Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort Eko 12Kw Wygasanie/wypychanie Żaru Z Retorty


ManiekZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako że zakończona została instalacja CO, przyszedł moment na odpalenie pieca i ogrzanie mocno wyziębionego domu.

Dla mnie to spora nowość ale i wyzwanie ... :-) , zatem po kolei.

 

Skontaktowałem się z serwisem Defro w celu uzyskania dla mojego pieca optymalnych ustawień.

Polecono mi wyłączenie sterowania zaworem 4d (do momentu "wygrzania" instalacji "oraz wprowadzenie poniższych ustawień:

- temperatura CO/CWU - 55/45

- histereza CO/CWU - 2/5

PRACA: czas podawania 8 s, przerwa 60 s, nadmuch 40%

PODTRZYMANIE: 10s, 20 min, nadmuch 10 s co 15 min.

 

Wprowadziłem nowe nastawy do sterownika (K1v2 bez PID), wszedłem w tryb ręczny, rozpaliłem - na dmuchawie 45%. Rozpaliło się ładnie, wygląd kopca jak w "miechu kowalskim",  białe mocne płomienie. Trwało to ok. 5 minut. Po czym włączyłem tryb automatycznego palenia i....... kocioł doszedł do 45 stopni, włączyła się pompa CO, po czym po kilku minutach biedak zgasł niestety......

 

Ponownie rozpaliłem, trzymając w trybie ręcznym rozpalania aż do uzyskania 60 stopni i po włączeniu trybu auto - nadal to samo. Kocioł nie utrzymuje żaru w retorcie. Wygląda to tak jak by żar był coraz mniejszy, przygasa a kocioł "wypycha" go z nie spalonym węglem z retorty - tak jak by węgiel pod żarem nie chciał się zapalać. Próbowałem zmniejszyć podawanie węgla oraz wydłużyć przerwę podawania jednocześnie ale niewiele to dało. Pochodził ciut dłużej i ponownie zgasł.

 

W załączeniu fotki retorty po pewnym  czasie pracy na auto - jak widać już wszystko zdechło.....

 

Do startu pieca zakupiłem kilka worków ekogroszku z Castoramy - czarny Ultra Kozica 28Mj (producent Tani Opał Zgorzelec). Jest trochę mokry ale nie cieknie z niego... Zresztą w trybie ręcznym po rozpaleniu aż huczy w piecu - choć może go jednak zbyt krótko rozpalam i żar jest tylko na górze retorty?

 

Bardzo proszę doświadczonych użytkowników o rady od jakich parametrów zacząć i czym próbować ustawić stałopalność kotła..... Chodzi mi o prosty algorytm działania co po kolei i o ile korygować.

 

Pozdrawiam

Mariusz

post-59087-0-58832100-1448670136_thumb.jpg

post-59087-0-35505500-1448670149_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego wiesz co przesłone ustaw na wentylatorze tak na 2.5cm prześwitu, daj podawanie 5 a przerwe 35 i siłe nadmuchu na 30.

Rozpal dobrze piec żeby żar zają całą retorte i weszedł w głab niej i dopiero puść w automat.

Kopczyk ma byc taki ładny nie za duży nie za mały jak będzie przesypywało przerwa np.na37 jak kopczyk sie bedzie zsiadał przerwa na 32 i tak dalej i tak dalej.Jak w popiole jest  niedopalony węgiel wiecej powietrza a jak bedzie sie robiła taka szlaka lekko zmniejsz.

Najlepiej jak dojdziesz do 10C różnicy międzi zasilaniem a powrotem i wtedy najlepiej sie pobawic. Daj znac co i jak poszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

dzięki za odzew.

Po południu zaczne nowe testy :-). Wyziębione jest okropnie......

 

Faktycznie wentylator odsłoniłem na full, jak pisali w instrukcji Defro. Martwi mnie tylko jedna rzecz - o ile w trybie recznym wentylator reaguje na zmiany ustawień, to jak go przełączę w tryb auto - dmucha cały czas tak samo (przynajmniej tak mi się wydaje.....). Może dlatego że "dogania" temperaturę której nie może osiągnąć ?

 

Faktycznie może też za szybko przełączyłem w tryb auto po pospiesznym rozpaleniu.

Zobaczymy , napiszę co i jak wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja.

 

@audilhr - dzięki za wskazanie drogi......  ;-)    Jest o niebo lepiej.

 

Po pierwsze kocioł nie wygasł ani razu. Wszedł nawet w podtrzymanie (pierwszy raz :-)!!!

Zmniejszyłem przysłonę wentylatora na 2.5 cm.

Pierwszy błąd który popełniłem - to chyba zbyt słabe rozpalenie, dodatkowo pewnie za wysoko w retorcie. Dzisiaj rozpaliłem prawie "od dna", podsypałem od góry no rozpaliło się ładnie.

Wprowadziłem nastawy jak podałeś - z tym że jeszcze nieco obniżyłem wentylator (na 27%) bo na takim nastawie najlepiej się paliło w trybie ręcznym.

Paliło się ok 3 godziny, ponieważ dom jest potwornie wyziębiony (ok. 6 stopni) powrót jest cały czas dość nisko i za bardzo nie chciałem mieszać ustawieniami.

 

Paliło się dobrze kopiec był ok (pierwsze zdjęcie), natomiast wieczorem przed wyjściem - pojawił się kalafiorowaty spiek (druga fotka).

Czyli obniżamy nawiew jak domniemam?

Czy to może skutek złych nastawów trybu podtrzymania ? Teraz jest : praca 10s, przerwa 25 min, went. czas 20s/przerwa 10 min.

 

Wątpliwości mam co  do wentylatora, o ile w trybie ręcznym reaguje na zmiany ustawień to w trybie pracy wg. mnie "wyje" od startu ciągle tak samo a retorta daje jak miech kowalski. Czy tak ma być...., jak pisałem - może tak "dogania" szybko zadaną temperaturę? Nie chce mi się wierzyć że coś jest uszkodzone i ujawnia się tylko w trybie pracy......

 

pS

sorki za poobracane fotki, jak wrzucam sa ok a w poście już nie. Nie wiem jak to się ustawia....

post-59087-0-71559800-1448752394_thumb.jpg

post-59087-0-82368100-1448752402_thumb.jpg

post-59087-0-98682000-1448752430_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek korekta podtrzymania:

czas podawania 10s,przerwa 30 min.

dmuchawa 20s też co 30min,żeby niepotrzebnie dmuchać,wychładzać palenisko i ograniczyć powstawanie spieków.

resztę zmian po co najmniej kilku godzinnych obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałuj kolego że nie zamieniłeś przy zamówieniu sterownika na K1pV2 z PID, ja 1.5 miesiąca mam ten sam piec i jedyne co mnie interesuje to wygarnięcie około wiaderka popiołu raz na tydzień przy temperaturach jakie obecnie panują (-4do0stopni) i zasypaniu raz na 10-12 dni 100kg do podajnika.

 

Tak wygląda wykres pracy kotła:

 

post-65332-0-86250300-1448806221_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kolanin - dzięki za propozycję na podtrzymanie. Wprowadzę i dam znać co i jak.

 

@nex1983 - też trochę żałuję ale brałem co było "od ręki" - gonił mnie czas. Zastanawiam się czy nie spróbować upgradeować samego sterownika w Techu. Mam piec już z nowym motoreduktorem i hallotronem, zresztą konsola sterownika ma też wyjście na czujnik spalin.....

 

Choć tak sobie myślę że jak dopracuję ustawienia na K1v2 nie powinno być tak żle......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam z PID kociołek 12kW pracuje aż miło:-) co do upgrade do wersji Pv2 z K1v2 nie wiem, czy ci zrobią chciałem tak zrobić ze swoim K1P i kicha... sprzedałem i kupiłem nowy K1Pv2 plus nowy motoreduktor i nie żałuję, tak jak napisał "nex1983" zero problemów z ustawianiem parametrów prawidłowej pracy działa w automacie i święty spokój.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie się jeszcze waham. Poprzeglądałem dokładnie forum i widzę że spora część użytkowników małych kotłów Defro z PIDem ma niestety tez problemy..... i często pracuje na dwustanie.

 

Tak z ciekawości - ile zapłaciłeś za K1Pv2 jeśli to nie tajemnica i ile można dostać za ster bez pidu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy zamawianiu pieca dopłacałem 330zł aby mieć sterownik z PID i wszystko co potrzeba.

 

 

Poprzeglądałem dokładnie forum i widzę że spora część użytkowników małych kotłów Defro z PIDem ma niestety tez problemy..... i często pracuje na dwustanie.

Ale z czym możesz mieć problem jak to wszystko pracuje w automacie?? Ciebie jednorazowo interesuje tylko korekta podawania węgla i wentylatora co wiąże się z tym jaki posiadasz węgiel. Ja np przy pracy PID musiałem zrobić korektę podawania węgla na -30 i wentylatora na -10, bo wyrzucało mi trochę węgla do popielnika. Było to spowodowane tym że mam bardzo kaloryczny węgiel PIEKLORZ. Dla mnie PID to bajka i nie wyobrażam sobie chodzić co chwile do kotłowni i grzebać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nex 1983 - to powiem ci ze ja mam sterownik bez pid ale mój wykres wyglada o niebo lepiej. A to ile spalasz groszku to poprawnosc wykonanej instalacji i zapotebowania na ciepło mieszkania

 

ManiekZ - wejdz w menue instalatora Kod jak sie nie myle to 5162 i zobacz czy masz wybrany własciwy wentylator to po pierwsze,

nastepnie w opcji wentylatora wybierz wentylator min 0 i max 100 co nie znaczy ze tak juz niejest tylko sie upewnij i jak cos to przestaw.

zrób podawanie na 5 a przerwe na 25 jak mieszkanie sie rozgrzeje termostaty zaczna pracowac wtedy reguluj przerwa.

Ja osobiscie miałem 5 podawanie i przerwe 30 teraz mam 15 i przerwa 90 moc i stosunek jest ten sam czyli 1do 6 ale szybciej nabiera mi temperature.

co do podawania w potrzymaniu jak masz 10 sekun co 25min podziel to na 2 czyli 5 s co 12 minut i obserwuj.

piec chodzi poprawnie gdy dochodzi do temperatury zadanej mx 15minut i jest w podtrzymaniu min 30 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz pokazać wykres jaki uzyskałeś bez PID??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie nie mam jak jesli mi wierzysz to powiem ci ze jest poprostu stabilny góry i doliny oczywiscie ze sa bo to dwustan ale nie mam taki skoków w dół i w góre.

histereze mam ustawiona na 2st. zadana na 59 podbija do 62 a spada 57 chyba ze załaczy sie cwu 300l.to spadnie do 55 ale to raz na 4 godziny.

Nie znam sie na sterowaniu pid za wiele ale sasiad  ma taki sam dom jak mój i sterowanie pid to powiem ci szczeze spalamy tyle samo a wykres jego jest prawie podkreslam prawie równa kreska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

dzisiaj znowu paliłem kilka godzin, nie zmieniałem parametrów pracy (są takie jak podałeś @audilhr w 2 poście) jedyne co zmieniałem to parametry w podtrzymaniu (takie jak podał @kolanin).

 

Po kilkugodzinnej pracy z 2 podtrzymaniami efekt jest jak na załączonych fotkach. Spore spieki niestety i słaby popiół ....

 

@audilhr

Jutro zapodam korekty w menu instalatora o których piszesz.

 

Nie wiem tylko czy mam w menu instalatora wybór wentylatora - czy chodzi o model (mam WPA120) - jeśli nie o model to co mam wybrać przy tym wencie?

Zmniejszę jeszcze przerwę do 25 jak piszesz - ale czy nie jest to za dużo - mam teraz nastawę z Twojego posta nr 2 (35 s).

Wentylatora nie ruszać? Mam 27% - niektórzy piszą że jak kalafiorowate spieki to dmuchanie w dół.....

 

Co mieszkania - na razie nie mam normalnych warunków, rozgrzewam wyziębione prze z kilka godzin dziennie kiedy jestem na budowie - dzisiaj dobiłem do 10stopni w domu, jutro dalej........

 

 

 

 

post-59087-0-35902600-1448926845_thumb.jpg

post-59087-0-15652100-1448926866_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam faktycznie przypomniało mi sie ze po wgraniu nowego softu nie mam wyboru wentylatora :(ale jesli masz to ustaw taki jaki masz czyli napisane jest na wentylatorze :)

ale to nic  wejdz sobie w menue serwi nie instalator znow sie pomylilem :unsure: i opcja min wentylator roboczy na 0

a opcja max wentylator roboczy na 100 :) zmniejsz znowu nadmuch na 25 klapka na wentylatorze powinna sie odchylic na ponad połowe.

podawanie nie ruszaj narazie bo widze niedopalony wegiel :) .a i jak sie pali nie wygasza sie juz to zostaw piec pracujacy nie wygaszaj go na noc.

Tak teraz sobie mysle ze moze masz slabej jakosci wegiel, i nasze gdybanie moze nic nie pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie nie mam jak jesli mi wierzysz to powiem ci ze jest poprostu stabilny góry i doliny oczywiscie ze sa bo to dwustan ale nie mam taki skoków w dół i w góre.

histereze mam ustawiona na 2st. zadana na 59 podbija do 62 a spada 57 chyba ze załaczy sie cwu 300l.to spadnie do 55 ale to raz na 4 godziny.

Nie znam sie na sterowaniu pid za wiele ale sasiad  ma taki sam dom jak mój i sterowanie pid to powiem ci szczeze spalamy tyle samo a wykres jego jest prawie podkreslam prawie równa kreska.

A no  w dzisiejszych czasach problem zejść do kotłowni, cyknąć fotkę telefonem i wkleić na forum - całe 5 minut, no ale lepiej krytykować wykres z PID którego nigdy nie osiągniesz w dwustanie, a przynajmniej musisz wprowadzać ciągłe korekty w zależności od temperatury na zewnątrz. Z PID całą zimę palisz oszczędnie i jedyne twoje obowiązki to popiół i zasypanie podajnika.

To moje zdanie, twoje może być inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem kolego nex 1983 twojego rozgoryczenie nie mam poprostu mozliwosci zrobienia zdjecia bo nie ma mnie w ogóle w domu.I jak bym miał

taka mozliwosc to nigdy bym nie stosował ekogroszku tylko gaz. Masz racje nie osiagne takiego wykresu,ale mam równy

gdzie ty przy sterowaniu pid powinienes miec wrecz idealny. Miałem co prawda wielkie doliny jak cholera jak regulator pokojowy sterował pompa od podłogówki,po nagrzaniu pomieszczenia

pompa chodziła cyklicznie co jakis czas. Nastepna sprawa to dzisiaj wybrał bym sterowanie nie pid a fuzz logic. Ustawien nie zmieniam na piecu robi to pogodówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego nex 1983 z racji ze nie moge wysłac ci zdjecia poszukałem i znalazłem film gdzie widac bardzo podobna sciezke wykresu jak u mnie w 6min 20sec

gosc ma jeszcze lepsza niz ja sciezke wykresu wiec sam widzisz ze twoje góry i doliny na pid sa słabe i musisz troszke popracowac jeszcze nad

 

ustawieniami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykres bez rozwinięcia u mnie wygląda identycznie. Zauważ że ja pokazałem zdjęcie po kliknięciu w wykres, a on ma wykres z podglądu - zawężony czasowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak widzisz można uzyskac ładny wykres i bez pid tylko faktycznie za pierwszym strzałem napewno nie wyjdzie ja przesiedziałem pare tygodni zanim to wszystko dograłem.

Miał bym tez do ciebie mały romans chodzi podanie mi temp. spalin w trakcie pracy bo ja jej niemam a chciałbym sobie jeszcze lepiej wyregulowac kuznie :) chce zamontowac termometr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audilhr

Dzisiaj dramatu ciag dalszy niestety...... Ale po kolei.

 

Ponieważ nie mam w menu rodzaju wentylatora, zmieniłem tylko nastawy min i max. Faktycznie było 10% i 90%.

Zmieniłem tak jak radziłeś na 0% i 100%.

 

Rozpaliłem z pierwotymi nastawami (27%/5s/35s) i nawet dość ładnie doszedł do temperatury zadanej. Jednak zwisły spore spieki po bokach retorty a środek się palił jak miech kowalski - uznałem że za duzo wiatrui zmieniłem na 25 a następnie na 23% i poszedłem działać. Jakie było moje zdziwienie jak wróciłem i sie okazało żę piec sią zasypał i zgasł....

 

Zjeżyłem się, rozpaliłem ponownie i postanowiłem walczyc z kalafiorami i spiekami globalnie. Dałem nawiew 26% i przerwę wydłużyłem do 50 sekund. Zakładając że lekkie zmniejszenie jeszcze nawiewu zlikwiduje spieki a wydłużenie czasu podawania pozwoli dopalić się węglowi. Jakże się myliłem....,

Efekt na zdjęciu poniżej

post-59087-0-22346400-1449007829_thumb.jpg

 

Zasypał się węglem i zgasł dziad ;-)

Więc nawet nie próbowałem skracać już podawania na 25 sekund jak pisałeś.

 

Sam już nie wiem co robić. Może regulować dawkę węgla - choc nie za bardzo jest z czego ścinać (5s). Może znowu wrócić do startu i jak piszesz na razie nawiew 25% i obserwować..... a potem dawka czy przerwa?

 

Faktycznie dom jest mocno wychłodzony i cały czas mam powrót prawie 20 stopni niższy niż na piecu. Węgiel ponoć ma kaloryczność 27-29 (na szczęście mam tylko 3/4 zasobnika potem kupię inny, jaki radzisz? jaką kaloryczność ma mieć)..... Jutro jak uda mi się wystartować postaram się już nie wygaszać - choć się boję że "kalafiory" przy retorcie zatkają piec a w domu nie ma nikogo....

 

I jeszcze prośba do Ciebie - jak byś miał chwilkę - zrzuć fotkę retorty i popiołu w momencie jak Ci piec pracuje optymalnie. Chciałbym wiedzieć do czego mam się odnieść.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci ze ciezki przypadek jestes  hehehe  :) ale mysle ze damy rade :)  kalorycznos wegla jest ksiazkowa chodz nie wiadomo jaka jest spiekalnos ale spoko.

podawaniem nie reguluj tylko przerwa w podawaniu i wentylator na 27 przykładowo.Na piecu jest 59 a na grzejniki włacz automatyke jezeli posiadacz i ustaw zadana na grzejniki 40 wtedy bedzie ci wygrzewał powrót i tak nie bedzie wariował piec.

Jezeli nie posiadasz automatyki ustaw zaworem 4d poprostu 35 lub 40c. Zdjecia ci nie przesle bo jestem w delegacji i nie mam mozliwosci ale kopczyk jest wysoki na około 30 do 35milmetrów. a dokoła retorty jest popiół prawie papierosowy mówie prawie

dlatego ze rozsypuje sie po dotknieciu go a ogien jest wielki jak w tytaniku :D .pompke ustaw na 2 bieg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał bym tez do ciebie mały romans chodzi podanie mi temp. spalin w trakcie pracy bo ja jej niemam a chciałbym sobie jeszcze lepiej wyregulowac kuznie :) chce zamontowac termometr.

65-75 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres będzie jak linia, gdy nie będzie skoków zapotrzebowania w ciepło np. nie otworzą sie na raz 3 lub 5 termostatów na grzejnikach w takim przypadku spłynie więcej chłodnej wody do kotła i będzie skok/ pik na wykresie... szczegół ja posiadam 12kW z PID i potwierdzam zero problemów z ustawieniami pieca plus heheh duży plus PID ogranicza stratę komnową (nie pozwala na to aby zbyt gorące spaliny uciekały w komin) to tyle tak szybko i prosto opisałem ;-)

a to mój "czerwony smok" jeszcze ze starszym sterownikiem, ale też z PID teraz jest K1Pv2 nakręce kiedyś filmik z nowym sterem i małymi przeróbkami instalacji i pewnych elementów kotła.

Pozdrawiam:-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.