Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Na Pellet


jackjj

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

chciałem żebyśmy się tu dzielili spostrzeżeniami na temat palenia w kotłach na pellet

 

W moim przypadku obecnie stan na niedzielę 29XI:

Nadmuch, podawanie paliwa:

100% 32%, 8,8s

50% 30%, 5s

30% 28%, 3s

H1 3℃

H2 7℃

Wydajność podajnika 6.8kg/h

 

Obecnie stan na niedzielę 29XI:

U mnie od 12 X 2015 wsypalem 68 worków po 15kg więc 1020kg przez 48 dni bo ostatnio sypalem w niedziel 29XI więc 21,25kg / doba

 

ceny:

płaciłem 600zł / tona przy zakupie 5 ton + 250zł transport...ciekawe czy starczy do lata....

 

 

Obecnie 4XII po tym co doszedłem do powyższych ustawień dużo pomogli koledzy z forum heiztechnik.....

Rozpaleń 11-15 na dobę chyba od temp zależy bo rozrzut duży

Sterownik pokazuje zużycie paliwa 15-20kg/doba będę wiedział realnie w niedzielę jak do pełna zasypie, jak bardzo mnie w wałka robi...

 

Mam na razie zaplanowana tygodniową obsługę kotła w niedzielę 6XII z tankowaniem zbiornika 210kg i czyszczeniem kotła.

 

Chatka 135m2 + garaż też podłogowe ale zakręcone i kotłownia razem 45m2

Ponad 700m3

Kocioł heiztechnik daspell 15 KW

 

W całym domu ogrzewanie podłogowe ani 1go kaloryfery.

Dom wybudowany 2015 rok

2 spadowy dach z 5 oknami dachowymi

Na poddaszu 2 okna balkonowe + 2 okna małe.

Parter garaż połączony z domem drzwiami w kotłowni małe okno do garażu brama 4750mm

Poza tym 1 okno podwójne tarasowe i 5 okien małych w części mieszkalnej

Projekt Fistaszek GL124A w lustrzanym odbiciu z poszerzony garażem i bez kilku okien.

 

Wełna 25cm

Styropian 15cm

Bez piwnicy

Zbiornik CWU 300l temp. mini 35℃ temp.max 40℃ bez odgrzybianie (70℃) ale chce włączyć.

Pojemność zbiornika na pellet 210kg

Pogodówka steruje zaworem mieszającym wybrana krzywa jak narazie to 0.2

Temp. w chatce 22℃ ( dzień i noc) na termostacie salus reakcja termostatu pokojowego +/- 0.6 ℃ chce ustawić +/- 0.3 ℃

 

Temp. obniżenia od termostatu 5℃

 

To zapis z 9XI:

Przy tej pogodzie co teraz ( w nocy czasem -5 do +5 ℃ , a w dzień od 5 -10 ℃) mam zużycie powtarzalne ok. 15 - 18 kg na dobę. Ładuje co 7 dni 7 - 8 worków pelletu po 15kg. Dzisiaj wg mnie wyjątek zapowiadali.wiatr80km/h no i noc jak i dzień wiało jak cholera alarm odwołany dziś 23:00 na tej wietrznej pogodzie po 6 dniach załadowałem 8 worków czyli 120 kg na 6 dni to daje jakieś 20kg na dobę....więc rozrzut jest dość duży 15 - 20 kg .

Na wiatr koledzy z forum zaproponowali regulator ciągu

 

Zawór 4 drogowy podaje na podłogę od 20-28 ℃ zależnie od temperatury na zewnątrz i czy termostat zdejmuje 5℃ po otrzymaniu sygnału ale przeważnie do 24℃

 

 

 

post-65697-1449233552,1777_thumb.jpgpost-65697-1449233720,7917_thumb.jpgpost-65697-1449233781,2859_thumb.jpg

8fdb7cf8c66bafa165d41f910c2d3c71.jpga363870c7abc67891ad5c86c0e516988.jpg

07aa2cceeb4c6e78d5e417f2236c08da.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłacalne jest w ogóle palenie peletem ? Bo z tego co widzę to pali tego kupę, a co za tym idzie częste dokladanie i wybieranie popiołu, a cena wcale nie diuzo niższa od kalorycznego ekogroszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet nie ma siarki, nie śmierdzi,  worki można trzymać, gdzie się chce bo nie śmierdzą. Problemem dobrego pelletu jest tylko cena i nic więcej. Dobry węgiel jakościowo też kosztuje dużo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tę chwilę to moje pierwsze 2 miesiące palenia więc reguluje wciąż kocioł. Nie mam czasu żeby posiedzieć z 2 dni ciągiem w kotłowni i się do twego przyłożyć do tego nigdy nie mieszkałem w domku więc w ogóle palenie to dla mnie nowość.

 

W mojej ocenie jak porównuje się do kolegów na ekogroszek to widzę kupę zalet...szczególnie jeśli chodzi o czystość i wygodę....mocno upraszczajac znam ludzi którym podobny kocioł zużywa 2,5 tony pelletu w okresie zimowym od X do III na ogrzanie małego domu.

Mój dom raczej będzie zużywa WIĘCEJ chciałbym i wtedy będę zadowolony jeśli od IX do IV spale nie wiecej niż 5 ton pelletu po 600 zł za tonę czyli 3000złotych

 

PS. Wiem że czasem ciężko się powstrzymać ale Wielka Prośba do zagorzałych przeciwników pelletu. Chciałbym żeby były w tym miejscu konstruktywne opinie i porady na temat palenia pelletem w kotłach do tego służących. Ja mam kocioł wybrany i z wyboru jestem zadowolony, więc nie chciałbym czytać na temat wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czystość i wygoda to żadna zasługa pelletu, ja palę ekogroszkiem i w kotłowni chodzę w tych samych papciach co po domu. Węgiel mam w workach. Kwestia delikatnego zasypania węgla i wybierania popiołu. Jak się chce to nie kurzy się nic a nic. Więc te aspekty na pewno nie przemawiają za pelletem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze podeślesz linka bo szukałem i szukałem aż w końcu założyłem sam a może na tamtym temacie już jest gotowe tylko znaleźć nie mogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wiem że napisałem jak jakiś nygus ale próbowałem ale jakoś marne efekty znajdowałem jakieś pierdoły typy jaki kocioł lepszy czy na eko czy na pellet czy gaz...nic konkretnego, typu zużycia nastaw etc...co mnie ciekawi...

 

Koledzy na forum daspell też pisali o rck instalacja gotowa więc trochę kicha, wiesz może ile kosztuje założenie takiego cuda? chłopaki pisali żeby zamontować na wyczystkę niestety mój instalator nie zainteresowany powiedział że takie cuda to do gazu do kotłów na paliwo stałe czyli pelet nie opłaca się. Dodam że gościu uchodzi za jednego z 3-4 najlepszych hydraulików w miasteczku

 

 

http://www.darco.com.pl/oferta-produktowa/art,146,regulator-ciagu-rcp-prostokatny.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki faktycznie kawałek blaszki na sprężynie z ruchomym ciężarkiem do regulacji siły za 150zyli jak ciśnienie w kominie rośnie to wpuszcza powietrze z kotłowni i chłodzi przewód spalinowy. Ale w drugą stronę nie wypuszcza powietrza...zasada ok.ale...

Cholera dla mnie jakoś mało profesjonalnie to wygląda czy jesteś pewny że to bezpieczne ? Jak patrzę na swój komin systemowy za wielką kasę i na tę blaszkę to cienko to wygląda....Nie wiem czy chciałbym mieć coś takiego w domu nawet jakby miał wciągnąć 1 tonę pelletu mniej...

 

Nie ma czegoś innego o podobnym działaniu ? Żeby nie było na prąd a np. kominiarz założył by to na komin? Znalazłem coś ale 700zl chcą:

 

NASADA kominowa regulator ciągu PARASOL kominowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jackjj.Dobrze Ci się spala ten pellet z Partner biomasa?Nie ma spieków i innych udziwnień?Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterydziak

Palę pelletem z Arka Łukta 600zł/tona spala się ok. Sam pyłek sypie go na trawę jajko nawóz żona zadowolona....no i po 50 dniach wyczyscilem kocioł 20 litrów popiołu z całego kotła po skrobaniu każdej ściany postanowione będę go czyścić co niedzielę..

Co do palenia w palniku PelasX mini jest fajny palec który mieszcza paleniskiem więc nawet jak jest gorszy pellet to też będzie się palił bo palec robi mu miejsce...

 

choć ostatnio po obniżeniu nadmuchów znalazłem na palniku spiek kruszył się w ręku wcześniej w popielniku wyłącznie pyłek po czyszczeniu spieku i całego palnika dziwna sytuacja sterownik pokazał po jednym odpaleniu że wciągnął 8 kg pelletu normalnie na dobę odpala się nawet 15 razy no i przeważnie przez dobę przy tych 11-15stu odpaleniach sterownik pokazuje zużycie 12 - 15kg (abstrachuje od rzeczywistego zużycia które mierze wsypujac i licząc worki peletu) po czyszczeniu spieku pokazał że opitolił 20kg przez dobę...nie wiem o co lata...

 

 

PS. Ktoś coś jeszcze podpowie co zrobić żeby kocioł mniej palił oprócz RCK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor

jeśli mam kocioł 4-15 kW i zejdę z dawką paliwa tak że będę miał strumień paliwa i moc przy 100% zamiast

3,0 kg/h i 15,0 kW

to

2,0 kg/h i 9,9 kW

 

i tak proporcjonalnie dla poszczególnych progów mocy 50% i 30%

czy mogę uszkodzić kocioł ? 

 

Teoretycznie wygląda to ok. co myślisz?

 

Zastanawiam się też co latem jak będę chciał ogrzewać wyłącznie wodę i będzie mi potrzebne na max 5 kW to czy mogę tak zejść z dawkami paliwa żeby osiągnąć to co potrzebuję na daną chwilę ? Oczywiście poruszając się w modulacji palnika 4-15kW.

Kocioł jest dobierany do zapotrzbowania energii domu na temp minimalną -20stC resztę czasu pracuje więc ze stratą, podobnie jest u mnie w mojej ocenie strata mój dom a moc kotłą to 3-5kW + za duży komin, więc czy mogę bezkarnie korzystać z modulacji palnika w zależności od potrzeb czy będzie się to gryzło z mocą kotła, a jeśli tak to co mogę stracić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęcia w pierwszym poście widać, że niedopalasz do końca paliwa - ja bym zmniejszył podawanie przy nie zmniejszonym powietrzu.

Ja na codzień palę na mocy nominalnej odbiorem jest bufor 800l i dopiero z niego na odbiory. w lecie to samo ustawienie palnika pracuje w obejściu na bojler 300l raz dziennie i to wystarcza na dobowego nagrzania wody.

 

Można też zmodyfikować trochę palnik przez przykrycie z wierzchu szamotem w celu wydłużenia kanału dopalającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samobor jeśli mogę napisz jeszcze jak sterujesz modulacją 30 i 50% u mnie kocioł ma temp. max 70 i 15 stopni w dół i tak na około

Czy poprawnie jest że przechodzi 7 stopni przed osiągnięciem 70 czyli przy 63 na 50% i 3 stopnie przed osiągnięciem 70, przy 67 na 30% ?

 

30% H1 3℃
50% H2 7℃

Dzięki za pomoc

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam pełen automat - nie mam czegoś takiego jak nastawy ręczne mam moc wybieraną przełącznikiem 20 / 15kW i to wszystko, nie znam nawet parametrów nadmuchu itd

Mój palnik jest zdjęciach np w poście #70 z tematu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17882-palnik-na-pellet-w-kotle-w%C4%99glowym/page-4

U ciebie jest widocznie taki algorytm pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie u mnie pełna regulacja są 2 tryby

 

1. Standard - gdzie wypisujesz całą modulację paliwo i nadmuchu dla poszczególnych progów 30%, 50% i 100% oraz H1dla 30% i H2 dla 50% ile stopni C wcześniej przed zadaną ma przechodzić na 30 i 50%

2. Fuzzy Logic taki pól automat gdzie nie ustawiasz tylko H1 i H2 ale pozostałe dane dla progów te co powyżej i tak musisz wpisać....

 

 

Do tego sam wypisujesz kaloryczność pelletu i co mnie najbardziej zaskoczyło wydajność podajnika ludzie mają od 6kg/h do 20kg/h niby to samo urządzenie a takie różnice....

Osobiście to byłem trochę zły na serwis bo mi przysłali kocioł z palnikiem z boku a ja chciałem mieć palnik w drzwiach przed i po na moich zdjęciach...

No to przysłali nowe fanty serwisanta i ten ułożył klocki na nowo i w gratisie odpalił kocioł tylko bez przeważenia pelletu 10.5 zamiast 6.8kg/h i z mocą czyli dawkowaniem paliwa dla 27kw gdzie mój kocioł jest 15kw.... Przez przypadek znalazłem w sterowniku i wysłałem pytanie do serwisu i na forum chłopaki z forum jak i serwis powiedzieli że mam zmienić na 15 kw to będzie palił mniej ale jak na razie pali więcej siedzę i kombinuje . A serwisanta to ciepło pozdrawiam....

Teraz z 15kw z szedłem z paliwem na 12 KW i zobaczę co będzie się działo tylko jak na złość dziś +6℃...

 

 

PS. Panowie Trzeba zbiornik jakość czyścić np. z trocin? Chodzi o to co pod peletem siedzi i do podajnika ZASUWA. KIEDYŚ SERWIS PYTAŁEM to powiedzieli że nie trzeba bo trociny i tak nie pójdą do góry ale chyba jednak idą...Coś mi się wydaje że na dnie zbiornika po tych 55 dniach palenia są trociny i te niepalne cząstki na palniku to właśnie to..

4d4137d3cc5959d87911e32599e17191.jpge4d0fc982f7cf9a27fd2e9747f4ba61e.jpg18816ac252c0f7f08334e8e94e47b1b4.jpgf1ff81f4464ed2d5e4d7f992c38f6109.jpg

Tak wygląda palnik i tacka po 6 dniach palenia jutro będę czyścić te stałe części na tace zdjąłem 3 dni temu z palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacyjnie:

 

W ciągu ostatniego tygodnia niedziela / niedziela wciągnął mi 9 worków po 15 kg czyli 135kg wychodzi 19,3 kg/doba dużo zważywszy że nie było za zimno dla ciekawości sterownik pokazał 109kg czyli 26 kg różnicy...

 

Na następny tydzień poszedłem w drastyczne obniżenie mocy mojego daspell 15kW z palnikiem 4-26KW modyfikacja:

100% 32%, 5,8s, strumień na sterowniku 1,9 kg/h moc: 9,9 kW

50% 30%, 3,5s, strumień na sterowniku 1,1 kg/h moc: 6,9 kW

30% 28%, 3,0s, strumień na sterowniku 0,9 kg/h moc: 5.1kW

 

Z tym że włączyłem odkażanie zbiornika c.w.u. 70℃ przez 10 minut o 2:00 a.m. poniedziałek normalnie mam ustawione 40℃ a woda miała 51 ℃ jeszcze dziś rano....

 

Zostawiam na tydzień zobaczę jak będzie ze spalaniem tylko się boję że testy palenia i dojścia do 70℃ zrobiłem przy +6 więc nie wiem co będzie przy ujemnych temp..... Po zmniejszeniu mocy na 10kw kocioł może nie osiągać 70℃

 

Co do czasów to zauważyłem że po zmianie przeszedł w postój na 1,5 h chodziła tylko pompa od podłogówki potem 40 minut palił do 70 i znowu poszedł na postój....tylko krótszy bo wodę nalewalem dla dzieciaków do wanny po 20 minutach już był na 63℃ i przechodzi na 50% mocy

 

PS. Słuchajcie jak zostanie po paleniu na palniku popiół ostatnio zostawia tego więcej a pelet niby ten sam to go zabierać czy zostawić?

 

Może to trociny z dołu zasobnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90be9c3f14f8bc793e70ac18cff49085.jpgbdaa384d6c8520ec6e575baefdd6805b.jpg6243ee914ed4ba31d08b7b0ca0559fec.jpg6581615a8f255b7c87cfdef5c450dd0c.jpgd0bfaa2bd499caf88aa6c2950dab981d.jpg10be4f2dc6014ffc76b3a0764c03ac33.jpg

 

 

Płomień na 30%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor

Sprawdzałeś może tym swoim przełącznikiem 15/20kW czy ekonomiczniej jest palić w kotle z większą mocą ? Jak wtedy jest ze zużyciem paliwa? Czy możliwe że kocioł wtedy dochodzi bardzo szybko do nominalnej temp i przechodzi w postój i w sumie w dłuższej jednostce czasu zużywając mniej paliwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak takie próby robiłem na początku ( 3 lata wstecz) i dlatego dostawiłem bufor, na początku go nie miałem.

Wtedy kocioł uruchamiał się co 10min na ok 10 min, w tym 5 minut to było rozpalanie w czasie którego marnowało się sporo pelletu.

Obecnie mam pełną moc i pracę na 20kW min przez 25min , w tym 5 min na rozpalenie.

Wg wskazań zamontowanego ciepłomierza lepiej wykorzystuję energię z paliwa przy większej mocy palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor

Jeśli chodzi o bufor to jest to jak najbardziej zrozumiałe bo magazynujesz ciepło, ale myślałem raczej o Twoich testach jak paliłes na 15 i 20 kW czy przy większej mocy miałeś lepsze wyniki?

 

U mnie zauważyłem mniejsze zużycie paliwa jeśli palilem z większą mocą niż ma mój kocioł oczywiście mogło to się nie pokrywać z taką samą temp.na zewnątrz:

 

dla 100% więcej 2.8kW niż 15kW mocy nominalnej kotła

dla 50% więcej 0.9kW od proponowanego 8,5kW

dla 30% tak samo

Zobacz tabelę: na zdjęciu

 

PS. Zerknął byś też szczególnie na drzwi mojego kotła czy to co się na nich osadza nie przypomina smoły ? Zauważyłem takie zjawisko kiedy zacząłem palić z mniejszą mocą...

46cf3a07a112984af35b6b7ce10a0b75.jpgd4ed18328ba731f387807262d9814807.jpg66808dec5d785f41471bce45898f0015.jpgad66e51a4821e4aa99f94db47245f6f6.jpgae30c5c4f698117687f33d37a4f7891f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.