Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Pellet Prośba O Podpowiedź


klaus1973

Rekomendowane odpowiedzi

Zaworu nie mam a czujnik można by dokupić .Tak sobie jeszcze myślałem i na drogim forum pisali ze kostrzewa to w porównaniu z tekla to tekla lepszy kociołek ale umie się nie zmieści bo z palniki em to ma 1140 a ja mam kotłownie zaniżone bo domek bez piwnicy jest ale i cenowo tak samo wypada tylko nie wiem jakie wyposażenie kotlowni trzeba mieć w stosunku do tekla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekla ma ten sam sterownik firmy ESTYMA. Nazwy handlowe producentów kotłów oczywiście inne. Jak wygląda wyposażenie podstawowe u Tekli to jeszcze nie przerabiałem. Pytaj sprzedawców co oferują w zestawie.

 

Jak wyżej pisałem, linia sterów ESTYMA to trzy wersje (Slim, Compact, Wall). Ta z Twin Bio jest wersją naścienną i ma małe możliwości podstawowe. Nie wiem jaki kocioł Tekli porównujesz i jaką wersję stera mu zaaplikował producent.

 

http://www.estyma.pl/?page_id=1511#kotlowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko szukać po sklepach,hurtowniach na ta chwilę kotłów- inwentaryzacje są, ale coś tam było otwarte:

EG-15 Greń = 15.300 zł. i jak sprzedawca go zachwalał jakie to cudo :)

EG-Pellet Mini = 9600 zł.

Lazar SmartFire 15 = 13.200 zł.

HT DasPell GL 17 = 11.300 zł.

HT DasPell 15 = 10.800 zł.

Q Pellet DUO 15 = 10.000 zł.

Mieli jeszcze kotły Tekla ale nie pytałem o nie chodź wspominał że dobre.

Red Compact też mają, ale że są drogie i ludzie kupują je do małych kotłowni.

Kocioł BioWin2 Windhager też jest ale cena za niego to kosmos 3 z przodu.

Jeszcze został mi  EcoFire, Defro szukam w swoich okolicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q pelet duo sobie odpuść ma wodny ruszt....

 

Co do reszty kiedyś mi powiedział ktoś: "Jacek w ogrzewaniu tak szybko się wszystko zmienna że nie warto inwestować w super hiper kotły bierz polecany produkt z średniej półki bo w górnej płacisz za nowość. Zobacz na mój kocioł gazowy kiedyś dałem za niego czapkę pieniedzy a teraz po 5 latach to starocie i fajnie było by go wymienić ale wciąż pamiętam ile za niego dałem...."

Pamiętaj że taki kocioł się kupuje maksymalnie na 10 lat jak będziesz go dobrze użytkował...

Biorąc daspell trochę się kierowałem tą radą.....

Który z nich ma samo czyszczenie wymiennika i mechaniczne czyszczenie palnika ( nie wydmuchiwanie) ? Patrząc na ceny to pewnie EG15 GREÑ i może Lazar SmartFier .Mają takie bajery...myślałem że ich cena jest niższa.... Boisz się czyścić chcesz jeździć w delegację dołóż parę groszy i kup droższy ale moja rada jest taka że najpierw poszukaj użytkownika jak nie możesz znaleźć poproś niech sprzedawca Cię do niego zaprowadzi jak chce sprzedać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moich poszukiwaniach pojawił się jeszcze palniki REVO lub kipi.

ustaliłem jak na razie takie rzeczy jakie musi mieć mój piec:

- płaszcz wodny

- mechaniczne czyszczenie

- duży pojemnik na popiół

- awaryjny rusz - niekoniecznie - tutaj jeszcze nie wiem?

- tanio z montażem blisko mnie wyprodukowany

a i revo i kipi jest z wielkopolski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po odwiedzeniu kilku sklepów i coraz bardziej skłaniam się do 

LUMO Bio-max + kipi 15 kW.

ewentualnie piec będzie wykonany na zamówienie z wstawionym palnikiem kipi w drzwiczki.

 

pozdrawiam

klaus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zastanawiałem co to za kotłownia kontenerowa przy Obornickiej - nie wiedziałem, że Kipi tam ma produkcję :) Pod latarnią najciemniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co tam stoi to faktycznie prototyp - Kocioł wodny + cyklonowy wymiennik ciepła. Ale nie będzie go przed 2019 w sprzedaży.

Obecnie można tam zobaczyć pracujący palnik w kotłowni i zobaczyć wszystkie palniki.

dowiedzieć się gdzie i kto montuje w swoich piecach i kto może na życzenie zrobić piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po przewie i  jestem mądrzejszy o kolejne doświadczenie, którymi chętnie się podzielę.

A więc co następuje w epopei kupujemy piec na pellet?

Jednym z czynników warunkujących piec jest komin, który był szykowany pod ekogroszek dokładnie pod piec skam-P, i tutaj pojawiły się schody.

Mam zapotrzebowanie max 12 kW. No ale oczywiście że mało takich pieców to stwierdziłem że 15 KW jest do przyjęcia jeśli będzie dobra cena i palnik 3-16 kW biorę.

 

1 opcją którą sprawdziłem to firma o 15km ode mnie, facet mówi że ma w ofercie piec na pellet i że palnik jest z Poznania - super. Ale okazało się że piec to śmieciuch który ma palnik zamontowany w drzwiczkach. 

Zerowe doświadczenie producenta + wycięta dziura i wsadzony palnik. Po kilku rozmowach okazało się że palnik i tak ma być 20 kW bo innych nie montuje. PASS. Dobrze że facet nie ściemniał co to za piec.

 

2 opcją, jak pojawiła mi w głowie to firma Lumo z Lubonia, z firmą nie dało się porozmawiać (spuszczę zasłoną milczenia na panie które odbierają telefon i odpowiadają na mejla) więc poszukałem instalatorów którzy kupują piece od Lumo i montują palnik jaki chcesz. Tak myślałem ale i tutaj okazało się że owszem piec ma 15 kW ale paniki to 26 Kw albo Kipi albo PellasX. Więc grzecznie proszę o palnik od Kipi 16 kW - jak grochem o ścianę, wyceny wszystkie z KIPI 26 albo PellasX 26 kW. PASS. I nie wiem o SO chodzi tym ludziom. Po kilku tygodniach dowiedziałem się że mają problemy  z tym małym palnikiem od Kipi i nie chcą go montować.

 

Ponieważ monitoruję interneta i pytam się co chwilę o ceny pojawiła się OKAZYJA. Greń EG-Pellet mini za 8700 zł ma stać pod bramą. NO to co jazda dzwonimy, mejlujemy wszystko cacy. I nagle okazuje się że na zdjęciu i owszem palnik jest z lewej ale w tej cenie jest piec z palnikiem z prawej, a do tego okazuje się że greń może i podaje wysokość do osi czopucha 1150 mm ale faktycznie jest 1230. Nosz *** mać. Jak można podawać nie uwzględniając listwy podstawy, która jest niezbędna bo piec potrzebuje powietrza od dołu. A ja mam 1170 - 1190. PASS

ręce mi opadają ale się nie poddaję.

jest jeszcze :

kostrzewa twin-bio 12 kW

i PELLUX COMPACT 12 kW - tutaj oczywiście nikt nie ma wymiaru razem z nóżkami. 

 

pozdrawiam

klaus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak to jest jak się bierze za kocioł z najbliższej okolicy.

I nie chce sie na stronę Producenta spojrzeć, tylko bzdury się pisze 

 

"PELLUX COMPACT 12 kW - tutaj oczywiście nikt nie ma wymiaru razem z nóżkami."

 

Wymiar jest (1071 +10 - 30 )mm od podłogi do środka czopucha, ale zadzwoń do Biawara to ci powiedzą

Biawar nie bierze powietrza od dołu, tylko z przodu

Dużo tez zależy od tego jaki masz komin- jaka średnica, Biawar ma fi 140, jak masz większy komin to bez problemu masz  zapas w górę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć @sambor.
No już napisałem do Biawaru. Komin mam 200., ceramika Leiera.
dzięki za wymiar.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przewie i  jestem mądrzejszy o kolejne doświadczenie, którymi chętnie się podzielę.

A więc co następuje w epopei kupujemy piec na pellet?

Jednym z czynników warunkujących piec jest komin, który był szykowany pod ekogroszek dokładnie pod piec skam-P, i tutaj pojawiły się schody.

Mam zapotrzebowanie max 12 kW. No ale oczywiście że mało takich pieców to stwierdziłem że 15 KW jest do przyjęcia jeśli będzie dobra cena i palnik 3-16 kW biorę.

 

1 opcją którą sprawdziłem to firma o 15km ode mnie, facet mówi że ma w ofercie piec na pellet i że palnik jest z Poznania - super. Ale okazało się że piec to śmieciuch który ma palnik zamontowany w drzwiczkach. 

Zerowe doświadczenie producenta + wycięta dziura i wsadzony palnik. Po kilku rozmowach okazało się że palnik i tak ma być 20 kW bo innych nie montuje. PASS. Dobrze że facet nie ściemniał co to za piec.

 

2 opcją, jak pojawiła mi w głowie to firma Lumo z Lubonia, z firmą nie dało się porozmawiać (spuszczę zasłoną milczenia na panie które odbierają telefon i odpowiadają na mejla) więc poszukałem instalatorów którzy kupują piece od Lumo i montują palnik jaki chcesz. Tak myślałem ale i tutaj okazało się że owszem piec ma 15 kW ale paniki to 26 Kw albo Kipi albo PellasX. Więc grzecznie proszę o palnik od Kipi 16 kW - jak grochem o ścianę, wyceny wszystkie z KIPI 26 albo PellasX 26 kW. PASS. I nie wiem o SO chodzi tym ludziom. Po kilku tygodniach dowiedziałem się że mają problemy  z tym małym palnikiem od Kipi i nie chcą go montować.

 

Ponieważ monitoruję interneta i pytam się co chwilę o ceny pojawiła się OKAZYJA. Greń EG-Pellet mini za 8700 zł ma stać pod bramą. NO to co jazda dzwonimy, mejlujemy wszystko cacy. I nagle okazuje się że na zdjęciu i owszem palnik jest z lewej ale w tej cenie jest piec z palnikiem z prawej, a do tego okazuje się że greń może i podaje wysokość do osi czopucha 1150 mm ale faktycznie jest 1230. Nosz *** mać. Jak można podawać nie uwzględniając listwy podstawy, która jest niezbędna bo piec potrzebuje powietrza od dołu. A ja mam 1170 - 1190. PASS

ręce mi opadają ale się nie poddaję.

jest jeszcze :

kostrzewa twin-bio 12 kW

i PELLUX COMPACT 12 kW - tutaj oczywiście nikt nie ma wymiaru razem z nóżkami. 

 

pozdrawiam

klaus

Cześć 

bierz Daspell 12 albo 15 KW ja mam ten ostatni i jestem w sumie zadowolony też mam komin 200, planuję w lato dołożyć RCK regulator ciągu kominowego

jestem perfekcjonistą i jak dla mnie kocioł ma nieststy 2 wady:

 

1. skosy w zbiorniku paliwa są tak zrobione, że paliwo (kilka worków) pozostaje na ściankach nie do wybrania przez podajnik więc przy końcu zbiornika trzeba albo nagarniać pellet  na tylną ścianę albo szybciej nasypywać np. po 9 - max 10 worków - w sumie wchodzi z czubem 14 worków po 15 kg więc nie ma wielkiej biedy w super mrozy tylko te 10 niestarcza na tydzień....

 

2. brak czyszczenia mechanicznego palnika powoduje że dobrze jest podejść do kotła raz na dobę i w ciągu 20-30 sekund wyjąć blachę paleniska obmieść ją szczotką i wymieść to co znajduje się pod blachą na palenisku jak już tam jesteś to można zerknąć co się dzieje z pkt 1 i ewentualnie 2 razy machnąć ręką w zbiorniku nagarniając pellet na tylną ścianę - niestety takie czyszczenie mechaniczne w kotle to już trochę kosztuje i wydaje mi się za nieco ponad 10kPLN nie zakupisz takiego kotła a  powyższe 2 wady nie są nawet dla takiego upierdliwca jak ja mocno uciążliwe....

 

plastikową czarną szczotkę z rączką kupiłem w IKEI - idealnie pasuje do tej roboty

;)

 

PS. mieszkam tu od października i spaliłem w moim kociołku niecałe 3tony za niecałe 1800zł (600zł tona) - jestem generalnie zadowolony bo już czuję wiosnę i kocioł spala mniej niż 15 kg na dobę - myślałem, że spalę do marca tego roku dużo więcej bo kupiłem jesienią 5 ton oczywiście mnie oszukali i w efekcie mam 4400kg ale na szczęści przed zapłatą się połapałem (budowa uczy ufać i sprawdzać), więc liczę materiał mimowolnie bez udziału mózgu stojąc i czekając na rozładunek.....no i zapłaciłem za 4400kg tyle ile przywieźli....

 

http://www.heiztechnik.pl/index.php/kotly-biomasa/ht-daspell

 

 

a tu masz co do czego podobne:

Gdzieś się doszukalem że plum robił dla pellasx sterowniki więc funkcjonalność ta sama ale jakieś szczegóły je różnią 

Na końcu mój kocioł ze sterownikiem pellasx zrobionym przez plum....

Opinie śa bardzo dobre...

http://www.plum.pl/i...ecomax-850p-box

http://pellasx.pl/pr...as-x-r-control/

http://www.heiztechn...towe/ht-daspell

 

 

Popatrz też na super optentowany palnik KIPI oraz  Palnik do Aagropelletu firmy heiztechnik tzw rotacyjny System R*. coś Ci to przypomina ?

http://kipi.pl/produkty/palniki-na-pellet-i-agro-pellet/palnik-5-16-kw/

 

 

 

 

Jestem laikiem ale ....a sam oceń...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor namawiasz kolegę na serwis 100km od chałupy :) może Ciebie posłucha.

 

Damian111, ja też mam komin fi200. My mamy kotły 20kw, mój pali z mocą 4-12kw i nie mam problemów.

 

Jackjj, pierwsza wada to nie problem. Druga wada to duży problem, szczególnie jak chcesz wyjechać na tydzień. Czyszczenie palnika jak dla mnie to podstawa. A co się dzieje jak w kotle nie będziesz nic ruszał 3-4 dni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nikogo do niczego nie namawiam, podaję tylko co ew jest dobre, 

Sam masz i znasz ten kocioł, to wiesz co jest warty.

 

@jackij z twoich postów wynikało, że wcale tak różowo nie masz jak obecnie piszesz czyżby wielka przemiana

 

A o palniku KIPI nie będę się wypowiadał, gdyż już kilka razy to robiłem.

 

PS

@Lama powiedz jak długo palisz i ile razy wzywałeś serwis do swojego kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś nie czyscilem palnika 10 dni też się paliło jest tam taki palec co przegarnia palenisko po prostu jak się zmiecie to lepiej się pali wg mnie a jak jestem w domu to i tak przynajmniej raz dziennie idę do kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. skosy w zbiorniku paliwa są tak zrobione, że paliwo (kilka worków) pozostaje na ściankach nie do wybrania przez podajnik więc przy końcu zbiornika trzeba albo nagarniać pellet  na tylną ścianę albo szybciej nasypywać np. po 9 - max 10 worków - w sumie wchodzi z czubem 14 worków po 15 kg więc nie ma wielkiej biedy w super mrozy tylko te 10 niestarcza na tydzień....

 

2. brak czyszczenia mechanicznego palnika powoduje że dobrze jest podejść do kotła raz na dobę i w ciągu 20-30 sekund wyjąć blachę paleniska obmieść ją szczotką i wymieść to co znajduje się pod blachą na palenisku jak już tam jesteś to można zerknąć co się dzieje z pkt 1 i ewentualnie 2 razy machnąć ręką w zbiorniku nagarniając pellet na tylną ścianę - niestety takie czyszczenie mechaniczne w kotle to już trochę kosztuje i wydaje mi się za nieco ponad 10kPLN nie zakupisz takiego kotła a  powyższe 2 wady nie są nawet dla takiego upierdliwca jak ja mocno uciążliwe....

[...]

 

Gdzieś się doszukalem że plum robił dla pellasx sterowniki więc funkcjonalność ta sama ale jakieś szczegóły je różnią 

[...]

to chyba oznaki amnezji :]

pkt 1 i 2 opisywałem już na forum

a to że plum robi sterowniki dla pellasa pisałem koledze na PW - na sterowniku nie ma logo Plum, a na ekranie powitalnym pojawia sie logo pellasa - to te 'najistotniejsze' zmiany;

swoją drogą palec odgarniający w palniku to nic innego jak czyszczenie mechaniczne (tylko komora nie jest obrotowa)

@ Lama79 to żadna duża wada, bo podając nowy pellet ewentualne pozostałości zostaną w większości zdmuchnięte/zepchnięte na tacę - po 3-4  dniach nie się strasznego nie dzieje;

jak zawsze ważne jest tylko odpowiednie ustawienie podawania no i wiatr, jak się znacznie przesadzi z dawką paliwa to można spodziewać się kopczyka lub przy nadmiarze powietrza spieku - wtedy płomień będzie ograniczony. Do tej pory przez chyba przez max  5 dni nie tykałem palnika i było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol Sambor

Nie chciałem Wam niczego odbierać czy sobie dodawać zasług napisałem o tym żeby chłop przemyślał jeszcze raz i porównał ceny i zobaczył jak to działa na filmach, etc...

To że kocioł daspell jest w miarę ok. i nie ma z nim większych problemów....

Przepraszam jeśli urazilem kogoś....

 

A moje wszystkie wpisy na tym forum były związane z tym że chciałem żeby dogrzać sypialnia oraz żeby daspell mniej palił a teraz się pogodzilem z jego spalanie i tyle a w sypialni też jest w miarę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja aktualnie grzeje 3sezon.

Serwis był 1 raz do odpalenia kotła. Raz zawiesił sie sterownik, po odłączeniu od prądu wszystko wróciło do normy. Raz poluzowała sie śruba od czyszczenia płomieniówek. I tyle na 3sezony grzania.

Z własnego doświadczenia wiem, że za jakość trzeba zapłacić. Mam porównanie mojego kotka z pelleciakiem sąsiada, roznica w cenie ok 4-5tysiecy. Sterownik ten sam. U sąsiada brak czyszczenia palnika, brak prostych zabezpieczeń, drzwiczki z palnikiem można otworzyć bez problemu, a w biawarze wylacza kocioł automatycznie. U sąsiada brak czyszczenia plomieniowek.

Podobna sytuacja z rekuperatorem do wentylacji. Za lune 200 płaci się 2000zl za Renowenta tej samej wydajności ponad 2 razy tyle. W Renowencie otwiera się drzwiczki i wyciąga filtry, a Lune rozkłada się na pól (obudowa ze styropianu, a styropian kruszy sie przy składaniu).

 

I jeszcze jedno. Jeżeli nie znajdujecie w Internecie opinii o produkcie, problemach z nim związanych to najprawdopodobniej jest to dobry produkt. Znacznie łatwiej znaleźć wady tego co jest złe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również bezawaryjnie, a palić zacząłem z końcem 2013r. Od 2015r. palę cały rok, bo taniej wychodzi pellet niż grzałka na potrzeby cwu. Bezawaryjność to w głównej mierze zasługa palnika (pellas x mini) i sterownika (r.control plum), Ht ubrało to w całość i tyle - nic nie cieknie, nie rdzewieje, łatwo się czyści. Fakt, że zasobnik pelletu (rura podajnika w zbiorniku) to mała porażka w eksploatacji (po jakimś czasie powstaje lej co wyżej opisał jackjj), ale odgarnięcie pelletu przy wizycie w kotłowni nie kosztuje wiele. Każdy inny zasobnik psułby charakterystyczny design, ale to użytkownik powinien wybierać między funkcjonalnością, a wyglądem. Jedyne co niedawno profilaktycznie wymieniłem to sznur w drzwiczkach, na których wisi palnik. Na zapas kupiłem zapalarkę (trochę się z nią pospieszyłem, bo fabrycznej stuknie zaraz 5000 rozpaleń i ma się jeszcze b.dobrze). Do Daspell nie zamierzam usilnie namawiać, ale z rotacyjną komorą palnika powinien to być tylko lepszy (wygodniejszy) produkt, a zasobnik można sobie samemu dobrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol 

Ten sznur to gdzie i jaki kupiłeś?

Moja upierdliwość w otwieraniu drzwi z palnikiem  spowodowała że chciałbym ten sznur już wymienić.

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brałem stąd: http://www.domer.pl/szczeliwo-ceramiczne-sznur-uszczelniajacy-fi-15-mm-jednostka-miary-metr.html

a coś się dzieje? bo coś za szybko u Ciebie na sznur w drzwiczkach (o ile nie otwierasz ich 10x/dobę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol

Dzięk

 

 Hmmm.....No masz mnie ale od stycznia się poprawiłem i robię to max 1 - 2 na dobę....

 

 

 

Wszystko ok. Tylko drzwi otwierają się i zamykają bez oporu inaczej niż wcześniej i niż te drzwi u góry

 

 

nie mam dymu w kotłowni więc jest ok. Ale chciałem wymienić....albo przynajmniej wyjąć i jeszcze raz go zamontować....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.