Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spadek Ciśnienia W Instalacji


Posrednik

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z instalacją CO. Ogrzewanie w całości podłogowe (2 rozdzielacze, bez żadnych mieszaczy itp sposobów obniżenia temperatury) do tego podpięty kocioł Termet Ecocondens Gold. Kocioł jest z pompą która ma automatyczny odpowietrznik. Kiedy kocioł pracuje wszystko jest ok, ciśnienie jest takie same/niewiele się zwiększa. Jednak podczas dłuższej przerwy spada ciśnienie w instalacji, ostatnio jest dosyć ciepło i kocioł nie pracuje na przez ok 20 godzin. Po takiej przerwie ciśnienie spada o ok 0,05 bara. Np z 1,4 do 1,35 bara, co jest widoczne na manometrze.

Co może być przyczyną?

 

Mam 2 wersje:

1. Instalacja nie jest do końca odpowietrzona.

2. jest jakaś nieszczelność w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układzie zamkniętym to normalne. Rozumiem, że po ponownym rozgrzaniu ciśnienie wraca do "normy".

 

Woda przy wzroście temperatury zwiększa równocześnie swoją objętość i na odwrót: spadek temp to spadek objętości. W układzie zamkniętym te zmiany objętości widzisz na manometrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wahania ciśnienia to normalka. Spada po dłuższym postoju ponieważ temp. wody też spada. Nawiasem mówiąc to ten kocioł przy takich temp. jakie są powinien pracować non stop zwłaszcza przy samej podłogówce. Po 20 godzinach postoju musisz spalić dużo gazu żeby znowu podnieść temp. podłogi ( rozgrzać ten cały beton).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dwa razy podniosłem ciśnienie z 1,3 do 1,4.

 

Też mi się wydaje że dużo gazu zużywa ok 7 m3 na dobę, przy założeniu temperatury wewnątrz 20 stopni - może spowodowane jest to pierwszym sezonem grzewczym.

Przy takich temperaturach kocioł jak pracuje ma na zasilaniu 28 stopni, na powrocie od 22 do 24 stopni.

 

Przy krótszych przerwach pracy kotła ciśnienie nie spada. 

 

Zauważyłem też że jak całkiem wyłączyłem kocioł od zasilania i ponownie włączyłem to też ciśnienie momentalnie spadło o 0,1 bar. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się tym ciśnieniem, jest OK. Ja bym je troszkę zmniejszył na 1,1 ale w sumie też zależy jakie masz ciśnienie wstępne na naczyniu przeponowym. Ja uruchomiłem teraz kocioł, domek 100 m2, pierwsza doba 25 m3, druga 10 m3, trzecia 7m3 a teraz "zjada" ok 4 m3. Kocioł na razie bez sterowników, chodzi na "sztywno" - ma ustawiną temp. 35 stopni i sobie pracuje. Dom nie zamieszkały więc brak zysków ciepła z urządzeń AGD, gotowania itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obaw, takie spadki to normalka. Ja przy kotle węglowym w układzie zamkniętym mam dużo większe wahania. Jak na piecu dobije do 80'C to ciśnienie 1.9, na "zimno" 1.1 :P

 

Bardzo mnie ciekawi Twój kocioł gazowy, gdy już dołożysz pogodówkę - co Ci polecam - wrzuć jakieś info co do spalania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posrednik

Sprawdzałeś czy na różnych krzywych, zmienia się temperatura c.o?

 

Przy obecnych temperaturach  w dzień, na krzywej 1 powinno być na zasilaniu pomiędzy 42-44'C, a na 2 - 48-50'C.

Jeżeli masz odpowiednią temp w pomieszczeniach na krzywej 1, to na takiej niech pracuje piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawieniach kotła mam ustawioną funkcję ogrzewania podłogowego dla której to funkcji są inne krzywe niż w tradycyjne formie. Niestety nie ma wykresu krzywych dla ogrzewania podłogowego w instrukcji obsługi, ja dostałem ją w formie pdf od Termetu.

 

Wracając do pytania.

Czy można definitywnie wykluczyć nieszczelność?

Budzi to moje wątpliwości, ale w okresie wygrzewania wylewki (kiedy kocioł chodził non stop) ciśnienie nie spadło.

Czy jeżeli jest nieszczelność w instalacji to jak szybko powinno uchodzić ciśnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak u mnie uruchamiali instalację, to chłopaki powiedzieli, że podłogówka może się powolutku odpowietrzać nawet parę tygodni. Też były spore skoki ciśnienia ale to przy kotle węglowym. Pomogło założenie reduktora ciśnienia. I jeszcze taka rada - na początku warto często płukać filtry pomp, bo wytrąca się osad z wody, u mnie po tygodniu grzania były nieźle zabrązowione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Posrednik, wykluczyć nieszczelności się nie da, ale pewnie już byś ją namierzył. Przestań szukać problemu na siłę i zostaw układ bez ingerencji na dłużej.

 

@Hogan, jedyny "reduktor ciśnienia" w układzie CO to NW i ZB. Nie wiem co ty tam domontowałeś, ale mylisz chyba układ CWU z CO. Podłogówka nie "odpowietrza się" parę tygodni, raczej chodziło o odgazowanie mikropęcherzyków powietrza w układzie, ale nie parę tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

No i stało się.

 

Od grudnia 2015 do teraz marca 2016 ciśnienie na zimnym kotle spadło z 1,4 do 1,2. Może dolać jakiś środek uszczelniający od instalacji?

 

Co ciekawe zauważyłem że wraz ze spadkiem ciśnienia w instalacji wzrosło zużycie gazu - czy to normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zostaw ta instalację, woda się odgazowuje i stąd spadek ciśnienia. Uzupełnij ewentualnie zład jak masz wysoki budynek. Co do spalania to ja uważam, że masz za wysoką krzywą, ja bym zaczął od najniższej. Gdyby okazało się, że kocioł nie utrzymuje temperatury w pomieszczeniu to podniósłbym krzywą o jeden stopień. U mnie krzywa jest najniższa i teraz gdy mam 3 stopnie na zewnątrz temperatura wody wynosi 24 stopnie a w pomieszczeniu jest 21. Jak duża jest instalacja podłogówki, ile masz obiegów i jakie są przepływy na rotametrach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Instalacja ma 2 x 14 obwodów w tym 3 grzejniki łazienkowe (drabinki), przepływy ok 1 l/m.

Budynek parterowy z poddaszem.

Ostatnio kociołek chodził na krzywej 1.0 przy większych mrozach jakie były krzywa 0,7 była zbyt mała i nie dogrzewał.

Na chwilę obecną średnia z początku marca wyszła ok 7 m3 na dobę.temperatura w środku 19.2 zadana. - wcześniej taka średnia mi wyszła przy mrozach.

Wydaje mi się że zbyt krótko kocioł pracuje, a za długie mam przerwy temperatura zasilania 29 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie Termet Ecocondens , w nich te pompy są wstawiane, ale ta pompa ma też automatyczny odpowietrznik, więc pewnie przez niego spada ciśnienie w instalacji.

A nastawy krzywej grzania powinny być w granicach 0,5 - 0,6 , lecz ta pompa w kotle wyraźnie nie wyrabia, potrzeba sprzęgła i mocniejszej pompy na instalację.

Przy wyższych krzywych grzewczych rośnie zużycie gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.