Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Prawidłowy Dobór Kotła Przez Hydraulika?


Łukasz74

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chcę się przywitać.Od nie dawna czytam to forum,jestem na etapie doboru kotła do nowego domu  Ze stronki Ciepło właściwe wychodzi mi takie zapotrzebowanie:http://cieplowlasciwie.pl/wynik/10eq. Hydraulik który mi robi instalacje poleca mi kocioł Defro Optima 20kw.Po przeczytaniu tego forum skłaniam się ku buforowi ciepła,ale to dopiero w póżniejszym czasie.Kocioł ma być opalany drzewem po sezone ma grzać cwu 300l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tragedii nie ma. Moc nominalna dla tego kotła dotyczy węgla, więc na drewnie będzie miał 15-16kW. Do grzania budynku + CWU potrzebujesz 12-13kW. Mniejszy model to 15kW, uwzględniając mniejszą moc na drewnie to już będzie zbytnio na styk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juzef czyś ty się dymu nawąchał , na co ty go namawiasz ,ten kocioł nie nadaje się do opalania drewnem . Przy 15kW minimalna będzie już na poziomie 4,5 kW a on potrzebuje jeszcze mniej . Przy 15 kW i drewnie  już będzie potrzebny bufor na ponad 1500 litrów i palenie co drugi albo 3-ci dzień a przy 20 kW to już nawet nie liczę .Efekt będzie taki że opał zmarnuje , komin zaklei a kotła nie doczyści .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor 2500-3000l będzie,ale dopiero po drugim sezonie grzewczym .mac65 czy ta 15tka da rade potem?Mam na oku jeszcze parę kotłów , http://rakoczy.pl/oferta/kotly-na-drewno16kw, http://www.zebiec.pl/pl/kotly-co/linia-supernova/jowisz 14kw, http://elektromet.pl/pl/technika-grzewcza/produkt/44/eko-kwd-15-20-30-40 15kw http://www.pereko.pl/seria-ksw-prima.php .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie kotły to górniaki i do "spalania" drewna by się nadawały ale równie dobrze drewno w taki sposób można spalić na ognisku . Co do bufora możesz podejść do tematu na dwa sposoby . Potraktować bufor jako magazyn nadwyżki ciepła które wytworzy kocioł lub drugi sposób jako magazyn do gromadzenia ciepła na określony okres czasu ze wszystkich urządzeń jakie to ciepło mogą wytwarzać np. kolektory słoneczne , pompa ciepła powietrzna lub wodna  , kominek z płaszczem wodnym itd.

Jeżeli wierzyć w " ciepło właściwe " na podstawie tego co tam wpisałeś to max jaki będziesz potrzebował to niecałe 10 kW przy temperaturze zewnętrznej -24 C a to oznacza że średnio na ogrzewanie przez większość sezonu grzewczego to będzie pomiędzy 2,5 a 4 kW a to jest nawet poniżej minimalnej mocy kotła 15 kW przy ogrzewaniu ciągłym czyli nadwyżkę gdzieś będziesz musiał ulokować bo albo w domu będzie sauna albo w kominie smolarnia . 

Z kolei jeśli w domu ma być zadowalający komfort cieplny bez huśtawki temperatury i zimnych poranków to podstawą będzie pojemność bufora ciepła a wielkość i moc kotła będzie drugorzędna a różnica będzie jedynie w czasie nagrzewania czyli pracy kotła i innych w/w urządzeń .

 

Jeżeli zdecydowałeś się na opalanie drewnem to kup kocioł dedykowany do drewna o wysokiej sprawności a nie popierdółki do utylizacji tego paliwa i nie rozkładaj montaży instalacji na raty bo to najgorszy z możliwych pomysłów bo szkody wynikłe ze złej eksploatacji  są często nieodwracalne .

 

Poczytaj link od kol.jarsi102 i link w stopce Juzef

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zgadzam się z kolegą mac65,lekturę podaną przez kolegę jarsi102 też nie zaszkodzi poczytać  ;)

Szukaj kotła jeśli tylko do drewna,z jak największą komorą zał. i jak najmniejszą mocą.

Nie widzę problemu,żeby 15-tka nie dała rady zagrzać 2500-3000 l.bufor,oczywiście nie w kilka godzin  :D

Palisz cały dzień,następne 2 grzejesz buforem,oczywiście nie przy -20 st. mrozu  :D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wymienione przez Ciebie kotły są górnego spalania,do efektywnego spalania  drewna się nie nadają.

Powinien to być dobry kocioł dolnego spalania.

Może Zębiec KWKD 15kW byłby dobrym wyborem.

40l komora zasypowa do drewna nie jest zbyt duża ale na tle konkurencji wypada dobrze.

Można obniżyć szamotem wys. wlotu palnika i dostosować moc do swoich potrzeb zanim zamontujesz bufor.

Kol. mac65 ma taki kocioł tylko chyba 22kW i na pewno udzieli w tym zakresie swoich cennych rad.

Innym rozwiązaniem może być przeróbka kotła Rakoczy Maxdrew 16 kW na dolne spalanie.

Jest duża komora zasypowa 70l,po przeróbce zostanie przynajmniej 50l.

Będzie kosztować trochę pracy + koszt cegieł szamotowych oraz cierpliwości  zanim osiągnie się zadowalający efekt.

Powinno to wyglądać mniej więcej tak:

 

post-50212-0-92387400-1448214086_thumb.jpg

 

Która opcja sprawdzi się lepiej tego nie potrafię przewidzieć,daję tylko pod rozwagę.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mac65 ma 100% racji. Ja mam kocioł 20kw przerobiony na ds i palę z mocą ok. 8kw a i tak to 2x za dużo. Po 5 godz wygaszam i przepalam 2x na dobę. Chata 115 letnia nieocieplona z czerwonej cegły,140m2 + 120l bojler .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepszym  rozwiązaniem będzie kocioł rakoczy maxdrew 16kw z przeróbką na dolniaka.Ewentualnie kupić gotowca na przykład mpm ds 12-14kw lub 17-19kw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz Ty masz swoje drewno?

Jeżeli tak,może zastanowisz się nad takim rozwiązaniem.

Zrób zrębkę 2,5cm i zastosuj taki zestaw nawet do zwykłego śmieciucha,w komorę zasypową dasz trochę szamotu,żeby się wszystko należycie dopaliło.

Będzie wygoda i można bez bufora jechać na małej mocy rzędu np. 4 kW jak będzie trzeba.

 

http://sprzedajemy.pl/podajnik-na-zrebki-trociny-witkowski-uklad-z-mieszadlem-nowo,25222992

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

      Kolanin

Ja mam 15 kW na ponad 300 m2 i przy obecnych temperaturach nie bardzo kocioł ma co robić ( na węglu) a jak podaje producent jego min moc to 4,5 kW . Chociaż to dolniak to do drewna bym go nie polecił . Do drewna jeśli kocioł ma być rusztowy/zasypowy to raczej z rusztem żeliwnym (chociaż ruszt przy drewnie jest zbyteczny) , obowiązkowo z PW i wpiętym pod bufor .

Chociaż gdybym miał dostęp do dobrego drewna to pewnie wybrał bym kocioł HG + bufor a reszta instalacji to już do wyboru termostaty albo czujnik pomieszczenia do sterowania pompami w obwodach .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostęp do drzewa mam ale w większości iglaste  <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro dzwonie do MPM z zapytaniem o cenę kotła i czas realizacji.Który wariant dzwiczek zasypowych lepszy z góry czy z doku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do drewna zawsze od góry. Nie bój się niskich mocy kotła, one i tak będą pewnie za duże.  Jak masz iglaste to musisz go spalać agresywnie przy dobrym natlenieniu non-stop. Inaczej zalejesz smołą kocioł. Też palę sosną i przy okresach jesiennych i wiosennych mam problemy z poprawnym spalaniem sosny. Jak boisz się kupić kocioł DS dopasowany do budynku a nawet z lekka za mały to musisz mieć bufor bo inaczej będzie masakra, smród wędzonej sosny. 

Nawet nie próbuj kupować kotła zgazowującego. Musi być drewno tylko liściaste i ekstremalnie suche.  MPM to będzie dobry wybór. Być może w duże mrozy będziesz też chciał na noc wrzucać węgiel lub palenie mieszane drewno+węgiel. Dużo tak ludzi pali żeby zachować stałopalność w mrozy, szczególnie w nocy. 

 

MPM 8-10 bym nie brał bo komora załadowcza jest ekstremalnie mała, ona dobra do węgla. Model 12-14 powinien być ok, ale tylko w mrozy. Na plusowych będą lekke problemy. Tak jak zostało wspomniane możesz domówić mniejszy palnik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Według mnie to w każdym typowym kotle spalisz drewno.Oczywiście w mniej lub bardziej efektywny sposób,ale chyba i tak nie jesteś w stanie tego przeliczyć.Tak jak pisał kolega wcześniej,zachowując pewne reguły,uważam że nie powinniśmy narobić sobie bigosu.

Palę przeszło dwadzieścia lat i miałem okres kiedy również paliłem sosną lub może bardziej mieszanką tego drewna z węglem.Nigdy nie widziałem smoły,w kominie również mi nie zarosło.Ewentualnie przemyśl przez jaki okres na przestrzeni najbliższych lat będziesz palił drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.