Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niewłaściwy Montaż Zaworu 4D


podi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,  mam dylemat czy instalator prawidłowo zamontował mi zawór zawór 4D a nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie. W maju br. zamontowano mi piec Defro Komfort Eko 20 PZ z zaworem trójdrożnym. Po namowie kolegi zdecydowałem się na zmianę zaworu 3D na 4D Afriso (narazie sterowany ręcznie) celem zapewnienia dla pieca wyższszej temperatury powrotu i przedłużenia jego żywota. Zawór instalator zamontował zgodnie z instukcją (wszystkie wyjścia jak na schemacie) z wyjątkiem ułożenia "przegrody" w zaworze. Jest ona w innym położeniu względem wyjść z zaworu, według  mnie zawór jest obrócony o 90 stopni. Zastanawiam się czy może mieć to wpływ na prawidłowe działanie zaworu. O ile otwarcie i zamknięcie zaworu jest ok, o tyle pośrednie ułożenie "mieszacza" budzi moje wątpliwości. Na piecu mam zadaną temp. 60 st i chciałbym aby na powrocie była niewiele niższa. Aktualnie zawór ustawiony jest w pozycji 5 (50/50) a temperatura powrotu to ok.40 st. Stąd moje pytanie, czy taki montaż zaworu (przegrody) jest właściwy i nie zakłuca prawidłowego przepływu wody w układzie. Żeby była jasność o co mi chodzi zamieszczam kilka fotek mojej instalacji oraz schematu z zaznaczonym na czerwono ułożeniem "przegrody" w pozycji 5. Otwarcie i zamknięcie zaworu jest tak jak na schemacie, różnica jest w ustawieniach pośrednich. Pozdrawiam i proszę kolegów o opinię ponieważ zastanawiam się nad przeróbką, która być może jest niepotrzebna.

post-34126-0-24214400-1447969090_thumb.jpg

post-34126-0-57615700-1447969133_thumb.jpg

post-34126-0-70661700-1447969185_thumb.jpg

post-34126-0-89696800-1447969284_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przestawienie samej skali zmieni tylko "efekt wizualny" :unsure:. Myślę, że większym problemem są przestawione "bebechy", które mogą mieć wpływ na prawidłowy (zgodny z zamiarem producenta) obieg wody.  Poza tym, czy jeśli zdecyduję się na montaż siłownika to będzie on działał prawidłowo skoro zawór jest ewidentnie obrócony :huh: .   Może szukam dziury w całym, ale chciałbym aby wszystko działało "jak książka pisze" :) . Niestety mój instalator sam zwątpił w to co zrobił stąd moje drążenie tematu . Co o tym myślicie? Pozdrawiam i czekam na sugestie mądrzejszych ode mnie  ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Taki zawór 4d i kolega  sambor ma racje zawór jest dobrze zainstalowany. (ogólnie instalator nie zwrócił uwagi i nie ustawił skali tak jak zaleca producent), "bebechy" w takim zaworze 4d to nic innego jak klapa kręcąca sie w koło i tu pozycja nie patrząc na skale nie ma znaczenia. Przynajmniej tak mam u siebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@podi, rusz 4 litery i zdejmij to pokrętło (do gołej osi zaworu). Kierując się wypłaszczeniem osi zawieradła ustaw je tak jak sobie życzy producent i zamontuj pokrętło. Wszystko jest w instrukcji str. 10-11, patrz pkt 3-6.

 

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwit7M7Typ_JAhVELA8KHXGLCh8QFggjMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.afriso.pl%2Fdownload%2Ffile%2Fid%2F76%2Fn%2Farv-4-drogowe-obrotowe-zawory-mieszajace&usg=AFQjCNEAM6l7RDEVmb38c8ZsLbKCmsIs8g&bvm=bv.108194040,d.bGQ&cad=rja

 

Sam korpus zaworu nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle masz zamontowany ten zawór,ale da się to bezkolizyjnie naprawić,bo zawór kręci się wkoło

-zdejmij pokrywkę ze skalą

-odkręć i wyjmij pokrętło

-przełóż niebieski znacznik strzałką do góry

-obróć trzpień,tak aby spłaszczenie było do góry

-włóż i przykręć pokrętło

-nałóż pokrywkę ze skalą 5 do góry (5 będzie pokrywać się z niebieską strzałką)

 

Mnie tydzień temu montowali ten zawór i również zamontowali go tak jak u Ciebie

Godzinę kłuciłem się z hydraulikiem i w końcu przyznał mi rację

Wg producenta tego zaworu,spłaszczenie na trzpieniu powinno być skierowane w kierunku wyjścia na instalację,co odpowiada 50% otwarcia zaworu

U Ciebie to spłaszczenie jest w kierunku wyjścia z kotła,czyli zawór przekręcony o 90st. wg tego co zaleca producent

Przy całkowicie zamkniętym,albo otwartym zaworze nie będzie to miało znaczenia,ale w pośrednich pozycjach już tak

Kolegom proponuje dokładne przestudiowanie pierwszego zdjęcia jakie zamieścił autor wątku

 

edycja

Ooo @kiminero był szybszy

W czasie gdy ja pisałem swój,on już wysłał swojego,no ale miał mniej pisania ;)

Nie zmienia to jednak faktu,że zawór jest teraz ustawiony źle i będzie to miało to wpływ na jego złe funkcjonowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Rzeczywiście, wystarczyło ruszyć 4 litery jak sugerował kiminero i zrobić tak jak podał dalasek aby wszystko było "jak książka pisze" :rolleyes: . Myślałem, że to korpus zaworu jest tak zrobiony, że nie można ośką obrócić dookoła a to nie puszczały plastiki. Trzy minuty roboty i po problemie :mellow: . Swoją drogą, uważam, że to instalatorzy powinni montować tak jak podaje producent. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i zamykam temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio ten temat pojawia się często, a po prostu wystarczy znać zasady montażu i ustawiania zaw 4-D , z resztą wielokrotnie podawane na forum, aby z tego bez problemu wybrnąć.

Tu kolega w miarę szybko posłuchał, ale był taki jeden co przez 3 strony ten temat męczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.