneczne Hewalex 7,2m2 + bufor kombinowany 400l

 

W skrzynce po stronie DC musisz mieć wyłącznik różnicowo prądowy + dodatkowo wyłącznik po stronie DC - ilość rozłączników DC = ilości stringów = u mnie 2 stringi po 6 paneli więc i 2 rozłączniki. Od siebie dodałem licznik energii elektrycznej Orno 1f. Po stronie AC się nie wypowiadam bo inwerter posiada wszelkie niezbędne zabezpieczenia. I z niego idzie bezpośrednio w sieć przez licznik energii 3f

post-59779-0-24300700-1452260805_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczenia w razie przysłowiowego "W" musisz mieć możliwość rozłączenia DC jeszcze przed inwerterem - nie ja to wymyśliłem tylko takie są wymagania a raczej tak zrobił u mnie Uprawniony elektryk SEP D + E + OZE. Ten dodatkowy rozłącznik to grosze. Podobnie jak to że inwerter ma własny licznik kWh, a ma być dodatkowy - powiem więcej niektóre ZE montują kolejny dodatkowy licznik za inwerterem pomijając ten 2 kierunkowy główny ;)

 

Jaja jak berety wcale nie jest tak łatwo przełączyć ten magiczny rozłącznik DC, najpierw certyfikat i dziesiątki kartek wszelkie najnowsze certyfikaty inwerterów, później zmiana licznika i podpisanie umowy na sprzedaż energii elektrycznej.

 

aha:

automatyk można wprowadzić prąd do sieci bezkarnie, firma instalująca musi mieć pewność że zostawia Ci sprzęt gotowy do pracy w moim przypadku inwerter wypluł 13,5kWh oczywiście na liczniku zliczyło to na moją niekorzyść licznik pokazuje że oddajesz ale nalicza że pobrałeś. Jedyne stare liczniki bez blokady da się oszukać ale od x lat mam elektroniczny.

 

EDIT: bezpośrednie wyładowanie (atmosferyczne ) nie może uszkodzić inwertera, wymagane są 2 uziemienia i piorunochron obejmujący swoim promieniem max długość paneli PV i instalacji. Konstrukcja montażowa musi być uziemiona osobno od inwertera nie może to iśc 1 kablem inwerter od razu zgłasza Fallout`a. I ma to być UZIEMIENIE nie zerowanie bolcem w gniazdku bo to jeszcze inna para kaloszy. Generalnie samemu niczego nie tykać musi być papier i kserówki elektryka z uprawnieniami. Dodatkowo musi wypełnić Ci papier że mokroźródło jest gotowe do przyłączenia i on bierze wszystko na własny tyłek.

 

Edit 2: w rozrachunku co jest lepsze do grzania wody zawsze wygra kolektor słoneczny a przegrają panele PV.

kolektory słoneczne działają ze sprawnością około 80-90% a panele robiące prąc max co udało się uzyskać na tę chwilę to około 19% więc kolektory są o 60% skuteczniejsze.  Innymi słowy z każdego metra kwadratowego instalacji:

PV otrzymamy około 150W ( moje suntech mają wymiary 1,64 x 0,99m ) i mogą z tego zrobić MAX 275W

kolektorów słonecznych około 700-900W ( 1 szt ma 1,8m2 netto i jest w stanie tego wypchnąć około 1,5kW)

 

Ale nie wrzucamy jabłek i gruszek do tego samego koszyka, bo to inne produkty z gorącej wody nie masz prądu, ale z prądu masz gorącą wodę ale marnotrastwem uważam wkładanie grzałki 2kW do zasobnika cwu. Przez PC jak najbardziej ale nie z COP 1 a to daje grzałka.

Aby utwierdzić Was w tym przekonaniu każdy 1oC wyższa temperatura panela PV ( niż deklarowana 20oC) to strata 0,3% w lato mogą się nagrzać bardzo przy 50oC będzie strata 10%. Pomijam że 275W nie zobaczymy nigdzie poza labolatorium 200-230 tak ale od tego znów 0,3%/1oC wyższa temperatura niż 20oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stosuje sie zabezpieczeń po stronie DC od tego jest falownik ,wyraznie napisane w DTR falowników  Można zastosowac jesli dostawca energi wymaga ale rozłączanie obwodu DC podczs pracy moze trwale uszkodzić falownik ,co do dotkaowych liczników to wymysł zapewne ENEI ktore jest niezgodne z prawem

kazdy dostawca ma inne wymogi mimo że jest wpolne prawo

a na wyładowania to ci powiem że nikt na swiecie jeszcze nie znalazł  w 100% zabezpieczenia

 

Wyraznie w umowe z dostawca energi masz punkt i niewyprowadzniu w sieć enegri ,jesli licznik jest elektroniczny ale jeszcze nie był czterokwadrantowy to miał zabezpiecznie aby ludzi dyscyplinowac przed wysyłaniem w sieć energi

to czy mozna dostać kare za wysyłanie energi bez uzyskania Certyfikatu instalacji fotowoltaicznej zalezy czy falownik w razie kontroli posiada strosowne certyfikaty

Co do grzania wody tez nie moge sie zgodzić bo nie paatrzymy na sprawnośc paneli a koszt instalacji czyli jednen kolektror zakąłdm że jest wstanie produkować około 1,5kWh energi w szczerym słoncu ale sreno wychodzi duzoooo mniej ale my nie patrzymy na metry kwadratowe tylko na cene instalacji czyli np 2 kolektory plus infrastuktura kotntra np 6 paneli plus przewody sterownik grzałka .Przerobiłem to dokładnie u siebie i aktualnie opłacami sie zucac nadmiar energi w grzałke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mozge zaswiadczyć niedługo moje uprawnienia beda na stronie UDT

a prosze nie generralizować gdyż jesli producent falownika poda takie zalecienie (choć jeszcze takiego nie wiedziałem bo falowniki mają to w sobie ) to wtedy mozemy załozyć ale odnosimy sie do DTR falownika a nie do uprawnień

jesli masz kilka stringów to masz kilka wejsc MPPT czyli kazde ma zabezpieczenie

karkołomne jest robienie kilka stringów na jednej powieszchni np dzielić 12płyt na dwa stringi nie uzasadnione ani ekonomią ani uzyskami niczym

jesli mogłbym prosić to chiałbym zobaczyć link do tego falownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardz dziwne poprosze o link do inwertera

a i jeszcze jedno falownik ma dwa wejscia na jednym MPPT czy tak zostało to skrosowane ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiągi od 25 października nałapało 13,5kWh;)

Już tłumaczę dlaczego jełopy z pewnej firmy energetycznej za pierwszym razem po 3 tygodniach doszukali się błędu w danych osobowych różnica polegała na imieniu zgłaszającego i właściciela licznika. Więc odesłali wszystkie dokumenty.

Za 2 razem pojechałem osobiście złożyć dokumenty 3 panów oglądało dokumenty z każdej strony i znaleźli dziurę w całym certyfikat niskonapięciowy LVD był nieaktualny bo norma była z 2005r a już jest "nowszy" z 2007r. Chińczycy zrobili wielkie oczy ale wysłali później tłumaczenie i dostali już wszystko przed sylwestrem. Teraz szukają powodu aby odrzucić wniosek po raz kolejny ;)

 

W dzień jak dziś było piękne słoneczko ale nisko więc max 2300W w dni całkowicie pochmurne około 500W generalnie staram się puki co instalacji nie włączać bo każdy wyprodukowana kWh leci na moją niekorzyść licznik nowy elektroniczny.

Co z tego jak pewna partia polityczna wzięła sobie do serca wyborców i przegłosowała tylko bilansowanie a miałem smaka na fit`a z net meteringiem - co zrobią w lipcu cholera ich wie.

 

Edit:

co tak mało 3,4kWh zakładając że słońce świeciło dziś 5h z paneli spływało niecałe 0,7kW (a moc nominalna Twojej instalacji 2,86kW) niewiele mniej dają moje podczas pełnego zachmurzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sie pytałem o uzysk za cały dzien a nie chwilowy

u mnie chwilowy dochodzi do 2600W ale tylko kilkadziesiat min

włącz uruchom i wtedy pogadamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no włącz i zobaczysz bo widze że dopiero raczkujesz nie trzeba duzo wystrczy popatrzeć na słoczeczko i np cien padajacy od drzewa co zobrazuje jaki moze być uzzyk od słoneczka w miesiacach grudniu i styczniu

włacz jutro od rana i odczytaj dzienny uzysk z falownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.