Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opór Pokrycia Podłogowego


odpowietrznik

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe jak to się odbywa w praktyce.Czy klient zlecając projektantowi projekt OP już na tym etapie musi podać mu opór cieplny paneli i podkładu jakie będzie miał? Nie sądzę aby to się tak odbywało) Może jakimś półśrodkiem jest przyjęcie np w SDG jest taka opcja jak pokrycie jeszcze nie ustalone=0,1m2K/W?) Oczywiście im mniejszy opór tym większa cena a te podkłady o najmniejszym oporze to masakra cenowa) Może najrozsądniejszym rozwiązaniem  jest obrać taktykę  doboru podkładu i paneli tak  aby ich sumaryczny opór oscylował właśnie w granicach 0,1 a tym samym cena podkładu nie doprowadzi inwestora do bankructwa)U mnie pani projektant przyjęła ów opór na poziomie 0,075 co wydaje mi się zbyt optymistyczną wartością i wg.tego projektu wykonałem OP a teraz mam wątpliwości czy wydoli przy tych rozstawach rur :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak projektant robi obliczenia, musi wstawić jakieś dane, które często są zmieniane w dalszym etapie realizacji.

Przecież sam projektant od spraw hydrauliki nie bardzo może narzucić podkład pod panele, on tylko może założyć jakąś wartość, najczęściej średnią dla wszystkich materiałów stosowanych na rynku w do tego celu.

Często podkład mający niski opór cieplny - np tektura lub karton, nie tłumi prawidłowo np hałasu i nie wyrównuje nierówności 

 

Ja np do otrzymanych wartości dł rury dodaję ok 10% aby ew takie zmiany w wykończeniu podłogi nie miały wpływu na jej prawidłowe działanie.

Z resztą tak ci kiedyś radziłem.

 

Jak OP nie wydoli dla warunków obliczeniowych, to trzeba podnieść temp wody ( krzywą grzewczą ) lub przepływy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam korzystasz z programu SDG projektując ogrzewanie podłogowe i musisz założyć jakiś konkretny opór cieplny dla paneli ( w programie nie ma czegoś takiego jak panel ) czyli jaką wartość wtedy przyjmujesz do obliczeń?tylko to chcę wiedzieć)Bo to mi spędza sen z oczu)Kogo spytam nawet z projektantów którzy robią to na co dzień zawodowo to odp jest różna jeden że należy przyjąć maksymalny czyli 0,15 a inny że np.0,1 No wiem że można się jeszcze ratować podniesieniem temp.zasilania i przepływami w granicach rozsądku.Chciałbym tylko w miarę poprawnie projektować OP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane techniczne paneli są np na stronie ich producenta  http://www.klf.kronopol.pl/Kronopol/Dane-techniczne, do tego dodajesz jakąś wartość dla podkładu i to wszystko.

Lepiej dać więcej, niż mniej.

Nie wiem po co chcesz się w taką aptekę bawić, na papierze to ładnie wygląda, a w rzeczywistości jest zbyt wiele danych aby to ogarnąć

Np grubość i jakość wylewki, grubość i rodzaj podkładu - to nie są już branże na które masz wpływ jako "projektant", podobnie jakość samego styropianu i dokładność jego ułożenia ma wpływ na całość pracy podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.