Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Co & Cwu - Pierwsze Podejście


Stillz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zacznijmy od tego instalacja będzie w domu o pow. 120m2 nieocieplonym, w tym 6 pomieszczeń i 3 w piwnicy.

Jako że jak to bywa, $ wystarczająco brak, muszę sam zadbać o CO i CWU.

 

Czytając na forum dużo się dowiedziałem ale dużo, nadal nie wiem, stworzyłem schemat instalacji a bardziej tego jak sytuacja u mnie wygląda i myśląć jak zrobić aby było dobrze.

 

Na schemacie zaznaczyłem ogrzewanie podłogowe, 2 w pomieszczeniach i podłączyłem jak podłączyłem bo szczerze nie wiem jak się za to zabrać.

 

Zbiornik wyrównawczy znalazł by się na strychu i tu nie wiem czy dawać czy nie dawać powrotu.

 

Założenia instalacji:

- PEX

- Kocioł wstępnie Defro Optima Plus 18kW

- Pompa ? (tu prosił bym o propozycje jaka)

- Bojler CWU jakieś 140l

- Zawór 4 drogowy ? (tu prosił bym o propozycje jaki też)

 

Więcej się nie będę rozpisywał, proszę o przejrzenie schematu, jeśli coś źle to prosił bym wyjaśnić amatorowi co i jak zrobić aby było dobrze, no i oczywiście co mi w instalacji brakuje od zaworów po odpowietrzniki i gdzie to powinno być.

 

Z góry dziękuje za pomoc :D

post-3347-1232316677_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotłach z małą mocą do 30 kW rura bezpieczeństwa i rura wznośna może być jednocześnie głównym pionem zasilajacym kondygnacje. Pompa obiegu grzejników za zaworem 4D. W przypadku braku prądu gorąca woda poprzez bypas z zaworem pływakowym omija zawór 4D i uchodzi do instalacji. Od naczynia do kotłowni wymagana rura przelewowa. Obieg pomiędzy kotłem a CWU wymuszony przy pomocy małej pompy obiegowej. Podłogowe ogrzewanie należy podłączyć poprzez zawór mieszający np 3 drogowy wraz z dodatkową pompą.

post-2387-1232321688_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotłach z małą mocą do 30 kW rura bezpieczeństwa i rura wznośna może być jednocześnie głównym pionem zasilajacym kondygnacje. Pompa obiegu grzejników za zaworem 4D. W przypadku braku prądu gorąca woda poprzez bypas z zaworem pływakowym omija zawór 4D i uchodzi do instalacji. Od naczynia do kotłowni wymagana rura przelewowa. Obieg pomiędzy kotłem a CWU wymuszony przy pomocy małej pompy obiegowej. Podłogowe ogrzewanie należy podłączyć poprzez zawór mieszający np 3 drogowy wraz z dodatkową pompą.

 

Bardzo dziękuje za odpowiedź, i przerobienie schematu jedna rzecz jest tylko dla mnie nie czytelna czy w miejscu którym zaznaczyłem kółeczkiem i strzałką bojler CWU jest podłączony bezpośrednio do pieca czy zaworu 4D ? a zawór 4D bezpośrednio do pieca ?

 

Szkoda że ogrzewanie podłogowe nie ruszy bez dodatkowej pompy, jakoś 3 pompy mi się nie uśmiecha :D

Ale dziękuje za informacje.

post-3347-1232445279_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyjściu z kotła masz czwórnik który od góry jest podłączony do zaworu zwrotnego tworząc bypas - ominięcie pompy i zaworu 4D w przypadku braku zasilania. Lewe wyjście jest połączone z wejściem zaworu 4D . Ostatnie prawe wyjście jest skierowane do wymiennika CWU.

 

Wymiennik CWU musi pobierać czynnik grzewczy bezpośrednio z kotła z pominięciem zaworu 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, za odpowiedź teraz wszystko jasne :D

 

Jeszcze tylko się zastanawiam nad pompą od CWU, na forum czytałem że na tym krótkim obiegu od pieca jest on w stanie działać, bez niej i wszystko można by było zrobić na jednej pompie (pomijając podłogowe).

 

I jeszcze jedno dziwne pytanie "naczynie przeponowe" ? czy jest u mnie potrzebne ? Ogólnie do czego to służy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby obieg kocioł CWU mógł odbywać się bez pompy w tym czasie z kotła inna pompa nie może pobierać ciepła bo zakłóci to obieg. Wiadomym jest, że ciepła woda z kotła zostanie pociagnięta przez pompę w swoja stronę i do zbiornika CWU obieg grawitacyjny nie zostanei uzyskany. Może co gorsza wystąpić "zabieranie" ciepła ze zbiornika CWU jeżeli na obiegu wężownicy nie będzie zaworu zwrotnego.

 

W prostych układach instalacji bez zaworu 4D jedna pompa może "napędzać" jednocześnie obieg grzejników oraz zbiornika CWU. Wtedy niestety temperatura wody CWU = temperaturze wody w grzejnikach. Jeżeli więc temperatura wody w grzejnikach spada to w zbiorniku CWU dzieje sie to samo. Należy wtedy instalować sterownik wyłączający pompę jeżeli woda w obiegu spadnie ponizej np 50 st. W tym przypadku nie mamy możliwości osobnej regulacji temperatury grzejników i nie zabezpieczymy temperatury powrotu do kotła.

 

Naczynie przeponowe jest Ci zbędne. Służy ono do przyjmowania wzrostu ciśnienia w instalacji zamkniętej. U Ciebie jest naczynko, więc ono pełni tą funkcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Dziękuje za odpowiedź, i wyjaśnienie podstaw których nie rozumiałem.

 

Szkoda że pominąłem najważniejszą rzecz wszystko do grzejników chciałem zrobić na pex fi 16

i w tym wypadku powyższy schemat raczej nie dał by rady ? tak przynajmniej twierdzi jeden z kolegów na forum.

 

Więc stwierdziłem i zdecydowałem się wstępnie zrobić to na rozdzielaczu.

Poniżej zamieszczam schemat proszę również o opinie.

Czy poprzez zastosowanie rozdzielacza wydajność instalacji była by pewniejsza ?

Co do podłogowego chciałbym wykorzystać tutaj powrót z grzejnika, ponieważ będzie tylko w jednym pomieszczeniu.

 

Co do pompy na CWU to tutaj tez by występowała, no chyba że okazała by się zbędna.

 

Pozdrawiam.

Dziękuje za odpowiedzi.

post-3347-1233081139_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Możesz zastosować pex i rozdzielacze. Nie potrzeba wtedy instalować bypasu i zaworu zwrotnego omijającego pompę i zawór 4D. Instalując rozdzielacz i rurki pex zapewne zainstalowane w podłodze, uzyskanie obiegu grawitacyjnego jest mało prawdopodobne w takim stopniu aby zagrzać grzejniki. Pamiętaj aby rura bezpieczeństwa biegnąca od pieca do naczynka była miedziana min 28 mm lub stalowa min 1". Podczas zagotowania wody w kotle pex lub pp uległby rozszczelnieniu. Pompa na obiegu CWU wymagana wraz z zaworem zwrotnym.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj aby przed ogrzewaniem podłogowym dać dodatkowe zabezpieczenie przed wzrostem temperatury w postaci zaworu elektromagnetycznego lub zaworu termostatycznego bezpośredniego działania. Inaczej przy awarii zaworu mieszającego w pozycji otwartej może dojść do przegrzania podłogówki a co za tym idzie jej uszkodzenia a to bardzo kosztowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, załączam już oficjalny schemat.

 

Teraz kwestia ogrzewania podłogowego jak rozwiązać jego sprawę, na schemacie zrobiłem tu na ujściu z grzejnika, to dla jednego pomieszczenia jakiś sens ma, z kolei jest 1000 różnych opinii jedni twierdzą, że to będzie działać inni, że nie, jak rozwiązać sprawę ogrzewania w tylko jednym pomieszczeniu ?

 

Pozdrawiam.

post-3347-1233495329_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że jesli zastosujesz wiekszą pompkę (60-tke) oraz dławienie grzejników to podłogówka bedzie działać jednak zalecam pentle nie dłuszą jak 70 m oraz koniecznie ułożona w slimak (mniejsze opory) jesli chcesz dłuszą wężownicę zastosuj wiekszą ślednicę PEX-u

 

Rurę przelewową z zb. wyrównawczego sprować na dół inaczej nie będziesz wiedział kiedy masz pełna instalację oraz nie zalejesz strychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.