Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort Eko Pz 15 Kw Z Pid - Problemy I Wątpliwości


mijozef

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moj piec to Defro Komfort Eko PZ 15 kW z PID (najnowsza aktualizacja). Ogrzewa ~90m2 + bojler 140L. 7 grzejników aluminiowych + jeden łazienkowy, na każdym założony termostat (odkręcony na maxa). Zamontowany zawór 4d z siłownikiem. Pompka na C.O. i osobna na C.W.U. Temperatura na piecu zadana 65, na grzejniki w tej chwili 40. Powrót waha się między 47, a 52 (ochrona powrotu ustawiona na 45 stopni, bo gdy ustawie na 50 to piec zaczyna świrować(raz studzi grzejniki, a raz powrót do kotła i tak w koło macieju)). Pogodówka jest podpięta, lecz nie 'aktywowana' (póki co mierzy temp. w kotłowni). Piec odpaliłem 1 grudnia. Dom był wyziębnięty (dopiero co odremontowany). Aktualna temp w domu wynosi 22 stopnie. Na początku temp na grzejniki była ustawiona na 55 stopni, aby wszystko zagrzać, później ustawiłem na 45, a teraz 40. Początkowo do popielniki spadały mi ledwo co podpalony groszek, pełno spieków było. Teraz ustawiłem korektę podawania na '-5' (skala od -30 do +30), a korektę wentylatora na '+40' (skala od -23 do +53) i efekty są takie jak na filmiku i zdjęciach(nie za ciekawe), które umieszczam poniżej. A teraz kilka pytań:

 

1. Co zrobić z temperaturą pieca aby się ustabilizowała, bo zadana jest 65, a ciągle skacze między 63, a 69. Raz dziennie wejdzie na około 10 min w tryb nadzoru przy 71 stopniach. Zaobserwowałem także dzisiaj duży spadek temperatury, spadło do 50 stopni, a później wróciło do temp zadanej (bojler nie miał na to wpływu, bo w tym momencie nie grzało wody na C.W.U.).

 

2. Jak zmienić ustawienia, aby groszek spalał jeszcze lepiej, bo widać, że nie spala się na 100%? (ekogroszek Wesoła)

 

3. Czy klapka w drzwiczkach ma być szczelnie zamknięta?

 

4. Jak mają być ustawione nakrętki na 'rączce' na wentylatorze? Bo czy one są wykręcone, czy wkręcone to ja nie widzę w tedy żadnej różnicy.

 

5. Po co na pompce od C.O. jest ta skala 4 stopniowa (aktualnie ustawione na 3 pozycji) i jak najlepiej to ustawić?

 

6. Czy płomień taki mały jest wystarczający i temperatura spalin około 100 stopni jest dobra?

 

 

https://youtu.be/NY3RrgCGLX0

 

post-65777-0-09406800-1449528343_thumb.jpg

post-65777-0-14691200-1449528365_thumb.jpg

post-65777-0-69606700-1449528283_thumb.jpg

post-65777-0-96763200-1449528304_thumb.jpg

post-65777-0-65845400-1449528324_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co zrobić z temperaturą pieca aby się ustabilizowała, bo zadana jest 65, a ciągle skacze między 63, a 69. Raz dziennie wejdzie na około 10 min w tryb nadzoru przy 71 stopniach. Zaobserwowałem także dzisiaj duży spadek temperatury, spadło do 50 stopni, a później wróciło do temp zadanej (bojler nie miał na to wpływu, bo w tym momencie nie grzało wody na C.W.U.).

- Podnieś zadaną CO do 68-70stopni, spadek temp. do 50stopni prawdopodobnie kalibracja zaworu 4D (otwarcie na max i duży napływ chłodnej wody do kotła - ustaw max. temp. powrotu na 80stopni)
 
2. Jak zmienić ustawienia, aby groszek spalał jeszcze lepiej, bo widać, że nie spala się na 100%? (ekogroszek Wesoła)

- jak to mówią więcej wiatru (korekta wentylatora daj na troche na +)
 
3. Czy klapka w drzwiczkach ma być szczelnie zamknięta?

- klapka na drzwiczkach zamknięta, natomiast klapka przy wentylatorze musi być otwarta na stałe na max!.
 
4. Jak mają być ustawione nakrętki na 'rączce' na wentylatorze? Bo czy one są wykręcone, czy wkręcone to ja nie widzę w tedy żadnej różnicy.

- klapka przy wentylatorze musi być otwarta na stałe na max!!.
 
5. Po co na pompce od C.O. jest ta skala 4 stopniowa (aktualnie ustawione na 3 pozycji) i jak najlepiej to ustawić?

- wydajność pompy im wyżej tzn. 1-mały przepływ wody pompa pompuje słabo .... 4-b.duży przepływ wody pompa pompuje wodę na max. na najwyższym biegu 4 pompa pobiera najwięcej prądu, ustaw taki bieg aby nośnik energii (ciepła woda docierała ciepła do wszystkich grzejników).
 
6. Czy płomień taki mały jest wystarczający i temperatura spalin około 100 stopni jest dobra?

- temperatura dobra powinna wachać się w granicach 70-130stopni powyżej to już strata kominowa - ciepło ucieka przez komin zamiast oddać to wodzie w kotle.

 

Na koniec taka ważna uwaga, aby wystarczyło ci ciepła na powrót i na grzejniki musisz podnieść zadaną CO tak jak pisałem wyżej, kocioł musi posiadać duży bufor ciepła/ energii aby mógł utrzymać zadaną zaworu (temp. na grzejniki) i zadaną powrotu (woda powracająca do kotła) to przy załączonej ochronie powrotu oczywiście, jeśli nie zależy ci na dłuższym życiu kotła to wyłącz ochrone powrotu i zmniejsz temp. zadaną CO, ale pamiętaj, że na wyższych parametrach (w wyższej temp.) paliwo/ węgiel spala się lepiej i nie smoli ścianek kotła.

Pozdrowionka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki za szybką odpowiedź!

 

1. Temperatura ochrony powrotu jest ustawiona na 80 cały czas, na kotle zmienię na 70 i zobaczymy jak się będzie zachowywał.

 

2. Dam mu więcej wiatru o parę oczek (to już prawie będzie koniec skali :/ )

 

4. O której klapce na wentylatorze mowa? Czy chodzi o to z tą 'rączką' z nakrętkami? Bo tak jak pisałem, że jak nakrętki są wykręcone na maxa , lub skręcone na maxa, to rączka wydaje mi się, że jest w tej samej pozycji. Gdy przykładowo palcem odchylę tę 'rączkę' w przeciwną stronę (tak jak zrobiłem to na filmiku) to w piecu jest większy cug (że tak powiem) i płomień od razu robi się większy i odgłos jakby samolot startował.

 

5. Tzn może źle się wypowiedziałem. Z biegami wiem o co chodzi na pompce. Ta skala z liczbami rzymskimi po lewej  (albo od dołu, zależy jak patrząc na filmie w danym momencie), to jest do ustawienia biegu w skali od 1 do 3 to normalne. Ale zastanawiam się nad tą drugą skalą o co z nią chodzi, bo tam nie zauważyłem, aby pompa zmieniała obroty w momencie przełączania, to jest ta pompka co niby sama sobie jakoś moc ma regulować, tylko nie mogę rozgryźć o co chodzi z tą skalą.

 

Jasna sprawa, że zależy mi na tym, aby piec pożył jak najdłużej. A powiedz mi jakie masz ustawienia u siebie z korektami podawania i wiatrem? Ile pali kocioł? Wchodzi Ci w tryb nadzoru? Jeszcze jedno pytanie: podczas włączenie sterownika tam od razu mam do wyboru moc kotła bodajże, 12 Kw, 15Kw ... itd Piec mam 15 Kw, więc tak wybrałem, stanie się coś jak wybiorę inną opcję?

 

Pozdrawiam, Michał!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz objaśnienie do klapki o którą pytałeś

post-57283-0-66632300-1449642754_thumb.jpg

 

Temp powrotu maksymalną ustaw na 80 a minimalną jakieś 40 - 50 "uspokoi" to zawór a w czasie pracy i tak będziesz miał większą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nietrafny przykład bo on ma inny wentylator, taki jak ja (zobacz foto) gdzie cięgienko jest u góry i aby klapka była na stałe otwarta musi zmienić położenie tego bolca na takie:

post-65332-0-45195700-1449643946_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jasna sprawa, że zależy mi na tym, aby piec pożył jak najdłużej. A powiedz mi jakie masz ustawienia u siebie z korektami podawania i wiatrem? Ile pali kocioł? Wchodzi Ci w tryb nadzoru? Jeszcze jedno pytanie: podczas włączenie sterownika tam od razu mam do wyboru moc kotła bodajże, 12 Kw, 15Kw ... itd Piec mam 15 Kw, więc tak wybrałem, stanie się coś jak wybiorę inną opcję?

 

Pozdrawiam, Michał!

4. O której klapce na wentylatorze mowa? Czy chodzi o to z tą 'rączką' z nakrętkami? Bo tak jak pisałem, że jak nakrętki są wykręcone na maxa , lub skręcone na maxa, to rączka wydaje mi się, że jest w tej samej pozycji. Gdy przykładowo palcem odchylę tę 'rączkę' w przeciwną stronę (tak jak zrobiłem to na filmiku) to w piecu jest większy cug (że tak powiem) i płomień od razu robi się większy i odgłos jakby samolot startował.

 

odgłos jakby samolot startował, bo kolego masz kilkukrotnie przecholowane podawanie wiatru. Mój piec to Defro Komfort Eko 12kW NZ i również palę od początku z PID, ale u mnie korekta podawania paliwa to -30 procent , a korekta wiatru to -10. Ja u Ciebie widzę że masz korektę wiatru +40 tylko w jakim celu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym nietrafnym przykładem jes tak, że ogólnie chodzi o to, aby zablokował na maksymalnym otwarciu klapkę (jest śruba/ wkręt z boku w obudowie wentylatora, który wykręcasz następnie otwierasz klapkę i wkręcasz śrubę/ wkęt i masz zablokowaną klapkę na stałeb bez zwracania uwgi na pozycję dźwigni z tymi nakętkami) najlepiej zrobić to jak odkręcisz wentylator od kanału. Co do dmuchania to moc nadmuchu zmienia się w całym zakresie regulacji w zależności jaką utawisz kaloryczność paliwa, w małej kaloryczności jest słabszy nadmuch, w dużej większy lub.... odwrotnie trzeba sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie, przede wszystkim dziękuję za zainteresowanie się moimi problemami ;)

 

 

odgłos jakby samolot startował, bo kolego masz kilkukrotnie przecholowane podawanie wiatru. Mój piec to Defro Komfort Eko 12kW NZ i również palę od początku z PID, ale u mnie korekta podawania paliwa to -30 procent , a korekta wiatru to -10. Ja u Ciebie widzę że masz korektę wiatru +40 tylko w jakim celu

  w takim celu kolego musiałem to ustawić na tyle, bo jak były mniejsze wartości to nie spalało mi praktycznie groszku, wyrzucało niespalony do popielnika, wręcz czarny. Ale teraz gdy czytam wasze odpowiedzi, to wydaje mi się, że klapka na wentylatorze w takim ustawieniu jak jest teraz z tą 'rączka' to jest przymknięta. Gdybyście mogli zerknąć na film https://youtu.be/4Nsizv1HCQc i czy potwierdzicie moje przypuszczenia? Jeżeli tak jest, że w tej chwili jest przymknięta klapka to wyjaśniało by, dlaczego musiałem ustawić tak wysoko korektę wentylatora :/

 

Zmieniłem temp. pieca na 70 i efekty są takie:

 

post-65777-0-82822100-1449677765_thumb.jpg

 

Temp pieca waha się od 69 do 73, lecz wydaje mi się, że są takie wahania ze względu na przymknięta klapkę od wentylatora, i że gdy ją otworze całkiem to temp pieca nie będzie już tak bardzo skakać (o ile faktycznie jest przymknięta ta klapa w tej chwili)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem Ci wyżej jak masz mieć ciegno że srubami, dałem foto. Masz źle, zmień to. Przytrzymaj pręt klapki w pozycji otwartej na max i przykrec bolec w tej pozycji co Ci pokazałem. Na pidzie takie zawachania to norma, w ogóle na to nie zwracaj uwagi. Wyrzucał Ci węgiel bo musisz zrobić korektę podawania na -30, a nie zwiększać wiatru. Ustaw korektę podawania -30 a korektę wentylatora zostaw na 0 i zobacz co się dzieje. 100 stopni temp spalin na pidzie to bardzo dużo, powinna przy normalnej pracy oscylowac w granicy 65-75. Masz 100 przez nadmiar wiatru. Zmniejsz zadana temp do 60/65 - po co Ci tak duża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile w ogóle spalasz grochu na 24h, bo ja grzeje identyczną powierzchnię, też bojler 140L na nim 50 stopni i histereza 5. Rownież 22 stopnie w domu i obecnie przy tej pogodzie spalam 7-9kg/24h. Dom ocieplony. Wszystko w podlogowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zmieniłem tą klapkę, jednak była zamknięta cały czas, teraz jest otwarta i wentylatora prawie w ogóle nie słychać :D.

'Zmniejsz zadana temp do 60/65 - po co Ci tak duża'  - sugerowałem się podpowiedzią Wwoytka, o której pisał kilka postów wyżej. W gwarancji jest też ujęte, że temp pieca ma być minimum 65 stopni, a powrotu 55 z tego co kojarzę. 

Gdy zmieniłem klapkę to ustawiłem korektę wiatru na 0, a korektę podawania na -20 i wyszły takie efekty:

 

post-65777-0-26393100-1449776092_thumb.jpg

 

No jak widać nie spala się rewelacyjnie, widać twarde spieki. Temp spalin wynosi 83 stopnie.

Po prawej stronie widać tak jakby nie było ognia, nie spala się groszek, co może być przyczyną?

Więc zmniejszyłem podawanie na -30 a wiatr zostawiłem na 0 - czyli dobrze? (zobaczymy jutro)

Jakie mam spalanie? A więc zasypałem 120 kg 6.12 i dzisiaj czyli 10.12 została mi w przybliżeniu połowa w zasobniku, czyli na 4 dni spaliło 60 kg co daje nam 15 kg na dzień (na tamtych ustawieniach i z zamkniętą klapką na wentylatorze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będą spieki zmniejsz wiatr na - najpierw 5 i obserwuj. 15kg to bardzo dużo, dmuchales część w komin. Nadal temp spalin za duża jeżeli mówisz o takiej w normalnej pracy podtrzymania przy kilkuprocentowym wentylatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży ten piec jak na 90m2, ja posiadam 121m2 plus bojler 200l a kociołek 12kW Komfort Eko cały czas stałopalność śmiga aż miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On na dobrą sprawę powinien wybrać przy starcie sterownika ustawienia dla 12kw i i robić korekty tak jak obecnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że średnica retorty/ palnik jest większy (większa objętościo ilość złoża rozpalonego węgla), powierzchnia wymiennika większa i pomimo ustawień 12kW i tak będzie wchodził w tryby nadzoru, pozostaje tylko zabawa z parametrami mocy PID/ kotła w menu serwisowym ale to trochę zabawy. Piszę o tym bo mój sąsiad posiada 157m2 i taki włąśnie kocioł 15kW tylko z retortą przy większych mrozach gdy jest duże zapotrzebowanie na ciepło to ustawienia z 12kW się sprawdzają po małych modyfikacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na chwilę obecną -1 stopni, przy ogrzewaniu 92m2 piec zachowuje się idealnie. Film z teraz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od dwóch tygodni jestem właścicielem kotła Defro komfort Eko 15kw. Sterownik w nim zamontowany to Smart II z pidem. Specjalnie taki upiłem bo myślałem ze wyręczy mnie z ustawiania ręcznego parametrów. Piec chodzi więc ww pełni na automacie nic w nim nie przestawiałem oprócz temp na kotle i temp. cwu. Problem polega na tym że piec źle spala węgiel. Nie robi popiołu tylko spieki- taką posklejaną szlakę.

Co może być tego przyczyną. Czy pomimo tego że jest w pełni zautomatyzowany i odczytuje wartości chyba z 4 czujników ja muszę grzebać w nastawach.

I jeszcze jedno czy na pracy automatycznej klapka od wentylatora ma być otwarta na maxa.

Dziekuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mam za duży piec? W sklepie doradzili, abym wziął własnie 15 Kw, 90m2 + bojler (liczony jako 30m2 z tego co się orientuję). Ze samej specyfikacji wynika, że 15 Kw odpowiada do 150m2. Nawet jak na tą chwilę jest za duży, to i tak planuję w przyszłości robić poddasze, więc metry dojdą. A co do samej temperatury spalin, to z tego co się naczytałem, to najlepiej mieć 130 - 150 stopni, a od 70 stopni w dół zaczyna się wytwarzać kondensat i leje się w kominie.

Odkąd ustawiłem klapkę na wentylatorze na max otwartą (czyli od tych kilku dni) to piec ani razu nie przeszedł mi w stan nadzoru. Na piecu 65, to temp waha się miedzy 64 - 69

 

Mati1980: http://www.defro.pl/a,11,dlaczego-robia-sie-spieki.html

Klapka z tego co mówili przedmówcy ma być na max otwarta ;) Przeczytaj post od początku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok trochę nie doczytałem z tą klapką i zaraz przestawię. Właśnie też miałem sprawdzić ile powinna wynosić temp spalin bo u mnie dochodzi do 230. można to jakoś skorygować ?

Jeszcze jedno mam zawór trójdrożny i za cholerę nie mogę utrzymac temperatury powrotu na 50oC .Jak ustawię go na 3 to jeszcze jako tako koło 45 się utrzymuje ale znowu nie dogrzewa  pomieszczeń.Jak dam na 9 grzejniki super tylko temp spada. Inaczej się ma jak sterownik przechodzi na tryb letni i pompa od ogrzewania się wyłącza. Wtedy jest ok.

Mam w sterowniku opcję ochrony powrotu albo pompą cwu albo mieszającą której nie mam. Jak dam na pompę cwu jest ok ale bardzo podbija mi temperaturę cwu. Macie pomysł co z tym zrobić. Temp na kotle 56 oC .wody 53oC

 

 

mijozef co do pieca ja mam tez 15 na 110m2 i bojler i na pewno nie jest za duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensat to się wytwarza jak masz nieocieplony komin. Ja mam komin suchutki. Im wyższa temp spalin tym większe straty i spalanie. Każdy robi jak uważa. Teraz wiesz klaczego spalasz dziennie prawie 2 x tyle węgla co ja przy identycznym metrażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

po wielu próbach zostawiłem klapkę zamkniętą i jest ok

jak była otwarta piec ciągnął przez wentylator powietrze i temp rosła do niebezpiecznej granicy po przejściu z ogrzewania na tryb letni. Teraz wentylator nadrabia mocą dmuchawy.

Co do spieków wyregulowałem korektę dmuchawy na +3 ( przy zamkniętej klapce dmuchawy) i jest dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. mam pytanie? czy jak palicie z pidem to piec kiedykolwiek przechodzi w stan czuwania? czy cały czas pracuje? Jak  mam w pidzie to wiatrak chodzi non stop, podajnik tak co 50sek. na 3/4 sek. Nie wiem czy to prawidłowo?

czy praca z pidem to oszczędność paliwa, czy może podwyżka kosztów np. prądy elektr.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca z PID to właśnie stłopalność i ciągła praca wentylatora i praca pieca bez wchodzenia w nadzory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc zmniejsz moc kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.