Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie O Poprawne Ustawienie Sterownika Kotła/temperatury


KotwicaWeWodzie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Chciałbym zasięgnąć opinii osób które są obeznane w temacie użytkowania kotłów zasypowych c.o. Posiadam kocioł Ogniwo S6WC 13kW z nadmuchem i sterownikiem elektronicznym. Odkąd kocioł jest w domu czyli od 2007 roku, palone w nim było standardową metoda rozpalania od dołu. Niedawno usłyszałem o paleniu od góry - wypróbowałem ten sposób ze dwa razy i jest w moim przekonaniu zdecydowanie wygodniejszy i ogólnie bardziej przyjazny, ciepło utrzymuje się tak jakby dłużej.

Moje pytanie dotyczy temperatury na kotle a konkretniej na jakie wartości ustawić konkretne opcje sterownika.

 

Pytam ponieważ rozpalając metodą od góry, przy takiej samej ilości węgla oraz rozpałki i takich samych ustawieniach sterownika co przy rozpalaniu od dołu, temperatura maksymalna kotła wzrosła dość znacząco tzn do 83-85 stopni. Przy tradycyjnym rozpalaniu od dołu nigdy takich temperatur nie widziałem, wtedy max było ok 75 stopni (temp. c.o. była ustawiona na 62 stopnie).  Czy temperatury rzędu 85 stopni są bezpieczne dla pieca i reszty instalacji ? To mnie najbardziej martwi żeby z czymś nie przesadzić. Jaka jest optymalna bezpieczna temperatura maksymalna ? 

W tej chwili sterownik ustawiłem następująco: 

Temperatura c.o - 58-60 stopni  (po osiągnięciu tej temp. nadmuch wyłącza się i tylko co jakiś czas delikatnie dmucha. Od tego momentu temperatura rośnie stale aż do wspomnianych 83-85 stopni a później powoli wygasa)
Nadmuch - 1 (najniższa moc)
Odstęp czasowy między nadmuchami po osiągnięciu zadanej temperatury c.o. którą podałem wyżej ustawiłem na co 7 minut, a długość takiego nadmuchu co 7 minut to 45 sekund. (Wcześniej przy paleniu od spodu było co 5 minut i nadmuch przez 1:15) 

 

 

Piec grzeje dobrze, nagrzewa solidnie cały dom - nie mam żadnych zastrzeżeń. Chciałbym na stałe przerzucić się na rozpalanie od góry, czy powyższe ustawienia sterownika są ok czy może sugerujecie coś zmienić, no i czy ta temperatura maksymalna jest w normie czy może zmniejszyć na sterowniku temperaturę ogólną c.o. żeby maksymalna nie była tak wysoka?

Z góry dziękuję za pomoc/sugestie. 
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik ST-22 natomiast parametrów dmuchawy nie znam. Pozmieniałem trochę ustawienia czasu nadmuchu i odstępów i chyba udało mi się znaleźć to czego szukałem, temperatura max jest trochę niższa. Generalnie to dopiero zaczynam palić od góry więc ustawienia to kwestia eksperymentowania i obserwacji na różnych ustawieniach. Chodziło mi przede wszystkim o to czy temperatury max rzędu 85 stopni są bezpieczne. Tak czy inaczej dzięki za pomoc i sugestie :) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. 

Chciałem zapytać jakie parametry ustawień wstukać na sterowniku pieca aby ciepło pozostawało w domu na dłużej ? Obecnie jak zapale w okolicach godziny 17 to o 23 grzejniki są już prawie wychłodzone - letnie, ale nie dają już ciepła tak żeby złamać powietrze. Nie wiem czy tak powinno być, wydaje mi się że ciepło mogłoby pozostawać na dłużej i dlatego chciałem zapytać o ustawienie sterownika, może tu tkwi problem. 

Piec to Ogniwo 13kW z nadmuchem i sterownikiem. Sterownik - TECH ST-22. Palę metodą "od góry".

Obecne ustawienia to:

 

- temperatura ustawiona na 59 stopni

- czas przedmuchu 35s

- przerwa między przedmuchami 6minut

- wentylator ustawiony na 1

 

 

Mam wrażenie że przy takich ustawieniach piec rozpala się zbyt dynamicznie tzn. bardzo szybko osiąga maksymalne temperatury (zdarzało się że sterownik piszczał i wywalał błąd E4 a temperatura na termometrze analogowym dochodziła do 90 stopni), chwile grzeje a później szybko się wychładza. 

Może skrócić czas przedmuchu powiedzmy do 10-15s i wydłużyć odstęp między przedmuchami do np 10minut ? Tylko czy wtedy rzadziej i krócej przedmuchiwany piec nie będzie "kisił" węgla ? Nie znam sie na tym specjalnie więc wolałem zapytać może są jakieś bardziej optymalne ustawienia żeby ciepło utrzymywało się dłużej ?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co to OCZ

http://cieplowlasciwie.pl/

I podaj link z wynikiem ocenimy.

Następnie podaj więcej szczegółów instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1z3c 

Wyszło niby że mam lekko za słaby piec. Nigdy nie było z nim problemów i to nie jest tak że piec słabo grzeje bo potrafi dogrzać tak że można się spocić. Chodzi bardziej o to że po nagrzaniu dość szybko się wychładza. Komin i piec czysty, regularnie czyszczę, pali jak szalony. Znajomy ma jakiś stary piec jeszcze z miarkownikiem ciągu, też 13kw, dom podobny i u niego czasami jeszcze po nocy, rano grzejniki są letnie. U mnie rano jest tak jakby nie było grzane zupełnie. Dom ocieplony. Fakt że to stare budownictwo i instalacja to zwykłe rury (nie miedziane).

Przestawiłem przed chwila sterownik, wydłużyłem przerwę między przedmuchami do 10 minut a czas przedmuchu zostawiłem 30 sekund. Zobaczę czy odczuję jakąś różnicę.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Jesli widzisz że moc na dmuchawie jest za duza , zasłon czerpię powietrza w dmuchawie tak 3/4.Ustaw przerwę podtrzymania powiedzmy 1-2 minuty, przedmuch 10 -15 sekund, może okazać się za dużo, to ustawisz na 5 -10 sekund.Załaduj węgiel po dolną krawędź drzwi i obserwuj. Dłuższe przerwy w pracy dmuchawy to kiszenie opału.Jeszcze jedno, kocioł za dużo przeciąga zadaną. Jeśli masz możliwość to ustaw histerezę kotla na 0 lub 1. Gdy histereza będzie większa, duchawa robi dłuższe przerwy, temp.bardziej spada i potem dłużej pracuje co skutkuje tym że przeciąga zadaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było żebyś zrezygnował z dmuchawy na rzecz miarkownika stałopalność powinna Ci trochę podskoczyć. Poza tym widać że ten kociołek ma co ogrzewać i jest uszyty chyba na wymiar u Ciebie. Jak widać z wyliczeń tak doraźnie na tą zimę proponuje rozłożyć nawet i 20cm wełny na poddaszu na zakładkę na pewno odczujesz różnicę. Co do ustawień dmuchawy to za dużo nie ugrasz, zrób tak jak witek piszę i już czyli krótkie i częste przedmuchy i wentylator na najmniejszy bieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy Kol. KotwicaWeWodzie, jaki węgiel ładujesz do tego kociołka? Sortyment, kopalnia? Przy płomiennym typu 31, nie zdziwiłbym się, że tak grzeje i szybko znika, że o 23 godzinie masz chłodnicę w grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak poprzednik napisał, sporo zależy czym palisz, sortyment, moc opału. Ile przy jednorazowym zasypie go wrzucasz do kotła?

Z pobieżnych wyliczeń wynika że twój dom w ciągu 6h na samo utrzymanie temp zadanej 25*C potrzebuje ok 50kw. Nie uwzględniając wody użytkowej, co przy wieczornych kąpielach potrafi parę kw wyssać z kotła ;) 

Przepalając, zanim kocioł osiągnie zadaną temp... odbiór ciepła, co za tym idzie pobór opału jest bardzo duże. 

Przydał by się termometr temp spalin na czopuchu, ale pewnie straty kominowe są spore.

Masz stare rury, czyli spory zład wody w układzie. Jeśli masz 500L, żeby zagrzać  tyle wody z 20*C do 70*C musisz dostarczyć 30kw nie wliczając jeszcze strat na ogrzewanie. 

Dla wydłużenia stałopalności.

-Obniż na noc temp... panujące w domu. 

-Zrezygnuj z dmuchawy na rzecz miarkownika mechanicznego.

- Poczytaj o paleniu metodą kroczącą, są kotły w których można palić tą metodą z powodzeniem co w twoim przypadku może być dobrym rozwiązaniem.

- O ile takiego opału nie masz, szukaj mocnego węgla, najlepiej orzech, tylko żeby się nie spiekał.

 

 Moim zdaniem, masz trochę za mały kociołek, jeśli chodzi o "piec" Gs. Przy dolniaku, paląc non stop był by idealny ;) 

 

Pozdrawiam Grzegorz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale węglem kupowanym w lokalnym składzie węgla. Typu nie znam niestety, nie zastanawiałem się nigdy nad tym. Piec nie podgrzewa mi wody w kranach, do tego mam osobny boiler. 
Węgiel to właśnie orzech +/- 60mm. Cóż, pomyślę chyba o miarkowniku. Faktycznie wyczytałem że dmuchawa może jest dobra ale nie w moim przypadku. Rzeczywiście już któraś osoba z kolei mi o nim wspomina. Dzięki za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.