Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Pellet Prośba O Podpowiedź


klaus1973

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, do nowego domu chciałbym zakupić kocioł do C.O + woda.
I wiem że:

- musi być to polski kocioł

- musi być na pellet (nie ma szans na gaz, a ekogroszek rozważam) czasem mieszanka pellet - owies (ekonomia ze zbiorów dla znajomych ze stadniny, ale pakowanie to męczarnia)

- 12 kW (10 Kw z Ciepło właściwe i bufor będzie i woda)

0. a może te 10 KW wystarczy, ma ktoś doświadczenie w tym temacie z pelletem?

 

i teraz czym więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie i kilka pytań:

1. Czy jeśli kupię większy kocioł (16 - 18,5 KW) to będzie on dobrze pracował przy niższym zapotrzebowaniu?

1a) Czy używany piec (5-6 lat) to dobry wybór i na co zwracać uwagę?

2. Czy ktoś wie dlaczego są piece po 7 tys złotych i 17 tej samej mocy?
(jeśli to taka różnica jak przy mercedes a Golf, to wiadomo rynek, a może muszę czytać to z większym zrozumieniem)
3. A może ktoś poleci jakąś markę?

4. Czy znacie kogoś kto otrzymał dotację do kotła na pellet?

5. TEKLA DRACO BIO COMPACT lub KOSTRZEWA Twin Bio takie mnie przekonały (cena + możliwość zakupu z montażem w okolicy) - ma ktoś może doświadczenie z tymi kotłami?

 

Dziękuję i pozdrawiam

Tomasz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj kotła z automatycznym czyszczeniem palnika, sam przedmuch powietrzem to trochę za mało. Kolega ma TEKLA DRACO BIO COMPACT bez automatycznego czyszczenia i nie jest zadowolony, ma trochę kłopotów z paleniem. 

Palniki mają modulowaną moc więc przy mniejszym zapotrzebowaniu będą pracować z mniejszą mocą. Ja osobiście mam kocioł 20kw, który obecnie pracuje z mocą 30-40%. 

Polecam BIAWAR, mają obecnie kotły małej mocy. Tekla, Biawar, Kostrzewa mają sterownik Estyma, moim zdaniem to zaleta. Ustawienie steroewnika bardzo proste. Podajesz tylko dawke paliwa max, powietrze max i min, ilość paliwa jaką podajnik poda przez 1 godzine.

Tu nie podajesz czasów podawania i nadmuchu dla różnych mocy palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj jeszcze ten wątek: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20684-draco-bio-czy-heiztechnik-dasspell-smartfire-lazar-prosz%C4%99-o-pomoc/

Pytanie z innej beczki czy bufor przy dobrze dobranym pelleciaku nie będzie finansowo wątpliwą inwestycją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj uważnie - pisałem o aspekcie finansowym. Ja twierdzę, że u mnie inwestycja się nie zwróci - przynajmniej nie za czasów żywotności mojego kotła. Ilość rozpaleń kotła w ciągu doby mamy chyba nawet podobną.

Edit:

pozostałe aspekty (poza $) są również dyskusyjne, tzn. co miałby dać montaż bufora przy NIEprzewymiarowanym kotle przy takiej sterowalności jaką oferują palniki pelletowe (akumulacja w przypadku dobrze dobranego kotła jest z założenia zbędna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteście wielcy.

czytam wszystko po kolei. I jeszcze większy mętlik w głowie. 

@Lama79 - BIAWAR odpada najbliższy sprzedawca i serwis druga strona Poznania. bez szans - gorzej niż 100 km w kierunku Piły. 
już kolejny punkt ustaliłem:
- musi być to polski kocioł 

- musi być na pellet czasem mieszanka pellet - owies 

- 12 kW

- musi mieć automatyczne czyszczenie.

- do rozważenia bufor lub przepływowy podgrzewacz wody na prąd. Bo jak pisałem muszę i mieć zbiornik na ciepłą wodę do kąpieli i innych. 

 

wybaczcie ja sobie tutaj będę notował co i jak.

A na końcu moich wypocin pewnie podam piec i jakie podłączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz owies to bym rozważył palnik Revo - może znajdziesz jakiegoś sprzedawcę, który pokaże Ci go w akcji albo kopnij się do Piły do samego źródła na jakąś prezentację.

Jak już kupisz peleciaka to daj znać, podeślę Ci namiar na pellet z Szamotuł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

@Lama79 - BIAWAR odpada najbliższy sprzedawca i serwis druga strona Poznania. bez szans - gorzej niż 100 km w kierunku Piły.

 

Czyli jak bedziesz chcial kupic nowe auto, ktore bedzie się Tobie podobało, a salon i serwis bedzie 100km dalej to juz go nie kupisz :)

 

Ja mialem serwisanta do odpalenia kotla z Łodzi, 100km od mojego domu, doplacilem za przyjazd. to bylo pierwszy i ostatni raz jak do tej pory. Kocioł dziala dobrze juz ponad 2 lata.

 

klaus1973 czy ty zakładasz z góry, że kocioł będzie aż tak awaryjny, że musisz miec serwisanta za ścianą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie palił wszelakim śmieciem i owsem to  każdy będzie awaryjny.

Kocioł na pellet to kocioł na pellet a nie na śmieci ,

U mnie już 5 sezon pracuje, a serwis widziałem raz, dodatkowo ich pogoniłem, gdyż przyjechali bez sprzętu pomiarowego!

W tym czasie kocioł przepracował bezawaryjnie 5116h a palnik zapalał się 8224x.

 

A serwis fabryczny mam w Szwecji, choć części w Polsce kupić można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam i czytam i już pierwsze wnioski się klarują:

- zbiornik tylko na CWU 300 l minimum, woda ciepła z powrotem jest czyli odkręcasz i lecie ciepła od razu  - żadnego bufora przy pellecie nie trzeba, ponoć

- piec 15 KW będzie miał ze względu na wodę ciepłą - a może ktoś zweryfikuje - mój wynik z ciepło właściwe  do tego 5 osób, wanna duża.

i mam już pierwszych kandydatów:

1. EG-15 Greń

2. HT DasPell 15

3. Lazar SmartFire 15

4. PELLUX COMPACT 12

5. ECOFIRE PE+ 14

6. SOKÓŁ serii EKO PELLET 16

7. kostrzewa 16 

teraz zaczynam czytać o konkretnych modelach, jaka stal, palnik, jakie możliwości sterowania i ustawień.

Szkoda że do dzisiaj nie powstał ranking takich pieców?

 

Pozwolę sobie tutaj zrobić tabelę z kilkoma kryteriami. Ale będzie to tylko czysta teoria - no chyba że uda mi się poszukać dyskusji nad konkretnym modelem to podam linka. 

 

@sambor - Szwedzki? bez komentarza. 

@Lama79  - tak staram się żeby było to jak najbliżej - najlepiej we własnej "wiosce", jak się nie da to szukam w większej odległości.

 

pozdr

klaus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad bufor to bym określił, że nie jest niezbędny, bo palniki pelletowe mają szeroki zakres modulacji, jednak trzeba się liczyć z większą ilością cykli rozpaleń w okresie przejściowym (jak nie ma mrozów, na które kocioł był dobierany), ale działa to też w drugą stronę - przy ostrych minusach zapotrzebowanie może być tak duże, że nie będzie szans na akumulację. Mniejsze prawdopodobieństwo jest dla opcji drugiej, stąd większość głosów za buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaus1973

Tak z ciekawości za tego Greń to ile chcą kasiory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

Klaus 1973 mam taki sam problem jak Ty tez nie wiem jaki piec wybrac?

Zastanawiam sie nad:

1. EG Greń -niby lepszy bo ma sonde lambda 
2. HT DasPell GL -  trzeba ustawiac recznie jakies parametry, aby sie dobrze palilo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomi

Trochę źle zrozumiałeś pisałem że są kotły ( wysłałem tabele) lepsze czytaj mniej obsługowe z mechanicznym czyszczeniem paleniska ale za większą kasę....

 

daspell ma super sterownik z pełną możliwością ustawienia Palenia ale też możesz zwołać serwis za kilka set złotych tak jak obowiązkowo do gazówki się wola i Ci ustawia i nie wynikać będzie się palić mi tak zrobili albo można samemu z pomocą telefoniczną serwisu zwazyc i wpisać przeważoną wydajność podajnika żeby pokazywał Ci rzeczywista wartość mocy. Ja się bawię z mniejszymi mocami żeby mi mniej palił. Ale wydaje się że chyba gra nie warta świeczki możesz wklepac to co podaje serwis nawet przez telefon co podadzą i będzie się paliło że hoho

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaus1973

Tak z ciekawości za tego Greń to ile chcą kasiory?

na dzień dobry jestem za 16 tys - ale to cena producenta.

znalazłem już za 14 tys

ze zbiornikim wolnostojącym 10.500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podobnie bo ja za 15kw daspell zapłaciłem w wakacje niecałe 11kpln

A to bierz ze zbiornikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym greniem to jest dziwna sprawa, bo ich produkty nie są zbyt popularne w PL, może przez CCC.

swego czasu szukałem użytkowników ich produktów, do zbyt wielu nie dotarłem, ale jak już to wszyscy byli zadowoleni i każdy z nich podkreślał jakość wykonania na wysokim poziomie. byłem też u nich na zakładzie w pszczynie i widziałem eg pellet podczas pracy na zakładzie. nie wiem do jakiej instalacji był podpięty, bo była to instalacja na zakładzie produkcyjnym, ale robił na mnie wrażenie. żeby nie było tak kolorowo, to nie podobało mi się ich podejście do klienta, mianowicie nie mają żadnego salonu, żadnej ekspozycji, przecież ktoś kto kupuje kocioł chce go zobaczyć na żywo, dotknąć i takie tam. odsyłają do swoich partnerów handlowych, tylko problem w tym że oni nie mają tych produktów na stanie.... żenada. nie biorą udziału na targach krajowych "bo ich to nie interesuje", jeżdżą na wszystkie zagraniczne, bo twierdzą że tam sprzedają najwięcej bo są alternatywą dla solarfocusa i innych drogich producentów. gdybym miał pewność że będę miał dostęp do pelletu za 650-700 zł/t pewnie stałby w kotłowni z buforkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.pelletmont.pl/jak_dobrac_piec.html

 

Nie wiem na ile ta tabela jest rzetelnie zrobiona ale sam jestem ciekawy tego greñ bo całkiem dobrze wygląda na tle reszty i jak go można kupić za 10.5kpln to chyba nie jest źle...bo ja np nie mam w daspell:

 

Wymagana częstotliwość ręcznego

usuwania popiołu raz na miesiąc w daspell może 2 tygodnie by chodził ale pewnie by się już wysypywalo....

 

Wymagana częstotliwość ręcznego

czyszczenia palnika raz na rok

A

Mechaniczne czyszczenie palnika brak

 

Tego nie kumam bo mechanicznie nie czyści ale palnik co wydmuchuje?? I czyści się raz w roku? Trochę mało prawdopodobne ale jak prawda to super sprawa....Ale ciekawe jak to rozwiązali kupisz to zrób zdjęcie albo film bo na Youtube nic nie widać coś filmuja przez szpare nic nie widać....a wg mnie najlepsze to to:

 

Pionowy wymiennik ciepła + Automatycz. czyszczenie wymiennika dla mnie to rewelacja żebym jak kupowałem znalazł normalnego dystrybutora to mocno bym się zastanawiał jakoś z allegro bałem się go kupić...

 

PS.

Ja osobiście na końcu to się zastanawiałem między daspell a mini bio oba widziałem w akcji więc miałem łatwiejszy wybór do daspell przekonał mnie

To że ma ruszt awaryjny pewnie skorzystam z niego 2 razy pierwszy i ostatni bo zagotowalem na nim wodę w instalacji ale wtedy wydawał mi się super ważny....jak chce sobie popalić to mam kominek...

;)

Czarny piar kostrzewy w necie....masakra jak im ktoś błotem firmę obrzucil na ich miejscu poszedł bym do sądu ale skutecznie przeczytałem i nie kupiłem

Sklep przez który bierze mój hydraulik nie ma kostrzewy w ofercie a tak mam z montażem...

;)

Kostrzewa ma mini bio albo 10kw albo 20kw pierwszy wydawał mi się za mały drugi za duży....do 700m3 a teraz pale w swoim daspell 15 KW z mocą 9.1 kW....

 

Tak jak patrzę na moje powody to kiepsko wyglądają ale wtedy wyglądały całkiem nieźle

;}

 

 

Zobacz jeszcze te Ecofire może znajdziesz jakiegoś właściciela...To jest całkiem przyzwoita cena oczywiście porównuje do ceny swojego kotła nic nie wiem o obsłudze dostępności części czy serwisie....

 

Jak to mówią moi koledzy ze znanego kraju jak zaczynamy jeść w Tajlandii na zakładowej stołówce " good lack "

;)

 

 

 

http://www.sanitsystem.pl/id,55/cat,kotly-na-pelets

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i szukam info. o kotłach na pellet i głowa mnie już boli od tych info. nie wiem który wybrać.

Niby jestem zdecydowany na HT DasPell GL ale szukam dalej lepszego, bo są...

Z ekogroszkiem nie miał bym takiego problemu przy wyborze.

Pomocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co myślisz o GL masz dopłatę do kotła? Co z Greń co z ecofire samoczyszace wymienniki i palniki ? Znalazłeś kogoś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kogoś pytam się o pellet to tak jak bym się pytał widziałeś ufo!

Mówią nie wymyślaj! bierz ekogroszek bedzisz zadowolony, ja mam sąsiad,szwagier,brat itd. i jest ok, a Ty jakis pelllet chcesz i co to wogóle jest! sprawdzone to i dobre, że szukam sobie problemu...

a ja chce pellet i zobaczyć ufo:)

Żadnej dopłaty nie mam do kotła chcą za niego 17kW 11,300zł. 

Sklep co ma Greń i Ecofire ma przerwę, czekam na otwarcie chce poznać ich ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja z racji tego że obracam się w śród hydraulików to spytałem się jakieś dobre kilka może kilkanaście miesięcy temu o kocioł na pellet jednego z nich co o tym sądzi.A nie był to jakiś pierwszy lepszy fachman,lecz hydraulik z dziada pradziada.Generalnie potęga.I jego stwierdzenie na temat tego paliwa to-g........no.Kilka dni temu w czasie takiej luźnej rozmowy,po zamontowaniu kilku kotłów na to paliwo,nie krył swojego podziwu dla tego typu paliwa.

I bądź tu mądry i ufaj fachmanom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz dopłaty to nie bierz GL chyba że chcesz za te kilka set czy kilkanaście set złotych sobie certyfikat na ścianę w ramce pyknąć....ładnie podobno w kotłowni wygląda...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci mam znajomego który pali w kotle na eko groszek (strażak z bańka wody i te klimaty) pelletem kocioł red coś tam tańsza linia HT z jakimś super obrotowym podajnikiem do miału, groszki i pelletu taki "kombajn" po 5 latach palenia groszkiem mówi że nigdy by nie wrócił do groszku mimo że peletu mu idzie 30 % więcej niż groszku i musi częściej podejść do kotła dosypać a w groszku musiał wyrzucić więcej popiołu

 

 

Co mnie przekonało z jego opisu i się zgadza przy pellecie:

- brak spiekow

- brak zrywania zawleczek

- Do czyszczenia i napelniania pelletu nie musi się przebierac idzie do kotłowni rano przed wejściem do pracy w białej koszuli i potem wsiada za fajere i jedzie do roboty

- pelet nie brudzi

 

Nie mam jeszcze oglądu sytuacji ale wg mnie po 3 miesiącach palenia pellet będzie droższy niewiele ale będzie jednak będzie ode mnie wymagał mniej pracy jestem z natury leniwy i chciałbym mieć wybór....czy coś robię czy nie...jak chcesz mniej zapłacić to bierz węgiel albo najlepiej co wg mnie najlepiej się opłaca kocioł na drewno z zagazowywaniem + bufor pójdziesz do lasu sam zrobisz drewno potem porabiesz i gitara mam takich znajomych i są super zadowoleni,

 

A ja szczerze jak by w mojej wsi był gaz to bym go miał i pewnie na kocioł też bym wydał ok. 11.000,00 PLN żeby potem nie mieć problemu i żeby palił ok. ale nie ma więc wziąłem coś co kosztuje w miarę i jest w miarę mało pracy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.