Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Sterownik Do Kotła Z Podajnikiem Ślimakowym 18Kw


supereg0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów,

 

chciałbym zapytać bardziej doświadczonych jaki wybrać sterownik do ww. kotła?

Osobiście chciałbym żeby praca w trybie grzania była w pełni regulowalna  - histerezy kotła załączania pomp ( większość producentów daje np histerezę kotła od 1 - 5 ale za to histereza pomp już na pałe w programie 4), inne nastawy wentylatora w trybie grzania i inne w trybie nadzoru.

 

Zależy mi na jak największej możliwości regulacji wszystkiego:-)

 

Proszę poradźcie mi który byłby najlepszy.

 

 

Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w podanych przez Was sterownikach da się w razie porażki z PID wyłączyć go i przejść na sterowanie dwustanowe?

 

Dodam, że moim celem jest otrzymanie najlepszego sterownika w najrozsądniejszej cenie:-) oczywiście jeśli dany sterownik kosztuje dużo ale ma na tyle potężne możliwości że dzięki temu na przestrzeni sezonu lub ciut więcej da wymierne oszczędności to jestem skłonny go nabyć

 

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz także wziąć tańszy SPP1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co sądzicie o iryd pid i gdzie można o nim poczytać trochę, jak dla mnie ma fajną funkcje. możliwośc ust. mocy min i max np.min 5-125 a max 5-50 i do tego dobrać wiatr i będzie śmigał w tych widełkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Odnośnie Iryda to ma jeden mankament - nie da się wyłączyć podbicia obrotów dmuchawy podczas podawania, jeśli się mylę proszę o sprostowanie. Z grzebalnych sterowników polecam SKZP-02 bo jeśli masz zawór 3-4d to wysteruje temperaturę obiegu a jeśli masz termostaty to dostosuje moc do odbioru (pod warunkiem poprawnie działającej instalacji).

Ciekawy opis ma również sterownik Multifan rx i w standardzie obsługa przez net. Moim zdaniem sterownik powinien dobrze panować nad spalaniem i mieć możliwość regulacji poszczególnych obiegów grzewczych wg naszych preferencji.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@reded podbicie można ustawić na 0 i wtedy dmucha po podaniu z wybrana siła (wybrana dla podtrzymania lub dla pracy zależy kiedy jest podane paliwo)

w irydzie jest właśnie bardzo duża możliwość ustawień nadmuchu (osobna dla trybu pracy i osobna dla podtrzymania)

jest jednak poważny minus :( musisz sam podać wartości dla 1% jak i dla 100% (te widełki) dla niewprawnego palacza, nie znającego kotła może to zając trochę czasu

jest możliwość pracy w dwustanie i wtedy najłatwiej ustawić minimalna i maksymalna moc a następnie podłożenie nastaw pod 1~100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Osobiście nie posiadam Iryda, a u kolegi jak ustawił 0 i 0 to i tak podbijało obroty przy podawaniu, muszę to jeszcze sprawdzić.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@reded może chodzi o podbicie w czasie pracy "pid"?  bo jest coś takiego ze jak kocioł pracuje przykładowo na 1% to po podaniu przedmuchuje z wartością podana dla 100% (nie ma rożnych wartości siły przedmuchu dla rożnych mocy)

do tej pory nie zwracałem na to uwagi :) w tlokowcu (a taki posiadam) podbicie zapobiega dymieniu po podaniu dawki paliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dokładnie o to chodzi. Teraz zmieniali soft więc i może to ma możliwość wyłączenia, bo dla paliw spiekalnych jest raczej negatywne.

Jeśli chodzi o Multifana to pytać u SAS-a jest taniej niż u producenta, natomiast Iryda szukać z najnowszym oprogramowaniem z zużyciem dobowym węgla.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@reded podbicie można ustawić na 0 i wtedy dmucha po podaniu z wybrana siła (wybrana dla podtrzymania lub dla pracy zależy kiedy jest podane paliwo)

w irydzie jest właśnie bardzo duża możliwość ustawień nadmuchu (osobna dla trybu pracy i osobna dla podtrzymania)

jest jednak poważny minus :( musisz sam podać wartości dla 1% jak i dla 100% (te widełki) dla niewprawnego palacza, nie znającego kotła może to zając trochę czasu

jest możliwość pracy w dwustanie i wtedy najłatwiej ustawić minimalna i maksymalna moc a następnie podłożenie nastaw pod 1~100%

dzięki za info a ten minus to akurat dla mie zaleta, a wiesz może z jakimi wiatrakami może ster pracować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1: WBS5,6; RV13, RV12, Ustawienia mocy 40/10 2: RMS120,140 Ustawienia mocy 40/10 3: K117,RV25 Ustawienia mocy 50/10 4:RV14,18 Ustawienia mocy 70/40 5: RV05,02,01, DM31k Ustawienia mocy 50/20 6: DM30k Ustawienia mocy 40/20 7. WBS3, RMS160, 180 Ustawienia mocy 70/20 8: Horn.105, RV21, WBS1 Ustawienia mocy 70/30 9: Hornet102 Ustawienia mocy 40/25 10: Stycznik, przekaźnik Ustawienia mocy 100/100 Użytkownika Ustawienia mocy 60/30

jeśli nie ma naszej dmuchawy w menu to jest możliwość ręcznego wpisania charakterystyki pracy dmuchawy dla 1 i 49 biegu

jeśli masz doświadczenie i znasz swój kocioł to nie powinno być problemu, ale początkujący palacz może mieć problemy z określeniem parametrów (ja tak miałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kol. jojoro zadzwoń do producenta podaj nr sterownika i dostaniesz odpowiedź, z tego co mi wiadomo nie powinno być problemu (mogę się mylić bo nie interesowałem się tym tematem) choć sterownik trzeba wysłać na uaktualnienie softu to myślę, że warto.

Janklos12 ja podobnie ustawiłem SKZP (jak Iryda) choć tam trzeba po manipulować mocą kotła i kalorycznością paliwa aby wstrzelić się w zapotrzebowanie i nie zostawić za dużego naddatku mocy bo to rozchwieje palnik (moc użyteczną) i niepotrzebnie zużyje paliwo (zmieniając moc kotła na większą i zmniejszając kaloryczność paliwa uzyskujemy tę samą wartość mocy maksymalnej np1,5kg/h ale zwiększamy rozdzielczość z jaką reaguje kocioł/palnik-bardzo przydatne przy niewielkich mocach i nie równym odbiorze ciepła np termostaty a w szczególności termostaty elektroniczne i inne sposoby sterowania on/off) , równa praca palnika  to podstawa niskiego zużycia opału - takie są moje wnioski na dziś.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie do poprzedniego postu, powinno być: zwiększając moc i zwiększając kaloryczność paliwa uzyskamy tę samą wartość ...

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proponuje jednak zadzwonić, ale z tego co wiem to nie jest konstrukcyjnie przygotowany do samodzielnej aktualizacji. Jojoro a co zrobiłeś z poprzednim sterem na te 3-5 dni można go z powrotem założyć.

 

Pozdrawiam RedEd

 

Ps można się zapisać na test SPP v2 i wtedy wysłać, tylko co będzie jak paczka wróci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z założeniem będzie problem, bo poprzedni ster to był Titanic (inne czujki itp) a teraz umieściłem ster w pewnej odległości od pieca, poprowadziłem czujki w rurkach, odpiąłem kable "komputerowe" ze sterownika i podłączyłem bezpośrednio do kostki wszystko. Nie chce mi się tego rozgrzebywać tylko po to, żeby mieć szacowanie zużycia opału.

Gdybym mógł dokupic sobie jakiś programator to inna sprawa. Pewnie wykorzystałbym go wiele razy jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jojoro telefon do <PROND'U> rozjaśni Ci temat

co do samodzielnej aktualizacji to o ile nic się nie zmieniło to jest taka możliwość (w każdym bądź razie była)

ja aktualizowałem oprogramowanie bez zdejmowania sterownika z kotła (ale to bylo 2 lata temu)

Kolega @jarecki kiedyś tłumaczył ze wszystko zależy od tego jaki model sterownika mamy (nowszy starszy) i jaka aktualizacje chcemy przeprowadzić

ja w swoim staruszku (jeden z pierwszych modeli) aktualizowałem soft dwa lata temu przy pomocy "magicznego pudelka"  chodzi mi o bloker, koder czy jakieś takie urządzenie :) zostało mi to "pudełko" przysłane z firmy prond a po aktualizacji odesłałem im go so siedziby firmy

bez telefonu do producenta nikt raczej Ci nie podpowie czy da się bez wysyłania zaktualizować oprogramowanie (wszystko jest zależne jaki masz model sterownika bo od początku produkcji wprowadzono wiele zmian

 

E: nr do serwisu powinieneś mieć na naklejce umieszczonej na sterowniku, jest tam tez numer sterownika (u mnie tak jest)  pewnie ten numer powie serwisantowi jaki masz model i co można z nim zrobić (jeśli nie masz numeru do serwisu to tu masz http://www.prond.pl/index.php/kontakt-z-prond )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie z tym wysyłaniem steru do producenta w środku sezonu grzewczego :(

nie da się inaczej? Może jest jakaś przejściówka do laptopa + program który można wgrac samodzielnie?

 

Zadzwoń do PROND, podeślą Ci urządzenie o nazwie Logger, na maila 2softy (jeden dla płyty głównej, drugi dla paneliku)

Logger ma wyjście na kartę SD, soft z kompa zgrywasz na kartę, kartę do loggera, który podpinasz pod gniazdo RJ, ale nie to z tyłu obudowy, tylko musisz bezpośrednio do płytki. To Ci wszystko wytłumaczą, jak dojdzie urządzenie- zadzwonisz i poprowadzą Cię przez telefon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.