Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Slim 17Kw Muli Flam Na Pellet


Dzi4d3k

Rekomendowane odpowiedzi

Wiedza zaciągnięta z forum, ale jak widać nic nie dało dołożenie trzeciego zawirowywacza. Gorzej też nie zrobiło ;)

 

Ja nie mam 4D na siłowniku tylko ustawiam go ręcznie i względem info z forum mam go już optymalnie ustawionego.

 

Problemem u mnie jest za duży ciąg kominowy. Pokusiłam się już o zmierzenie. Ogólnie grzeje komin. Mówi o tym temp. spalin jak i latanie popiołu po kotle włącznie ze spalaniem oraz ciepłem komina. Szyber i klapkę mam już tak przymkniętą aby był jakiś dopływ powietrza na tyle by się spieki nie robiły. Ogólnie to mam też za duży nadmuch w który nie mogę ingerować bo mój wentylator nie ma klapki ani osłony, którymi mogła bym poregulować, a jego ustawienia, pomimo jednego hasła do ustawień serwisowych, są chronione drugim hasłem.
Gdzieś wyczytałam, że to dlatego, że tak to jest skonstruowane, że ma chodzić na maxa bo jest wszystko ze sobą dobrane - ehe... ale chyba przy stawianiu domu od podstaw... :/


 

Pozostaje chyba zamęczyć jakieś instalatora z Sas'a aby pokusił się o regulację, bo na razie nie mam pieniędzy aby bawić się w modernizację komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tam wyczystkę u siebie w kominie? próbowałaś uchylić ją? to też potrafi zmniejszyć ciąg i.... wtedy chyba może RCK? :)

 

Wiesz, możesz też spróbować zejść z PID i wejść w ustawienia manualne, wtedy kocioł pracuje w dwustanie - praca/podtrzymanie

Na początku tej strony pisałem jakie miałem ustawienia na manualu.. Możesz z tego wyjść i doregulować. Uważaj tylko na podtrzymanie, bo jak żar wygaśnie to może Ci przewalić cały pellet zasobnika do popielnika. Na tych ustawieniach podtrzymania niestety zdarzało mi się to ;/ Nie wiem też jak te ustawienia manualne sprawdzają się z regulatorem pokojowym. Jak to ze sobą pracuje.

W menu instalatora jest tam opcja "PID" lub coś podobnego, wchodzisz tam i wybierasz "wyłączone"

Wtedy w menu głównym powinny się pojawić wszystkie te opcje co opisałem na początku strony. Jest też sporo tematów na różnych forach jak ustawić tego typu ustawienia.

...ale to jak uważasz :) przy tym jest więcej zabawy ;) możesz wtedy dowolnie ustawić stały nadmuch

Mi przez te wygaszanie w podtrzymaniu się nie sprawdzało, nawet jak nie wygasło to i tak spalał identycznie...i nie miałem nerwów na to :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie raczej też ta zabawa nie przejdzie. Ale dzięki za wszelkie rady.

 

A powiedz mi czy przy swoim piecu, który również działa na PID masz przesłonę na wentylatorze? Czy próbowałeś nią coś regulować?

 

Pytam z ciekawości. Bo na wielu forach czytam, że jedni mają, drudzy nie, regulują, nie regulują itd.

Jak jest u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi, że nie przejdzie zabawa w ręczne ustawianie, bo taka sytuacja a nie inna, ale to nie istotne.

 

A co do RCK to wiesz, człowiek zaczyna być mądry jak już czymś operuje i się uczy a wcześniej będąc zielonym polega na specjalistach czy jako takiej wiedzy wyczytanej gdzieś coś, a takowy mój instalator z firmy SAS jakoś nie poinformował mnie o RCK, bo jak by to zrobił, tym bardzie w czasie wykuwania dziury na czopuch (bo piec mam teraz z górnym) to bym od razu elegancko zamontowała bo było co łatać a tak cała robota i bałagan teraz od nowa będę musiała robić...

Bo na czopuch nie chcę. Będę chciała montować między nim a wyczystką jak już coś.

A w czopuchu mam czujnik temperatury spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewelajnaa - nie posiadam u siebie przesłony na wentylatorze. Czytałem o tym głównie na forach z kotłami na eko groszek.

Patrol - masz może sprawdzoną firmę od RCK do wyczystek? Mam u siebie komin systemowy schiedel, znajdzie się tam coś na tą wyczystkę? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~300zł + koszt wysyłki

łatwe to w montażu jest ? :) amator sobie poradzi  ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałam, że montuje się go między czopuchem a wyczystką, stąd lekkie zdziwienie co do montażu w wyczystce, ale ok :)

 

Inna kwestia, że miała bym to miejsce na taką kasetę między dolną wyczystką a czopuchem, ponieważ jeszcze pomiędzy mam wykutą dziurę z drzwiczkami to tylnego czyszczenia czopucha jak miałam stary piec z tylnym montażem.

 

Pytanie rodzi się inne. Zarówno dolna wyczystka jak i ta środkowa jest z drugiej strony kotłowni czyli (w moim przypadku) w garażu i teraz zapytam jak "blondynka'" czy nie miało by to znaczenia, że RCK znajdował by się w drugim pomieszczeniu na drugiej ścianie komina niżeli czopuch i piec?... :P

 

Chodzi mi tutaj o jakieś konflikty ciśnienia między kominem a dużym pomieszczeniem jak garaż.

Żaden ze mnie fachowiec, wiedzy nie mam, na fizyce się nie znam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor - jeszcze jedno z serii "głupich" pytań - mam ściągnięte drzwi od kotłowni, ponieważ stwierdzono, że piec daje ciepło i niech się ono rozchodzi po reszcie piwnicy (jest nieogrzewana). Czy Twoim zdaniem ma to jakiś negatywny wpływ na pracę pieca czyt. pobierane powietrze, ciśnienie itp.??

 

W kotłowni jest drewniane okno z centymetrem uciętej szyby (tak se ktoś kiedyś wymyślił przy śmieciuchu by pewnie jak zakopci to był jakiś dopływ powietrza) oraz kratka wentylacyjna z drugiego pionu kominowego.

 

Fizyka  to nie mój konik ale może ale może coś gdzieś tu też jest problem... :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z RCK na przewodzie czopuch-komin?

Tam faktycznie nie masz możliwości?

Kotłownia jest pomieszczeniem spełniającym określone wymogi, ale gdyby inne pomieszczenie było odpowiednio przygotowane to dlaczego nie - rck (sprawny) działa w jednym kierunku. To tylko luźny wywód i do niczego nie zachęcam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol - widziałam ten filmik. Poniżej masz zdjęcie mojego czopucha, niestety, zostaje mi tylko kucie dziury poniżej nim a piecem, albo ewentualnie cięcie dziury po lewej stronie na boku czopucha, ale tam jest blisko łączenie kolanka oraz nie wiem czy to nie za blisko szybra a także wylotu kratki wentylacyjnej z drugiego pionu.

 

Patrząc na to raczej będę wolała wykuć dziurę pod czopuchem, czyli między nim a wyczystką, tak jak to najbardziej zalecają.

 

a8ab58ddfdec7d61med.jpg68b2b99d8f3a4b0amed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ewelajnaa polecam Ci ten regulator ciągu kominowego mam go u siebie i spełnia swą rolę znacząco skończył się problem z wypalaniem eko w retorcie do tego stopnia aż podrywało klapkę w wentylatorze  teraz  jest OK. Posiada certyfikat wydany przez UE , nie ma go na stronie ale zadzwoń do firmy a wszystkiego się dowiesz. Otrzymasz go wraz z zakupem i gwarancją. Dopasujesz go do każdego komina na wylocie tylko musisz podać średnicę czy to otworu cegły czy też wkładu. Regulator działa w dwie strony wywołuje ciąg przy pogodzie bezwietrznej jak i go znacząco ogranicza przy pogodzie wietrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ewelajnaa: jak nie możesz /nie chcesz/ instalować na tym poziomym odcinku rury przed kominem to zamiast kucia wstawiłbym regulator po drugiej stronie (tam gdzie masz już 'gotowe' miejsce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytalem ten post i wykorzystalem furtke jaka daje slowo "powinien", skoro i tak bedzie zakupiony rck to tak bym go przetestowal, a kucie zostawil na koniec. Jesli jednak nie powinien a musi to czy wynika to z przepisow? Zalozenie jest takie,ze w pomieszczeniu jest odpowiednia went. i nie ma ryzyka zassania czegolwiek innego niz powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem posiadaczem pieca na pellet sas bio slim 23kw sterownik tech-st 450 z pid.

Mam prośbę żeby ktoś, kto już rozgryzł temat wrzucił na youtuba filmik instuktażowy z własnymi ustawieniami krok po kroku i na co zwrócić uwagę. Bo z serwisantami nie idzie się porozumieć, a zima tuż tuż a właściwie już jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystlkich.

Od 5 grudnia bieżącego roku użytkuję kocioł SAS Bio Slim z palnikiem multiflame 17 kw recalart.

 

Przeczytałem w zasadzie całą dyskusję ale mam w tej chwili mętlik w głowie. Ja tez mam wrażenie ze piec bierze pellet jak szalony. Pellet średniej jakości 670 zł za tonę. 

 

W całym domu mam podłogówkę plus dwie drabinki w łazienkach oraz dwa kaloryfery 180cm w garażu. Powierzchnia domu ok 200m2.

Piec mam ustawiony w następujący sposób

zasilanie 60 st C

ochrona powrotu 40 st C

temp CO ustawiona na piecu 40 st ale w rzeczywistosci na pomiarze mam maksymalnie 29 st C

woda CWU grzeje mi sie grawitacyjnie choć mam pompę ale puki co to ona sie nie włącza- temperatura 54 stopnie

Piec prauje na PID temp spalin 134 st c

pompa podłogówki na parterze  strowana z regulatora SALUS ust na 14 st C

pompa podłogówki na piętrze  strowana z regulatora SALUS ust na 14 st C

temp. w domu 18 stopni piec ustawiony w trybie palenie - podtrzymanie.

 

od wczoraj zmieniłem korekta rusztu -2% oraz korekta paliwa -4% ale chyba niewiele to dało bo pellet dalej znika. 

 

dom oczywiście musi się wygrzać ale mimo wszystko wydaję mi się że za dużo piec spala pelletu. 

I tak na chłopski rozum myślę sobie że skoro podlogówka nie grzeje bo temperatura  zadana 14 st a w domu jest 18 st CWU ma 54 a ja mam ustawione 40 to piec powinien przejść w stan podtrzymania a tymczasem on cały czas się pali

 

moc dmuchawy na poziomie 52-56 % . 

Co mogę poradzić.

 

Po przeczytaniu tego forum nasuwają mi się dwa wnioski dopięć do pieca czujnik pokojowy oraz korekta nadmuchu powiedzmy około minus 10. Prosze może ktoś potwierdzić lub doradzić coś innego.

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Akurat recalarta nie posiadam, ale rzuca mi się w oczy coś...

Piszesz, że masz ustawioną temperaturę C.O. 40*, masz ochronę powrotu 40* oraz zasilanie ustawione na 60*....

Czy przypadkiem nie grzejesz samej wody w kotle? :)

Wychodzi Ci coś na grzejniki? :)

Producent zaleca dla kotła sasa (przynajmniej tego co ja mam) temp. min. c.o. na poziomie 60*

Zasilanie na grzejniki ustawiasz w zależności od izolacji domu i temperatury zewnętrznej (jeśli posiadasz czujnik pogodowy), która może być w granicach ~40-60* (na zaworze 4d?) - tak aby w miarę szybko dogrzewać pomieszczenie i utrzymac temperaturę.

Zasilanie na podłogówkę musi być mniejsze, coś 20-30*, ale tego nie jestem pewny, musiałbyś poczytać/dopytać

Ochrona powrotu wydaje się być dobra

Co do czujnika pokojowego to nie wiem czy on się sprawdzi przy prawie 100% ogrzewaniu podłogowym - podłogówka długo się nagrzewa i długo oddaje ciepło... w zależności co dałeś na warstwę dociskową na styropianie.

Tyle ode mnie, natomiast jeśli chodzi o recalarta to jest temat, który także obserwuję: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18782-multifun-sas-slim-29-kw-na-pellet/

tutaj ludzie coś ostro zmieniają ustawienia sterownika i pomaga im w ilości spalanego opału.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzejniki mi wychodzi bo jeżeli głowice termostatyczne puszczą to grzejniki są ciepłe. Ja w instrukcji nie widzę nigdzie ze producent dla kotła zaleca temperature wody w obiegu C.O. 60*. Zgodzę się i to jest napisane ze temperatura kotła (zasilania) ma być od 60*-80* wtych granicach.  No i tak mam. Zawór 4d sam mi się wysterowuje bo mam siłownik. a temperatura za nim jest ok 24* maksymalnie 29* tak jak obserwuje analogowy termometr na wyjściu z zaworu 4d. Na podłogówke zgadza się ze ma iść maksymalnie  30*. Moi instalatorzy odradzali czujnik zewnętrzny i wewnętrzny bo jeżeli w domu głownie podłogówka to duż abezwadność układu i to też ma sens oczywiście. Nurtuje mnie tylko czemu piec nie przechodzi w podtrzymanie skoro mam teraz 18 * w domu podłogówka w zasadzie nie grzeje bo mam ustawine 14* na regulatorze pokojowym która załącza pomy podłogówki. grzejniki zimne bo głowice ustawione na 2.5 skali. a piecyk bezprzerwy jesobie pellecik i nie przejdzie w podtrzymanie. Albo czegoś ja nie rozumiem albo coś mam nie tak ustawione. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.