Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Współczynnik Kvs Zaworu Termostatycznego Wybrać?


qprmark

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przymierzam się po raz drugi do montażu ogrzewania podłogowego, tym razem u brata.

Będzie miało łącznie 800m.b. rury pex 16 ( obwody max 60m.)

Instalacja zbudowana będzie na dwóch rozdzielaczach (parter i piętro) zasilanych na rurze miedzianej fi 28 podłączonej do bufora.

 

W jaki sposób wyliczyć KVS zaworu termostatycznego dla tej instalacji?

Czy istnieją programy, bądź tabele doboru KVS ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak policzysz ilość pętli i pomnożysz przez 2l/min to masz przybliżony przepływ w l/ min x60 to masz w l/h.

W materiałach ESBE są wykresy jak dobierać zawory 3-D.

Parametrem kvs się nie sugeruj - on jest podawany dla danych parametrów, jakich nigdy w instalacji nie otrzymasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak policzysz ilość pętli i pomnożysz przez 2l/min to masz przybliżony przepływ w l/ min x60 to masz w l/h.

W materiałach ESBE są wykresy jak dobierać zawory 3-D.

Parametrem kvs się nie sugeruj - on jest podawany dla danych parametrów, jakich nigdy w instalacji nie otrzymasz.

Już tak to liczyłem. Wychodzi ok.1,6 m3/h. No ale zawór 1,6 kvs bedzie za mały. Ja mam we własnej instalacji 2,5 kvs na 400m.b.

Chodzi mi o to jak dokładnie wyliczyć jak dobrać zawór przy danej instalacji , żeby Was tu więcej nie męczyć ;) zajrzę na stronę Esbe. Dzięki.

 

Dlaczego termostatyczny? Dla podłogi lepiej 3D + siłownik i pogodowe.

 

Termostatyczny dla tej instalacji np. ESBE VTA 572 20-43 G1" Kvs 4,5.

Zwykły zawór 3d z siłownikiem? Jest tu jakieś zabezpieczenie, żeby nie poszła zbyt gorąca woda na podłogę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły zawór 3d z siłownikiem? Jest tu jakieś zabezpieczenie, żeby nie poszła zbyt gorąca woda na podłogę ?

 

Czuwa nad tym sterownik pogodowy.

 

Chodzi o to, że 3D termostat to podejście stałotemperaturowe. Niezależnie od temp na zewnątrz, ciągle posyłasz w podłogę tak samo ciepłą wodę. By nie przegrzewać domu w okresach przejściowych trzeba mieć sterownik pokojowy (lub kilka) które albo wyłączaja poszczególne siłowniki, albo pompę. Jak temp w domu dłużej utrzyma się na poziomie zadanej, to podłoga pod stopami stygnie.

 

Przy sterowaniu pogodowym masz regulacje jakościową, gdzie w relacji do temp zewnętrznych zmieniana jest temperatura wody zasilającej podłogę. Te zmiany nie muszą być duże, by osiagnąć efekt zmniejszenia/zwiększenia ilości energii dostaczanej do budynku w taki sposób, że komfort temperaturowy jest stały, a podłoga ma mniejsze amplitudy temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

 

Odgrzewam starego kotleta. Mam 2200 mb rurki (rozłożone co 10 cm) w 23 pętlach. Instalator wrzucił mi afriso 561 KVS 2,5. Cała podłogówka za tym zaworem zasilana jest jedną pompą 25-60 (grundfos autoadapt). Gdy pompę ustawie na maksymalną wydajność to przepływ jaki mi pokazuje to 1,3 m3/h. Żeby mieć na wszystkich pętlach przepływ minimalny na poziomie 1,5 l/min to musiałbym mieć na pompie 2m3/h. Ta sama pompa zainstalowana w innym miejscu przy maksymalnej wydajności pokazuje przepływ 1,9 m3/h. Moje pytanie jest następujące:

1. Czy KVS zaworu nie jest przypadkiem zamałe? Czy ten zawór aby nie ogranicza mi przepływu do 1,3 m3/h?

2. A może po prostu pompa nie jest w stanie przy oporach instalacji większego przepływu wykręcić i powinienem wrzucić pompę 25-80?

3. Czy może trzeba zmienić zawór na KVS 3,2 albo większy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam 

Przeglądając instrukcje doboru zaworu avt zauważyłem bypass na pętli podlogowek może mi ktoś wytłumaczyć w jakim celu stosuje się ten bypass ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem a czy zbednosc bypass  dotyczy również pompy która mam w instalacji podlogowki Lfp 25-4b ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to może zapytam wprost , mam trochę źle zrobiona podlogowke jest 7 pętli wszystkie ok 30-60mb ale jedna ma 120mb no i nie dogrzewa jej i szukam rozwiązania które by pomogło temu zaradzić . Pompa która obsługuje rozdzielacz to właśnie Lfp 25-4b , umieszczona poziomo. Nie mogę uzyskać przepływu większego niż 1.2 litr/min do tego szumi w całej podlogowce . Długość pętli wszystkich ok 300mb. Zawór trojdrozny mieszkający afriso Atm 561 kvs 2,5 Może ktoś coś doradzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kvs 4,0 jest dla straty ciśnienia 10 m H2O .  Ja dałbym przy 1,5 m3/h i różnicy temperatur 10 stopni ( ok. 17 kW) mieszacz VRG o kvs minimum 6,3, czyli dla straty ciśnienia ok. 4 m H2O

Podaję na szybko wg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Założenie - podłogówka na zaworze termostatycznym(ATM/VTA), 4 albo 5 pętli po ok 80 max 90mb. Moc wychodzi dla delty 10st dla 4 pętli ok 5,5 kW, dla 5 pętli 7kW. Czy zawór z kvs 1,6 wystarczy czy dać 2,5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak liczyłem - przepływ x gęstość wody x współczynnik cw wody x delta i to wszystko/3600. Chyba dobrze i widzę że kolega @gmaj22 liczył w poście #15 tak samo (17kW) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość pętli x 2l/min x 60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Jaki Współczynnik Kvs Zaworu Termostatycznego Wybrać?

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.